Soğuk Kahve ve 9 Etkileyici Faydası

Soğuk Kahve ve 9 Etkileyici Faydası
Bu sayfadaki linklere tıklayıp gezinirseniz biz de bir şeyler kazanabiliriz. Destekleriniz için Teşekkür ederiz. 

 

Soğuk demlenmiş kahve, son yıllarda kahve içicileri arasında popülerlik kazanmıştır.

 

Soğuk kahve yapımı, Soğuk kahve demleme, kahve çekirdeğinin lezzetini ve kafeinini ortaya çıkarmak için sıcak su kullanmak yerine, 12–24 saat boyunca soğuk suda demlenerek yapılır, ayrıca soğuk kahve makinesi de kullanabilirsiniz.

 

Bu yöntem, içeceği sıcak kahveden daha az acı yapar.

 

Kahvenin sağlığa faydaları üzerine yapılan araştırmaların çoğunda kahve sıcak suda demlenmesine rağmen, soğuk demlemenin de benzer birçok etki sağladığı düşünülmektedir.

 

İşte soğuk demlenmiş kahvenin faydaları:

 

1. Metabolizmayı Hızlandırabilir

 

Metabolizma, vücudunuzun enerji üretmek için gıda tükettiği bir süreçtir.

 

Dinlendiğiniz vakitlerde, metabolizma hızınız ne kadar yüksekse o kadar fazla kalori yakarsınız.

 

Sıcak kahve gibi, soğuk demlenmiş kahve de, dinlenme sırasındaki metabolizma hızınızı %11'e kadar arttırdığı gösterilen kafein maddesini içerir (1, 2).

 

Kafeinin vücudunuzun yağ yakma hızıyla beraber metabolizma hızını da arttırdığı görülüyor.

 

8 erkek üzerinde yapılan bir çalışmada, kafein tüketimi, kalori yakmada %13 artış ve yağ yakımında 2 kat artışa neden oldu. Plasebo veya beta bloker (kan basıncı ve dolaşım için kullanılan tedavi ilaçları) aldıktan sonra çok daha fazla etki görüldü (3).

 

Özet: Soğuk kahvedeki kafein, yaktığınız kalori miktarını artırabilir. Bu, kilo vermeyi veya kilonuzu korumayı kolaylaştırabilir.

 

2. Ruh Halinize Yardımcı Olabilir

 

Soğuk demlenmiş kahvenin içindeki kafein, ruh halinizi iyileştirebilir.

 

Kafein tüketiminin, özellikle uykusuz kalmış bireyler arasında, ruh halini iyileştirdiği görülmüştür (4).

 

370.000'den fazla insan üzerinde yapılan çalışmalara bakıldığında, kahve tüketenlerin depresyon oranlarının daha düşük olduğu tespit edildi. Aslında, günlük tüketilen her bir fincan kahve için, depresyon riskini %8 oranında azalmıştır (5).

 

Hatta bazı araştırmalar, kafeinin yaşlı erişkinlerde ruh halini ve beyin işlevini arttırmak için bir besin takviyesi olarak kullanılabileceğini öne sürüyor .

 

Yaşları 63-74 arasında değişen 12 erişkin üzerinde yapılan bir çalışmada, vücuttaki yarım kilo başına 3 mg oranında kafein alınması ruh halini %17 oranda iyileştirmiştir. Bu miktardaki kafein ortalama bir insan için yaklaşık iki fincan kahveye eşittir (6, 7).

 

Kafein ayrıca katılımcıların kendilerine doğru hareket eden bir cisme tepki gösterme yeteneğini geliştirmiştir ve bu da kafeinin odağı ve dikkatliliği arttırdığını gösterir (6).

 

Özet: Soğuk demlenmiş kahve, ruh halinizi iyileştirebilir, depresyon riskinizi azaltabilir ve beyin işlevini iyileştirebilir.


3. Kalp Hastalığı Riskinizi Düşürebilir

 

Kalp hastalığı nedir? Kalp Hastalığı; Koroner arter hastalığı, kalp krizi ve felç dahil olmak üzere kalbinizi etkileyebilecek çeşitli durumlar için genel bir terimdir. Dünya çapındaki bir numaralı ölüm sebebidir (8).

 

Soğuk demlenmiş kahve, kafein, fenolik bileşikler, magnezyum, trigonellin, quinides ve liganlar dahil kalp hastalığı riskinizi azaltabilecek bileşiklerden içerir. Bunlar insülin duyarlılığını arttırır. O da kan şekerini stabilize eder ve kan basıncını düşürür (9, 10).

 

Soğuk demlenmiş kahve, aynı zamanda antioksidanlar ve iltihap karşıtı ajanlar olarak işlev gören klorojenik asitleri (CGA'lar), diterpenleri içerir (11, 12).

 

Günde 3-5 bardak kahve (450–750 ml) içmek, kahve içmeyenlere kıyasla kalp hastalığına yakalanma riskini %15'e kadar düşürebilir (9).

 

Bu etki günde yaklaşık 6 bardak kahveye eşdeğer olan 600 mg kafein tüketen insanlar üzerinde çalışılmamış olmasına rağmen, günde 3-5 bardaktan fazla kahve içmenin kalp hastalığı riskini arttırdığına dair kanıtlar eksiktir  (9, 10, 13).

 

Bununla birlikte, kontrolsüz yüksek tansiyonu olan kişilerin düzenli olarak kafein tüketmekten kaçınmaları gerekir. Çünkü bu durum tansiyon seviyelerini daha da yükseltir (9).

 

Özet: Düzenli olarak soğuk demlenmiş kahve içmek kalp sağlığınızı iyileştirebilir. Bununla birlikte, kontrolsüz yüksek tansiyonunuz varsa, kafeini sınırlandırılmalı veya kafeinden kaçınmalısınız.
Kilo vermek istiyorum diyorsanız ancak zayıflama kürleri işe yaramıyor diyorsanız eğer kilo vermek ve uzun süre kilonuzu korumak istiyorsanız yapmanız gereken beslenme düzeninizi değiştirmektir. Sağlıklı ve dengeli beslenme alışkanlığı kazanabildiğiniz online diyetisyenlerin size özel hazırladığı online diyet listesini satın alabilirsiniz. Aklınızdaki sorular için bize instagram ve whatsapp üzerinden ulaşabilirsiniz

(Zayıflamak TekTık Uzağında!).

 

4. Tip 2 Diyabet Riskinizi Düşürebilir

 

Tip 2 diyabet nedir? Tip 2 diyabet, kan şekeri seviyelerinizin çok yüksek olduğu kronik bir durumdur. Eğer tedavi edilmezse, birçok ciddi sağlık sorununa neden olabilir.

 

Soğuk demlenmiş kahve, bu hastalığa yakalanma riskinizi azaltabilir. Aslında, günde en az 4-6 fincan kahve içmek, daha düşük tip 2 diyabet riskiyle ilişkilidir (14).

 

Bu yararlar büyük ölçüde kahvede bulunan güçlü antioksidanlar olan klorojenik asitlerden kaynaklanıyor (11).

 

Soğuk demlenmiş kahve aynı zamanda, kan şekerinizi sabit tutmak için sindirim sisteminizdeki sindirimi kontrol eden ve sindirimi yavaşlatan hormonlar olan bağırsak peptitlerini de düzenleyebilir (11, 15).

 

45-74 yaşları arasındaki 36.900'den fazla kişi üzerinde yapılan bir çalışma, günde en az 4 fincan kahve içenlerin, günlük düzenli kahve içmeyenlere göre %30 daha düşük tip 2 diyabet riski bulunduğunu tespit etti (16).

 

1 milyondan fazla insan üzerinde yapılan 3 büyük araştırmanın gözden geçirilmesi sonucunda, 4 yıl boyunca kahve alımını artıranların tip 2 diyabete yakalanma riskinin, kahve alımlarını 1 ya da daha fazla bardak miktarında azaltanlara kıyasla %11 daha düşük olduğunu tespit etti (17).

 

Özet: Düzenli olarak soğuk demlenmiş kahve içmek kan şekerinizi sabit tutmanıza ve tip 2 diyabet riskinizi azaltmanıza yardımcı olabilir.

 

5. Parkinson ve Alzheimer Hastalığına Yakalanma Riskini Azaltabilir

 

Dikkatinizi ve ruh halinizi iyileştirmeye ek olarak, soğuk demlenmiş kahve beyninize başka şekillerde de fayda sağlayabilir.

 

Kafein, sinir sisteminizi uyarır ve beyninizin nasıl çalıştığını etkileyebilir.

 

Yakın tarihte yapılan bir araştırmada, kahve içmenin beyninizi yaşa bağlı hastalıklardan koruyabildiği gözlemlenmiştir (18).

 

Alzheimer nedir? Parkinson nedir? Alzheimer ve Parkinson hastalıkları nörodejeneratif durumlardır. Bu da bu hastalıkların zamanla meydana gelen beyin hücre ölümünden kaynaklandığı anlamına gelir. Her iki hastalık da, günlük aktiviteleri zorlaştıran zihinsel sağlıktaki bir düşüş olan bunamaya (demans) neden olabilir.

 

Alzheimer hastalığı önemli hafıza bozukluğu ile kendini gösterirken, Parkinson ise genellikle fiziksel titremelere ve gerginliğe neden olur (19).

 

Bir gözlemsel çalışma, yaşamın ortasında günde 3-5 fincan kahve içenlerin yaşlılıkta bunama ve Alzheimer’a yakalanma riskinin %65 daha düşük olduğunu tespit etti (20).

 

Bir başka gözlemsel çalışma, kahve içenlerin Parkinson hastalığı riskinin daha düşük olduğunu belirtti. Aslında, günde dört fincandan fazla kahve içen erkeklerin bu duruma yakalanma olasılıkları beş kat daha düşüktür (21, 22).

 

Kahvede bulunan fenilindanlar gibi harman ve harman olmayan bileşikler gibi bazı bileşiklerin Alzheimer ve Parkinson hastalıklarına karşı koruma sağladığı görülmektedir (18, 23, 24, 25).

 

Kafeinsiz kahvenin kafeinli çeşitlerle aynı koruyucu yararları sağlayamadığını unutmayın (22).

 

Özet: Soğuk demlenmiş kahve, fenilindanlar adı verilen, düşük miktarda harman ve harman olmayan bileşikler içerir. Bunlar beyninizi yaşa bağlı hastalıklardan korumanıza yardımcı olabilir.


6. Midenizi Rahatsız Etmez

 

Birçok insan kahveden kaçınır. Çünkü kahve, reflüyü aktif eden asidik bir içecektir.

 

Reflü nedir? Reflü, mide asidinin sık sık midenizden yemek borunuza akması ve tahrişe neden olması durumudur (26).

 

Kahve asit mi baz mı? Kahvenin asidikliği ayrıca hazımsızlık ve mide ekşimesi gibi diğer rahatsızlıklarla da ilişkilendirilme eğilimindedir.

 

pH ölçeği, bir çözeltinin asidik veya bazik olup olmadığını 0 ila 14 arasında sayılarla ölçer. 7 olan nötr, 7’den düşük sayılar asidikliği ve 7’den yüksek sayılar da bazikliği gösterir.

 

Soğuk demlenmiş kahve ve sıcak kahve genellikle pH ölçeğinde 5 ila 6 civarında, yani benzer seviyelerde asidikliğe sahiptir. Ancak bu demlemeden demlemeye değişebilir.

 

Yine de bazı çalışmalar soğuk demlemenin biraz daha az asidik olduğunu buldu. Bu da midenizi daha az tahriş edebileceği anlamına geliyor (27, 28).

 

Bu içeceğin, sıcak kahveden daha az tahriş edici olmasının bir başka nedeni de, ham polisakarit içeriğidir.

 

Bu karbonhidratlar veya şeker molekülü zincirleri, sindirim sisteminizin bağışıklığını arttırır. Bu, bağırsak tahrişini ve kahvenin asidinin midenizdeki rahatsız edici etkilerini azaltabilir (29).

 

Özet: Soğuk demlenmiş kahve, sıcak kahveden sadece biraz daha az asidiktir. Ancak midenizi bu asitten koruyabilecek bileşikler içerir. Bu nedenle, sıcak kahveden daha az oranda nahoş sindirim ve asit reflü semptomu oluşmasına neden olabilir.

 

7. Daha Uzun Yaşamanıza Yardımcı Olabilir

 

Soğuk demlenmiş kahve içmek, genel hastalık riskini azaltabileceği gibi, hastalığa özgü nedenlerden dolayı ölme riskini de azaltabilir (30, 31, 32).

 

Yaşları 50-71 arasında değişen 229.119 erkek ve 173.141 kadın üzerinde yapılan uzun süreli bir çalışma, daha fazla kahve içildiğinde, kalp hastalığı, solunum hastalığı, felç, yaralanma, kaza, diyabet ve enfeksiyonlardan kaynaklanan ölüm risklerinin azaldığını tespit etti (31).

 

Bu ilişkinin nedenlerinden birinin kahvenin antioksidanlar açısından zengin olması olabilir.

 

Antioksidanlar, kalp hastalığı, tip 2 diyabet ve kanser gibi kronik hastalıklara yol açabilecek hücre hasarını önlemeye yardımcı olan bileşiklerdir. Bu koşullar ömrünüzü önemli ölçüde azaltabilir.

 

Kahve, polifenoller, hidroksisinamatlar ve klorojenik asit gibi güçlü antioksidanlar içerir (28, 33, 34).

 

Çalışmalar sıcak kahvenin soğuk demlenmiş çeşitlerden daha fazla toplam antioksidan içerdiğini gösterse de, soğuk demlenmiş çeşitler caffeoylquinic acid (CQA) gibi çok güçlü antioksidanları barındırıyorlar (27, 35).

 

Özet: Soğuk demlenmiş kahve, sıcak kahveden daha az toplam antioksidan içermesine rağmen, antioksidan aktivitesi yüksek bileşiklerle doludur. Antioksidanlar yaşam süresini azaltabilecek hastalıkları önlemeye yardımcı olur.

 

8. Sıcak Kahveye Yakın Kafein İçeriği

 

Soğuk demlenmiş kahve, genellikle 1:1 oranında suyla seyreltilmesi amaçlanan bir konsantredir.

 

Bu konsantre kendi başına bile inanılmaz derecede güçlüdür. Aslında, karışımın seyreltilmemiş hali, fincan başına yaklaşık 200 mg kafein sağlar.

 

Bununla birlikte, konsantrenin seyreltilmesi (alışılagelmiş olan budur) nihai ürünün kafein içeriğini azaltır. Normal kahveye daha yakın hale getirir.

 

Kafein içeriğinin demleme yöntemine bağlı olarak değişebilmesine rağmen, sıcak kahve ve soğuk demlenmiş kahve arasındaki kafein farkı önemsizdir (36).

 

Ortalama bir bardak sıcak kahve 95 mg kafein içerirken, tipik bir soğuk demlenmiş kahve ise 100 mg kafein içerir.

 

Özet: Soğuk demlenmiş kahve ve sıcak kahve, benzer miktarda kafein içerir. Bununla birlikte, soğuk demlenmiş kahve konsantresini seyreltmeden içtiyseniz, normalinin yaklaşık iki katı kafein sağlar.

 

9. Soğuk Kahve Nasıl Yapılır? Soğuk Kahve Tarifleri - Soğuk Kahve Yapımı

 

Evde kolayca soğuk demlenmiş kahve yapabilirsiniz. Soğuk kahve demleme:

 

  1. Öncelikle, bütün kavrulmuş kahve çekirdeklerini yerel olarak veya internetten satın alın ve kaba bir şekilde öğütün.
  2. Büyük bir kavanoza 226 gram telve ekleyin ve 2 bardak (400 ml) suyla beraber hafifçe karıştırın.
  3. Kavanozu örtün ve kahvenin buzdolabında 12–24 saat dinlenmesini sağlayın.
  4. Tülbent bezini ince bir süzgeç içine yerleştirin ve demlenmiş kahveyi o kavanozun içinden başka bir kavanoza dökün.
  5. Tülbent bezinde toplanan katı şeyleri atın veya diğer yaratıcı kullanımlar için saklayın. Kalan sıvı, soğuk demlenmiş kahve konsantresidir.

 

Kavanozu hava geçirmez bir kapakla kapatın ve konsantreninizi iki hafta kadar buzdolabında saklayın.

 

İçmeye hazır olduğunuzda, 1/2 bardak (100 ml) soğuk demlenmiş kahve konsantresine 1/2 bardak (100 ml) soğuk su ekleyin. İsterseniz bu karışımı bir bardak buzun üstüne döküp üstüne krema ekleyebilirsiniz.

 

Özet: Sıcak kahveyi hazırlamaktan çok daha uzun sürmesine rağmen, evde soğuk demlenmiş kahvenin yapmak çok kolaydır. Kabaca öğütülmüş kahve çekirdeklerini soğuk suyla karıştırın, 12 - 24 saat boyunca demleyin, süzün ve konsantreyi 1:1 oranında suyla seyreltin.

 

Uzun Lafın Kısası

 

Soğuk demlenmiş kahve, evde kolayca yapabileceğiniz, sıcak kahvelere alternatif olabilecek lezzetli bir içecektir.

 

Aynı sağlık yararlarının çoğunu sunar. Ancak daha az asitli ve daha az acıdır. Bu da hassas kişilerce daha kolay tolere edilmesini sağlar.

 

Kahve rutininizi biraz değiştirmek istiyorsanız, soğuk demlenmiş kahveyi bir kez deneyin ve içtiğiniz sıradan bir bardak sıcak kahveyle karşılaştırın.

 

Diyet sürecinde kalori hesaplıyorsanız eğer sevdiğiniz birçok şeyden uzak durmak zorunda kaldığınızda motivasyon kaybı yaşadığınız olmuştur.  Peki sevdiğiniz gıdaları da sağlıklı ve dengeli bir beslenme rutinine dahil edebiliriz dersek ne düşünürdünüz? Online diyetisyenlerin size özel hazırladığı online diyet listesini satın alarak sevdiğiniz besinleri yerken de kilo verebilirsiniz (Zayıflamak Tek Tık Uzağında!).


Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri

Aylin 02 Eylül 2020

Soğuk kahve Günde kaç defa içilir hangi tür kahve etkilidir metolizmaya
Benzer Yazılar

İdeal kilona ulaşmak ister misin?

Kategoriler