Sıvı Diyeti Nedir, Nasıl Yapılır, Sağlıklı Mı?

Sıvı Diyeti Nedir, Nasıl Yapılır, Sağlıklı Mı?
Günlük ihtiyacınız olan kalorileri sıvılardan almanız gereken diyetlere sıvı diyeti denir.
Bu sayfadaki linklere tıklayıp gezinirseniz biz de bir şeyler kazanabiliriz. Destekleriniz için Teşekkür ederiz. 

Kilo vermek dünyadaki en yaygın hedef olabilir. 

 

1 günlük,15 günlük sıvı diyeti nedir? Sıvı diyetinin faydaları nelerdir? Sıvı diyeti yapan ünlüler kimlerdir? Sıvı diyetin zararları nelerdir? Bu soruların cevabını aramak bir kenara, herkes her yerde hızlı bir şekilde şok diyetlerle zayıflamanın en kolay yolunu arıyor.

 

Tüm diyetlerin ortak noktalarından biri de katı gıdalar yerine çok fazla su ve sıvı tüketmeniz gerektiğidir. 

 

Bu yazımızda sıvı diyetlerini derinlemesine araştıracağız ve bilimin ışığında neler sunduklarını inceleyeceğiz.

 

Sıvı Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır?

 

Günlük ihtiyacınız olan kalorileri sıvılardan almanız gereken diyetlere sıvı diyeti denir.

 

Sıvı diyeti nasıl yapılır diye merak ediyorsanız birçok sıvı diyeti çeşidi olmasına rağmen çoğunu aşağıdaki kategorilerinden birinde gruplandırabiliriz.

 

Sıvı Yemekler

 

Sıvı diyetleri, kişinin normalde yiyeceği yemeği blenderdan geçirerek sıvılaştırmasıyla, çorba diyeti yapmasıyla ya da bu işe özel şirketlerin sattıkları hazır gıda tozlarına su katmanız yolu ile kilo vermenizi hedefler.

 

Yediğiniz yemeklerle değiştirdiğiniz yemek tozları genelde yiyeceğiniz yemeklerden daha az kalorilidir.

 

Bu hazır gıda tozları vücudunuzun optimumda çalışabilmesi için gerekli tüm besinleri içermektedir. Proteinler, karbonhidratlar gibi makro besinler içeren bu tozların içinde vitamin ve mineraller gibi mikro besinler de bulunmaktadır.

 

Bazı diyet çeşitleri aylarca sadece bu sıvı kalorileri almanızı ister, ardından size zayıflama vaadinde bulunur.

 

Detoks Su Diyeti ve Vücudunuzu Temizlemek


Vücudunuzdaki ödemleri, istemediğiniz şişlikleri, size zararlı molekülleri atmak için yaptığınız detoks suları da sıvı diyetleri kategorisinde yer almaktadır.

 

Detoks su diyetinde, yukarıda bahsettiğimiz yemeği blenderdan geçirmenin aksine genellikle belli meyve ve sebzelerin besin değerlerinin suda bekletilerek ya da çiğ bir şekilde blenderdan geçirilerek vücuda alınmasıyla oluşur.

 

Bu yüzden bu tarz diyetler çok bilimsel değildir ve vücudunuzun ihtiyacı olan tüm besinleri buradan karşılayamazsınız.


Sıvı Diyeti Sağlıklı Mı? Sıvı Diyetinin Faydaları Nelerdir? Sıvı Diyetinin Zararları Nelerdir?

Sıvı Diyeti Yapanlar Çoğunlukla Çok Az Kalori Almaktadırlar


Katı gıdalarla beslenilen diyetlere nazaran sıvı diyetleri oldukça az kalori içermektedir. 

 

Tüketilen sıvı gıdaların kalorisi günlük ortalama 500 kalori ile 1000 kalori arasında değişmektedir.

 

Tabii ki şunu da bilmek gerekli, sıvı diyeti her zaman  zayıflama planının bir kısmıdır.

 

Örneğin yapılan bir araştırmada 24 obezite hastası insanı, 30 gün boyunca günlük 700 kalorilik içecekler ile sadece sıvı diyetiyle beslemişler. Siz sadece sıvı diyeti 3 günlük deneyebilirsiniz herhangi bir sağlık sorununuz yoksa.

 

Ardından 150 gün boyunca tekrar yavaş yavaş katı yemeklere geçmişler ve günlük kalori tüketimlerini 700’den 1200’e çıkarmışlardır.

 

Bu program o kadar etkili olmuş ki sıvı diyeti yaptım diyen obezite hastası insanların vücut yağ oranlarını % 33’den % 26’ya düşürmüş.

 

Katı gıdadan vazgeçilen diyet çeşitlerinin neredeyse hepsinde ortalama 3 aydan sonra tekrar yavaş yavaş katı gıdaları hayatlarına almaları çok karşılaştığımız bir durumdur.

 

Araştırmalar az kalorili sıvı diyeti (günlük 1200-1500 kalori arasında tüketim) ve çok az kalorili sıvı diyetinin (günlük 500 kaloriden az) kilo veriminde çok verimli olduğunu göstermiştir.

 

Tahmin edeceğiniz üzere çok az kalorili sıvı diyeti çok daha başarılı sonuç vermiştir. Bu başarının getirdiği dezavantajlardan biri de insanlarda safra taşı oluşma riskinin ciddi derecelere ulaşmasıdır. Sıvı diyeti hakkında birebir yorumlar okumak istiyorsanız sıvı diyeti ekşi diyerek internet üzerinden aratabilirsiniz. 

 

Bu tarz araştırmalarda az kaloriyle beslendiğini söylediğimiz kişilerin 24 saat profesyonel doktorlar tarafından izlendiğini bilmeniz çok önemlidir. Bu tarz az kalorili ve çok az kalorili sıvı diyetleri çok uzun süre takip edilmemelidir.

 

Bazı sıvı diyetleri kaloriyi kısıtlayabilmek için sizin seçeneklerinizin çoğunu kaldırdığından ihtiyacınız olan besinlere ulaşmanızı da engelliyor. Uzmanlar bu tarz ihtiyacınız olan vitamin, mineral ve liflere ulaşımınızı engelleyen diyetlerden uzak durmanız gerektiği konusunda bizi bilgilendiriyorlar.

 

Özet: Bazı sıvı diyetler blenderda sıvılaştırılmış yemeklerdir, bunlar hazır toz gıdalara nazaran daha sağlıklıdır ve size günde ortalama 1000 kalori sağlar. Bu diyetler genellikle kilo verme programının küçük bir kısmını oluşturur.

 

Sıvı Diyetleri Ameliyat Öncesinde ve Sonrasında Tavsiye Edilir

Birinin sıvı diyeti yapması genelde zayıflama arzusuyla eşleştirilir, ancak sıvı diyeti yapanların birçok farklı sebep olabilir. 

 

Örneğin daha kolay öğütülür ve bağırsaklarınıza diğer tüm gıdalara nazaran daha az ağırlık yapar.

 

Bu yüzden safra kesesi, bağırsak ve sindirim sisteminizle ilgili geçireceğiniz tüm operasyonlarda doktorlar size operasyon öncesinde ve sonrasında özel bir sıvı diyeti yapmanız gerektiğini söyler. Doktorunuz çorba diyeti önerebilir.

 

Sıvı diyeti bağırsakların üstündeki ağırlığı aldığı için sindirim sistemi rahatsızlığı geçiren herkese de tavsiye edilir.

 

Buna rağmen araştırmaların gösterdiği sindirimi kolay olan katı gıdaların sindirim sisteminizi temizlemek açısından sıvı diyetlerinden çok daha verimli ve çok daha başarılı sonuç aldığıdır.

 

Özet: Sıvı diyetleri sadece kilo verme amaçlı kullanılmaz. Bazı operasyonlardan önce ve sonra, bazı sindirim sistemi ile alakalı problemlerinizde doktorunuz da sıvı diyeti yapmanızı tavsiye edebilir. 

 

Sıvı Diyeti Kilo Vermenizi Kolaylaştırır

Sıvı diyetinin temelinde yediğimiz bazı öğünleri sıvı versiyonlarıyla değiştirmek yatıyor.

 

Peki sıvı diyeti hızlı kilo vermek için ideal diyet mi? Yoksa ölüm diyeti mi?

 

8000 obez üzerinde 8 yıl süren bir araştırma kilo vermek için ideal bir diyet mi sorusuna cevap veriyor. İlk yılın ardından kadınlar ortalama 19.6 kilo erkekler ortalama 26 kilo vermişlerdir.

 

Bu sonuçlar çok güzel gözükse de hatırlamanız gerekli ki bu insanların hepsi 24 saat boyunca doktor gözetiminde bu sonuçlara varmıştır.

 

9000 obez üzerinde yapılan başka bir araştırmada araştırmacılar günlük çok az kalori alan hastaların (günde 500 kalori ve daha az kalori alan insanların) az kalorili sıvı diyet yapanlara nazaran ekstra 11.4 kilo daha fazla kilo verdiğini görmüşler.

 

Bu araştırmalar 6 ile 10 hafta sürdükten sonra 9 ay verilen kiloların korunması safhası başlar. Bu koruma safhasında da doktorlar zayıflayan hastaları 24 saat izlemişlerdir.

 

Araştırmacılar katı gıdayla alınan kalorilerin veya sıvı gıdayla alınan kalorilerin aynı olduğu ve kişi üzerinde aynı etkiyi yapacağını savunmaktadır.

 

Özet: Öğünlerinizden bazılarını sıvılaştırmanız, sizin kalori alımınızı zorlaştıracaktır. Bu zorlanma sizin katı diyetlere nazaran daha çok kilo vermenizi sağlayacaktır. Tabii ki bu durumun tek sebebi az kalori tüketimi, çünkü araştırmalar aynı miktarda tüketilen katı gıda ve sıvı gıda diyetleri arasında kilo değişimlerinde hiçbir fark görmemişlerdir.

 

Bazı Sıvı Diyetler Kilo Vermeye Uygun Değildir

 

Size meyve suyu, çay ve istediğiniz tüm sıvıları tüketebilme özgürlüğünü veren sıvı diyetler uzun dönemde kilo vermek istiyorsanız doğru bir seçenek olmayabilir.

 

Katı gıdalar ihtiyacınız olan besin değerlerini içerdiği için uzun süreler sıvı diyetleri sürdürmek önerilmemektedir.

 

Araştırmalar dahi sıvı diyeti yapan ve birkaç hafta sonra yavaş yavaş tekrar katı diyete başlayan kişilerin, sıvı diyetine devam eden kişilere nazaran çok daha iyi sonuç aldığını keşfetmişlerdir.

 

Haftalarca belki aylarca o detoks su diyetini yapabilirsiniz, ancak bu detoks sularını bulan bilim adamları uzun dönemler boyunca bunu içeceğinizi planlamamıştır.

 

Araştırmacılar sıvı diyetinde ısrarcı olan hastaların uzun dönemde verdikleri tüm kiloları aldıklarını görmüşlerdir. Bu nedenle araştırmacılar sıvı diyetini uzun dönemde değil kısa dönemde çok verimli görüyorlar.

 

Özet: Sıvı diyetinin uzun dönemde başarı göstermesini beklemek doğru olmaz, sıvı diyeti kısa dönemli bir diyet tablosundan oluşur ve kendisinden çok daha büyük bir kilo verme hedefine hizmet eder.

Smoothie ve detoks tarifleri için blog yazımızı okumaya devam edebilirsiniz (Oku).

 

Sıvı Diyetleri Herkese Göre Değildir

 

Evet, öğünlerini sıvı versiyonlarıyla değiştirip zayıflamış hastalar mevcut, yalnız bu durumun zayıflama yöntemi olması herkes için ideal diyet olmasını sağlamıyor.

 

Eğer siz sıvı diyeti yaparken katı gıdalar ile beslendiğiniz zamandan daha çok kalori alıyorum diyorsanız kesinlikle katı besine devam etmeniz önerilmektedir.

 

Örneğin gün içinde aradaki atıştırmaları sıvı versiyonlarıyla değiştiren hastaların yemek vakti geldiğinde normalde hissettiklerinden çok daha aç olduklarını belirtmeleri bu diyeti herkes için ideal olmaktan çıkartmaktadır.

 

Eğer öğle yemeğinde ofisten çıkıp bir yerde yüksek kalorili gıdalarla besleniyorsanız ya da evde olduğunuzda öğle yemeğinde dün akşamdan kalan yemekleri yiyorsanız menünüzü sıvı versiyonuyla değiştirmeniz sizin için verimli olabilir. 

 

Ama zaten sağlıklı besleniyorsanız, bir adet sandviçi sıvı versiyonuyla değiştirmenin size bir faydası olmayacaktır.

 

Bazı gruplar sıvı diyet çeşitlerinden olabildiğince uzakta durmalıdırlar bunlar; hamileler, emziren anneler, çocuklar, olmaları gerekenin altında aşırı zayıf kategorisindeki insanlardır.

 

Menünüzün gidip marketten alacağınız sıvı versiyonu menünüzden daha pahalı olabilir. Genellikle sıvı diyeti pahalı bir diyettir.

 

Özet: Bazı insanlar sıvı diyetine geçmenin daha az kalori almak için doğru bir yol olduğunu savunur. Diğer insanlar bunun daha zor olduğunu savunur. Şunu kontrol edin. Değiştirdiğiniz öğününüz daha mı az kalorili oldu? Enerjinizi koruyabiliyor musunuz? Bu sorulardan bir tanesinin cevabı bile hayır ise sıvı diyeti size göre değil diyebiliriz.

 

Hangi diyeti benimserseniz benimseyin zayıflamak ve sağlıklı bir bedene ulaşmak istiyorsanız, çeşitli zayıflama kürleriyle zayıflamayı beklemek yerine sağlıklı bir beslenme düzeni oluşturmakla başlayabilirsiniz. Sağlıklı ve dengeli beslenmeye adım atmak için online diyetisyenler tarafından sizin için hazırlanmış online diyet imkanlarından faydalanabilirsiniz. Şimdi zayıflamaya başlamak için uygun online diyet ücreti ile sizin için hazırlanmış online diyetleri satın alabilirsiniz. (Tıkla ve Zayıflamaya Başla!)


 

Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri

Bu yazı hakkında henüz bir yorum yapılmadı.

Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.

Soru ve görüşleriniz bizim için değerledir. Sorun ve görüşlerinizi iletmenizden memnuniyet duyarız.

Benzer Yazılar

Diyetisyen Misin?

Kategoriler