Koşuya Motive Olmanın 20 Yolu

Koşuya Motive Olmanın 20 Yolu

Nihayetinde, spor ayakkabılarınızı bağlayıp rotanıza yola çıkabilen tek kişi sizsiniz. Herhangi bir günde kaçamamanızın nedenlerini listelemek kolaydır, ancak neden yapabileceğinizin bir listesini oluşturarak bunu tersine çevirmek de kolaydır.

Kalkmak ve koşmak zor olabilir. Ancak çoğu zaman yaparsanız kendinizden daha memnun olacaksınız.

İlk başta koşmak isteme nedenlerinizi düşünün. Koşmanın hoşlandığınız bir şey olup olmadığını kendinize sorun. Çünkü gerçekten yapmak istediğiniz bir aktivite için motivasyonu artırmanız daha olasıdır.

Bir şeyden kaçınmak için mazeretler bulmak kolaydır. Ancak anahtar, kendiniz için koyduğunuz bu mazeretlere karşı koymaktır.

Genellikle motivasyon eylemi izler. Kendinizi toparlayın ve hareket edin. Koştuktan sonra kendinizi daha iyi hissedeceksiniz ve rutininize takılı kaldığınız için mutlu olacaksınız.

Oyununuzu hızlandırma ve koşu rutininize devam etme teşviki bulmanıza yardımcı olacak 20 ipucuna bakalım.

Her Koşuda Motivasyon 


Yakın zamanda hafif bir koşu ya da yoğun bir aralıklı antrenman planlıyorsanız, bu ipuçları size ilham verebilir.

1. Rekabetçi Olun


Hoşunuza giden bir şey varsa, biraz dostça rekabet arayın. İlerlemek için bir grup insanı bulun veya bir fitness uygulamasıyla zamanınızı başkalarına karşı grafiklendirin.

2. Kendinizi Ödüllendirin


Ödüllerin gücü çocuklukta bitmiyor. Kendiniz için bir ödül sistemi oluşturun. Eski moda taksitli işaretlerle sürecinizi takip edin veya çıkartmalarla dolu bir grafik yapın. Sıklıkla görmeniz için görünür bir yere yerleştirin.

Ödüller, kendinize 30 dakika daha fazla uyku veya masaj rezervasyonu yapmak kadar basit bir şey olabilir.

3. Minimum Sürenizi Azaltın


Günlük minimum sürenizi karşılayamadığınız günlerde, tamamen oturmak yerine, elinizde ne kadar zaman varsa koşun. Bu şekilde, bütün bir günü kullanmasanız bile spor yapmanız aksamaz.

4. Sağlıklı Bir Kiloyu Koruyun


Koşmak kalorileri yakar, karın yağını azaltır ve sağlıklı yiyecek seçimleri yapmanıza yardımcı olur. Ayrıca kilo verme hedeflerinize ulaşmanıza veya hedef kilonuzu korumanıza yardımcı olabilir.

5. Bir Gruba Dahil Olun


Grup motivasyonu söz konusu olduğunda ne kadar çok o kadar iyi olur. Çalışan bir program ayarlayabileceğiniz bir veya birkaç eğitim ortağı bulun. Her gün birlikte koşmasanız bile, hesap verebilirlik için haftada birkaç kez toplanabilirsiniz.

6. Endorfin Enerjisini Hissedin


Koşmak ruh halinizi iyileştirdiğinden ve mutluluk hormonlarından biri olan endorfinleri serbest bırakarak sizi daha iyi hissettirdiğinden, pozitiflik veya hatta öfori duyguları yaşayabilirsiniz.

7. Hedef Belirleyin


Niyetlerinizi küçük, yönetilebilir adımlara ayırın. Bu, haftada geçirdiğiniz süreyi, belirli bir mesafeyi ne kadar hızlı koştuğunuzu veya koştuğunuz gün sayısını içerebilir.

8. Yaptığınız Spora Uygun Kıyafetler Tercih Edin


İyi giyinme, kendinizi nasıl algıladığınız üzerinde olumlu bir etkiye sahip olabilir ve sizi daha sık koşmaya motive edebilir. Giymekten keyif alacağınız egzersiz kıyafetleri ve ayakkabılar için alışveriş yapın.

Veya atletik kıyafetlerinizi normalde denemeyeceğiniz stilleri deneme şansı olarak kullanın. Bu, normalde istemediğinizde parlak renkler veya şort giymek anlamına gelebilir.

9. Bırakın Müzik Sizi Hareket Ettirsin


Tüm favori şarkılarınızın bir çalma listesini oluşturmak için zaman ayırın. Sizi iyi bir ruh haline sokan ve hareket etmenize ilham veren neşeli şarkıları seçin. Bu şarkıları yalnızca koşarken dinlemenize izin verin.

10. Bir Uygulama ile Kendinizi Kontrol Edin


Bir motivasyon veya alışkanlık izleme uygulaması kullanarak hedeflerinizin üstünde kalın. Birçoğu hatırlatıcılar ayarlamanıza, forumlar aracılığıyla kişilerle bağlantı kurmanıza ve ilerlemenizi takip eden grafikleri görüntülemenize olanak tanır.

11. Rutininizi Değiştirmekten Korkmayın


Rutininizi haftada en az bir gün değiştirin. Uzun bir mesafe yerine tepeler çalıştırın veya bazı sprintlere ekleyin. Ayrıca farklı bir mahallede koşabilir, her zamanki rotanızı geriye doğru yapabilir veya günün saatini değiştirebilirsiniz.

12. Güneş Işığından Yaralanın


Koşu, serotonin seviyelerini yükseltmek için gereken güneş ışığını almanın harika bir yoludur. Bu, depresyon ve kaygıyı azaltırken sizi iyi bir ruh haline sokmaya yardımcı olur.

13. Kendi Hızınızı Belirleyin


Cevap vermeniz gereken tek kişi kendiniz, bu yüzden iyi hissettiğiniz herhangi bir hızda koşmaktan çekinmeyin. En yüksek hızda mı yoksa daha yavaş bir hızda mı koşmayı tercih edeceğinize karar verin.

Sabah Koşuları 


Sabahın erken saatlerinde koşunuza belirli bir enerji katılır ve oyunun ilerisinde olduğunuzu hissedebilirsiniz, bu da tüm gününüz için olumlu bir ton oluşturabilir.

14. Yatağın Sağ Tarafında Olun


Koşu kutunuzu işaretleyerek güne başlamak büyük bir başarıdır. İlk işi yapmak, dikkatinizi dağıtma veya günlük eziyet ile gelen her şeye yakalanma şansınızı azaltır. Erken yapmak için zihinsel ve fiziksel olarak daha iyi hissedeceksiniz.

15. Sabah Sessizliğinin Tadını Çıkarın


Sabahın erken saatlerinde güzelliğin ve sessizliğin tadını çıkarın. Erken kalkmak, kendinize zaman ayırmanıza, günün sessiz ve huzurlu zamanının tadını çıkarmanıza olanak tanır. Diğer avantajlar arasında üretkenliğinizi ve konsantrasyonunuzu artırın.

Toprakta Koşmak


Toprakta koşmak size yeni bir bakış açısı kazandıracak ve vücudunuzu farklı şekillerde hareket etmesi için eğitebilecektir. Zihninizi odaklamanıza ve mevcut kalmanıza yardımcı olabilecek ayak yerleşiminin daha fazla farkında olabilirsiniz. Ayrıca, kir üzerinde koşmak vücudunuzda kaldırımdan daha yumuşaktır.

16. Doğa İle Etkileşim Halinde Olmak


Temiz havada nefes almak ve kendinizi ağaçların, göllerin ve tepelerin doğal güzelliği ile çevrelemek zihinsel olarak canlandırıcı olabilir. Ayrıca, açık havada olmak doğal bir ruh hali güçlendiricidir. Her gün şehirden çıkamasanız bile, haftada en az bir kez doğal bir parkı ziyaret etmeyi deneyin.

17. Doğanın Bilmediğiniz Yönlerini Keşfedin


Merakınızı artırın ve bölgenizdeki doğal yaban hayatı ve bitkiler hakkında bilgi edinin. Bir koşu parkurunu her ziyaretinizde doğanın yeni bir yönünü keşfetmeye veya not etmeye hazır olun.

Maraton  Motivasyonu 


Bir maraton koşmak, belirli bir süre boyunca yapılandırılmış bir eğitim gerektirir, bu nedenle bir eylemi gerçekleştirmeniz gerekir. Hazırlanmak için bol zamanınız olduğundan emin olmak için dikkatlice planlayın.

18. Kendinizi Test Edin


5K, 10K, yarı maraton gibi birkaç kısa yarışa kaydolun ve yavaş yavaş tam bir maratona doğru yol alın. Bu şekilde, bir eğitim programını ve rekabet etmenin nasıl bir şey olduğunu takip etmeye başlarsınız.

19. Maraton Hazırlığı Yapın 


En az beş ay önceden koşmak istediğiniz maratona kaydolun. Bu yarışta kalbinizi ve niyetinizi belirledikten sonra maraton hazırlığınıza başlayın. Bunun tam olarak neyi gerektirdiğinden emin olun ve eğitim programınıza sadık kalın.

20. Size Destek Olacak İnsanları Etrafınızda Bulundurun 


Bir maraton koşmak küçük bir başarı değildir ve ilk kişi iseniz, arkadaşlarınıza bildirin. Sizi mutlu bir şekilde destekleyecek ve hazırlanırken ilerlemenizi kontrol edecekler.

Arkadaşlarınız, eğitiminizin bir kısmı için size katılmak isteyebilir. Ayrıca, takvimlerini işaretleyebilirler, böylece sizi neşelendirmek için büyük günde hazır olurlar.

Nasıl Motive Kalınabilir?


Motive olmanız ve egzersiz hedeflerinize ulaşmak için bu sürüşü her gün, haftada bir tuttuğunuzdan emin olmanız gerekir.

Ayarlanmış bir rutininiz işe yarıyorsa, bu yönde devam edin. Rutininizi değiştirdiğinizde motive olmanız daha kolaysa, farklı bir şey yapın.

Farklı günlerde koşular, tepeler ve uzun mesafeler koş. Konumunuzu ve günün saatini değiştirerek değiştirilmesini sağlayın, bu da sıkılmanızı önler.

Uzun Lafın Kısası


Nihayetinde, spor ayakkabılarınızı bağlayıp rotanıza yola çıkabilen tek kişi sizsiniz.

Herhangi bir günde kaçamamanızın nedenlerini listelemek kolaydır, ancak neden yapabileceğinizin bir listesini oluşturarak bunu tersine çevirmek de kolaydır. Koşmak istediğiniz nedenlere ve sağladığı faydalara odaklanın.

Ekstra motivasyona ihtiyacınız varsa, koşu koçuna ulaşın veya bölgenizdeki koşu grubuna katılın. Hedeflerinizin ne olduğunu, onlara ulaşmanıza neyin yardımcı olduğunu belirleyin ve bir eylem planı taahhüt edin.

Yol göstermesi için kendinize güvenin.

Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın