Bezelye Protein Tozu Nedir? Faydaları Nelerdir?

Bezelye Protein Tozu Nedir? Faydaları Nelerdir?

Bezelye proteini nedir? Bezelye proteini ne işe yarar? Vegan protein tozu, bezelye proteini sarı bezelye ile yapılan yüksek kaliteli, kolayca sindirilen bir protein kaynağıdır.

 

Bezelye protein tozu nedir? Vegan protein tozu olan bezelye protein tozu, sarı bezelye protein ekstrakte edilerek yapılan bir takviyedir.

Genellikle smoothielerde protein içeriğini arttırmak için kullanılır. Doğal olarak vegan ve hipoalerjenik olduğu için hemen hemen her diyet için mükemmel bir seçimdir.

Protein tozu ne işe yarar? Bezelye proteini, yüksek kaliteli bir protein ve mükemmel bir demir kaynağıdır. Kas büyümesine, kilo kaybına ve kalp sağlığına yardımcı olabilir.

Bu makalede, bezelye proteini nasıl kullanılır, bezelye proteini ne işe yarar, vegan protein tozu nedir gibi bezelye protein tozunun besin içeriği, sağlık yararları ve olası yan etkileri gözden geçirilmektedir.

Yeşil Bezelye Neden Sağlıklı ve Besleyicidir?

 

Vegan Protein Tozu, Bezelye Proteini Besin İçeriği - Vegan Bezelye Protein Tozu - Veggy Bezelye Proteini Besin Değeri

 

Bezelye proteini nedir? Bezelye proteini tozu veya bezelye proteini izolatı proteinin öğütülmüş sarı bezelyelerden izole edilmesi ve bej bir toz oluşturulması ile yapılır.

Besin içeriği markalar arasında değişebilir, ancak iki kaşık (20 gram) NOW Organik Bezelye Protein Tozu içerir:

 

 • Kalori: 80
 • Protein: 15 gram
 • Karbonhidrat: 1 gram
 • Lif: 1 gram
 • Toplam yağ: 1,5 gram
 • Sodyum: 230 mg
 • Demir: 5 mg

 

Bezelye protein tozları çeşitli beslenme yararları sağlar.

 

Yüksek Kaliteli Protein Kaynağı

 

Bezelye proteini, vücudunuzun yaratamayacağı ve yiyeceklerden alması gereken dokuz temel amino asidi içerir. Bununla birlikte, metiyonini de bünyesinde barındırır (1).

Metiyonin içeren besinler, diyetinize yumurta, balık, kümes hayvanları, sığır eti veya kahverengi pirinç gibi metionin açısından zengin diğer yiyecekleri ekleyerek bunu telafi edebilirsiniz ( 2 ,3 ).

Aynı zamanda, kas büyümesini destekleyen sağlıklı kan akışını ve kalp sağlığını destekleyen lösin, izolösin ve valin gibi büyük bir dallı zincirli amino asit kaynağı, özellikle arginin kaynağıdır (4, 5 ,6).

Genel olarak, hayvansal proteinler bitki bazlı proteinlerden daha kolay sindirilir ve emilir.

Yine de, araştırmalar bezelye proteininin daha kolay sindirilen bitki bazlı proteinlerden biri olduğunu gösteriyor. Soya proteini ve nohutların hemen arkasında yerini alır (7 , 8).

 

 

Demir Bakımından Zengin

 

Bezelye protein tozları da demir bakımından zengindir.

Çoğu ürün, porsiyon başına yaklaşık 5-7.5 mg demir içerir - premenopozal kadınlar için referans günlük alımın kabaca %28-42'si, erkekler ve postmenopozal kadınlar için RDI'nın %62-94'ü ( 9 ).

Bununla birlikte, bitkisel gıdalarda bulunan demir, hayvansal ürünlerde bulunandan daha az emilebilir (10).

Bu, bezelye protein tozunu C vitamini veya narenciye gibi C vitamini açısından zengin gıdalarla tüketerek iyileştirilebilir. Bu da demir emilimini %67'ye kadar artırır (11 ).

Kadınların yaklaşık %10'u demir eksikliği yaşadığından, diyetinizdeki bezelye proteini tozu da dahil olmak üzere, bu besin alımını arttırmanın harika bir yolu olabilir (12).

10 kilo verme diyeti gibi hızlı kilo verdiren şeyleri deniyorsanız eğer kısıtlayıcı olmaları nedeniyle vücudun ihtiyacı olan vitamin ve mineralleri alamazsınız, haliyle demir eksikliği gibi sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Bunların yerine sağlıklı ve dengeli beslenirken kilo vermek için online diyetisyenlerin size özel hazırladığı online diyet listesini satın almak için tıklayın (Zayıflamak Tek Tık Uzağında!).

 

Bezelye Proteini Nasıl Kullanılır? Bezelye Protein Tozu Nasıl Kullanılır? Birçok Diyette Kullanılır - Bezelye Proteini Kullanımı

 

Bezelye proteini ne işe yarar? Bezelye protein tozu doğal olarak vegan, glutensiz, süt içermez ve fıstık, ağaç fıstığı, yumurta, balık, kabuklu deniz ürünleri, inek sütü, buğday ve soya içinde en iyi sekiz gıda alerjeninden herhangi birini içermez (13).

Bu nedenle, hemen hemen her diyetle kullanılır.

Bezelye proteini ayrıca suyla iyi karışır ve kenevir gibi diğer bitki bazlı protein tozlarına göre daha az kumlu veya tebeşirimsi bir dokuya sahiptir.

Bezelye proteini tozu çoğu insan için işe yararken, bezelye alerjisi, hassasiyeti veya intoleransı olan herkes bundan kaçınmalıdır.

Özet: Bezelye protein tozu, demir, arginin ve dallı zincirli amino asitler açısından zengin yüksek kaliteli bir proteindir. Sindirilir ve iyi emilir, çeşitli diyetlerle işe yarar.

 

Sağlığa Faydaları -  Bezelye Protein Tozu Faydaları

 

Taze bezelye protein tozu sadece besleyici olarak yararlı olmayabilir, aynı zamanda sağlığınız için de iyi olabilir.

İşte bazı temel faydaları.

En İyi Düşük Karbonhidratlı Protein Tozları - Ketojenik Protein Tozu

 

 

Kas Kütlesi Oluşumuna Yardım Eder

 

Çalışmalar, bezelye protein tozunun direnç eğitimi ile eşleştirildiğinde kas oluşturmaya yardımcı olabileceğini göstermektedir.

12 haftalık bir çalışmada, günde 50 gram bezelye proteini tüketen ağırlık kaldırma erkekleri, peynir altı suyu proteini alanlarla aynı miktarda kas kazanmıştır (4 ).

Bu, bezelye proteini tozunun, daha yaygın süt bazlı protein tozları kadar kas kütlesi oluşturmada da etkili olduğunu göstermektedir.

Bununla birlikte, egzersiz yapmadan diyetinize ekstra protein eklemenin kaslarınız üzerinde herhangi bir etkisi olması muhtemel değildir - tutarlı egzersizle eşleştirilmelidir (14 , 15).

 

Sizi Tok Tutar

 

Araştırmalar, proteinin insanların karbonhidrat veya yağdan daha uzun süre daha doygun hissetmesine yardımcı olduğunu bulmuştur (16).

Bu, yüksek proteinli diyetlerin toplam kalori alımını azaltabileceği ve zaman içinde kademeli kilo kaybına yol açabileceği anlamına gelir (17 ).

Bezelye protein tozu, diyetinize protein eklemek ve bu faydaları elde etmek için kolay bir yol sunar.

Bir çalışma, pizza yemeden 30 dakika önce alınan 20 gram bezelye proteini tozunun, yaklaşık %12 oranında tüketilen ortalama kalori sayısını azalttığını buldu (18 ).

Diğer araştırmalar, bezelye protein tozunun, kazein veya peynir altı suyu gibi süt bazlı protein tozları kadar doygunluğu teşvik etmede etkili olduğunu gözlemledi (19 , 20 , 21).

Bezelye protein tozu, protein alımını arttırmak ve yemeklerden sonra doygunluk hislerini arttırmak için iyi bir seçenektir.

 

Kalp Sağlığına Uygun

 

Hayvan çalışmaları, bezelye proteini tozunun yüksek kolesterol ve yüksek tansiyon gibi kalp hastalığı için bazı risk faktörlerini azaltabileceğini bulmuştur.

Bezelye proteini hidrolizatının - daha küçük proteinler içeren kısmen sindirilmiş bir protein tozu - üç hafta sonra farelerde kan basıncı seviyelerini önemli ölçüde azalttığı gösterilmiştir (22).

İnsanlarda yapılan benzer bir üç haftalık çalışma, günde 3 gram bezelye proteini hidrolizatının sistolik kan basıncını (okunan en yüksek sayı) 6 puan düşürdüğünü buldu (23).

Bununla birlikte, kısmen sindirilmeyen normal bezelye proteini tozu aynı etkiye sahip görünmemektedir (23 ).

Yine de, hayvan çalışmaları bezelye protein tozunun kolesterol seviyelerini düşürebildiğini bulmuştur. Kolesterolün hücrelere alımını artırarak ve vücudun yağ üretimini azaltarak işe yaradığına inanılmaktadır (24, 25 ).

Bu sonuçlar umut verici olsa da, bezelye protein tozunun insanlarda kolesterolü de düşürüp düşüremeyeceğini görmek için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.

Özet: Bezelye protein tozu, kas büyümesini arttırmak, doygunluk hislerini arttırmak ve kalp sağlığını teşvik etmek de dahil olmak üzere çeşitli sağlık yararlarına sahiptir.

 

Potansiyel Yan Etkiler - Bezelye Protein Tozu Zararları - Bezelye Proteini Zararlı Mı?

 

Bezelye protein tozu genellikle iyi tolere edilir ve çok az yan etkisi vardır.

Proteinin bezelyeden izole edilmesiyle yapıldığından, lif bakımından nispeten düşüktür ve bazı insanlar için gaza veya şişkinliğe neden olma eğilimi göstermez.

Bununla birlikte, bezelye protein tozu sodyumda nispeten yüksek olabilir - porsiyon başına 110-390 mg içeren ürünlerle.

Bu nedenle, sodyum kısıtlı bir diyet uygulayan kişilerin alımlarını izlemeleri gerekebilir.

Özet: Bezelye protein tozu genellikle birkaç yan etki ile iyi tolere edilir. Bununla birlikte, nispeten yüksek miktarda sodyum içerebilir.

 

Dozajlar ve Nasıl Kullanılır?

 

Bezelye protein tozu, protein alımınızı arttırmanın kolay bir yoludur.

Vücut geliştiriciler veya yaşlı yetişkinler gibi kas kütlesini arttırmaya çalışan insanlar için özellikle yararlı olabilir.

Araştırmalar, günde vücut ağırlığının kilogramı başına 1.6 gram yemenin kas yapmak için en etkili doz olduğunu göstermektedir.(26).

Bununla birlikte, günde vücut ağırlığının kg'ı başına 5 gramı aşmamak veya kalorilerinizin %35'inden fazlasını proteinden almamak önemlidir.

Bunun nedeni, aşırı yüksek dozlarda, karaciğerinizin proteini yeterince hızlı işlemeye zorlaması, kandaki yüksek seviyelerde amonyak, bulantı, ishal ve hatta ölüm gibi yan etkilere neden olabilmesidir (27).

Bezelye protein tozu kullanan çoğu insan, egzersiz sonrası içecek olarak smoothielere ekler, meyve suyu veya su ile karıştırır.

Bezelye protein tarifi, bezelye protein tozu tarifleri, yaratıcı kullanımlar şunları içerir:

 

 • Yulaf ezmesi, buğday lapası veya kahverengi pirinç tahıl içine karıştırılır.
 • Kekler veya waffle gibi fırınlanmış ürünlere eklenir.
 • Daha eksiksiz bir protein kaynağı oluşturmak için bitki bazlı sütün içine karıştırılır.
 • Bir smoothie içine karıştırılır.

Maksimum kas geliştirme etkileri için bezelye protein tozu egzersizden sonraki iki saat içinde tüketilmelidir (28).

Özet: Bezelye protein tozu, protein alımınızı arttırmak için yiyecek ve içeceklere eklenebilir. Kas kütlesini arttırmak için, egzersizden sonraki iki saat içinde protein sarsıntısını için tüketebilirsiniz. 

 

Uzun Lafın Kısası

 

Bezelye protein tozu, sarı bezelyeden elde edilen yüksek kaliteli bir vegan protein kaynağıdır. Kolay sindirilebilir ve hipoalerjeniktir, bu yüzden çeşitli diyetler için uygundur.

Bezelye protein tozu, kas büyümesine, kilo kaybına ve kalp sağlığına yardımcı olabilir.

 

Ayrıca, demir ve diğer önemli amino asitleri içerir. Bezelye protein tozunun kullanımıyla ilgili daha fazla bilgi için bir diyetisyen veya sağlık uzmanına danışmanız önemlidir.

 

"Kilo vermek istiyorum ancak zayıflama suları veya hıızlı kilo verdiren yöntemlerden sonuç alamıyorum." diye düşünüyorsanız eğer profesyonel yardım almak isteyebilirsiniz. Online diyetisyenlerin size özel hazırlamış olduğu online diyet listesine uyarak zayıflamak için tıklayın (Zayıflamak Tek Tık Uzağında!).

 

Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın