Kekreyemiş Nedir, Kekreyemiş Faydaları Nelerdir? Kekreyemiş Tozu Kilo Verdirir mi?

Kekreyemiş Nedir, Kekreyemiş Faydaları Nelerdir? Kekreyemiş Tozu Kilo Verdirir mi?
Kekreyemiş meyvesi, besin ve antioksidan içeriği nedeniyle süper meyveler olarak adlandırılan küçük, kırmızı meyvelerdir.
Bu sayfadaki linklere tıklayıp gezinirseniz biz de bir şeyler kazanabiliriz. Destekleriniz için Teşekkür ederiz. 

Sizler de kilo vermek için diyet listesi arıyor hızlı kilo verme yolları peşinde koşuyorsanız eğer online diyetisyenlerden size özel online diyet listesi satın alabilirsiniz (Hadi Zayıfla!)

 

Kekreyemiş ne meyvesi? Kekreyemiş, kızılcıklara benzer tada sahip ancak pek de ekşi olmayan küçük kırmızı meyvelerdir.

 

Kekreyemiş nerede yetişir? Kekreyemiş Türkiye'de nerede yetişir? Kekreyemiş nerede bulunur?  Kuzey Avrupa'nın İskandinav bölgesine özgü, küçük, yaprak dökmeyen bir çalı olan Vaccinium vitis-idaea üzerinde büyürler.

 

Kekreyemiş; ayı üzümü, keklik üzümü, kırmızı yaban mersini gibi birçok farklı isimle anılmaktadır. Ancak en yaygın kullanımı kekreyemiştir.

 

Kekreyemiş besin değerleri, kilo kontrolü ve kalp sağlığı gibi potansiyel sağlık yararları nedeniyle süper meyve olarak adlandırılmıştır. (1 ).

 

Kekreyemiş tozu kilo verdirir mı? Kekreyemiş tozu nedir, ne işe yarar? Kekreyemiş tozu zayıflatır mı? Kekreyemiş neye yarar? Kekreyemiş ne meyvesi? Kekreyemiş tozu kimler kullanamaz? Kekreyemiş tozu nasıl kullanılır? Sorusunun ışığında kekreyemiş faydaları ve kekreyemiş yan etkileri de dahil olmak üzere kekreyemiş meyvesi hakkında detaylı bir makale.

 

1. Kekreyemiş Yüksek Antioksidan İçerir

 

Besinsel olarak, kekreyemiş meyvesi antioksidanları ve diğer bitki bileşikleri açısından en dikkat çekicidir.

 

3/4 fincan (100 gram) kekreyemiş porsiyonu, vücudunuzun en önemli antioksidan enzimlerinden biri olan süperoksit dismutazın bir bileşeni olan manganez için Referans Günlük Alımın (RDI) %139'unu sağlar. (2, 3, 4 ).

 

Ek olarak, kekreyemişin bir porsiyonu E vitamini ve C vitamini için sırasıyla %10 ve %12 oranında RDI sağlar - her ikisi de antioksidan olarak işlev görür ( 2 ,5 , 6 , 7 ).

 

Dahası, birçok küçük orman meyveleri gibi, kekreyemiş antosiyaninler ve flavonoidler de dahil olmak üzere bitki bileşikleri bakımından zengindir (8 , 9 , 10 ).

 

Aslında, kekreyemişin kırmızı rengi, antioksidan ve antienflamatuar faydaları olabilecek antosiyaninlerden gelir (8 , 10 , 11 ).

 

İsveç kirazı olarak adlandırılan kekreyemiş ayrıca bir antioksidan ve anti-enflamatuar ajan olarak işlev gören bir flavonoid olan quercetin sağlar. Yüksek tansiyon, kalp hastalığı ve diğer durumlar için hastalık riskinizi azaltmaya yardımcı olabilir. (12 , 13 ).

 

Özet: Kekreyemiş, manganez, C vitamini, E vitamini ve antosiyaninler ve kuersetin gibi bazı bitki bileşikleri de dahil olmak üzere antioksidanlar olarak işlev gören bileşikler bakımından zengindir.

 

2. Kekreyemiş Sağlıklı Bağırsak Bakterilerini Destekleyebilir

 

Sindirim sisteminizdeki - bağırsak mikrobiyotanız olarak adlandırılan - bakteriler ve diğer mikroplar, konu sağlığınız olduğunda önemli bir faktör olabilir. Yediklerinizin bağırsak mikrobiyotanızın yapısı üzerinde büyük etkisi vardır (14 , 15 ).

 

Hayvan çalışmaları, kekreyemiş yemenin bağırsak mikrobiyotasınızın yapısında düşük dereceli iltihaplanmaya karşı korunmaya yardımcı olabilecek değişiklikleri tetikleyebileceğini düşündürmektedir (16 ).

 

Fareleri 11 hafta boyunca yüksek yağlı kekereyemiş diyeti ile beslemek, düşük dereceli iltihaplanmayı önlemeye ve bağırsak astarınızı sağlıklı tutmaya yardımcı olan bakteri sayılarının artmasına yardımcı oldu.(16 , 17 ).

 

Kronik inflamasyon, kalp hastalığı, tip 2 diyabet, alkolsüz yağlı karaciğer hastalığı ve demans dahil olmak üzere birçok durumda rol oynar (18 ).

 

Bu nedenle, diyetinize kekreyemiş eklemenin anti-enflamatuar ve bağırsak sağlığını geliştirici etkileri olabilir. Ancak bu faydaları doğrulamak için insanlarda çalışmalara ihtiyaç vardır.

 

Özet: Kekreyemiş meyvesi, bağırsak bakterilerinizin yapısındaki değişiklikleri tetikleyerek düşük dereceli iltihaplanmaya karşı koruma sağlayabilir. Bu kronik hastalık riskinizi azaltabilir.


3. Kekreyemiş Tozu Kilo Verdirir Mi? Kekreyemiş Tozu Zayıflatır Mı? Kekreyemiş Kilo Kontrolüne Yardımcı Olabilir

 

Kekreyemiş meyvesi hakkında en merak edilen konulardan biri de kilo üzerine etkisidir. Kekreyemiş tozu kilo verdirir mi? Kekreyemiş tozu zayıflatır mı? sıklıkla sorulan sorulardır.

 

Diğer meyveler gibi, kekreyemiş meyvesi de kilo verme dostu bir besindir ve 3/4 fincan (100 gram) porsiyon başına sadece 54 kalori sağlar ( 2 ).

 

Bununla birlikte, kilo kontrolündeki potansiyel rolleri söz konusu olduğunda, düşük kalorili bir sayımdan daha fazlası olabilir.

 

Farelerde yüksek yağlı bir diyetle yapılan üç aylık bir çalışmada, kalorilerinin %20'sini kekreyemiş ile alanların ağırlığı %21 daha azdı ve eşit kalorili, yüksek yağlı bir diyet uygulayanlara göre önemli ölçüde daha düşük vücut yağına sahipti (19 ).

 

Dahası, kekreyemiş tüketenler ayrıca kilolarını ve yağsız vücutlarını, diğer meyveleri içeren yüksek yağlı diyetler tüketen farelerden daha iyi korudular (19 ).

 

Kekreyemiş meyvesinin belirgin anti-obezite etkilerinin nedenleri bu çalışmada değerlendirilmemiştir, ancak bağırsak bakterilerinde yağsızlığı destekleyen değişikliklerden kaynaklanabilir.

 

Başka bir çalışma, farelerin kekreyemiş ile beslemesinin, bağırsaktaki daha yüksek vücut ağırlığına bağlı Firmicutes bakterilerinin bolluğunu azalttığını buldu. Bunun nedeni, Firmicutes'in sindirilmemiş gıda parçacıklarından daha iyi enerji elde edebilmesinden kaynaklanıyor olabilir. (16 , 20 ).

 

Ek olarak, bir test tüpü çalışması, kekreyemişin yağları yiyeceklerden sindirmek için gereken bir enzimin etkisini engelleyebileceğini düşündürmektedir. Yağları sindirmezseniz, kalorilerini almazsınız (21 ).

 

Kekreyemiş meyvesinin potansiyel anti-obezite etkilerini doğrulamak ve bu faydayı elde etmek için gereken miktarı belirlemek amacıyla insanlarda daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

 

Özet: Kekreyemiş kalorilerde nispeten düşüktür ve hayvan araştırmaları, günlük olarak yemenin kilo alımını önleyebileceğini düşündürmektedir.

Sizler de kilo vermek için diyet listesi arıyor hızlı kilo verme yolları peşinde koşuyorsanız eğer online diyetisyenlerden size özel online diyet listesi satın alabilirsiniz (Hadi Zayıfla!)

 

4. Kekreymiş Sağlıklı Kan Şekeri Seviyesini Artırır

 

Test tüpü ve hayvan çalışmaları, kekreyemiş ve kekreymiş özütünün, kısmen polifenol ve lif içeriğinden dolayı olabilecek kan şekerini kontrol etmeye yardımcı olabileceğini düşündürmektedir (22 , 23 , 24 , 25 ).

 

Ön insan çalışmaları bu bulguları desteklemektedir.

 

Sağlıklı erkekler 1/3 fincan (40 gram) kekreyemiş tozu ile tatlandırılmış yoğurt yediğinde, kan şekeri ve insülin seviyeleri, meyveden gelen ilave karbonhidratlara rağmen, kekreyemiş tozu olmadan yoğurt yedikleri zamanki ile aynıydı (26 ).

 

Benzer şekilde, sağlıklı kadınlar yaklaşık 3 yemek kaşığı (35 gram) şekerle 2/3 fincan (150 gram) püre haline getirilmiş kekreyemiş yediklerinde, yemekten sonraki en yüksek insülinleri, kekreyemiş meyvesi olmadan şekeri yiyen bir kontrol grubuna kıyasla %17 daha düşüktü.(27 ).

 

İnsülin seviyelerini yönetmek ve insülin artışlarını en aza indirmek, vücudunuzun insüline duyarlılığını korumaya yardımcı olarak tip 2 diyabet ve obezite riskinizi azaltabilir (28 , 29 ).

 

Özet: Test tüpü, hayvan ve ön insan çalışmaları, kekreyemişin kan şekerinizi ve karbonhidrat yemeye karşı insülin tepkinizi köreltmeye yardımcı olabileceğini göstermektedir. Bu, polifenol ve lif içeriğinden kaynaklanıyor olabilir.

 

5. Kekreyemiş Kalp Sağlığını Destekleyebilir

 

Kekreyemiş dahil olmak üzere birçok kırmızı küçük orman meyvesi türü kalp sağlığını geliştirebilir. Bu fayda, polifenol ve lif içeriğinden kaynaklanıyor olabilir (30 ).

 

Test tüpü ve hayvan çalışmaları, kekreyemiş meyvesinin kan akışını desteklemek, aterosklerozun ilerlemesini yavaşlatmak, trigliseritleri düşürmek ve kalp hücrelerini oksidatif hasardan korumak için kalbinizin arterlerini gevşetmesine yardımcı olabileceğini düşündürmektedir (31 , 32 , 33 ).

 

Fareleri, üç ay boyunca kekreyemiş kalorisinin %20'si ile yüksek yağlı bir diyetle beslemek, eşit kalorili, yüksek yağlı bir diyette olanlara göre %30 daha düşük olan toplam kolesterol seviyelerine neden oldu (19 ).

 

Ek olarak, kekremiş meyvesi ile zenginleştirilmiş diyetteki fareler, karaciğerlerinde önemli ölçüde daha az yağ birikmesine sahipti. Bu, meyvelerin alkolsüz yağlı karaciğer hastalığına karşı koruyucu bir etkisi olabileceğini düşündürmektedir - kalp hastalığı için potansiyel bir risk faktörü (19 ).

 

Yine de, insanlarda araştırmaya ihtiyaç vardır.

 

Özet: Test tüpü ve hayvan çalışmaları, kekreyemiş meyvesinin kan akışını, yavaş ateroskleroz ilerlemesini ve düşük kan kolesterolü ve trigliseritleri destekleyebileceğini düşündürmektedir. Bununla birlikte, olası kalp sağlığı yararlarını doğrulamak için insan çalışmalarına ihtiyaç vardır.


6. Kekreyemişin Göz Sağlığını Koruyabildiği Gözlemlenmiştir

 

Işık gözlerinizde serbest radikal hasarına neden olabilir.

 

Işığı beyninizin yorumladığı sinir sinyallerine dönüştüren retinamız, güneş ışığı, akıllı telefonlar ve bilgisayarlar gibi dijital cihazlar ultraviyole A (UVA) ışığına karşı özellikle savunmasızdır (34 ).

 

Test tüpü çalışmaları, kekreyemiş ekstresinin retina hücrelerini hem mavi ışık hem de UVA ışığı nedeniyle serbest radikal hasarından koruyabileceğini düşündürmektedir. Bu koruma, antosiyaninler de dahil olmak üzere bitki bileşiklerinden gelir (35 , 36 ).

 

Daha önce, hayvan ve insan çalışmaları,  antosiyaninleri tüketmenin, bu koruyucu bitki bileşiklerinin kan seviyelerini yükselttiğini ve gözlerinize taşınabileceğini bulmuştur (37 , 38 ).

 

Kekreyemiş özütünün göz sağlığı yararlarını doğrulamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulmasına rağmen, vizyonu desteklemek için uzun süredir devam eden bir tavsiye, kekreyemiş içeren çok sayıda antioksidan açısından zengin meyve ve sebze yemektir (39 ).

 

Özet: Ön araştırma, kekreyemiş özündeki bitki bileşiklerinin mavi ve UVA ışığının gözlerinize zarar vermesini önleyebileceğini, ancak insan çalışmalarına ihtiyaç duyduğunu göstermektedir.

 

7. Kekreyemiş Kanser Riskini Azaltabilir

 

Kekreyemiş dahil olmak üzere meyve, kanser riskini azaltabilecek lif, bitki bileşikleri ve vitaminler sağlar ( 40 ).

 

Bağırsak tümörlerine eğilimli farelerde yapılan 10 haftalık bir çalışmada, dondurularak kurutulmuş, toz haline getirilmiş kekreyemiş tozu olarak yüksek yağlı diyetlerinin %10'unu (ağırlıkça) besleyenlerin kontrol grubundan %60 daha küçük ve %30 daha az tümörü vardı (41 ).

 

Ek olarak, bir test tüpü çalışması, fermente edilmiş kekreyemiş suyunun oral kanser hücrelerinin büyümesini ve yayılmasını inhibe ettiğini buldu. Bununla birlikte, zerdeçaldaki bir antikanser bileşiği olan kurkuminin etkinliğine uymak için 30 kat daha fazla kekreyemiş suyu gerekiyordu (42 ).

 

Alternatif bir seçenek, yararlı bileşenleri konsantre eden kekreyemiş özü takviyeleri olabilir.

 

Test tüpü çalışmaları, kekreyemiş özlerinin insan lösemi kanseri hücrelerinin ölümünü teşvik edebileceğini ve insan meme, kolon ve serviks kanseri hücrelerinin büyümesini ve yayılmasını inhibe edebileceğini göstermektedir (43 , 44 , 45 ).

 

Bu sonuçlar cesaret verici olsa da daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

 

Özet: Ön hayvan ve test tüpü çalışmaları, toz veya ekstrakt formları gibi konsantre miktarda kekreyemiş tüketmenin kanser hücresi büyümesini engelleyebileceğini düşündürmektedir. Yine de daha fazla araştırmaya ihtiyaç var.

 

8-13. Kekreyemiş Meyvesinin Diğer Potansiyel Faydaları

 

Bilim adamları, yaban mersininin diğer birçok potansiyel faydasını araştırıyor:

 

 • 8. Beyin sağlığı: Kemirgen üzerinde yapılan çalışmalar, kekreyemiş veya ekstraktlarının stres altındayken hafıza da dahil olmak üzere beyin fonksiyonunu iyileştirebileceğini düşündürmektedir. Çalışmalar, meyvelerin antioksidanlarının beyin hücrelerini koruduğunu ima eder (46 , 47 , 48 ).
 • 9. Antiviral: Bir test tüpü çalışmasında, kekreyemiş özü - özellikle antosiyaninler - influenza virüsü A'nın replikasyonunu durdurdu ve artan tip 1 diyabet riskine bağlı olan coxsackievirus B1'i inhibe etti (49 , 50 ).
 • 10. Ağız sağlığı: Test tüpü çalışmalarına göre, kekreyemiş diş eti hastalığını ve dişlerde plak birikimini teşvik eden bakterileri savuşturabilen bitki bileşikleri içerir (51 , 52 , 53 ).
 • 11. Böbrek koruması: Böbrek hasarından önce fareleri üç hafta boyunca günde 1 ml kekreyemiş suyuyla beslemek, onları böbrek fonksiyonlarının kaybından korudu. Meyve suyunun antosiyaninleri zararlı böbrek iltihabını azalttı (54 , 55 ).
 • 12. İdrar yolu enfeksiyonları (İYE): Altı ay boyunca kızılcık ve kekreyemiş suyu konsantresi kombinasyonu içen kadınların tekrarlayan İYE riski %20 daha düşüktü. Bununla birlikte, kekreyemiş suyunun tek başına test edilmesi gerekir (56 , 57 ).
 • 13. Gıdaların korunması: Az şekerli sürülebilir meyve sosuna eklenen kekreyemiş konsantresi küf gelişimini engellemeye yardımcı oldu. Ek olarak, bir kekreyemiş özü, genellikle gıda zehirlenmesine neden olan bakterilerin büyümesini güçlü bir şekilde önlemiştir. (58 , 59 ).

 

Özet: Ön çalışmalar, kekreyemiş meyvesinin beyin, idrar yolu, böbrek ve ağız sağlığınız için olduğu kadar virüslerle savaşmak ve yiyecekleri korumak için de faydaları olabileceğini düşündürmektedir.

 

14. Kekreyemiş Tozu Kilo Verdirir Mi? Kekreyemiş Tozu Zayıflatır Mı? Kekreyemişin Diyette Tüketimi

 

Kekreyemiş nasıl yenir? Bu kırmızı meyveler sayısız yemeklere canlı renk ve tatlı ekşilik aroması ekleyebilir.

 

Kekreyemiş nerede yetişir? Kekreyemiş nerede bulunur? Taze kekreyemiş meyvesi sadece belirli bölgelerde mevcuttur. Bunları büyük olasılıkla İsveç, Norveç, Finlandiya ve yakındaki ülkelerde, Pasifik Kuzeybatı ve kuzeydoğu ABD'deki birkaç eyalette bulabilirsiniz. Doğu Kanada'da da yabani olarak büyüyebilirler.

 

Taze kekreyemişin yanı sıra, dondurulmuş kekreyemiş veya kekreyemiş tozu satın alabilirsiniz. Bunları ayrıca kurutulmuş veya meyve sularında, soslarda, reçellerde ve konservelerde de bulabilirsiniz - ancak bunlar genellikle şekerle tatlandırılarak daha az sağlıklı hale gelir.

 

Kekreyemiş nasıl yenir? sorusuna cevap niteliğinde kekreyemişi kullanmak için bazı fikirler:

 

 • Yoğurt, smoothie veya protein karışımlarına kekreyemiş tozu ekleyin.
 • Taze veya çözdürülen kekreyemişi yeşil salatalarınıza serpin.
 • Stevia ile tatlandırılmış ev yapımı kekreyemiş soslu krep veya waffle yapın.
 • Çörekler, kekler ve diğer pişmiş ürünlere kekreyemiş ekleyin.
 • Kekreyemiş tozunu yulaf ezmesi veya soğuk tahıllara karıştırın.
 • Meyve salatası yapmak için taze veya çözdürülen kekreyemiş meyvesini diğer meyvelerle birleştirin.
 • Sıcak veya soğuk çaya kekreyemiş tozu ekleyin.
Ayrıca, çoğu tarifte kızılcık veya yaban mersini yerine kekreyemiş kullanabilirsiniz.

 

Özet: Taze kekreyemiş bulmak zor olsa da, dondurulmuş veya toz haline getirilmiş halde kekreyemişin tadını çıkarabilirsiniz. Bunları içeceklere, unlu mamullere veya yoğurtlara ekleyin. Reçel ve sos gibi şekerle tatlandırılmış kekreyemiş ürünlerini sınırlayın.


Uzun Lafın Kısası

 

Kekreyemiş meyvesi, besin ve antioksidan içeriği nedeniyle süper meyveler olarak adlandırılan küçük, kırmızı meyvelerdir.

 

Daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulmasına rağmen, araştırmalar diğer faydaların yanı sıra sağlıklı bağırsak bakterilerini, kilo kontrolünü, kalp sağlığını ve kan şekeri kontrolünü destekleyebileceklerini göstermektedir.

 

Her türden meyvenin uzun zamandır size iyi geldiği biliniyor, bu nedenle kekreyemiş (taze kekreyemiş, dondurulmuş kekreyemiş veya kekreyemiş tozu) gibi şekersiz formlarda bulabilirseniz, istediğiniz sıklıkta tadını çıkarın.


Kekreyemiş tozu fiyatı, kekreyemiş tozu fiyatı nedir? Kekreyemiş tozu fiyatı ne kadar? Kekreyemiş tozu ne kadar? Kekreyemiş fiyatını sizler için araştırdık. Kekreyemiş fiyatları boyuna ve markasına göre değişiklik göstermektedir. İnternet üzerinden alacağınız kekreymiş tozu fiyatı, 20-60 tl arası değişmektedir.

Kilo vermek ve sağlıklı bir bedene kavuşmak için diyetinize eklediğiniz tek bir gıdadan mucize beklemek ya da tek bir gıdayı şeytanlaştırmak yerine kendinize sağlıklı beslenme programı oluşturmakla başlayabilirsiniz. Sağlıklı ve dengeli beslenmeye adım atmak için online diyetisyenler tarafından sizin için hazırlanmış online diyet imkanlarından faydalanabilirsiniz. Şimdi zayıflamaya başlamak için online diyetisyenler tarafından sizin için hazırlanmış uygun online diyet ücreti ile online diyet satın alabilirsiniz. (Tıkla ve Zayıflamaya Başla!)
Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri

Bu yazı hakkında henüz bir yorum yapılmadı.

Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.

Soru ve görüşleriniz bizim için değerledir. Sorun ve görüşlerinizi iletmenizden memnuniyet duyarız.

Benzer Yazılar

İdeal kilona ulaşmak ister misin?

Kategoriler