Neden Bu Kadar Sinirliyim? Öfke Nedir? Öfke Kontrolü

Neden Bu Kadar Sinirliyim? Öfke Nedir? Öfke Kontrolü
Öfke, mutlu ve dolu dolu bir hayat yaşamanıza engel olmak zorunda değildir.
Bu sayfadaki linklere tıklayıp gezinirseniz biz de bir şeyler kazanabiliriz. Destekleriniz için Teşekkür ederiz. 

Öfkenin Sağlığa Etkisi

 

Herkes öfkelendi. Öfkenizin yoğunluğu, derin rahatsızlıktan aşırı öfkeye kadar değişebilir. Bazı durumlara tepki olarak zaman zaman kızgın hissetmek normal ve sağlıklıdır.

 

Ancak bazen insanlar, özellikle provokasyon küçük olduğunda, sıklıkla artan kontrol edilemeyen bir öfke yaşarlar. Bu durumda öfke normal bir duygu değil, büyük bir sorundur.

 

Öfke ve Öfke Kontrol Bozukluğuna Ne Sebep Olur?

 

Öfke, çeşitli kaynaklardan gelir ve büyük ölçüde değişebilir. Bazı yaygın öfke tetikleyicileri şunları içerir:

 

 • işte bir terfiyi kaçırma veya ilişki zorlukları gibi kişisel sorunlar
 • başka bir kişi yüzünden planlarını iptal etme sorunu
 • kötü trafik veya araba kazası gibi bir olay
 • travmatik veya öfkeli bir olayın anıları

 

Diğer durumlarda, öfke sorunu, bir kişinin yaşamında kişiliğini şekillendiren erken travma veya olaylardan kaynaklanabilir. Bazı durumlarda hormonal değişiklikler ve bazı zihinsel bozukluklar da öfkeye neden olabilir.

 

Ajite depresyon nedir? Öğrenmek için tıkla.

 

Öfke Kontrolü Sorununun Belirtileri Nelerdir?

 

Öfke Yönetimi - Amfiweb

 

Öfkenizin normal olmadığına dair bazı işaretler şunları içerir:

 

 • ilişkilerinizi ve sosyal yaşamınızı etkileyen öfke
 • Öfkeni saklaman veya tutman gerektiğini hissetmek
 • sürekli olumsuz düşünme ve olumsuz deneyimlere odaklanma
 • sürekli sabırsız, sinirli ve düşmanca hissetmek
 • Başkalarıyla sık sık tartışmak ve bu süreçte daha da sinirlenmek
 • öfkelendiğinde fiziksel olarak şiddet uygulamak
 • insanlara veya mülklerine şiddet uygulamakla tehdit etmek
 • öfkenizi kontrol edememe
 • Pervasızca araba kullanmak veya bir şeyleri yok etmek gibi öfkeli hissetmek içeren veya dürtüsel şeyler yapmaya veya yapmaya mecbur hissetmek
 • belirli durumlardan uzak durmak çünkü öfke patlamalarınız konusunda endişeli veya depresyondaysanız

 

Öfke Sorunu İçin Teşhis Kriterleri Nelerdir

 

Öfkenin kendisi bir zihinsel bozukluk oluşturmaz, bu nedenle Zihinsel Bozuklukların Tanısal ve İstatistiksel El Kitabının (DSM-5) yeni baskısında öfke sorunları için belirlenmiş bir teşhis yoktur.

 

Bununla birlikte, sınırda kişilik bozukluğu ve aralıklı patlayıcı bozukluk gibi semptom olarak öfkeyi içeren 32'den fazla zihinsel bozukluğu listeliyor . Öfke sorununun altında yatan bir zihinsel bozukluktan kaynaklanıyor olabilir.

 

Öfke Kontrolü Tedavi Edilmezse Ne Olur?

 

Öfke sorununuzla başa çıkmazsanız, bir gün aşırı ve pişmanlık verici bir şey yaptığınız bir noktaya yükselebilir. Şiddet olası bir sonuçtur. O kadar sinirlenebilirsin ki sonunda kendini ya da önemsediğin birini, bunu yapmak niyetinde olmadan incitirsin.

 

Öfke sorununuz olduğundan şüpheleniyorsanız, profesyonel yardım almanız önemlidir. Yardımcı olabilecek bir akıl sağlığı uzmanına sevk için doktorunuzla konuşun.

 

Evde Öfke kontrolü Nasıl Yapılır? Öfke Nasıl Kontrol Edilir?

 

Stres, kaygı ve gereksiz öfke | Dr Şermin Erkan

 

Öfkenizi evde kontrol etmenin birkaç yararlı yolu vardır.

 

Rahatlama Teknikleri

 

Bunlar derin nefes almayı ve zihninizde rahatlatıcı sahneler hayal etmeyi içerir. Rahatlamaya çalışırken, ciğerlerinizin derinliklerinden nefes alıp, kontrollü bir şekilde yavaşça nefes alıp verin. "Rahatla" veya "sakin ol" gibi sakinleştirici bir kelime veya ifadeyi tekrarlayın.

 

Ayrıca, hafızanızdan veya hayal gücünüzden rahatlatıcı bir deneyim görselleştirmek isteyebilirsiniz. Yavaş, yoga benzeri egzersizler de vücudunuzu rahatlatmanıza ve kendinizi daha sakin hissetmenize yardımcı olabilir.

 

Bilişsel Yeniden Yapılandırma

 

Düşünme şeklinizi değiştirmek, öfkenizi ifade etme şeklinizi değiştirebilir. Bir kişi öfkeli hissettiğinde, genellikle dramatik düşünmesi kolaydır. Mantıksız düşünceler yerine rasyonel düşünceleri ifade etmeye odaklanmak önemlidir.

 

Düşüncelerinizde ve konuşmanızda "her zaman" ve "asla" kelimelerini kullanmaktan sakının. Bu tür terimler yanlıştır ve öfkenizin haklı olduğunu hissettirebilir, bu da durumu daha da kötüleştirir. Bu sözler, probleminize bir çözüme ulaşmanıza yardımcı olmaya çalışan başkalarına da zarar verebilir.

 

Öfke Kontrolü Çözümü

 

Öfke çok gerçek sorunlardan kaynaklanabilir. Bir şeyler planlandığı gibi gitmediğinde biraz öfke haklı çıkarken, sorunu çözmenize yardımcı olacak şey öfke değildir. Sizi sinirlendiren bir duruma yaklaşmanın en iyi yolu çözüme odaklanmak değil, sorunu nasıl çözeceğinizi bulmaktır.

 

Bunu, bir plan yaparak ve onu sık sık kontrol ederek yapabilirsiniz, böylece ilerlemenizi sık sık kontrol edebilirsiniz. Sorunun çözülme şekli tam olarak planladığınız gibi değilse üzülmeyin. Sadece elinizden gelenin en iyisini yapın.

 

İletişim

 

İnsanlar kızdıklarında, yanlış sonuçlara varma eğilimindedirler. Kızgın bir tartışma yaşadığınızda yavaşlayın ve tepki vermeden önce yanıtlarınızı düşünün. Sohbetteki diğer kişiyi dinlemeyi unutmayın. İyi iletişim, öfkeniz artmadan sorunları çözmenize yardımcı olabilir.

 

Bir Tıp Uzmanı Öfkenizi Yönetmenize Nasıl Yardımcı Olabilir?

 

Bir psikiyatrist veya psikolog gibi bir tıp uzmanı, öfkenizi kontrol altına almak için müdahaleler önerebilir. Öfke yönetimi dersleri gibi konuşma terapisi de yardımcı olabilir.

 

Öfke yönetimi seansları yüz yüze veya internet üzerinden yapılabilir. Bir kitapta da incelenebilirler. Öfke yönetimi, size hayal kırıklıklarınızı erkenden nasıl tespit edeceğinizi ve sonra bunları nasıl çözeceğinizi öğretecektir. Bu, başkalarına veya kendinize neye ihtiyacınız olduğunu söylemeyi, aynı zamanda sakin kalarak ve durumdan sorumlu olmayı (öfkeli bir patlama yaşamanın aksine) içerebilir.

 

Bu seanslar bir danışmanla tek başına veya eşiniz veya bir grup eşliğinde bir danışmanla yapılabilir. Seansların türü, uzunluğu ve sayısı programa ve kişisel ihtiyaçlarınıza bağlı olacaktır. Bu tür danışmanlık kısa olabilir veya birkaç hafta veya ay sürebilir.

 

Seanslara başladığınızda, danışmanınız öfke tetikleyicilerinizi belirlemenize ve bedeninizi ve duygularınızı öfke belirtileri için okumanıza yardımcı olacaktır. Bu uyarı işaretlerini fark etmek ve kontrol etmek, öfkenizi kontrol etmenize yardımcı olacak ilk adımlardan biridir. Daha sonra, öfkenizle başa çıkmanıza yardımcı olacak davranışsal becerileri ve düşünme yollarını öğreneceksiniz. Altta yatan zihinsel sağlık sorunlarınız varsa, danışmanınız bunları yönetmenize de yardımcı olacak ve genellikle öfkenizi kontrol etmeyi kolaylaştıracaktır.

 

Öfke Kontrolü Uzun Lafın Kısası

 

Öfke, mutlu ve dolu dolu bir hayat yaşamanıza engel olmak zorunda değildir. Aşırı öfke yaşıyorsanız, doktorunuza veya akıl sağlığı uzmanınıza görünün. Hangi profesyonel tedavilerin başa çıkmanıza yardımcı olabileceğini belirlemenize yardımcı olurlar.

 

Dahası, öfkenizi evde kontrol etmeyi öğrenmenin birçok yolu vardır. Zaman ve ısrarlı bir çaba ile, öfkenizi daha kolay kontrol edebilir ve yaşam kalitenizi artırabilirsiniz.


Bütün bunların dışında kilo vermek ve sağlıklı bir bedene kavuşmak için kendinize sağlıklı beslenme programı oluşturmak isteyebilirsiniz. Sağlıklı ve dengeli beslenmeye adım atmak için online diyetisyenler tarafından sizin için hazırlanmış online diyet imkanlarından faydalanabilirsiniz. Şimdi zayıflamaya başlamak için size özel hazırlanmış uygun online diyet ücreti ile online diyet satın alabilirsiniz. (Tıkla ve Zayıflamaya Başla!)
Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri

Bu yazı hakkında henüz bir yorum yapılmadı.

Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.

Soru ve görüşleriniz bizim için değerledir. Sorun ve görüşlerinizi iletmenizden memnuniyet duyarız.

Benzer Yazılar

İdeal kilona ulaşmak ister misin?

Kategoriler