Protein Tozu Bozulur Mu? Protein Tozu Son Kullanma Tarihi Var Mı?

Protein Tozu Bozulur Mu? Protein Tozu Son Kullanma Tarihi Var Mı?

Protein tozları, çeşitli hayvan ve bitki bazlı kaynaklardan gelen popüler takviyelerdir.

 

Protein tozları, sağlık bilincine sahip insanlar arasında inanılmaz derecede popüler bir tamamlayıcıdır.

Yine de, mutfak dolabında ne kadar protein tozunun bulunduğuna bağlı olarak, hala iyi veya güvenli olup olmadığını merak edebilirsiniz.

Bu makalede protein tozunun süresinin dolup dolmadığı ve son kullanma tarihinden sonra tüketilmesinin güvenli olup olmadığı tartışılmaktadır.

 

Kilo değişikliklerinde hızlı sonuç peşinde koşmak, sizi sürdürülebilir olmayan diyetlere yönlendirebilir ve motivasyonunuzu zedeler. Ancak, neden dengeli ve lezzetli bir beslenme planıyla istediğiniz sonuçlara ulaşmayasınız? Uzman diyetisyenlerimiz tarafından sizin için özel olarak hazırlamış diyet listemizle, sağlıklı ve lezzetli yiyeceklerle hedeflerinize ulaşmanız mümkün. (DiyetAsistan ile Zayıfla).

 

En İyi Protein Tozu Önerileri

 

Protein Tozu Temelleri

Protein tozu ne işe yarar? Protein tozları, protein alımınızı artırmak için uygun ve nispeten ucuz bir yol sunar.

Proteinin kas kazancı üzerindeki faydalı etkisine odaklanılmasına rağmen, araştırmalar, yağ kaybı, kan şekeri stabilizasyonu, kan basıncı kontrolü ve kemik sağlığı gibi daha yüksek protein alımlarının diğer faydalarını çözmeye devam ediyor (1 , 2 , 3 , 4 ).

Protein tozu neyden yapılır? Protein tozları aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli kaynaklardan gelir:

  • süt - peynir altı suyu veya kazein şeklinde
  • soya
  • kollajen
  • bezelye
  • pirinç
  • yumurta akı

 

Ürünler tipik olarak bir protein kaynağı içerir. Ancak maliyeti azaltmak veya emilim oranını değiştirmek için birden fazla kaynaktan protein de sağlayabilir.

Örneğin, bazı protein tozları hem hızlı sindirilen peynir altı suyu hem de yavaş sindirilen kazein proteini içerebilir.

Protein tozları ayrıca yağlar, karbonhidratlar, vitaminler ve mineraller gibi değişen diğer besin maddelerini de içerir.

Ayrıca, genellikle daha yumuşak bir kıvam ve ağızda güzel bir his sağlaması için doğal ve yapay tatlar, lezzet koruyucuları, arttırıcılar ve kıvam arttırıcılar dahil olmak üzere katkı maddeleri içerir.

 

Özet: Protein tozları çeşitli hayvan ve bitki bazlı kaynaklardan gelir. Genellikle lezzetlerini ve dokularını iyileştirmek ve korumak için katkı maddeleri içerirler.

 

"Hangi protein tozunu almalıyım?" diyorsanız eğer blog yazımızı inceleyebilirsiniz (protein tozu).

 

Protein Tozunun Son kullanma Tarihi Var Mı? Protein Tozu Bozulur Mu? Protein Tozu Tarihi Geçer Mi?

 

Raf ömrü genellikle gıdaların üretimden sonra optimum kaliteyi ne kadar sürdürdüğünü ifade eder.

Ek üreticileri ürünlerine bir son kullanma tarihi eklemek zorunda değildir (5).

Bununla birlikte, birçok şirket, üretim tarihi ile birlikte gönüllü olarak bir son kullanma tarihi damgası sağlar.

Bu durumlarda, yanıltıcı olmadığını göstermek için ürünlerinin son kullanma tarihini verilerle desteklemek üreticiye bağlıdır (5).

Hızlandırılmış bir raf ömrü testi kullanan araştırmacılar, bir çalışmada peynir altı suyu protein tozunun 12 aydan daha uzun bir raf ömrüne sahip olduğunu bulmuşlardır - normal depolama koşullarında 19 ° C olarak tanımlanan 19 aya kadar ve % 35 nem (6 ).

Hızlandırılmış bir raf ömrü testi, bir ürünün yüksek sıcaklık ve nem gibi stresli koşullar altında saklanarak kararlılığını ölçme ve tahmin etme yöntemidir.

Başka bir çalışmada araştırmacılar, peynir altı suyu proteininin 35 ° C sıcaklıkta saklandığında 9 ay, ancak oda sıcaklığında saklandığında en az 18 ay raf ömrü olduğu sonucuna varmışlardır. % 65 nem.

Peynir altı suyu proteininin önerilen raf ömrünün diğer protein kaynakları için geçerli olup olmadığı bilinmemektedir. Ancak aynı koşullar altında depolandıklarında muhtemelen benzerdir.

Her iki durumda da, piyasadaki çoğu protein tozu, maltodekstrin, lesitin, tuz gibi raf ömrünü arttıran ve yaklaşık 2 yıl raf ömrüne izin veren katkı maddeleri içerir ( 8 ,9 ).

Özet: Mevcut araştırmaya dayanarak, peynir altı suyu protein tozu, normal koşullar altında saklandığında 9–19 ay raf ömrüne sahiptir. Çoğu protein tozu, raf ömrünü 2 yıla kadar uzatan katkı maddeleri içerir.

 

 

Protein Tozu Tarihi Geçerse Ne Olur? Tarihi Geçmiş Protein Tozu İçilir Mi?

 

Bebek maması hariç, son kullanma tarihi veya kullanım tarihleri ​​güvenlik değil kalite göstergeleridir.

Protein tozları düşük nemli gıdalardır, yani bakteri üremesine daha az eğilimlidirler (11 ).

Son kullanma tarihinden kısa bir süre sonra protein tozu tüketmek, ürün doğru bir şekilde saklanırsa muhtemelen güvenli olmakla birlikte, protein tozları yaşla birlikte protein içeriğini kaybedebilir.

Bir çalışma , peynir altı suyu proteinindeki amino asit lisinin, % 45-65 nem ile 21 ° C sıcaklıkta saklandığında 12 ayda % 5.5'ten % 4.2'ye düştüğünü gösterdi (7 ).

Bununla birlikte, bu çalışmada kullanılan protein tozu, piyasadaki birçok ürünün raf ömrünü uzatmak için içerdiği hiçbir katkı maddesini içermemiştir.

Protein tozunun listelenen son kullanma tarihinden önce, özellikle serin ve kuru depolama koşullarında saklanmadığı takdirde kötüleşmesi de mümkündür.

Örneğin, bir çalışma, peynir altı suyu proteini 45 ° C'de 15 hafta boyunca saklandığında, oksidasyonda önemli bir artış olduğunu gösterdi. Bu da tadı istenmeyen değişikliklere neden olan çeşitli bileşiklerin üretimine yol açtı ( 12 ).

Oksidasyon - yağların oksijen ile reaksiyonu - depolama süresi ile artar ve protein tozlarının kalitesine zarar verir. Yüksek sıcaklıklar oksidasyona elverişlidir, araştırmalar oksidasyonun her 10 ° C artış için 10 kat arttığını göstermektedir (13 ).

Protein tozunun kötüleştiğine dair işaretler arasında kokusuz bir koku, acı tat, renk değişiklikleri veya topaklanma bulunur (7 ).

Şımarık yiyecekler yemeye benzer şekilde, son kullanma tarihine bakılmaksızın bu işaretlerden bir veya daha fazlasıyla protein tozu tüketmek sizi hasta edebilir.

Protein tozunuzun kötüleştiğine dair herhangi bir işaret fark ederseniz, atmak en iyisidir.

 

Özet: Protein tozunun, kötüleştiğine dair hiçbir belirti yoksa, son kullanma tarihinden kısa bir süre sonra tüketilmesi güvenlidir. Bununla birlikte, protein tozlarının protein içeriği yaşla birlikte azalabilir.

 

Protein tozu faydaları, protein tozu zararları hakkında bilgi edinmek için blog yazımızı inceleyebilirsiniz (Protein tozu zararları).

 

Uzun Lafın Kısası

 

Protein tozları, genellikle hayvansal veya bitkisel kaynaklardan elde edilen protein takviyeleridir. Bu tozlar, özellikle sporcular ve egzersiz yapan kişiler tarafından kas kütlesini artırmak, kas onarımını desteklemek ve günlük protein alımını artırmak amacıyla kullanılır.

 

Protein tozları, doğru şekilde saklandığında genellikle uzun süre dayanabilirler. Ancak, bozulmaları veya kalitesinin düşmesi bazı durumlarda mümkündür:

 

Nem: Protein tozlarının nemle teması, tozun içinde topaklanmalara ve küflenmelere yol açabilir. Bu nedenle, protein tozlarını nemden uzak bir şekilde saklamak önemlidir.

 

Sıcaklık: Protein tozları, yüksek sıcaklıklarda uzun süreli maruz kalma sonucu kalitesini kaybedebilir. Bu nedenle, sıcak ve güneş ışığından uzak bir yerde saklamak gerekir.

 

Son kullanma tarihi: Protein tozları ambalajlarında son kullanma tarihini taşırlar. Bu tarih geçmiş olan protein tozları, etkili olmayabilir ve tüketilmesi önerilmez.

 

 

Özetle, protein tozları doğru bir şekilde saklandığında genellikle bozulmazlar. Ancak, yukarıda belirtilen faktörlere dikkat ederek ve ürünlerin son kullanma tarihine uymaya özen göstererek, daha uzun süreli ve etkili kullanım sağlayabilirsiniz.

 

En İyi Düşük Karbonhidratlı Protein Tozları - Ketojenik Protein Tozu

"Kilo vermek için zayıflama ilacından, hızlı kilo verdiren sporlara kadar birçok yönemi denedim. Ancak ideal kiloma ulaşamadım." diyorsanız eğer online diyetisyenlerin size özel hazırlamış olduğu diyet listesini satın alabilirsiniz (DiyetAsistan ile Zayıfla!).

 

Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın