Bozuk Kıyma Nasıl Anlaşılır? Kıymanın Bozulduğunu Anlamanın 4 Yolu

Bozuk Kıyma Nasıl Anlaşılır? Kıymanın Bozulduğunu Anlamanın 4 Yolu

Kıyma çok popülerdir. Ancak çabuk bozulabilir. Renk, koku ve dokudaki değişikliklerin aranması da dahil olmak üzere birkaç basit teknik, kıymalarınızın bozuk olup olmadığını belirleyebilir.

 

Kıyma nasıl kullanılır? Kıyma ile hangi yemekler yapılabilir? Kıyma genellikle hamburger, köfte, taco, lazanya gibi çeşitli yemekler yapmak için kullanılır. Satılan tüm sığır etlerinin yaklaşık %62'sini oluşturur (1 ).

Bununla birlikte, etin öğütülmesi yüzeyinin daha fazlasını havaya maruz bıraktığı için, organizmalarının ona yapışacak daha fazla alanı vardır. Böylece, biftek veya diğer büyük kesimlerden daha hızlı bozulabilirler (2 ).

Bozulma ve patojenik bakterilerin her ikisi de kıymayı etkileyebilir.

Bozuk kıyma yenir mı? Bozuk kıyma yenirse ne olur? Bozulma bakterileri genellikle zararlı değildir. Ancak yiyeceklerin kalitesini kaybetmesine, kötü bir koku ve tat geliştirmesine neden olur ( 3 ).

Öte yandan, patojenik bakteriler tehlikelidir. Çünkü gıda zehirlenmesine yol açabilirler. Bozulma, bu bakterilerin yiyeceklerinizde bulunma olasılığını artırır.

Bu nedenle, bozulma bakterileri sizi hasta etmese de hastalığa neden olan mikroorganizmaları tüketmemek için her zaman bozulmuş kıymaları atmalısınız.

Bozuk kıyma nasıl anlaşılır? Kıymanın bozulup bozulmadığını anlamanın 4 yolu:

 

1. Rengini Kontrol Edin

 

 

Bozuk kıyma rengi nasıldır?  Taze, çiğ kıyma, miyoglobin adı verilen bir protein oksijen ile reaksiyona girdiğinde oluşan bir pigment olan oksimiyoglobin seviyelerinden dolayı kırmızı olmalıdır ( 3 ).

Çiğ kıymanın iç kısmı oksijene maruz kalmama nedeniyle grimsi kahverengi olabilir. Bu bozulmayı göstermez.

Bozulmuş kıyma rengi, dışarıda kahverengi veya griye dönmüşse kıymayı atmak gerekir. Çünkü bu çürümeye başladığını gösterir.

Buna ek olarak, küf pişmiş kıymayı bozabilir. Bu nedenle bulanık mavi, gri veya yeşil lekeler fark ederseniz kalan kısımları da atmalısınız ( 5 ).

Özet: Çiğ kıyma, dış kısımda parlak kırmızı, iç kısımda kahverengimsi olmalıdır. Yüzeyi iyice kahverengi, gri veya küf haline gelmişse, kötüleşmiştir ve atılmalıdır.

 

2. Dokusunu İnceleyin

 

Sığır etinizi kontrol etmenin başka bir yolu da bir dokunma testi yapmaktır.

Taze kıyma, sıktığınızda parçalanan nispeten sağlam bir kıvama sahip olmalıdır.

Bununla birlikte, yapışkan bir doku - pişmiş veya çiğ olduğunda - bozulma bakterilerinin varlığını gösterebilir. Bu kıymayı hemen atmalısınız ( 14 ).

Bakterilerin bir yüzeyden diğerine yayılmasını önlemek için çiğ ete dokunduktan sonra ellerinizi iyice yıkayın.

Özet: Kıyma çiğ veya pişirildiğinde yapışkan bir dokuya sahipse, büyük olasılıkla bozulmuştur.

 

3. Koku Testi Yapın

 

Bozuk kıyma pişince nasıl kokar? Bozuk kıyma kokusu, bu test muhtemelen etin bozulup bozulmadığını belirlemenin en kolay ve en hızlı yoludur. Hem çiğ hem de pişmiş kıyma için geçerlidir.

Bozuk kıyma nasıl kokar? Taze kıyma kokusu zar zor algılanabilse de bozulmuş et, bozulmuş kıyma kokusu keskin, çürük bir kokuya sahiptir. Koku kötü gelmeye başladığında bu kıymayı yemek artık güvenli değildir.

Koku, lezzeti de etkileyebilecek Lactobacillus spp ve Pseudomonas spp gibi bozulma bakterilerinin artan büyümesine bağlı olarak değişir (1 ).

Kötü bir koku fark etmez, ancak yine de renk veya dokuda bozulma belirtileri görürseniz, patojenik bakterilerin kokusu alınamayacağı için kıymayı atmak hala en güvenli yoldur ( 6 ).

Özet: Bozulmuş kıyma, yemek için tehlikeli olduğunu belirten çürük bir koku geliştirir.

 

4. Son Kullanma Tarihini Kontrol Edin

 

 

Satış ve son kullanma tarihleri, kıymalarınızın iyi olup olmadığını belirlemek için ek yönergelerdir ( 7 ).

Tarihi geçmiş kıyma yenir mi? Satış tarihi, satıcıya bir ürünün satış için ne kadar süreyle görüntülenebileceğini bildirir. Kıyma buzdolabında saklanabilir. Bu tarihten 2 gün sonrasına kadar güvenle yenebilir ( 3 , 6).

Bu arada son kullanma tarihi, ürünün ne zaman kötüleşmeye başlayacağını gösterir. Yiyecekler bu tarihten önce en iyi tada ve kaliteye sahip olacaktır.

Dondurulmuş olmadıkça kıyma haline getirilmiş sığır etini son kullanma tarihinden sonra yememelisiniz (8 ).

Kıyma alırken ürün etiketini dikkatlice okuduğunuzdan emin olun.

Özet: Satış ve son kullanma tarihleri, kıyma yemek için en iyi zamanı gösterir. Donma, raf ömrünü daha da uzatabilir.

 

Bozuk Kıyma Yenirse Ne Olur? Bozuk Kıyma Zehirlenmesi Belirtileri 

 

Bozuk kıyma yenir mı? Bozulmuş kıyma yemek tehlikelidir. Çünkü gıda kaynaklı hastalıklardan sorumlu patojenik bakteriler içerebilir. Semptomlar ateş, kusma, mide krampları ve ishali içerir - bunlar kanlı olabilir (9 , 10 , 11 ).

Hastalığa neden olan mikroorganizmalar, oda sıcaklığında bırakılan ve bozuk yiyeceklerde görülme olasılığı daha yüksek olan yiyeceklerde hızla büyür ( 6 ).

Kıymada en yaygın bulunan zararlı bakteriler Salmonella ve Shiga toksini üreten E. coli'dir (STEC) (1 , 3 ,12 , 13).

Semptomların ortaya çıkması birkaç gün sürebilir.

Bu bakterileri yok etmek ve gıda zehirlenmesi riskinizi azaltmak için kıyma iyice pişirin ve iç sıcaklığının 71 °C'ye  ulaştığını doğrulamak için bir et termometresi kullanın.

Çiğ veya bozuk kıyma yememek en güvenli yoldur.

Özet: Salmonella ve STEC, kıyma kaynaklı gıda zehirlenmeleriyle ilişkili en yaygın bakterilerdir. Enfeksiyon riskinizi azaltmak için eti iyice pişirin.

 

Kıyma Nasıl Güvenli Bir Şekilde Saklanır? Kullanılır? Kıyma Nasıl Saklanmalı?

 

Kıyma kaynaklı gıda zehirlenmelerinden kaçınmak için uygun kullanım ve saklama önemlidir. İşte birkaç güvenlik ipucu ( 3 ,12 , 13 ):

 

  • Sığır etinin soğutulmadan bırakılma süresini en aza indirmek için, en son satın alın ve doğrudan mağazadan eve gidin.
  • Delik veya çizik olmayan bir paket seçin.
  • Etin renk ve son kullanma tarihini kontrol edin.
  • Çapraz kontaminasyonu veya bakterilerin diğer gıda maddelerine yayılmasını önlemek için çiğ eti sepetinizde ayrı tutun.
  • Eve gelir gelmez buzdolabında saklayın veya dondurun ya da satın aldıktan sonraki 2 saat içinde dondurun. Buzdolabı sıcaklığının 4 °C'nin altında olduğundan emin olun.
  • Meyve sularının sızmasını önlemek için en alt raftaki bir torbada saklayın.
  • Asla oda sıcaklığında 2 saatten fazla bırakmayın.
  • Yemeklerinizi 2 saat içinde pişirin ve 3-4 gün içinde tüketin.

Kıymaya temas ettikten sonra ellerinizi iyice yıkamayı unutmayın. Mutfak tezgahınızı ve eşyalarınızı da temizlemeyi de unutmayın.

 

Özet: Kıymayı güvenli bir biçimde saklamak gıda kaynaklı hastalık riskinizi azaltır.

 

Hindi kıyması mı yoksa dana kıyma mı daha sağlıklı? Öğrenmek için yazımızı inceleyebilirsiniz (Hindi Kıyması Mı Yoksa Dana Kıyma Mı Daha Sağlıklı?).

 

Uzun Lafın Kısası

 

Kıyma çok popülerdir. Ancak çabuk bozulabilir.

Renk, koku ve dokudaki değişikliklerin aranması da dahil olmak üzere birkaç basit teknik, kıymalarınızın bozuk olup olmadığını belirleyebilir.

Etin bozulmasına neden olan bakteriler genellikle zararlı olmasa da hastalığa neden olan diğer mikroorganizmalar kötüleştiğinde çoğalabilir.

Hastalık riskinizi azaltmak için her zaman eti iyice pişirmeli ve bozuk, az pişmiş kıymayı yemekten kaçınmalısınız.

Bütün bunların yanı sıra kilo vermek ve sağlıklı bir bedene kavuşmak için kendinize sağlıklı beslenme programı oluşturmak isteyebilirsiniz. Sağlıklı ve dengeli beslenmeye adım atmak için online diyetisyenler tarafından sizin için hazırlanmış online diyet imkanlarından faydalanabilirsiniz. Şimdi zayıflamaya başlamak için size özel hazırlanmış uygun online diyet ücreti ile online diyet satın alabilirsiniz. (Tıkla ve Zayıflamaya Başla!)

Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın