Şişkinliğe Ne İyi Gelir? Şişkinliğine İyi Gelen Çaylar

Şişkinliğe Ne İyi Gelir? Şişkinliğine İyi Gelen Çaylar

Geleneksel tıp, bazı bitkisel çayların abdominal şişkinliği azaltabileceğini ve sindirim rahatsızlığını giderebileceğini öne sürüyor.

 

Mide şişkinliği neden olur? Gıda intoleransı, gaz birikmesi, ülser, kabızlık, parazitik enfeksiyonlar gibi birçok nedeni vardır.  Mide şişkinliğine ne iyi gelir? Mide gazına ne iyi gelir? Karın şişkinliğine ne iyi gelir? Nane çayı, limon otu çayı, pelin çayı içebilirsiniz. Pelin çayı acı olabileceğinden limon ve balla tatlandırın ve hamileyseniz tercih etmeyin. Ayrıca zencefil çayı, rezene gibi birçok bitki çayını içmeyi tercih edebilirsiniz. Hepsinin yapılış aşaması yazımızda anlatılmaktadır. Mide şişkinliğiniz varsa daha fazla bilgi için okumaya devam edin. 

 

Dengeli ve sağlıklı beslenerek hayalinizdeki sağlıklı bedene ulaşmak için diyetisyenlerimizin size özel hazırladığı online diyet listesini satın alabilirsiniz (Tıkla ve Zayıfla!).

 

Şişkinlik Nasıl Geçer?

 

Bazen şişmiş ve rahatsız hissediyorsanız, yalnız değilsiniz. Şişkinlik insanların %20-30'unu etkiler (1).

 

Gıda intoleransları, bağırsağınızda gaz birikmesi, dengesiz bağırsak bakterileri, ülserler, kabızlık ve parazit enfeksiyonları gibi birçok faktör şişkinliği tetikleyebilir (1, 2, 3, 4).

 

Geleneksel olarak, insanlar şişkinliği gidermek için bitki çayları da dahil olmak üzere doğal ilaçlar kullandılar. Ön çalışmalar, birkaç bitki çayının bu rahatsız edici durumu yatıştırmaya yardımcı olabileceğini düşündürmektedir (5).

 

Şişkinliğe hangi çay iyi gelir? Gaz ve şişkinlik için hangi çay iyi gelir? Mide şişkinliği nasıl geçer? Mide şişkinliğine ne iyi gelir? Merak ediyor ve öğrenmek istiyorsanız okumaya devam edebilirsiniz. İşte şişkinliği azaltmaya yardımcı olacak şişkinliği giderici bitki çayları:

 

1. Nane Çayı

 

Nane çayı ne işe yarar? Nane çayı şişkinliğe iyi gelir mi?

 

Geleneksel tıpta, nanenin (Mentha piperita), sindirim sorunlarını yatıştırmaya yardımcı olduğu yaygın olarak kabul edilmektedir. Serin, ferahlatıcı bir tada sahiptir (6, 7).

 

Test tüpü ve hayvan çalışmaları, nanede bulunan flavonoidler adı verilen bitki bileşiklerinin mast hücrelerinin aktivitesini engelleyebileceğini düşündürmektedir. Bunlar, bağırsağınızda bol miktarda bulunan ve bazen şişkinliğe katkıda bulunan bağışıklık sistemi hücreleridir (7, 8).

 

Ayrıca hayvanlar üzerinde yapılan araştırmalar nanenin bağırsakları ve bağırsak spazmlarının yanı sıra bunlara eşlik edebilecek şişkinlik ve ağrıyı da rahatlattığını gösteriyor (7).

 

Ek olarak, nane yağı kapsülleri karın ağrısı, şişkinlik ve diğer sindirim semptomlarını hafifletebilir (9).

 

Nane çayı şişkinlik için test edilmemiştir. Bununla birlikte, bir çalışma, tek bir çay poşetinin, bir porsiyon nane yaprağı kapsülünden altı kat daha fazla nane yağı sağladığını buldu. Bu nedenle, nane çayı oldukça güçlü olabilir (10).

 

Tek başına nane çayı satın alabilir veya mide rahatlığı için formüle edilmiş çay karışımlarında bulabilirsiniz.

 

Kuru nane çayı nasıl yapılır? Nane çayı nasıl yapılır evde? Nane çayı yapmak için 1 çorba kaşığı (1,5 gram) kuru nane yaprağı, 1 çay poşeti veya 3 çorba kaşığı (17 gram) taze nane yaprağı, 1 bardak (200 ml) kaynar suya ilave edilir. Süzme işleminden önce 10 dakika boyunca demlenmeye bırakılır.

 

Nane Çayı Faydaları Nane Çayı Nasıl Yapılır? konu başlıklı blog yazımızı inceleyerek nane çayı faydaları hakkında daha detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

 

Özet: Tüp, hayvan ve insan çalışmaları, nane içindeki flavonoidlerin ve yağın şişmeyi azaltabileceğini göstermektedir. Bu nedenle, nane çayı benzer etkilere sahip olabilir.

 

2. Melisa Çayı - Limon Otu Çayı

 

Melisa çayı neye yarar? Melisa çayı faydaları nelerdir? Limon otu çayı ne işe yarar?

 

Melisa (Melissa officinalis) çayı, bitki nane ailesinden olduğu için nane ipuçlarıyla birlikte limonumsu bir kokuya ve tada sahiptir.

 

Avrupa İlaç Ajansı, geleneksel kullanımına bağlı olarak melisa çayının şişkinlik ve gaz gibi hafif sindirim sorunlarını giderebileceğini belirtiyor (11, 12).

 

Limon otu, dokuz farklı bitki özü içeren ve online olduğu kadar Kuzey Amerika, Avrupa ve diğer bölgelerde de bulunan sindirim için sıvı bir takviye olan Iberogast'ın önemli bir bileşenidir

 

Bu ürün, birkaç insan çalışmasına göre karın ağrısı, kabızlık ve diğer sindirim semptomlarını azaltabilir (13, 14, 15, 16).

 

Ancak, melisa otu veya melisa çayı, insanlarda sindirim sorunları üzerindeki etkileri açısından tek başına test edilmemiştir. Daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

 

Melisa çayı nasıl demlenir? Limon otu çayı nasıl yapılır? Çayı yapmak için, 1 çorba kaşığı (3 gram) kuru limon otu (melisa) ya da 1 çay poşeti, 1 bardak (200 ml) kaynar suda 10 dakika boyunca demleyin.

 

Özet: Geleneksel olarak, melisa çayı şişkinlik ve gaz için kullanılmıştır. Ayrıca sindirim sorunları için etkili olduğu gösterilen sıvı takviyedeki dokuz bitkiden biridir. Bağırsak faydalarını doğrulamak için melisa çayı üzerinde insan çalışmaları gereklidir.

 

3. Pelin Otu

 

Pelin otu çayı nelere iyi gelir? Pelin otu çayı faydaları nelerdir?

 

Pelin otu (Artemisia absinthium) çayı acı olan yapraklı, yeşil bir bitkidir. Zamanla alışabileceğiniz bir tat, ama bunu limon suyu ve balla yumuşatabilirsiniz.

 

Acılığından dolayı, pelin otu bazen sindirimi rahatlatmak için kullanılan takviyelerde kullanılır. Bunlar, sindirimi desteklemeye yardımcı olabilecek acı otlar ve baharatlardan yapılan takviyelerdir (17).

 

İnsan çalışmaları, 1 gramlık kuru pelin otu kapsüllerinin üst karnınızdaki hazımsızlığı veya rahatsızlığı önleyebileceğini veya rahatlatabileceğini düşündürmektedir. Bu bitki, sağlıklı sindirimi optimize etmeye ve şişkinliği azaltmaya yardımcı olabilecek sindirim sularının salınımını teşvik eder (17).

 

Hayvan ve tüp çalışmaları, pelin otunun şişkinlikte suçlu olabilecek parazitleri de öldürebileceğini bildirmiştir (18).

 

Ancak, pelin otu çayının kendisi şişkinlik önleyici etkiler için test edilmemiştir. Daha fazla araştırma gereklidir.

 

Pelin otu çayı nasıl yapılır? Çay yapmak için, 1 su bardağı (200ml) kaynamış su başına 1 çay kaşığı (1,5 gram) kuru ot kullanın, 5 dakika boyunca demlenmeye bırakın.

 

Pelin otu, uterus kasılmalarına neden olabilecek bir bileşik olan thujone içerdiğinden, hamilelik sırasında kullanılmamalıdır (17).

 

Pelin Otu Nedir? Faydaları ve Nasıl Kullanılır? konu başlıklı blog yazımızı inceleyerek pelin otu hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

 

Özet: Pelin otu çayı, şişkinlik ve sindirim sorunlarını gidermeye yardımcı olabilecek sindirim sularının salınımını uyarabilir. Bununla birlikte, insan çalışmalarına ihtiyaç vardır.

 

4. Zencefil Çayı

 

Zencefil çayı neye iyi gelir?

 

Zencefil çayı, Zingiber officinale bitkisinin kalın köklerinden yapılır. Eski zamanlardan beri mide ile ilgili rahatsızlıklar için kullanılmıştır (19).

 

İnsan çalışmaları, bölünmüş dozlarda günlük 1-1.5 gram zencefil kapsülü almanın mide bulantısını azaltabileceğini göstermektedir (20).

 

Ek olarak, zencefil takviyeleri mide boşalmasını hızlandırabilir, sindirim rahatsızlığını hafifletebilir, bağırsak kramplarını, şişknliği ve gazı azaltabilir (19, 21).

 

Bu çalışmalar çay yerine özellikle sıvı özler veya kapsüllerle yapıldı. Daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulurken, zencefilin içindeki gingeroller gibi faydalı bileşikler de çayında bulunur (22).

 

Zencefil çayı nasıl yapılır? Zencefil çayı nasıl demlenir? Çay yapmak için bardak başına (200 ml) kaynar suya 1/2 çay kaşığı (0,5‒1,0 gram) iri toz haline getirilmiş, kurutulmuş zencefil kökü (veya 1 çay poşeti) kullanın. 5 dakika boyunca demlenmesine izin verin.

 

Alternatif olarak, bardak (200 ml) su için 1 çorba kaşığı (6 gram) taze, dilimlenmiş zencefil kullanın ve 10 dakika kaynatın, daha sonra süzün.

 

Zencefil çayı, bal ve limonla yumuşatabileceğiniz baharatlı bir tada sahiptir.

 

Zencefil, Zencefil Çayı, Zencefil Tozunun Faydaları ve Zencefil Zayıflatır Mı? konu başlıklı blog yazımızı inceleyerek zencefil faydaları hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

 

Özet: Çalışmalar, zencefil takviyelerinin mide bulantısını, şişirmeyi ve gazı giderebileceğini göstermektedir. Zencefil çayı da benzer yararlar sağlayabilir. Ancak insan çalışmalarına ihtiyaç vardır.

 

 

5. Rezene Çayı

 

Rezene çayı neye yarar? Rezene çayı neye iyi gelir? Rezene çayı şişkinliğe iyi gelir mi? Rezene çayı şişkinlik yaparmı? Rezene çayı karın şişkinliğe iyi gelir mi?

 

Rezene tohumları (Foeniculum vulgare), meyan kökü benzeri bir tada sahiptir ve sıklıkla çay yapmak için kullanılır.

 

Rezene geleneksel olarak karın ağrısı, şişkinlik, gaz ve kabızlık gibi sindirim bozuklukları için kullanılmıştır (23).

 

Farelerde rezene özü ile yapılan tedavi ülserlere karşı korunmaya yardımcı oldu. Ülserleri önlemek şişkinlik riskinizi azaltabilir (3, 24).

 

Kabızlık, bazı şişkinlik vakalarında katkıda bulunan başka bir faktördür. Bu nedenle, rezenenin potansiyel sağlık etkilerinden biri olan tembel bağırsakları rahatlatmak da şişkinliği giderebilir. (1).

 

Klinik kabızlığı olan huzurevinde yaşayanlar, rezene tohumlarıyla yapılan bitki çayı karışımından günlük 1 porsiyon içtiklerinde, plasebo içenlere göre 28 gün boyunca ortalama 4 bağırsak hareketi daha geçirmişlerdir (25).

 

Yine de, sindirim yararlarını doğrulamak için yalnızca rezene çayının etkilerine bakan insan çalışmaları gerekir.

 

Rezene çayı nasıl demlenir? Çay poşetleri kullanmak istemiyorsanız, rezene tohumlarını satın alabilir. Çay için onları ezebilirsiniz. Her bir bardak (200 ml) kaynar su için tohumları 1-2 çay kaşığı (2-5 gram) ölçün. 10-15 dakika boyunca demleyin. 

 

Rezene Çayının Faydaları konu başlıklı  blog yazımızı inceleyerek rezene çayının faydaları hakkında daha detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

 

Özet: Ön kanıtlar, rezene çayının kabızlık ve ülserler dahil şişkinlik riskini artıran faktörlere karşı koruyabileceğini göstermektedir. Bu etkileri doğrulamak için rezene çayının insanlar üzerindeki etkilerine bakan araştırmalara ihtiyaç vardır.

 

6. Yılan Otu Kökü Çayı - Gentiyan

 

Yılan otu kökü sarı çiçekleri ve kalın kökleri olan Gentiana lutea bitkisinden gelir.

 

Çay başlangıçta tatlı bir tada sahip olabilir, ancak ardından acı bir tat gelir. Bazı insanlar papatya çayı ve bal ile karıştırarak tüketmeyi tercih eder.

 

Geleneksel olarak, yılan otu kökü tıbbi ürünlerde şişkinlik, gaz ve diğer sindirim sorunlarına yardımcı olmak için formüle edilmiş bitkisel çaylarda kullanılmıştır (26).

 

Ek olarak, sindirim apsentlerinde yılan otu kökü özü kullanılır. Yılan otu,şişkinliği giderebilecek gıdaların parçalanmasına yardımcı olmak için sindirim sıvılarının ve safranın salınımını uyaran iridoidler ve flavonoidler dahil olmak üzere acı bitki bileşikleri içerir (17, 27, 28).

 

Yine de, bu çay insanlarda test edilmemiştir ve mide asiditesini artırabileceğinden ülseriniz varsa tavsiye edilmez. Bu nedenle, daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır (28).

 

Yılan otu kökü çayı nasıl demlenir? Çay yapmak için, her bardak (200 ml) kaynar suya 1/4–1/2 çay kaşığı (1-2 gram) kuru ot kökü kullanın. 10 dakika boyunca demleyin.

 

Özet: Yılan otu kökü, iyi sindirimi destekleyen, şişkinliği ve gazı rahatlatabilen acı bitki bileşikleri içerir. Bu faydaları doğrulamak için insan çalışmaları gereklidir.

 

7. Papatya Çayı 

 

Papatya çayı neye iyi gelir? Papatya çayı ne işe yarar? Papatya çayı şişkinliğe iyi gelir mi? Papatya çayı şişkinlik yaparmı? Papatya çayı mide şişkinliğine iyi gelir mi?

 

Romen sarı papatyası (Chamomillae romanae) papatya ailesinin bir üyesidir. Bitkinin küçük, beyaz çiçekleri minyatür papatyalar gibi görünür.

 

Geleneksel tıpta, hazımsızlık, gaz, ishal, bulantı, kusma ve ülserleri tedavi etmek için kullanılır (29, 30).

 

Hayvan ve test tüpü çalışmaları, mide ülseri nedeniyle olan ve şişkinlikle ilişkili olan Helicobacter pylori bakteriyel enfeksiyonlarını önleyebileceğini göstermektedir (30, 31).

 

Aynı zamanda karın ağrısı ve ülserlerin azalmasına yardımcı olduğu gösterilen sıvı ilacı Iberogast'taki şifalı bitkilerden biridir (14, 32).

 

Yine de, sindirim faydalarını doğrulamak için papatya çayı üzerinde insan çalışmalarına ihtiyaç vardır.

 

Papatya çiçekleri, flavonoidler de dahil olmak üzere en faydalı bileşenleri içerir. Kurutulmuş çayı yaprak ve saplardan ziyade çiçek başlarından yapıldığından emin olmak için inceleyin. (31, 33).

 

Papatya çayı nasıl demlenir? Bu hoş, hafif tatlı çayı yapmak için, 1 çorba kaşığı (2-3 gr) kuru papatya (veya 1 çay poşeti) üzerine 1 su bardağı (200 ml) kaynar su dökün ve 10 dakika boyunca demleyin.

 

Özet: Geleneksel tıpta papatya hazımsızlık, gaz ve mide bulantısı için kullanılmıştır. Ön çalışmalar, bitkinin ülser ve karın ağrısı ile savaşabileceğini gösteriyor, ancak insan çalışmalarına ihtiyaç var.

 

 

8. Melek Otu Kökü Çayı

 

Melek otu çayının nelere faydası var? Melek otu çayı faydaları nelerdir?

 

Bu çay, kereviz ailesinin bir üyesi olan Angelica archangelica bitkisinin köklerinden yapılır. Bitki acı bir tada sahiptir, ancak limon otu çayı ile demlendiğinde daha lezzetli olur.

 

Melek otu kökü özü İberogast ve diğer bitkisel sindirim ürünlerinde kullanılır. Bitkinin acı bileşenleri, sağlıklı sindirimi teşvik etmek için sindirim sularını uyarabilir (34).

 

Ek olarak, hayvan ve tüp araştırmaları, melek otu kökünün şişkinlikte suçlu olan kabızlığı giderebileceğini not eder (34, 35).

 

Genel olarak, bu kök ile daha fazla insan araştırması gereklidir.

 

Bazı kaynaklar, melek otu kökünün hamilelik sırasında kullanılmaması gerektiğini, çünkü güvenliği hakkında yeterince bilgi olmadığını iddia ediyor. Uygun bakımı sağlamak için hamilelik sırasında veya emzirirken herhangi bir bitki kullanmadan önce daima doktorunuza danışmalısınız (35).

 

Melek otu çayı nasıl yapılır? Tipik bir melek otu çay porsiyonu, bir bardak (200 ml) kaynar su başına 1 çay kaşığı (2,5 gram) kurutulmuş köktür. 5 dakika boyunca demleyin.

 

Özet: Melekotu kökü, sindirim sularının salınımını uyaran acı bileşikler içerir. Çayının anti-şişkinlik faydaları olup olmadığını doğrulamak için insan çalışmaları gereklidir.

 

Uzun Lafın Kısası

 

Geleneksel tıp, bazı bitki çaylarının abdominal şişkinliği azaltabileceğini ve sindirim rahatsızlığını giderebileceğini öne sürüyor.

 

Örneğin, nane, limon otu ve pelin otu, şişmeye karşı ön faydalar gösteren sindirim ürünlerinde kullanılır. Yine de, bireysel çaylar üzerinde yapılmış insan çalışmalarına ihtiyaç vardır.

 

Bununla birlikte bitkisel çaylar, şişkinlik ve diğer sindirim sorunları için deneyebileceğiniz basit, doğal ilaçlardır.

 

Sağlıklı ve dengeli bir beslenme rutiniyle hastalıklardan korunmak ve diyetasistan ile zayıflayanlardan olmak için tıklayın (Tıkla ve Zayıfla!)

Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın