Ketojenik Diyet Yaparken Patlamış Mısır Yiyebilir misin?

Ketojenik Diyet Yaparken Patlamış Mısır Yiyebilir misin?
Patlamış mısır, lif yüklü bir besleyici tam tahıllı aperatifdir. Doldurur ancak kalorisi düşüktür ve cips ve kraker gibi diğer popüler atıştırmalıklardan daha fazla besin, daha az net karbonhidrat içerir. Genel olarak, patlamış mısır, keto diyetine sağlıklı bir katkı olabilir - özellikle diğer yüksek karbonhidratlı yiyecekleri sınırlarsanız.
Bu sayfadaki linklere tıklayıp gezinirseniz biz de bir şeyler kazanabiliriz. Destekleriniz için Teşekkür ederiz. 

Patlamış mısır, yenilebilir puflar üretmek için ısıtılan kurutulmuş mısır tanelerinden yapılan bir atıştırmalıktır.

 

Sade, hava patlamış patlamış mısır besleyici bir atıştırmalık olabilir ve iyi bir vitamin, mineral, karbonhidrat ve lif kaynağıdır.

 

Ancak, karbonhidrat içerdiğinden, patlamış mısırın düşük karbonhidratlı, yüksek yağlı ketojenik bir diyete uyup uymadığını merak edebilirsiniz.

 

Bu makale patlamış mısırın beslenmesi, ketojenik diyet ve ikisinin bir arada bulunup bulunamayacağına dair genel bir bakış sunmaktadır.

 

Patlamış Mısır Nedir?

 

Patlamış mısır, mısır taneleri ısıtıldığında oluşan ve içindeki suyun genişlemesine ve çekirdeğin patlamasıyla oluşur..

 

Binlerce yıldır eğlenilen ve Amerika'dan geldiği düşünülen popüler bir atıştırmalık.

 

Aslında, bazı araştırmalar Peru'daki insanların 6.000 yıldan fazla bir süre önce patlamış mısır yediklerini gösteriyor (1 ).

 

Patlamış mısır nasıl yapılır? Bugün dünyanın dört bir yanındaki insanlar patlamış mısır yiyor. Ocakta, hava kabarcığında veya mikrodalga fırında yapılabilir. 

 

Patlamış mısır, genellikle eritilmiş tereyağı ve tuzla servis edilir. Patlamış mısır tarifi otlar, baharatlar, peynir, çikolata veya diğer baharatlarla da tatlandırılabilir.

 

Özet: Patlamış mısır, ısıtılmış kurutulmuş mısır tanelerinden yapılan favori bir atıştırmalıktır. Sade olarak yenebilir, eritilmiş tereyağı ile tepesinde veya baharatlarla atılabilir.

Ketojenik diyet gibi farklı diyetler, hızlı kilo verdiren diyetler gibi kısıtlayıcı diyetler uyguluyorsanız ve sonuç alamıyorsanız eğer online diyetisyenlerin size özel hazırladığı online diyet listesini satın alabilirsiniz. Ayrıca whatsapp, instagram üzerinden bizlere ulaşıp sorularınıza cevap alabilirsiniz (DiyetAsistan ile Zayıfla!).


Patlamış Mısır Besin Değerleri

 

Mısırın bir sebze olduğunu düşünmesine rağmen, patlamış mısır tam tahıl kabul edilir.

 

Patlamış mısır taneleri, mısır bitkisi olgunlaştığında ve tahılın tüm kısımları sağlam olduğunda hasat edilir.

 

Tam tahıllar yemek, kalp hastalığı, kanser, yüksek tansiyon, tip 2 diyabet ve genel ölüm riskinin düşük olmasıyla ilişkilendirilmiştir (2 , 3 , 4 ).

 

Bunun nedeni, kepekli tahılların birçok sağlık yararı sağlayan lif, vitamin, mineral ve bitki bileşikleri bakımından zengin olmasıdır (5 , 6 ).

 

Diğer kepekli tahıllar gibi patlamış mısır da oldukça besleyicidir - 3 bardak (24 gram) hava patlamış mısır içerir. Patlamış mısır kaç kalori? (7 ):

 

  • Kalori: 90
  • Yağ: 1 gram
  • Protein: 3 gram
  • Karbonhidrat: 18 gram
  • Lif: 4 gram
  • Magnezyum: Referans Günlük Alımın (RDI) % 9'u
  • Fosfor: RDI'nın % 9'u
  • Manganez: RDI'nin % 12'si
  • Çinko: RDI’nin % 6’sı

 

Lif oranı yüksek olduğu için patlamış mısır çok fazla kaloriye ihtiyaç duymadan çok doluyor. Ayrıca magnezyum, fosfor, çinko ve manganez gibi mineraller bakımından da zengindir (7 ).

 

Dahası, patlamış mısır serbest radikal denilen moleküllerin neden olduğu hücresel hasarı önlemeye yardımcı olan polifenoller gibi antioksidanlar sunar. Özellikle, polifenoller kansere ve diğer kronik hastalıklara karşı koruyucu etkiler sağlayabilir (8 , 9 , 10 ).

 

Özet: Patlamış mısır, mikro besinler ve antioksidanlar bakımından zengin, son derece besleyici bir tam tahtadır. 3 bardak (24 gram) patlamış mısır porsiyonu, 20 gram karbonhidrat ve yalnızca 90 kalori için 4 gram lif içerir.

 

Keto Diyetine Genel Bakış

 

Ketojenik diyet nedir? Ketojenik diyet, karbonhidrat alımınızı önemli ölçüde azaltmanızı ve yağ ile değiştirmenizi önerir.

 

Bu, vücudunuzun karbonhidrat yokluğunda enerji için - keton denilen - yağ parçalanmasından kaynaklanan yan ürünleri kullandığı ketozis olarak bilinen metabolik bir duruma neden olur (11 , 12 ).

 

Ketojenik diyet, epilepsili çocukların nöbetlerini yönetmelerine yardımcı olmak için yaygın olarak kullanılır.

 

Ayrıca, tip 2 diyabetli kişilerde kilo kaybı gibi sağlık yararları, iyileştirilmiş insülin duyarlılığı, kolesterol düzeyleri ve kan şekeri kontrolü ile de bağlantılıdır (13 , 14 , 15 , 16 ).

 

Ketozis elde etmek için, genellikle günde 50 gram karbonhidrattan daha az yemelisiniz - bazı insanlar karbonhidratları daha da azaltmak zorunda kalabilirler (17 ).

 

Sonuç olarak, yumurta, et, yağlı balık, avokado, zeytin yağı, fındık ve tohum gibi düşük karbonhidratlı yiyecekler, karnabahar, brokoli ve dolmalık biber gibi nişastalı sebzeler keto diyetinin temelini oluşturur.

 

Çoğu keto uzmanına göre, karbonhidrat limiti, bir porsiyon yiyecek içindeki toplam karbonhidrat miktarından lif gramının çıkarılmasıyla hesaplanan net karbonhidrat anlamına gelir (18 ).

 

Bu mantığa göre, bütün tahıllar ve diğer lif zengini karbonhidratlar, rafine tahıllar gibi lifsiz gıdalardan daha az net karbonhidrat içerir.

 

Özet: Ketojenik diyet, karbonhidrat alımını azaltmayı ve yağ tüketimini artırmayı içerir. Böylece vücudunuz enerji için yağ yakar. Kilo kaybı, daha iyi kan şekeri kontrolü ve epileptik nöbet insidansının azalmasıyla bağlantılıydı.

10 kilo verdiren diyetler gibi kısıtlayıcı diyetler uygulamak istemiyorsanız sevdiğim yiyecekleri yerken kilo vermek istiyorum diyorsanız eğer online diyetisyenlerin size özel hazırladığı diyet listesini satın alabilirsiniz (Zayıflamak Tek Tık Uzağında!).


Keto Diyetinde Patlamış Mısır Yiyebilir Misin?

 

Günlük karbonhidrat limitinize bağlı olarak patlamış mısır, keto diyetine uygun olabilir.

 

Patlamış mısırın tipik bir porsiyonu 3 su bardağıdır (24 gram) ve 4 gram lif ve 18 gram karbonhidrat içerir - veya 14 gram net karbonhidrat (7 ).

 

Patlamış mısır günlük 50 gram net karbonhidrat limiti olan keto diyetine kolayca sığabilir. Keto diyetinin daha kısıtlayıcı versiyonlarına bile dahil edilebilir.

 

Kilo vermek için bir keto diyetini uyguluyorsanız, patlamış mısırın porsiyon başına sadece 90 kalorisi var.

 

Bununla birlikte, 3 fincanlık (24 gramlık) bir servis günlük karbonhidrat ihtiyacıınızın büyük bir bölümünü alacaktır.

 

Keto diyetinde patlamış mısırın tadını çıkarmak istiyorsanız, diğer yüksek karbonhidratlı yiyecekleri sınırlamayı düşünün, böylece net karbonhidrat limitinizi aşmazsınız.

 

Ekmek, cips, şekerlemeler ve diğer rafine tahıllar karbonhidrat bakımından yüksektir. Çok az veya hiç lif içermez. Öte yandan, patlamış mısır ve diğer bütün tahıllar daha fazla lif, daha az net karbonhidrat içerir (7 ).

 

Bu nedenle, keto diyetinde yüksek karbonhidrat, düşük lifli yiyecekler yerine patlamış mısır yemek, karbonhidratı aşmadann isteğinizi tatmin etmeye yardımcı olabilir.

 

Yine de, keto diyetinde patlamış mısır yemek yerken porsiyonların farkında olmak önemlidir. Çünkü fazla tüketilmesi kolay olabilir.

 

Porsiyon büyüklüğünün kontrol altında tutulması ve daha doğru olması için, mısırın içine Hindistan cevizi yağı, tereyağı veya zeytinyağı yağı ekleyebilirsiniz. Önceden haşlanmış çeşitler satın almak yerine evde patlamış mısır yapmak, ne kadar yediğinizi ve ona ne eklediğinizi kontrol etmenize yardımcı olabilir.

 

Evde patlamış mısır yapmak için, 1 çorba kaşığı Hindistan cevizi yağı veya tereyağını orta-yüksek ateşte büyük bir tencereye ısıtın ve 2 çorba kaşığı patlamış mısır çekirdeği ekleyin.

 

Çekirdekler açılırken kabı bir kapak ile örtün. Haşlama durduktan sonra, ocaktan alın, yağ veya tereyağı, tuzla baharatlayın.

 

Özet: Hangi karbonhidrat bakımından zengin diğer yiyecekleri yediğinize bağlı olarak, patlamış mısır keto diyetine uygun olabilir. Karbonhidratı yüksek lif içeren gıdaları sınırlandırın ve aşırı yememeyi önlemek için patlamış mısırına sağlıklı bir yağ ekleyin.

 

Uzun Lafın Kısası

 

Patlamış mısır, lif yüklü bir besleyici tam tahıllı aperatifdir.

 

Doyurucudur ancak kalorisi düşüktür, cips ve kraker gibi diğer popüler atıştırmalıklardan daha fazla besin, daha az net karbonhidrat içerir. Genel olarak, patlamış mısır, keto diyetine sağlıklı bir katkı olabilir - özellikle diğer yüksek karbonhidratlı yiyecekleri sınırlarsanız.


Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri

Bu yazı hakkında henüz bir yorum yapılmadı.

Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.

Soru ve görüşleriniz bizim için değerledir. Sorun ve görüşlerinizi iletmenizden memnuniyet duyarız.

Benzer Yazılar

İdeal kilona ulaşmak ister misin?

Kategoriler