Susam Yağı Faydaları

Susam Yağı Faydaları
Bu sayfadaki linklere tıklayıp gezinirseniz bizde bir şeyler kazanabiliriz. Destekleriniz için Teşekkür ederiz. 

Susam Yağının Bilimsel Olarak İspatlanmış 10 Faydası

 

Susam bitkisinin besinsel nitelikleri, bazılarına yağını “Yağlı Tohumların Kraliçesi” olarak adlandırmak için ilham verdi (1).

 

Pedaliaceae familyasına ait olan, yenilebilir tohumları için toplanan bu bitki grubunun bilimsel adı Sesamum indicum'dur.

 

Susam yağı soğuk sıkım yöntemiyle sıkıştırılan çiğ susam tohumlarından yapılır. Mutfak, tıbbi ve kozmetik alanlarda kullanılır (1).

 

Bu makalede, susam yağının bilim destekli 10 faydası listelenmiştir.

 

1. Antioksidanlar Bakımından Zengin

 

Susam yağı, sağlığınız üzerinde güçlü etkileri olabilecek iki antioksidan olan sesamol ve sesaminol içerir (2).

 

Antioksidanlar, serbest radikallerin neden olduğu hücre hasarını azaltmaya yardımcı olan maddelerdir. Hücrelerde serbest radikallerin birikmesi iltihaplanma ve hastalığa neden olabilir (3).

 

Sıçanlar üzerinde yapılan bir aylık bir çalışma, susam yağı takviyesi almanın kalp hücresi hasarına karşı koruduğunu keşfetti (4).

 

Aynı çalışmada, günde bir kere vücut ağırlığının her kilogramı başına 5 ila 10 ml susam yağı alan sıçanlarda antioksidan aktivitesinin artış gösterdiği gözlemlenmiştir (4).

 

Susam yağı vücutta bölgesel olarak kullanıldığında da benzer etkiler gösterebilir. Sıçanlardaki bir çalışma, susam yağının serbest radikaller üreten ksantin oksidaz ve nitrik oksit gibi bileşikleri engelleyerek hücre hasarını azaltabileceğini göstermiştir (5 ).

 

Özet: Susam yağı sağlığınıza önemli ölçüde fayda sağlayabilecek antioksidanlar bakımından zengindir.

 

2. Güçlü İltihap Karşıtı Özelliklere Sahiptir

 

Kronik iltihaplar zararlı olabilir ve hastalığa yol açabilirler. Bu yüzden bunu mümkün olduğunca sınırlamak önemlidir(6).

 

Tayvan’daki geleneksel tıp, eklem iltihabını, diş ağrılarını ve sıyrıkları tedavi etmek için uzun zamanlardır iltihap karşıtı özellikleri nedeniyle susam yağını kullanmıştır ve hâlâ daha kullanmaktadır (7 ).

 

Daha yakın zamanlara bakacak olursak, test tüplerinde ve hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalar, susam yağının iltihabı azaltabileceğini gösteriyor. Bu da onun en temel yararlarından biri sayılabilir.

 

Örneğin, test tüpüyle yapılan çalışmalar, susam yağının nitrik oksit üretimi gibi iltihap belirtilerini azalttığını keşfetmiştir. (1 , 7 , 8 ).

 

Ancak, yine insanlar üzerinde yapılan daha fazla deneye ihtiyaç vardır.

 

Özet:  Test tüplerinde ve hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalar, susam yağının iltihaplanmayı azaltabileceğini göstermektedir. Ancak, insanlar üzerinde yapılan daha fazla deneye ihtiyaç vardır.

 

3. Kalbinize İyi Gelir

 

Köklü bir araştırma, doymamış yağlar yönünden zengin bir diyetin kalp sağlığı için iyi olduğunu göstermektedir ( 9 ,10 ).

 

Susam yağı ise %82 oranda doymamış yağ asidi içerir( 11 ).

 

Özellikle, omega-6 yağ asitleri bakımından zengindir. Omega-6 yağ asitleri, diyetiniz için gerekli olan ve kalp hastalıklarının önlenmesinde önemli rol oynayan bir çoklu doymamış yağ türüdür (12 ).

 

Sıçanlarda yapılan araştırmalar, susam yağının kalp hastalıklarını önlemeye yardımcı olabileceğini ve hatta atar damarlarınızdaki plak gelişimini yavaşlatabileceğini gösteriyor (1 ).

 

Aslında, doymuş yağ bakımından zengin olan yağlar yerine kullanıldığında, kolesterol seviyesini düşürebilir.

 

48 yetişkin üzerinde yapılan 1 aylık bir çalışma, günde 4 yemek kaşığı (59 ml) susam yağı tüketenlerin, zeytinyağı tüketenlere kıyasla kötü kolesterolde ve trigliseritlerde daha fazla azalma deneyimlediklerini tespit etti(13 ).

 

Özet: Susam yağı, tekli doymamış yağlar açısından zengin ve kalp hastalığı riskini azaltabilen, sağlıklı bir yağdır.

 

4. Kan Şekeri Kontrolüne Yardımcı Olabilir

 

Susam yağı, özellikle şeker hastalığı olan kişiler için önemli olan kan şekerini sağlıklı şekilde düzenleme konusunda destek olabilir.

 

Bir çalışma, diyabetli sıçanların 42 gün boyunca %6 susam yağı diyetine koyulmasının, yağ ile beslenmeyen sıçanlara kıyasla, kan şekerinde önemli bir azalmaya yol açtığını göstermiştir(14 ).

 

Susam yağı uzun süreli kan şekeri düzenlemesinde bile rol oynayabilir .

 

Tip 2 diyabetli 46 yetişkin üzerinde yapılan bir çalışma, susam yağının 90 gün boyunca alınmasının, açlık kan şekeri ve hemoglobin A1c'yi (HbA1c), plasebo grubuyla karşılaştırıldığında anlamlı derecede azalttığını keşfetti. HbA1c düzeyleri kan şekerinin uzun süredeki durumlarının belirteçleridir(15 ).

 

Özet: Susam yağı tüketmek, özellikle şeker hastası olanlar için kan şekeri seviyelerinin düzenlenmesine yardımcı olabilir.

 

5. Eklem Kireçlenmesi Tedavisinde Yardımcı Olabilir

 

Kireçlenme, nüfusun yaklaşık %15'ini etkiler ve eklem ağrısının ortak nedenlerinden biridir (16).

 

Kemirgenler üzerinde yapılan bazı araştırmalar, susam yağının eklem kireçlenmesi tedavilerinin iyiye gitmesiyle alakalı olduğunu ortaya koydu(17, 18, 19, 20).

 

Araştırmacılar, 28 günlük bir çalışmada, bir kilogram başına 1 ml dozlar ile farelere susam yağı verdiler. Sıçanlar, eklem ağrısı gibi eklemle ve oksidatif stresle ilgili belirtileri daha az yaşadılar (16 ).

 

Her ne kadar hayvanlar üzerindeki çalışmalar susam yağının kireçlenme konusunda destek sağlayabileceğini göstermiş olsa da insanlar üzerinde çalışmalara da ihtiyaç vardır.

 

Özet: Susam yağı kireçlenme semptomlarını iyileştirebilir. Ancak araştırma şu anda hayvanlar üzerindeki deneyler ile sınırlıdır.

 

6. Yara ve Yanıkların İyileşmesine Yardımcı Olabilir

 

Susam yağı sağlık konusundaki yararları için tüketilebilirken, vücuttaki bölgesel yaralar ve yanıklar için de kullanılabilir.

 

Ozon tıbbi olarak kullanılabilecek doğal bir gazdır. İlk medikal kullanımı, I. Dünya Savaşı sırasında enfeksiyonları tedavi etmek için kullanıldığı 1914 yılına kadar uzanır. Ozon eklenmiş yağlar (ozonlanmış yağlar olarak bilinir) çeşitli cilt koşullarını tedavi etmek için bölgesel olarak kullanılır (21).

 

Sıçanlar üzerinde yapılan bir çalışmada, ozonlanmış susam yağı ile yapılan bölgesel tedavi, yara dokusunda daha yüksek kollajen görülmesini sağlamıştır. Kollajen, yaraların iyileşmesi için gerekli olan yapısal bir proteindir (21 ).

 

Başka çalışmalar, susam yağıyla yapılan bölgesel tedavinin farelerde yanık ve yaraların iyileşme süresini azalttığını göstermiştir. Ancak bu alanda insanlar üzerinde yapılan çalışma yoktur(22 , 23 ).

 

Yağın yara ve yanıkların iyileşmesini hızlandırma kabiliyeti muhtemelen antioksidan ve iltihap karşıtı özelliklerine bağlanabilir (24 ).

 

Özet: Susam yağı, yara ve yanıkların iyileşmesine yardımcı olabilecek doğal bir üründür. Bununla birlikte, sonuçlar hayvanlar üzerindeki çalışmalar ile sınırlıdır ve insanlar üzerinde daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

 

7. UV Işınlarına Karşı Koruma Sağlayabilir

 

Bazı araştırmalar susam yağının cildinize zarar verebilecek UV ışınlarına karşı koruma sağlayabileceğini gösteriyor. Bu etki büyük oranda susam yağının yüksek miktarda antioksidan içermesinden kaynaklanmaktadır (25 ).

 

Susam yağı UV ışınlarının %30'una kadar dayanma kabiliyetine sahipken, hindistan cevizi yağı, yer fıstığı yağı ve zeytin yağları gibi birçok diğer yağ ışınların sadece %20'sine dayanabilmektedir (25 ).

 

Bazı kaynaklar susam yağının doğal bir güneşten koruyucu olabileceğini ve doğal bir güneş koruma faktörüne sahip olduğunu iddia ediyor. Ancak, güneşin güçlü ışınlarından koruması konusundaki etkinliği hakkında sınırlı miktarda araştırma bulunmakta. Bu nedenle susam yağı yerine güneş kremi kullanmak en iyisidir.

 

Özet: Susam yağı UV ışınlarından koruma kabiliyetine sahip olsa da, etkinliğini destekleyen kanıt sayısı sınırlıdır. Bu yüzden güneş kremi kullanmak en iyisidir.

 

8-10. Diğer Potansiyel Faydaları

 

Her ne kadar sınırlı miktarda araştırma bulunsa da, bazı kanıtlar susam yağının aşağıdaki faydaları sağlayabileceğini öne sürüyor:

 

8. Uyku Kalitesini Arttırabilir: Bir çalışma, 2 hafta içinde yedi tane 30 dakikalık seans boyunca 20 katılımcının alnına susam yağı damlatmanın, plasebo tedavisine kıyasla uyku kalitesini ve yaşam kalitesini iyileştirdiğini göstermiştir (26 ).

 

9. Bölgesel Uygulama Ağrıyı Hafifletebilir: Bazı çalışmalar susam yağı ile yapılan bir masajın kol ve bacak ağrısını azaltmaya yardımcı olabileceğini göstermiştir (7 , 27 ).

 

10. Saç Sağlığını Destekleyebilir: Bu yağdaki bileşikler saç parlamasını ve gücünü artırabilir. Sekiz haftalık bir çalışma, her gün sesamin ve E vitamini içeren takviyelerin alınmasının saç kuvveti ve parlaklığını arttırdığını göstermiştir (28 ).

 

Özet: Daha kapsamlı araştırmalara ihtiyaç duyulmasına rağmen, susam yağı uykuyu iyileştirebilir, saç sağlığına destek olabilir ve bölgesel olarak kullanıldığında ağrıyı hafifletebilir.

 

Susam Yağı Nasıl Kullanılır? Kullanım Alanları - Öneriler

 

Susam yağı, çok çeşitli yemeklere lezzetli ve fıstık-cevizi andıran bir lezzet katar. Asya ve Orta Doğu mutfağında popüler bir malzemedir.

 

Her biri biraz farklı bir lezzet ve aroma sunan bu yağın birkaç çeşidi vardır.

 

Rafine edilmemiş susam açık bir renge sahiptir, fıstık ile cevizi andıran bir lezzet sunar ve en iyi kullanım şekli, düşük ila orta sıcaklıkta pişirme yaparken kullanmaktır. Rafine edilmiş, yani daha çok işlenmiş susam yağı ise nötr bir tada sahiptir. Bol yağda veya tavada kızartma için en iyisidir.

 

Kızartılmış susam yağı, koyu kahverengi renkte ve narin bir tada sahiptir. Bu da sos ve marine hazırlamak için uygun bir bileşen olmasını sağlar.

 

Diyetinizde susam yağı ekleyebileceğiniz kolay yemekler ise şunlardır:

 

  • Kızartmalarda,
  • Susamlı eriştelerde,
  • Et veya balıklar için yapılan marinelerde,
  • Sirkelerde ve soslarda.

 

Susam yağını yerel bir bakkaldan bulabilir veya internet üzerinden satın alabilirsiniz.

 

Özet: Pek çok tarif susam yağı gerektirir ve bu yağın farklı tipleri farklı pişirme teknikleri için kullanılabilir.

 

Uzun Lafın Kısası

 

Susam yağı diyetinize katmak için kullanabileceğiniz lezzetli ve sağlıklı bir yağdır.

 

Antioksidan içeriği ve iltihap karşıtı özellikleri sayesinde kalbinize, eklemlerinize, cildinize, saçınıza ve daha birçok şeye fayda sağlayabilir. Bununla birlikte, susam yağının potansiyel etkilerini araştırmak için insanlar üzerinde yapılan daha fazla deneye ihtiyaç vardır.

 

Susam yağının potansiyel faydalarından, yağı tariflere veya dengeli bir diyetin içine ekleyerek faydalanabilirsiniz.

 

Susamın faydalarını merak ediyosanız, öğrenmek için okumaya devam edebilirsiniz (Oku).


Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri

Bu yazı hakkında henüz bir yorum yapılmadı.

Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.

Soru ve görüşleriniz bizim için değerledir. Sorun ve görüşlerinizi iletmenizden memnuniyet duyarız.

Benzer Yazılar

Diyetisyen Misin?

Kategoriler