Kabızlık Nasıl Geçer? Zeytinyağı Kabızlık Gidermek İçin Nasıl Kullanılır?

Kabızlık Nasıl Geçer? Zeytinyağı Kabızlık Gidermek İçin Nasıl Kullanılır?
Zeytinyağı genellikle kolesterolü düşürmek ve kan şekeri seviyelerini dengelemeye yardımcı olmak gibi potansiyel sağlık yararları ile bilinmektedir. Ayrıca kabızlığın tedavisine yardımcı olabilir.
Bu sayfadaki linklere tıklayıp gezinirseniz biz de bir şeyler kazanabiliriz. Destekleriniz için Teşekkür ederiz. 

Zeytinyağı genellikle kolesterolü düşürmek ve kan şekeri seviyelerini dengelemeye yardımcı olmak gibi potansiyel sağlık yararları ile bilinmektedir. Ayrıca kabızlığın tedavisine yardımcı olabilir.

 

Kabızlık, dışkıların bağırsaklarınızdaki yavaş hareketini ifade eder. Haftada sadece birkaç bağırsak hareketiniz olabilir. Kabul edilen norm günde bir bağırsak hareketidir, ancak bireysel alışkanlıklarınız değişebilir. Kabızlık ile dışkı sert ve kuru hale gelir. Bu, dışkıyı geçmeyi zorlaştırabilir. Karın ağrısı, kabızlığın yaygın bir belirtisidir.

 

Zeytinyağının müshil etkisi genellikle hafiftir. Çoğu insan yan etkileri olmadan yağı da tüketebilir. Sadece hafif bir rahatlama sunsa bile, bu sağlıklı yağı diyetinize eklemeye değer olabilir.

 


Kabızlığa Neden Olan Nedir?

 

Kabızlığın birçok olası nedeni vardır. Bu, özel durumunuza neyin neden olduğunu bulmanızı zorlaştırabilir. Nedeni basit ve zayıf bir diyet kadar kolay veya kolon kanseri kadar ciddi olabilir.

 

Kabızlığın daha iyi huylu nedenleri arasında düşük lifli bir diyet, zayıf hidrasyon ve düzenli egzersiz eksikliği bulunur. Kan basıncını düşüren yatıştırıcılar ve ilaçlar da kabızlığa neden olabilir.

 

Altta yatan tıbbi durumlar da kabızlığa neden olabilir. Parkinson hastalığı ve multipl skleroz, sağlık komplikasyonları listesi arasında kabızlığı sayar. Birçok durumda, ciddi kabızlık sindirim sistemindeki bir problemle ilgilidir. Örneğin, anal fissür veya kolonun daralması kabızlığa neden olabilir.

 

Özellikle kolon ve rektum çevresindeki sinirleri etkileyen nörolojik problemler ve pelvik kas problemleri de kabızlığa neden olabilir.

 

Zeytinyağı sağlıklı bir yağ olarak kabul edilir, çünkü öncelikle tekli doymamış yağlar içerir. Vücut bu yağları kardiyovasküler sağlığı iyileştirmek için kullanır. Kilo kaybı için, kilo alımına ve diğer sorunlara katkıda bulunabilecek doymuş yağlardan veya trans yağlardan daha iyidir.

 

Kabızlık İçin Zeytinyağı Nasıl Kullanılır?

 

Çoğu markette çeşitli zeytinyağı satın alabilirsiniz. Sızma zeytinyağı en saf olarak kabul edilir, çünkü çok fazla ısıtma ve kimyasal işlemden geçmez.

 

Zeytinyağı bir ilaç olmadığı için müshil olarak kullanılması için standart bir öneri yoktur.

 

Journal of Renal Nutrition'da yayınlanan bir çalışmada, günlük zeytinyağı dozlarının böbrek hastalığı için hemodiyaliz uygulanan kişilerde çoğu kabızlık semptomlarını iyileştirmede etkili olduğunu bulmuşlardır. Dozlar 4 mililitreden başladı ve gerektiğinde arttı.

 

Bir bardak portakal suyu veya bir bardak ılık sütle karıştırılmış bir kaşık zeytinyağı deneyebilirsiniz. Yağ ayrıca salata sosu olarak veya pişirmede bir bileşen olarak da kullanılabilir. Kabızlık sık görülen bir problemse, diyetinizdeki varlığını arttırmak için salatalara, pişmiş sebzelere veya yumurtalara eklemeye başlamak isteyebilirsiniz.

 

Herhangi Bir Yan Etkisi Var mı?

 

Küçük dozlarda zeytinyağı çoğu insan tarafından iyi tolere edilir. Doğal müshil özelliklere sahip olabileceğinden, büyük miktarlarda tüketilen zeytinyağı ishale katkıda bulunabilir.

 

Zeytinyağı çok fazla kaloriyi küçük bir porsiyonda bulundurur. Örneğin bir çorba kaşığı yaklaşık 120 kaloriye sahiptir. Kalorileri dikkatlice sayarsanız, diyetinize zeytinyağı eklemeyi unutmayın.

 

Diyabetiniz varsa, zeytinyağı bu şekilde kullanmadan önce doktorunuzla konuşmalısınız. Zeytinyağı kan şekeri seviyenizi düşürebilir.

 


Dikkate Alınması Gereken Risk Faktörleri

 

Diyetinize biraz daha fazla zeytinyağı eklemek veya burada ve orada kabızlığı tedavi etmek için bir kaşık denemek, kabızlık sorununu tamamen ele almasa bile herhangi bir risk taşıyamaz.

 

Geçmişte zeytinyağını sorunsuz bir şekilde tükettiyseniz, diyetinize daha fazlasını eklemek veya müshil olarak almak iyi olmalıdır. Bebeğinize zeytinyağı vermeden önce çocuk doktorunuza danışmalısınız.

 

Uzun Lafın Kısası

 

Zeytinyağı yardımcı olmazsa, reçetesiz bir müshil almayı düşünün. Bu ürünlerin çoğu birkaç saat içinde çalışır, bu nedenle banyoya kolayca erişemiyorsanız bunları almamalısınız.

 

Zeytinyağı veya diğer tedavileri denediyseniz ve birkaç gün sonra hala kabızsanız, doktorunuzdan veya bir gastroenterologdan randevu alın. Bir hafta boyunca bağırsak hareketiniz yoksa, tıbbi yardım almalısınız. Ayrıca bağırsak hareketleriniz ağrılıysa veya çok az dışkı üretiyorsa tıbbi yardım almalısınız.

 

Gelecekteki Kabızlığı Önleme

 

Kabızlığı önlemek için şu ipuçlarını izleyin:

 

  • Yeni bir ilaca başladıysanız ve kabızlık yan etkilerden biriyse, doktorunuza söyleyin. Alternatif bir ilaç veya daha düşük bir doz sorunu çözebilir.
  • Ayrıca normal diyetinize daha fazla meyve ve yapraklı, yeşil sebzeler eklemeyi deneyebilirsiniz.
  • Dehidrasyonu önlemek için günde en az sekiz bardak suyunuz olduğundan emin olun.
  • Ayrıca şekerli tatlandırılmış içeceklerin sayısını da sınırlayabilirsiniz çünkü kalorileri yüksektir ve kilo almaya yol açabilir. Obez veya aşırı kilolu olmak kabızlık riskinizi artırabilir.
  • Düzenli fiziksel aktivite, her gün hızlı bir yürüyüş olsa bile, genel sindirim sağlığınızı iyileştirmeye ve kabızlığı önlemeye yardımcı olabilir.

Sizde obezitenin yol açtığı kabızlık gibi sorunlardan kurtulmak, sağlıklı beslenmek ve zayıflamak için türlü diyetler ve zayıflama kürleri deniyor fakat sonuçlarından memnun olamıyorsanız eğer bu işi profesyonelce çözmenin zamanı gelmiş olabilir. Zayıflamak için online diyetisyenlerin size özel hazırlamış olduğu online diyet listelerini satın almak isteyebilirsiniz. Online diyet için tıklayabilirsiniz (Hadi Zayıfla!).

Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri

Bu yazı hakkında henüz bir yorum yapılmadı.

Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.

Soru ve görüşleriniz bizim için değerledir. Sorun ve görüşlerinizi iletmenizden memnuniyet duyarız.

Benzer Yazılar

Diyetisyen Misin?

Kategoriler