Tavuk Buzdolabında Ne Kadar Uzun Süre Saklanır?

Tavuk Buzdolabında Ne Kadar Uzun Süre Saklanır?

Tavuğun buzdolabında ne kadar süreyle saklanabileceği önemli bir konudur. Tavuğun tazeliğini koruyup korumadığını anlamak için yapılması gerekenler ise oldukça basittir. İlk olarak, ürünün son kullanma tarihini mutlaka gözden geçirin. Ayrıca, kokusu, dokusu ve renginde meydana gelen değişiklikleri kontrol ederek tavuğun bozulup bozulmadığını tespit edebilirsiniz.

 

Tavuk eti buzdolabında saklanır mı? Buzluktaki tavuk bozulur mu? Tavuk etinin bozulduğu nasıl anlaşılır?

  Tavuk etinin saklanma ve bozulma koşulları ile ilgili aklınıza gelen bu sorulara cevap vermek gerekirse tavuk eti buzdolabında ve derin dondurucuda saklanabilir. Çiğ tavuk eti için uygun saklama süresi buzdolabında 1 ila 2 gün, pişmiş tavuk eti için 3 ila 4 gün arasında değişir. Derin dondurucuda saklamak isterseniz çiğ tavuk parçaları dondurucuda 9 aya kadar saklanabilirken, bütün tavuk bir yıla kadar dondurulabilir.

 

Pişmiş tavuk dondurucuda 2–6 ay saklanabilir. Buzdolabında veya derin dondurucuda sakladığınız tavuğun bozulup bozulmadığını anlamanın belirli yöntemleri vardır. Bunlardan ilki son kullanma tarihini kontrol etmek, daha sonra, renk, koku ve doku analizi yapmaktır.

 

Tavuğunuzun son kullanma tarihi geçmiş, rengi ve kokusu kötüleşmiş ve dokusu sümüksü bir yapı almışsa atılması en sağlıklı tercih olacaktır. Aksi takdirde gıda zehirlenmesine sebebiyet verir. Tavuğun bozulup bozulmadığını anlama hakkında daha detaylı bilgi için okumaya devam edin.

 

Tavuk, birçok evde temel bir et gıdası olarak kabul edilir.

 

Bununla birlikte, bu sağlıklı ve lezzetli protein kaynağının bakteriyel kontaminasyon riski yüksektir. Bu nedenle, hazırlamak, saklamak ve düzgün pişirmek önemlidir. Aksi takdirde gıda kaynaklı bir hastalık kaynağı olabilir.

 

Tavuk nerede saklanır?

Tavuğu buzdolabında saklamak uygundur, ancak birçok insan tavuğu ne kadar süre güvenle buzdolabında tutabileceklerini merak eder.

 

Sağlıklı beslenmeye geçmek için online diyet programlarından yararlanabilirsiniz. Hemen başlamak ve uygun fiyatlarla online diyet satın almak için uzman diyetisyenlerimize ulaşın. (Tıkla ve Zayıflamaya Başla!)

 

Bozuk kıyma nasıl anlaşılır? Öğrenmek için yazımızı inceleyebilirsiniz (Bozuk Kıyma Nasıl Anlaşılır? Kıymanın Bozulduğunu Anlamanın 4 Yolu).

 

Tavuk Buzdolabında Kaç Gün Durur? 

Çiğ tavuk eti buzdolabında kaç gün saklanır?  Amerika Birleşik Devletleri Tarım Bakanlığı'na (USDA) göre çiğ tavuk buzdolabınızda yaklaşık 1-2 gün tutulabilir. Aynı durum çiğ hindi ve diğer kümes hayvanları için de geçerlidir ( 1 ).

 

Haşlanmış/pişmiş tavuk  dolapta kaç gün durur? Pişmiş tavuk buzdolabında yaklaşık 3-4 gün durabilir (1).

 

Tavukları buzdolabında saklamak bakteri üremesini yavaşlatmaya yardımcı olur. Çünkü bakteriler 4 °C'nin altındaki sıcaklıklarda yavaşlar ( 3 ).

Ayrıca, çiğ tavuk, sularının sızmasını ve diğer yiyecekleri kirletmesini önlemek için sızdırmaz bir kapta saklanır. Pişmiş tavuk, hava geçirmez bir kapta soğutulmalıdır (4).

 

Tavuk dondurulur mu? Tavuğu birkaç günden daha uzun süre saklamanız gerekiyorsa, dondurucuda saklamak en iyisidir.

Tavuk dondurucuda ne kadar saklanır?  Çiğ tavuk parçaları dondurucuda 9 aya kadar saklanabilirken, bütün tavuk bir yıla kadar dondurulabilir. Pişmiş tavuk dondurucuda 2–6 ay saklanabilir ( 1 ).

 

Özet: Çiğ tavuk buzdolabında 1-2 gün saklanabilirken pişmiş tavuk buzdolabında 3-4 gün saklanabilir.

 

 

Tavuk eti buzdolabında kaç gün saklanır? Tavuk buzdolabında ne kadar süre dayanır?

 

Tavuk bozulur mu? Tavuğu birkaç günden fazla buzdolabında bıraktıysanız, bozulma ihtimali vardır.

 

Tavuk bozulduğunu nasıl anlarız? Aşağıda, buzdolabınızdaki tavuğun bozulup bozulmadığını anlamanın birkaç yolu vardır (5 , 6 , 7 ):

 

Buzluktaki Tavuğun Son kullanma tarihi geçmiş: Tavuk - çiğ veya pişmiş - son kullanma tarihi geçtikten sonra bozulmuş olması muhtemeldir.

 

Renk değişiklikleri:  Bozulmuş tavuk rengi, Gri-yeşil bir renge dönüşmeye başlayan çiğ ve pişmiş tavuklar bozulur. Gri-yeşil küf lekeleri bakteri üremesini gösterir.

 

Koku: Bozulmuş tavuk nasıl kokar? Hem çiğ hem de pişmiş tavuk, bozuldukça amonyağa benzeyen asidik bir koku yayar. Ama tavuk soslar, otlar veya baharatlarla marine edilmişse bu kokunun fark edilmesi zor olabilir.

 

Doku: Sümüksü bir dokuya sahip tavuk bozulmuştur. Tavuğu yıkamak bakterileri yok etmez. Bunun yerine, bakteriler kümes hayvanlarından diğer yiyeceklere, mutfak aletlerine ve yüzeylere yayılarak çapraz kontaminasyona neden olabilir.

 

Buzdolabınızdaki tavuğun kötüleştiğinden şüpheleniyorsanız atın.

 

Özet: Renginin solmaya başlaması, ekşi veya asidik bir koku geliştirmesi veya sümüksü hale gelmesi durumunda tavuğun bozulduğunu söyleyebilirsiniz.

 

Tavuk eti faydaları hakkında bilgi edinmek için yazımızı inceleyebilirsiniz (Tavuk Eti Faydaları Nelerdir? Tavuk Eti Besin Değeri).

 

Bozulmuş Tavuk Yeme Riskleri

 

"Bozulmuş tavuk yedim. Bozulmuş tavuk yersek ne olur?" diyorsanız eğer okumaya devam edin. Bozuk tavuk yemek, gıda zehirlenmesi olarak da bilinen gıda kaynaklı hastalıklara neden olabilir.

 

Bozuk tavuk zehirler mi? Bozulmuş tavuk zehirlenmesi, Tavuk; campylobacter, salmonella gibi bakterilerle kirlenebileceğinden gıda zehirlenmesine neden olma riski yüksektir ( 7 ).

Normalde, taze tavuğu iyice pişirdiğinizde bu bakteriler elimine edilir.

Bununla birlikte, bozuk tavuk pişirmekten ve yemekten kaçınmanız gerekir. Yeniden ısıtma veya pişirme yüzey bakterilerini öldürebilir, ancak bakteriler tarafından üretilen bazı toksinleri ortadan kaldırmaz, bu da onları yerseniz gıda zehirlenmesine neden olabilir (8).

 

Gıda zehirlenmesi belirtileri nelerdir? Bozuk tavuk zehirlenme belirtileri, gıda zehirlenmesi belirtileri, gıda zehirlenmesi, yüksek ateş (38.6 ° C'nin üstünde), titreme, bulantı, kusma, ishal, kanlı dışkı ve dehidrasyona sebebiyet verir.

Bazı durumlarda, ciddi gıda zehirlenmesi hastaneye yatmayı gerektirebilir ve hatta ölüme neden olabilir (10 , 11 ).

Tavuğunun bozuk olduğundan şüpheleniyorsanız, yemeyin. Bozuk olduğundan şüphelenilen tavuğu atmak her zaman en iyisidir.

 

Özet: Bozuk tavuk yemek, iyice pişmiş olsa bile gıda zehirlenmesine neden olabilir.

 

 

Uzun Lafın Kısası

 

  Çiğ tavuk buzdolabında 1-2 gün, pişmiş tavuk 3-4 gün saklanabilir. Tavuğun bozulup bozulmadığını anlamak için son kullanma tarihini kontrol etmek, koku, doku ve renkteki değişikliklere bakmak önemlidir.

Bozuk tavuk yemek gıda zehirlenmesine neden olabilir, bu yüzden dikkatli olunmalıdır.

 

Sağlıklı ve dengeli beslenmeye adım atmak için online diyetisyenler tarafından sizin için hazırlanmış online diyet imkanlarından faydalanabilirsiniz. Şimdi zayıflamaya başlamak için uzman diyetisyenler tarafından sizin için hazırlanmış uygun online diyet ücreti ile online diyet satın alabilirsiniz. (Tıkla ve Zayıflamaya Başla!)

 

Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın