Sıvı Diyeti Nasıl Yapılır Kilo Vermek Mümkün Mü?

Sıvı Diyeti Nasıl Yapılır Kilo Vermek Mümkün Mü?
Sıvı diyeti son yıllarda özellikle smoothie yaygınlaşınca daha popüler olmaya başladı. Bugün sıvı diyeti nasıl yapılır, kilo vermeye etkileri nelerdir sizin için inceledik.

Kilo vermek dünyadaki en yaygın hedef olabilir. 

1 günlük sıvı diyeti nedir? Sıvı diyetinin faydaları nelerdir? Sıvı diyeti öldürür mü? Sıvı diyeti yapan ünlüler? Sıvı diyeti 5 günlük nasıl yapılır?

Bu soruların hepsi bir kenara.

Herkes her yerde hızlı bir şekilde zayıflamanın en kolay yolunu arıyor.

Tüm diyetlerin ortak noktalarından biri de katı gıdalar yerine çok fazla su ve sıvı tüketmeniz gerektiğidir. 

Bu makalemizle sizlerle sıvı diyetlerini derinlemesine araştıracağız ve bilimin ışığında neler sunduklarını inceleyeceğiz.

 

Sıvı Diyet Çeşitleri

 

Günlük ihtiyacınız olan kalorileri sıvılardan almanız gereken diyetlere sıvı diyetleri nedir.

Bir çok sıvı diyeti çeşidi olmasına rağmen çoğunu aşağıdakiler kategorilerinden birinde gruplandırabiliriz.

 

Sıvı Yemekler

 

Bazı sıvı diyetleri diyeti yapan kişinin normalde yiyeceği yemeği blendırdan geçirerek sıvılaştırmasıyla yahut bu işe özel şirketlerin sattıkları hazır gıda tozlarına su katmanız yolu ile kilo vermenizi hedefler.

Yediğiniz yemeklerle değiştirdiğiniz o suyu yemek tozları genelde yiyeceğiniz yemeklerden daha az kalorilidir.

Bu hazır gıda tozları vücudunuzun optimumda çalışabilmesi gerekli tüm besinleri içermektedir. Proteinler, karbonhidratlar gibi makro besinler içeren bu tozların içinde vitamin ve mineraller gibi mikro besinlerde bulunmaktadır.

Bazı diyet çeşitleri bu kalorileri almanızı ve aylarca sadece bu sıvı kalorileri almanızı ister, ardından size zayıflama vaadinde bulunur.

 

Detoks, Diyetler ve Vücudumuzu Temizlemek

 

Vücudunuzdaki ödemleri, istemediğiniz şişlikleri, size zararlı molekülleri atmak için yaptığınız detoks suları da sıvı diyetleri kategorisinde yer almaktadır.

Detoks suları diyetinde, yukarıda bahsettiğim yemeği blendırdan geçirmenin aksine genellikle belli meyve ve sebzelerin besin değerlerinin suda bekletilerek yada çiğ bir şekilde blendırdan geçirerek vücuda alınmasıyla oluşur.

Bu sebepten dolayı bu tarz diyetler çok bilimsel değildir ve vücudunuzun ihtiyacı olan tüm besinleri buradan karşılayamazsınız.

 

Sıvı Diyetleri Çoğunlukla Çok Az Kalori İçermektedir

 

Katı gıdalarla beslenilen diyetlere nazaran sıvı diyetleri oldukça az kalori içermektedir. 

Tüketilen sıvı gıdaların kalorisi günlük ortalama 500 kalori ile 1000 kalori arasında değişmektedir.

Tabi ki şunu da bilmek gerekli sıvı diyeti her zaman geniş bir zayıflama planının bir kısmıdır.

Örneğin yapılan bir araştırmada 24 obezite hastası insanı 30 gün boyunca günlük 700 kalorilik içecekler ile sadece sıvı diyetiyle beslemişler.

Ardından 150 gün boyunca yavaş yavaş katı yemeklere geçmişler tekrar ve günlük kalori tüketimlerini 700’den 1200’e çıkarmışlar.

Bu program o kadar etkili olmuş ki obezite hastası insanların vücut yağ oranlarını %33’den %26’ya düşürmüş.

Katı gıdadan vaz geçilen diyet çeşitlerinin neredeyse hepsinde ortalama 3 aydan sonra tekrar yavaş yavaş katı gıdaları hayatlara sokmak çok karşılaştığımız bir durumdur.

Araştırmalar az kalorili sıvı diyeti(günlük 1200-1500 kalori arasında tüketim)  ve çok az kalorili sıvı diyetinin(günlük 500 kaloriden az) kilo veriminde çok verimli olduğunu göstermiştir.

Tahmin edeceğiniz üzere çok az kalorili sıvı diyeti çok daha başarılı sonuç vermiştir. Bu başarının getirdiği dezavantajlardan biride insanlarda safta taşı oluşma riskinin ciddi derecelere ulaşmasıdır.

Bu tarz araştırmalarda az kaloriyle beslendiğini söylediğimiz kişilerin 24 saat profesyonel doktorlar tarafından izlendiğini bilmeniz çok önemli ki bu tarz az kalorili çok az kalorili sıvı diyetleri çok uzun süre takip edilmemeli.

Bazı sıvı diyetleri kaloriyi kısıtlayabilmek için sizin seçeneklerinizin çoğunu kaldırdığından ihtiyacınız olan besinlere ulaşmanızı da engelliyor. Uzmanlar bu tarz ihtiyacınız olan vitamin, mineral ve liflere ulaşımınızı engelleyen diyetlerden uzak durmanız gerektiği konusunda bizi bilgilendiriyorlar.

 

Buna rağmen 3 öğününüzün 2 sini öğütülmüş, çırpıcıdan geçirilmiş yemeğe çevirirseniz uzun dönemde katı gıdaların değerini daha iyi bilirsiniz. Yemeklere olan saygınız artar diye düşünüyoruz.

 

 

Özet: Bazı sıvı diyetleri blenderda sıvılaştırılmış yemeklerdir bunlar hazır toz gıdalara nazaran daha sağlıklıdır ve size günde ortalama 1000 kalori sağlar. Bu diyetler genellikle kilo verme programının küçük bir kısmını oluşturur.

 

Sıvı Diyetleri Ameliyat Öncesinde ve Sonrasında Tavsiye Edilir

 

Birinin sıvı diyeti yapması genelde zayıflama arzusuyla eşleştirilir yalnız insanların sıvı diyeti yapması için birçok farklı sebep olabilir. 

Örneğin içi gözüken içecekler daha kolay öğütülür ve bağırsaklarınıza diğer tüm gıdalara nazaran daha az ağırlık yapar.

Bu yüzden safra kesesi, bağırsak ve sindirim sisteminizle ilgili geçireceğiniz tüm operasyonlarda doktorlar size operasyon öncesinde ve sonrasında size özel bir sıvı diyeti yapmanız gerektiğini söyler.

Sıvı diyeti bağırsakların üstündeki ağırlığı aldığı için sindirim sistemi rahatsızlığı geçiren herkese de tavsiye edilir.

Buna rağmen araştırmaların gösterdiği sindirimi kolay olan katı gıdaların sindirim sisteminizi temizlemek açısından sıvı diyetlerinden çok daha verimli ve çok daha başarılı sonuç aldığıdır.

 

Özet: Sıvı diyetleri sadece kilo verme amaçlı kullanılmaz. Bazı operasyonlardan önce ve sonra doktorunuz da size sıvı diyeti tüketmenizi tavsiye edebilir. Bazı sindirim sistemi ile alakalı problemlerinizde.

 

Bazı Öğünlerinizi Sıvı Versiyonlarıyla Değiştirmeniz Kilo Vermenizi Kolaylaştırır

 

Sıvı diyetinin temelinde yediğimiz bazı öğünleri bazı diyetlere göre tüm öğünleri sıvı versiyonlarıyla değiştirmek yatıyor.

Peki sıvı diyeti hızlı kilo vermek için ideal diyet mi?

8000 obez üzerinde 8 yıl süren bir araştırma tamda bu soruya cevap veriyor. İlk yılın ardından kadınlar ortalama 19.6 kilo erkekler ortalama 26 kilo vermişler.

Bu sonuçlar çok güzel gözükse de hatırlamanız gerekli ki bu insanların hepsi 24 saat boyunca doktor gözetiminde bu muhteşem sonuçlara varmıştır.

9000 obez üzerinde yapılan başka bir araştırmada araştırmacılar günlük çok az kalori alan hastaların(günde 500 kalori ve daha az kalori alan insanların) az kalorili sıvı diyet yapanlara nazaran ekstra 11.4 kilo daha fazla kilo verdiğini görmüşler.

Bu araştırmalar 6 ile 10 hafta sürdükten sonra 9 ay verilen kiloların korunması safhası başlar. Bu koruma safhası da doktorlar zayıflayan hastaları 24 saat incelemişler.

Araştırmacılar katı gıdayla alınan kalorilerin veya sıvı gıdayla alınan kalorilerin aynı olduğu ve kişi üzerinde aynı etkiyi yapacağını savunmaktadır.

 

Özet: Öğünlerinizden bazılarını sıvılaştırmanız, sıvı versiyonlarını tercih etmeniz sizin kalori alımınızı zorlaştıracaktır. Bu zorlanma sizin katı diyetlere nazaran daha çok kilo vermenizi sağlacaktır. Tabiki bu durumun tek sebebi az kalori tüketimi çünkü araştırmalar aynı miktarda tüketilen katı gıda ve sıvı gıda diyetleri arasında kilo değişimlerinde hiçbir fark görmemişler.

 

Bazı Sıvı Diyetleri Kilo Vermeye Uygun Değildir

 

Size meyve suyu, çay ve istediğiniz tüm sıvıları tüketebilme özgürlüğünü veren sıvı diyetleri uzun dönemde kilo vermek istiyorsanız doğru bir seçenek olmayabilir.

Katı gıdalar ihtiyacınız olan besin değerlerini içerdiği için uzun süreler sıvı diyetleri sürdürmeyin diyorlar.

Araştırmalar dahi sıvı diyeti yapan insanların birkaç hafta sonra yavaş yavaş tekrar katı diyete başlayan kişilerin, sıvı diyetine devam eden kişilere nazaran  çok daha iyi sonuç verdiğini keşfetmişler.

Detoks dönemi, haftalarca aylarca o detoks sularını tüketebilirsiniz. Yalnız eminim bu detoks sularını bulan bilim adamları uzun dönemler boyunca bunu içeceğinizi planlamamıştır.

Araştırmalar sıvı diyetinde ısrarcı olan hastaların uzun dönemde verdikleri tüm kiloları aldıklarını görmüşler bu yüzden sıvı diyetini kısa dönemde çok verimli görüyorlar.

 

Özet: Sıvı diyetinin uzun dönemde başarı göstermesini beklemek, doğru olmaz kısa dönemli bir diyet tablosundan oluşur sıvı diyeti ve kendisinden çok daha büyük bir kilo verme hedefine hizmet eder.

 

Sıvı Diyetleri Herkese Göre Değildir

 

Evet, öğünlerini sıvı versiyonlarıyla değiştirip zayıflamış hastalar mevcut, yalnız bu durum yani bir zayıflama yöntemi olması onu herkes için ideal diyet yapamıyor.

Eğer siz sıvı diyeti yaparken katı gıdalar ile beslendiğiniz zamandan daha çok kalori alıyorum diyorsanız. Kesinlikle katı besine sahip çıkmanızı size tavsiye ederim. 

Örneğin gün içinde aradaki atıştırmaları sıvı versiyonlarıyla değiştiren hastaların yemek vakti geldiğinde normalde hissettiklerinden çok daha aç olduklarını belirtmeleri bu diyeti herkes için ideal olmaktan çıkartmaktadır.

Eğer öğle yemeğinde ofisten çıkıp. Bir yerde yüksek kalorili gıdalarla besleniyorsanız yada evde olduğunuzda öğle yemeğinde dün akşamdan kalan yemekleri yiyorsanız. Menünüzü sıvı versiyonuyla değiştirmeniz sizin için çok verimli olabilir. 

Ama zaten sağlıklı besleniyorsanız, öğle yemekleriniz çok sağlıklıysa yediğiniz bir adet sandviçi sıvı versiyonuyla değiştirmenin size bir faydası olmayacağını düşünüyorum

Bazı gruplar sıvı diyet çeşitlerinden olabildiğince uzakta durmalıdırlar bunlar; hamileler, emziren anneler, çocuklar, olmaları gerektiğinin altında aşırı zayıf kategorisindeki insanlar.

Menünüzün gidip marketten alıcağınız sıvı versiyonu menünüzden daha pahalı olabilir? Genellikle sıvı diyeti pahalı bir diyettir.

 

Özet: Bazı insanlar sıvı diyetine geçmenin daha az kalori almak için doğru bir yol olduğunu savunur. Diğer insanlar bunun daha zor olduğunu savunur. Şunu kontrol edin değiştirdiğiniz öğününüz daha mı az kalorili oldu oh ne ala ikinci sorunuz enerjinizi koruyabiliyor musunuz? Bu sorulardan bir tanesi bile hayır ise sıvı diyeti size göre değil diyebiliriz.

 

Sıvı diyetiylede bu kadar bir sonraki yazımızda görüşmek üzere.


Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri

Bu yazı hakkında henüz bir yorum yapılmadı.

Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.

Soru ve görüşleriniz bizim için değerledir. Sorun ve görüşlerinizi iletmenizden memnuniyet duyarız.

Benzer Yazılar

Spor Yaparken Sıvı Alımına Dikkat

İnsan vücudunun ortalama %60’ı sudur. Bu suyun %65’i hücre içinde, %35’i hücre dışındadır. Yağ dokularının su miktarı düşük (% 10-15), kas dokularının yüksektir (%70-75).

Devamı →

Kollajen Hapı Kollajen Takviyesi ve Sıvı Kollajen Almanın En Önemli 6 Faydası

Yeni başlayanlar için takviyeler, kırışıklıkları ve kuruluğu azaltarak cilt sağlığını iyileştirebilir. Ayrıca kas kütlesini arttırmaya, kemik kaybını önlemeye ve eklem ağrısını hafifletmeye yardımcı olabilirler.

Devamı →

DASH Diyeti Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Yüksek tansiyon hastaları için tasarlanmış olan DASH diyeti hakkında bilmeniz gereken her şey, yararları, diyet listesi örneği ve haftalık beslenme detayı.

Devamı →

Mayo Klinik Diyeti: Kilo Vermek İçin Ne Kadar Etkili?

Mayo Klinik tarafından hazırlanan ve uzun yıllardır birçok kişinin uyguladığı Mayo Klinik Diyetini sizin inceledik, örnek diyet listesi ile bu makalede.

Devamı →

Anti Kanser Diyeti: Kanserle Savaşan Besinler

Tahminlere göre nüfusumuzun yarısı yaşamı boyunca en az bir kanser türüne yakalanacak. Neyse ki kanser karşıtı bir diyet uygulamak, çoğu kanseri önleyecek, hatta tersine çevirecektir.

Devamı →

Sıfır Karbonhidrat Diyeti Nedir ve Hangi Yiyecekleri Yiyebilirsiniz?

Sıfır karbonhidrat diyeti nedir, nasıl uygulanabilir, kilo vermeye yardımcı olur mu, yararları, örnek menü ve bilmeniz gereken her şey burada.

Devamı →

Asker Diyeti Bir Haftada 5 Kilo Verin

3 günlük diyet olarak adlandırılan asker diyeti bedir, nasıl uygulanır, kilo vermenize yardımcı olur mu? Tüm bu sorular ışığında diyeti sizin için inceledik.

Devamı →

5 Lokma Diyeti İncelemesi: 5 Lokmada Hızlı Zayıflama Nasıl Olur?

5 lokma diyeti, kilo verme ameliyatına bir alternatif olarak pazarlanan bir diyettir, güvenli ve etkili olup olmadığını ve kilo kaybı için etkilerini gözden geçirdik.

Devamı →

Paleo Diyeti Nedir Örnek Diyet Listesi

Paleo diyetine ilişkin ayrıntılı bir başlangıç ​​kılavuzu. Paleo diyeti nedir, nasıl çalışır, ne yenir, hangi yiyeceklerden kaçınılmalı ve bir örnek paleo diyet listesi bu yazımızda...

Devamı →

Salatalık Diyeti

Salatalık diyeti, hızlı kilo vermek için lanse edilen kısa süreli bir diyettir. Bu makale salatalık diyetinin yararlarını ve olumsuz yönlerini ve kilo verme için iyi bir diyet olup olmadığını incelemektedir.

Devamı →

Diyetisyen Misin?

Kategoriler

Instagram Akışı