Yürümek Mi Koşmak Mı Daha Sağlıklıdır?

Yürümek Mi Koşmak Mı Daha Sağlıklıdır?

Sağlığınız için yürümek mi yağ yaktırır? Koşmak ve yürümek arasındaki fark nedir? Sorularını sizin için inceledik.

 

Yürüyüş yapmak günlük hayatta hem farkında olmadan yaptığımız hem de stres atmak için egzersiz olarak yaparız. Koşu ise büyük ihtimalle gerek duymadıkça yapılmayan ve yine egzersiz olarak zaman zaman yapılan bir işlemdir. Koşmak mı yürümek mi? Bu sizin sağlık hedefinize göre değişkendir. Yürümek ve koşmak kardiyo egzersizleridir. Kardiyo ise çok faydalıdır. Kardiyo faydaları kilo vermekten, yaşam süresini uzatmaya kadar çok çeşitlidir.

2 haftada yağ yakmak, 3 günde 15 kilo verdiren diyet, 1 haftada 10 kilo verdiren diyet listesi gibi sağlıksız diyetlere başvurmadan önce, sağlıklı ve dengeli beslenmeye adım atmak için online diyetisyenlerimiz tarafından sizin için hazırlanmış online diyet imkanlarından faydalanabilirsiniz. (Tıkla ve Zayıflamaya Başla!)

 Yürüyüş yapmak kilo vermenize yardımcı olur mu? Öğrenmek için tıklayın.

Hem yürümek hem de koşmak, kardiyovasküler egzersizin mükemmel formlarıdır. İkisinin de diğerinden “daha ​​iyi” olması gerekmez. Sizin için en iyi seçim tamamen fitness ve sağlık hedeflerinize bağlıdır.

Koşmak mı yürümek mi yağ yaktırır? Yürümek ve koşmak arasında fark  nedir? Yürümek mi koşmak mı daha sağlıklı? Yürüyüş ve koşu arasında fark ve daha fazlası için makalemizi okumaya devam edin.

Daha fazla kalori yakmak veya hızlı kilo vermek istiyorsanız, koşu yapmak daha iyi bir seçimdir. Ancak yürümek, sağlıklı bir şekilde kilonuzu korumanıza yardımcı olmak da dahil olmak üzere sağlığınız için sayısız fayda sağlayabilir.

 

Kardiyo Faydaları - Kardiyo Faydalı Mı? Kardiyo Faydası

 

Yürüme ve koşma hem aerobik kardiyovasküler hem de kardiyo egzersizlerdir. Kardiyonun sağlığa yararlarından bazıları şunlardır:

 

  • Kilo vermenize veya sağlıklı şekilde kilo almanıza yardımcı olur
  • Dayanıklılığınızı arttırır
  • Bağışıklık sisteminizi güçlendirir
  • Kronik durumların önlenmesine veya yönetilmesine yardımcı olur
  • Kalbinizi kuvvetlendirir
  • Yaşam sürenizi uzatabilir

 

Kardiyovasküler egzersiz, zihinsel sağlığınız için de iyidir. Bir çalışma, haftada üç kez sadece 30 dakikalık orta şiddette egzersiz yapmanın kaygı bozukluğunu ve depresyonu azalttığını buldu. Aynı zamanda ruh halinizi iyileştirebilir ve öz saygınızı artırabilir.

Araştırmadaki araştırmacılar bu faydaları yaşamak için 30 dakika boyunca egzersiz yapmanın gerekli olmadığını söylüyorlar. Günde üç kez tek seferde 10 dakika yürümek akıl sağlığına aynı desteği sağladı.

 

Koşuya motive olmanın yollarını öğrenmek için yazımızı inceleyebilirsiniz (Koşuya Motive Olmanın 20 Yolu).

 

Koşmak Mı Yürümek Mi Yağ Yaktırır? Yürümek Yağ Yakar Mı? Koşmak Yağ Eritir Mi?

 

 

Yürüyüş, koşmanın sağladığı faydaların aynılarını sağlayabilir. Fakat koşmak, yürürken yakılan kalori miktarının neredeyse iki katını yakmanızı sağlar.

Koşmak kaç kalori yaktırır? Örneğin, 72 kilo olan biri için, saatte 8 km koşmak, 606 kalori yakar. Yürümek kaç kalori? Hızlı bir şekilde 6 km yürürken ise sadece 314 kalori yakar.

Bir kilo vermek için kaç kalori yakmak gerekir? Bir kilo vermek için yaklaşık 3.500 kalori yakmanız gerekir. Amacınız kilo vermekse, koşmak yürümekten daha iyi bir seçimdir.

Egzersiz yapma konusunda yeniyseniz veya çok koşamıyorsanız, yürümek yine de forma girmenize yardımcı olabilir. Vücudunuz ne kadar fit olursa olsun yürüyüş herkes için uygun bir egzersizdir. Kalbinize destek olabilir ve size genel olarak daha fazla enerji verebilir.

Sağlıklı beslenmek, zayıflamak için türlü diyetler ve zayıflama kürleri deniyor fakat sonuçlarından memnun olamıyorsanız eğer bu işi profesyonelce çözmenin zamanı gelmiş olabilir. Zayıflamak için online diyetisyenlerimizin size özel hazırlamış olduğu online diyet listelerini satın almak isteyebilirsiniz. Online diyet için tıklayın (Hadi Zayıfla!).

 

Koşmak kilo vermenize nasıl yardımcı olur? Öğrenmek için yazımızı inceleyebilirsiniz (Koşmak Kilo Vermenize Nasıl Yardımcı Olur?).

 

Koşmak Mı Yürümek Mi Kilo Verdirir? Koşmak Mı Yürümek Mi Yağ Yaktırır? Zayıflamak İçin Koşmak Mı Yürümek Mi?

Hızlı Yürüyüş, Tempolu Yürüyüş vs Koşmak

 

Hızlı yürüyüş, genellikle saatte 5 km veya daha yüksek bir tempoyla yürümektir. Hızlı yürüme sırasında kalp atış hızınız yükselir. Bu şekilde her zamanki hızınızda yürüdüğünüzde yaktığınızdan daha fazla kalori yakabilirsiniz.

Tempolu yürüyüş nedir? Tempolu yürüyüş genellikle 5 km ila 8 km arasında kabul edilir. Ancak tempolu yürüyüş yapan bazı kişiler 11 ila 16 km hıza ulaşır. Tempolu yürüyüş, koşmaya yakın miktarda kalori yakar. Örneğin, bir saat boyunca 7 km hızla yapılan tempolu yürüyüş, bir saat boyunca 7 km hızla koşu yapmak ile aynı miktarda kalori yakacaktır.

Etkili bir egzersiz için, tempo antrenmanı yapabilirsiniz. Her seferinde iki dakika boyunca hızınızı artırın, ardından yavaşlayın. Hızlı yürüyüş, koşmak kadar kalori yakmaz ancak kalp atış hızınızı yükseltmek, ruh halinizi iyileştirmek ve aerobik kondisyon düzeyinizi arttırmak için etkili bir egzersiz olabilir.

 

Tempolu yürüyüş nasıl yapılır? Öğrenmek için yazımızı inceleyebilirsiniz (Tempolu Yürüyüş Nasıl Yapılır? Tempolu Yürüyüş Kaç Kalori Yakar?).

 

İki Elde Hafif Dambıllarla Yürümek - Dambılla Yürüyüş

 

Dambıllarla yürümek, yaktığınız kalori miktarını artırabilir. Güvende kalmak için vücut ağırlığınızın yüzde 5 ila 10'undan daha ağır olmayan bir yelek kullanın.

Kilo vermenin veya kaslarınızı güçlendirmenin alternatif bir yolunu arıyorsanız, yürüyüş yerine aralıklı yürüyüşü deneyin. Yavaşlamadan önce hızınızı belli bir süre boyunca yükseltin. Alternatif olarak, iki elde de hafif dambıllar ile yürüyün.

 

Eğimli Yürüyüş vs Koşma

 

Eğimli yürüyüş, yokuş yukarı yürümeyi kapsar. Koşarken olduğu kadar kalori yakabilir. Eğimli yolda yürürken, düz bir zeminde yürümekten daha fazla kalori yakarsınız.

Engebeli bir alan arayın veya koşu bandında yokuş modunda yürüyün. Eğimli yürüyüş yapmak için eğimi tek seferde yüzde 5, 10 veya yüzde 15 artırın. Eğimli yürüyüşte yeniyseniz, aşamalı olarak başlayabilir ve yüzde 15'lik bir eğime kadar kademeli bir şekilde çıkabilirsiniz.

 

Yürümenin ve Koşmanın Faydaları, Riskleri - Yürümenin Faydaları Nelerdir? Koşmanın Faydaları - Yürümenin Zararları - Koşmanın Zararları

 

 

Koşmak, forma girmek ve kilo vermek için harika bir yoldur. Fakat bu yüksek etkili bir egzersizdir. Yüksek etkili egzersizler vücudunuz için yürümek gibi düşük etkili egzersizlerden daha zorlayıcı olabilir.

Zaman geçtikçe, koşu aşağıdaki gibi yaygın aşırı yüklenme kaynaklı yaralanmalara neden olabilir:

 

  • Stres kırığı
  • Koşucu bacağı
  • İliotibial bant (İBT) sürtünme sendromu

 

Aslında, koşucuların egzersizle ilgili yaralanma riskleri, yürüyüş yapanlardan çok daha fazladır. Yürüyüşçüler yaklaşık yüzde 1 ila 5 yaralanma riskine sahipken koşucular yüzde 20 ila 70 ihtimale sahiptir.

Eğer bir koşucuysanız, yaralanmalardan sakınmak için tedbirler alabilirsiniz. Hızınızı çok hızlı arttırmayın ve haftada birkaç kez çapraz antrenman yapmaya çalışın ya da onun yerine yürümeyi deneyin. Yürüme, aynı yaralanma riski olmadan koşmanın sağladığı yararları size sunar.

 

Uzun Lafın Kısası

 

Hem yürüyüş hem de koşu mükemmel birer kardiyovasküler egzersiz şekilleridir. Sağlığınız için her hafta en az 150 dakika orta dereceli kardiyo egzersizi yapmayı hedefleyin.

Egzersiz yapmaya yeni başladıysanız ve forma girmeyi istiyorsanız yürüyüş akıllıca bir seçimdir. Kilo vermek veya daha fazla kalori yakmak istiyorsanız, koşmayı deneyin.

Koşuda yeniyseniz, egzersiz yapmaya yürüyüşle koşma arasında geçiş yaptığınız bir programla başlayın. Yeni bir egzersiz rutinine başlamadan önce daima doktorunuza danışın.

Kilo vermek ve sağlıklı bir bedene kavuşmak için egzersizin yanında beslenme programınıza da dikkat etmeniz gerekmektedir. Sağlıklı ve dengeli beslenmeye adım atmak için online diyetisyenlerimiz tarafından sizin için hazırlanmış online diyet imkanlarından faydalanabilirsiniz. Şimdi zayıflamaya başlamak için online diyetisyenlerimiz tarafından sizin için hazırlanmış uygun online diyet ücreti ile online diyet satın alabilirsiniz. (Tıkla ve Zayıflamaya Başla!)

 
 
Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın