Kahve Mide Rahatsızlığı Yapar Mı?

Kahve Mide Rahatsızlığı Yapar Mı?

Kahve, midenizi rahatsız edebilecek çeşitli bileşiklere sahiptir.

Kahve, dünyanın en popüler içeceklerinden biridir.

Sadece sizi daha uyanık hissettirmekle kalmaz, aynı zamanda daha iyi bir ruh hali, zihinsel performans ve egzersiz performansı, ayrıca daha düşük kalp hastalığı ve Alzheimer hastalığı riski de dahil olmak üzere birçok başka avantaj da sunar (1 , 2 , 3 , 4 ).

Bununla birlikte, bazı insanlar kahve içmenin sindirim sistemlerini etkilediğini buluyor.

Bu makalede, kahvenin midenizi rahatsız etmesinin nedenleri araştırılmaktadır.

Midenizi Rahatsız Edebilecek Bileşikler

Kahve, midenizi rahatsız edebilecek çeşitli bileşikler içerir.

Kafein

Kafein, kahvede uyanık kalmanıza yardımcı olan doğal bir uyarıcıdır.

240 mL fincan kahve yaklaşık 95 mg kafein içerir (5 ).

Kafein güçlü bir zihinsel uyarıcı olmasına rağmen, araştırmalar sindirim sisteminizdeki kasılma sıklığını artırabileceğini göstermektedir (6 , 7 , 8 ).

Örneğin, 1998'den daha eski bir çalışma, kafeinli kahvenin kolonu, kafeinsiz kahveden % 23 ve sudan % 60 daha fazla uyardığını buldu. Bu, kafeinin alt bağırsağınızı önemli ölçüde uyardığını gösterir (9 ).

Ayrıca, bazı araştırmalar kafeinin mide asidi üretimini artırabileceğini ve bu da özellikle hassassa midenizi rahatsız edebileceğini göstermektedir ( 10 ).

Kahve Asitleri

Kafein genellikle kahvenin mide sorunlarına neden olabilmesinin nedeni olarak görülse de, çalışmalar kahve asitlerinin de rol oynayabileceğini göstermiştir.

Kahve, mide asidi üretimini arttırdığı gösterilen klorojenik asit ve N-alkanoil-5-hidroksitriptamid gibi birçok asit içerir. Mide asidi yiyecekleri parçalamaya yardımcı olur, böylece bağırsaklarınızda hareket edebilir (11 , 12 ).

Bununla birlikte, bazı insanlar kahvenin mide ekşimesi semptomlarını ağırlaştırabileceğini bildirmiş olsa da, araştırma sonuçsuzdur ve önemli bir bağlantı göstermemektedir (13 , 14 ).

Diğer Katkı Maddeleri

Bazı durumlarda, kahve midenizi rahatsız eden şey değildir.

Aslında, mide rahatsızlığı, Amerikalıların üçte ikisinden fazlasının kahvesine eklediği süt, krema, tatlandırıcılar veya şeker gibi katkı maddelerinden kaynaklanabilir ( 15 ).

Örneğin, dünya çapındaki insanların yaklaşık % 65'i süt tükettikten hemen sonra şişkinlik, mide krampları veya ishal gibi semptomları tetikleyebilen sütte bir şeker olan laktozu sindiremez ( 16 ).

Özet: Kahvenin, kafein ve kahve asitleri gibi midenizi rahatsız edebilecek çeşitli bileşikleri vardır. Ayrıca, süt, krema, şeker veya tatlandırıcılar gibi yaygın katkı maddeleri de midenizi rahatsız edebilir.

Kafeinsiz Kahve Mideye Dokunur Mu?

Bazı durumlarda, kafeinsizliğe geçiş mide rahatsızlığına yardımcı olabilir.

Bu kafein mide sorunlarınızın suçlusu ise geçerlidir.

Bununla birlikte, kafeinsiz kahve hala artan mide asidi üretimi ve bağırsak kasılmalarına bağlı olan klorojenik asit ve N-alkanoil-5-hidroksitriptamid gibi kahve asitleri içerir (11 , 12 ).

Ayrıca, kafeinsiz kahveye süt, krema, şeker veya tatlandırıcı eklemek, bu katkı maddelerine duyarlı bireylerde mide sorunlarına neden olabilir.

Özet: Kafein içermemesine rağmen, kafeinsiz kahve hala midenizi rahatsız edebilecek kahve asitleri ve muhtemelen katkı maddeleri içerir.

Mide Rahatsızlığını Önlemek İçin İpuçları

Kahvenin midenizi rahatsız ettiğini fark ederseniz, birkaç şey etkilerini azaltabilir, böylece kahvenizin tadını çıkarabilirsiniz.

Yeni başlayanlar için, yudumlarla yavaşça kahve içmek mideniz için daha iyi olabilir.

Ayrıca, aç karnına kahve içmekten kaçının. Kahve asidik olarak kabul edilir, bu nedenle yiyecekle birlikte içilmesi sindirimini hafifletebilir.

Kahvenin asitliğini en aza indirmenin diğer birkaç yolu:

  • Daha koyu kavrulmuşunu seçin: Bir araştırma, daha uzun ve daha yüksek sıcaklıklarda kavrulmuş kahve çekirdeklerinin daha az asidik olduğunu bulmuştur. Bu da daha koyu kavurmaların daha hafif kavurmalardan daha az asidik olduğu anlamına gelir (17).
  • Soğuk demlenmiş kahveyi deneyin: Araştırmalar, soğuk demlenmiş kahvenin sıcak kahveden daha az asidik olduğunu göstermektedir (18 , 19 ).
  • Daha büyük kahve telvesi seçin: Bir çalışma, daha küçük öğütülmüş kahvenin demleme sırasında daha fazla asidin çıkarılmasına izin verebileceğini buldu. Bu, daha büyük öğütülmüş kahvelerin daha az asidik olabileceği anlamına gelir (19 ).

Ayrıca, kahvenizi sütle içmeyi seviyorsanız, ancak laktoz intoleransınız varsa veya sütün midenizi rahatsız ettiğini düşünüyorsanız, soya veya badem sütü gibi bitki bazlı bir süt alternatifine geçmeyi deneyin.

Özet: Kahvenin midenizi rahatsız ettiğini görürseniz, yukarıdaki ipuçlarından birkaçını deneyin. Birçok durumda, kahvenin asitliğini azaltmak veya katkı maddelerinden kaçınmak, kahve ile ilgili mide sorunlarıyla mücadeleye yardımcı olabilir.

Uzun Lafın Kısası

Kahve, midenizi rahatsız edebilecek çeşitli bileşiklere sahiptir.

Buna kafein, kahve asitleri ve genellikle süt, krema, şeker ve tatlandırıcılar gibi diğer katkı maddeleri dahildir. Kafein dışında, bu bileşiklerin çoğu kafeinsiz kahvede de bulunur.

Kahvenin midenizi rahatsız ettiğini görürseniz, hoş olmayan etkilerini en aza indirmek için yapabileceğiniz birkaç şey vardır. Bunlar yiyeceklerle içmeyi, normal sütten soya veya badem sütüne geçmeyi ve katkı maddelerini kesmeyi de içerir.

Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın