Vejetaryen Kadınların Kalçalarını Kırması Daha Muhtemel

Vejetaryen Kadınların Kalçalarını Kırması Daha Muhtemel

Bitki bazlı diyetler zayıf kemik sağlığı ile bağlantılıdır.

 

Yeni bir araştırma, vejetaryen bir diyet uygulayan kadınların ileriki yaşamlarında kalçalarını kırma riskinin daha yüksek olduğunu gösteriyor.

Araştırmacılar, vejetaryen diyetlerin, kadın vejetaryenlerin normal et yiyenlere kıyasla kalça kırığı riskinin %33 daha yüksek olduğunu bulduktan sonra "genellikle kemik ve kas sağlığı ile bağlantılı besin alımının daha düşük olduğunu" söyledi.

Birleşik Krallık genelinde 35-69 yaşları arasında 26.000'den fazla kadını kapsayan çalışma, vejetaryenler, peskataryalılar - balık yiyip et yemeyenler - ve ara sıra et yiyenler arasında normal et yiyenlere kıyasla kalça kırığı riskini değerlendirdi.

Yaklaşık 20 yıl sonra, araştırmacılar kadınlar arasında 822 kalça kırığı tespit etti - BMC Medicine dergisinde yayınlanan araştırmaya katılanların yaklaşık %3'ü.

Leeds Üniversitesi'nden uzmanlar, düzenli olarak et tüketen kadınlara kıyasla yalnızca vejetaryen kadınlarda kalça kırığı riskinin yüksek olduğunu buldu.

Veriler, diyet ve sağlık arasındaki riskleri değerlendirmek için kadınları zaman içinde izleyen Birleşik Krallık Kadın Kohort Çalışmasından alınmıştır.

Kadın grubunun %28'i vejetaryen, %1'i vegandır.

Leeds'teki Gıda Bilimi ve Beslenme Okulu'ndan bir araştırmacı olan çalışmanın baş yazarı James Webster şunları söyledi: "Çalışmamız, vejetaryen kadınlarda kalça kırığı riskine ilişkin potansiyel endişeleri vurgulamaktadır.

"Ancak, insanları vejetaryen diyetleri terk etmeleri konusunda uyarmıyor - herhangi bir diyette olduğu gibi, kişisel koşulları ve dengeli ve sağlıklı bir yaşam tarzı için hangi besinlerin gerekli olduğunu anlamak önemlidir."

"Vejetaryen diyetler genellikle kemik ve kas sağlığı ile bağlantılı besin alımını daha düşük seviyede tutar. Bu tür besinler genellikle protein, kalsiyum ve diğer mikro besinler gibi bitkilere kıyasla et ve diğer hayvansal ürünlerde daha bol miktarda bulunur.

"Bu besinlerin düşük alımı, daha düşük kemik mineral yoğunluğuna ve kas kütlesine yol açabilir, bu da sizi kalça kırığı riskine karşı daha duyarlı hale getirebilir."

Çalışmanın ortak yazarı profesör Janet Cade şunları ekledi: "Kalça kırığı, bağımsızlık kaybına neden olan, yaşam kalitesini düşüren ve diğer sağlık sorunları riskini artıran yüksek ekonomik maliyetleri olan küresel bir sağlık sorunudur.

"Bitki bazlı diyetler zayıf kemik sağlığı ile bağlantılıdır, ancak kalça kırığı riskiyle ilgili bağlantılara dair kanıt eksikliği vardır.

"Bu çalışma, bitki bazlı diyetlerin uzun vadede sunabileceği potansiyel riskleri ve bu riskleri azaltmak için neler yapılabileceğini anlamada önemli bir adımdır."

Araştırmacılar, erkekler arasında benzer sonuçların bulunup bulunmadığını değerlendirmek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğunu söyledi.

 

Uzun Lafın Kısası

Yeni bir araştırma, vejetaryen bir diyet listesi uygulayan kadınların ileriki yaşamlarında kalça kırma riskinin daha yüksek olduğunu gösteriyor. Yaklaşık 20 yıl boyunca 26.000'den fazla kadını kapsayan bir çalışma, vejetaryen kadınların normal et yiyenlere kıyasla kalça kırığı riskinin %33 daha yüksek olduğunu ortaya koydu.

 

Vejetaryen diyetlerin genellikle kemik ve kas sağlığı ile bağlantılı besin alımının daha düşük olduğunu belirten araştırmacılar, bu durumun kalça kırığı riskini artırabileceğini ifade etti. Ancak, araştırmacılar vejetaryen diyet listelerini terk etmeye çağırmıyor, dengeli ve sağlıklı bir yaşam tarzı için besin gereksinimlerini anlamanın önemli olduğunu vurguluyor. Araştırmacılar, erkekler arasında benzer sonuçların incelenmesi gerektiğini belirtiyor.

 

 

Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın