Sızma Zeytinyağı Neden Dünyadaki En Sağlıklı Yağ?

Sızma Zeytinyağı Neden Dünyadaki En Sağlıklı Yağ?

Zeytinyağı çok sağlıklı. Üstelik kalp hastalığı olan veya yüksek risk altında olanlar için, zeytinyağı kesinlikle bir süper besindir. Ancak, daha ucuz yağlarla seyreltilmemiş, sızma zeytinyağı aldığınızdan emin olun.

Diyet yağları oldukça tartışmalıdır. Hayvansal yağlar, tohum yağları ve bunların arasındaki her şey tam güçtedir.

Bununla birlikte, çoğu insan sızma zeytinyağının çok sağlıklı olduğu konusunda hemfikirdir.

Akdeniz diyetinin bir parçası olan bu geleneksel yağ, dünyanın en sağlıklı popülasyonlarının bazıları için bir besin kaynağı olmuştur.

Araştırmalar, zeytinyağındaki yağ asitlerinin ve antioksidanların, düşük kalp hastalığı riski de dahil olmak üzere bazı güçlü sağlık yararları sağlayabileceğini göstermektedir.

Bu makale, sızma zeytinyağının neden en sağlıklı yağlardan biri olduğunu incelemektedir.

Zeytinyağı Nedir ve Nasıl Yapılır?

Zeytinyağı, zeytin ağacının meyveleri olan zeytinlerden preslenmiş yağdır.

Üretim süreci inanılmaz derecede basittir. Zeytinler, zeytinyağı çıkarmak için preslenir.

Bununla birlikte, daha düşük kaliteli versiyonlar kimyasal maddeler kullanılarak elde edilebilir ya da diğer ucuz yağlarla seyreltilebilir.

Bu nedenle, doğru türde zeytinyağı satın almak çok önemlidir.

Sızma zeytinyağının en iyi çeşididir. Doğal yöntemler kullanılarak ekstrakte edilir. Saflık ve tat ve koku gibi belirli duyusal nitelikler için standardize edilir.

Gerçekten sızma olduğu zeytinyağı ayrı bir tadı vardır. Fenolik antioksidanları yüksektir. Bu yüzden çok faydalıdır.

Aynı zamanda, genellikle çözücüler ile özütlenen, ısı ile işlemden geçirilmiş, soya fasulyesi veya kanola yağı gibi daha ucuz yağlarla seyreltilmiş rafine, "hafif" zeytin yağları vardır .

Bu nedenle, etiketi dikkatlice incelemek ve saygın bir satıcıdan satın almak önemlidir. Sızma sızma olarak etiketlenmiş yağ bile daha ucuz yağlar ile karıştırılmış olabilir.

Özet:Gerçek sızma zeytinyağı % 100 doğaldır ve antioksidanları çok yüksektir. Düşük kaliteli zeytinyağlarının birçoğu daha ucuz yağlarla işleme tabi tutulmuş ve karıştırılmıştır.

Sızma Zeytinyağının Besin Bileşimi

Sızma zeytinyağı oldukça besleyicidir.

Mütevazı E ve K vitaminlerini ve bol miktarda yağ asidi içerir .

Bir çorba kaşığı (13,5 gram) zeytinyağı aşağıdakileri içerir ( 1 ):

  • Doymuş yağ: % 14
  • Tekli doymamış yağ: % 73 (çoğunlukla oleik asit)
  • E Vitamini: Günlük Değerin % 13'ü (DV)
  • K Vitamini: DV'nin% 7'si

Özellikle, sızma zeytinyağı, antioksidan içeriğinde parlar.

Antioksidanlar biyolojik olarak etkindir. Bazıları ciddi hastalıklarla savaşmaya yardımcı olabilir ( 2 ,3 ).

Yağın ana antioksidanları, LDL (kötü) kolesterolü oksidasyondan koruyan bir madde olan anti-enflamatuar oleokana ve oleuropein içerir (4 , 5 ).

Bazı insanlar zeytinyağı yüksek omega-6 ila omega-3 oranına sahip olduğu için eleştirdiler (10: 1'den fazla). Bununla birlikte, toplam çoklu doymamış yağ miktarı hala nispeten düşüktür. Bu nedenle bu endişe nedeni olmamalıdır.

Özet: Zeytinyağı, tekli doymamış yağlarda çok yüksektir ve az miktarda E ve K vitaminleri içerir. Gerçek sızma zeytinyağı, bazıları güçlü sağlık yararları olan antioksidanlarla doldurulur.

Sızma Zeytinyağı, İltihap Önleyici Maddeler İçerir

Kronik enflamasyonun kalp hastalığı, kanser, metabolik sendrom, diyabet ve artrit gibi birçok hastalığın önde gelen itici güçleri arasında olduğuna inanılmaktadır.

Bazıları zeytinyağının iltihapla savaşma yeteneğinin sağlık üzerindeki birçok faydasının arkasında olduğunu iddia ediyor.

Zeytinyağındaki en belirgin yağ asidi olan oleik asidin, C-reaktif protein gibi inflamatuar belirteçleri azalttığı bulunmuştur (6 ,7 ).

Bununla birlikte, yağın başlıca anti-enflamatuar etkileri, popüler bir anti-enflamatuar ilaç olan ibuprofen gibi çalıştığı gösterilmiş olan başlıca oleocanthal antioksidanlarından kaynaklanmaktadır (8 , 9 ).

Araştırmacılar, sızma zeytinyağının 50 ml (yaklaşık 3.4 yemek kaşığı) içindeki oleotantal miktarının, ağrı kesici için yetişkin ibuprofen dozajının % 10'una benzer etkiler verdiğini tahmin etmektedir (10 ).

Ayrıca bir çalışma, zeytinyağındaki maddelerin, enflamasyona aracılık eden genlerin ve proteinlerin ekspresyonunu azaltabildiğini göstermiştir (11 ).

Kronik, düşük seviyeli inflamasyonun genellikle oldukça hafiftir. Zarar görmesi yıllar veya on yıllar alır.

Sızma zeytinyağının kullanılması, bunun olmasını engellemeye yardımcı olarak, çeşitli iltihaplı hastalıklar, özellikle kalp hastalıkları riskinin azalmasına yol açabilir.

Özet: Zeytinyağı, iltihapla mücadele edebilecek iki besin olan oleik asit ve oleokant içerir. Bu, zeytinyağının sağlığa faydalarının temel nedeni olabilir.

Sızma Zeytinyağı ve Kardiyovasküler Hastalık

Kalp hastalığı ve inme gibi kardiyovasküler hastalıklar dünyadaki en yaygın ölüm nedenleri arasındadır (12 ).

Birçok gözlemsel çalışma, bu hastalıklardan ölümlerin dünyanın belli bölgelerinde, özellikle de Akdeniz çevresindeki ülkelerde düşük olduğunu göstermektedir (13 ).

Bu gözlem, başlangıçta bu ülkelerdeki insanların yeme biçimini taklit etmesi beklenen Akdeniz diyeti ile ilgiyi arttırdı (14).

Akdeniz diyeti üzerine yapılan çalışmalar kalp hastalıklarının önlenmesine yardımcı olabileceğini göstermektedir. Bir büyük çalışmada, kalp krizi, felç ve ölüm oranlarını % 30 azalttı ( 15 ).

Sızma zeytinyağı sayısız mekanizma ile kalp hastalıklarına karşı korur ( 16 ):

  • Enflamasyonu azaltmak: Zeytinyağı, kalp hastalığının kilit bir faktörü olan enflamasyona karşı korur ( 17 , 18 ).
  • LDL (kötü) kolesterolün oksidasyonunu azaltır: Yağ, LDL partiküllerini oksidatif hasardan korur. Bu kalp hastalığının gelişmesinde kilit bir faktördür (19 ).
  • Kan damarı sağlığını iyileştirir: Zeytinyağı, kan damarlarının astarı olan endotelin işlevini iyileştirir (20 , 21 ).
  • Kanın pıhtılaşmasını yönetmeye yardımcı olur: Bazı araştırmalar, zeytinyağının, kalp krizi ve felçlerinin kilit bir özelliği olan istenmeyen kan pıhtılaşmasını önlemeye yardımcı olabileceğini göstermektedir (22 , 23 ).
  • Tansiyonu düşürür: Tansiyonu yüksek olan hastalarda yapılan bir çalışma, zeytinyağının kan basıncını önemli ölçüde azalttığını ve kan basıncı ilaç tedavisine duyulan ihtiyacı % 48 oranında azalttığını tespit etmiştir (24 ).

Zeytinyağının biyolojik etkileri göz önüne alındığında, en çok miktarda tüketenlerin kalp krizi ve felç nedeniyle ölme ihtimalinin daha az olması şaşırtıcı değildir (25 , 26 ).

Düzinelerce - eğer yüzlerce olmasaydı - hayvan ve insan çalışmaları zeytinyağının kalp için büyük faydalar sağladığını göstermiştir.

Aslında, kanıt kalp yetmezliği riski olan veya yüksek olan kişilerin diyetlerinde bol miktarda sızma zeytinyağı içermesini önerecek kadar güçlüdür.

Özet: Zeytinyağı, kalp sağlığı için yiyebileceğiniz en sağlıklı yiyeceklerden biri olabilir. Kan basıncını ve enflamasyonu azaltır, LDL partiküllerini oksidasyondan korur. İstenmeyen kanın pıhtılaşmasının önlenmesine yardımcı olabilir.

Sızma Zeytinyağının Faydaları

Zeytinyağı çoğunlukla kalp sağlığı üzerindeki etkileri için çalışılmış olmasına rağmen, tüketimi diğer sağlık yararlarıyla da ilişkilendirilmiştir.

Zeytinyağı ve Kanser

Kanser yaygın bir ölüm nedenidir. Hücrelerin kontrolsüz büyümesi ile karakterize edilir.

Araştırmalar, Akdeniz ülkelerinde yaşayan insanların oldukça düşük kanser riskine sahip olduğunu ve bazılarının zeytinyağının bununla bir ilgisi olduğunu iddia ettiğini göstermiştir (27 ).

Kansere potansiyel bir katkıda bulunan, serbest radikal adı verilen zararlı moleküller nedeniyle oksidatif hasardır. Ancak, sızma zeytinyağı oksidatif hasarı azaltan antioksidanlarda yüksektir (28 , 29 ).

Zeytinyağındaki oleik asidin ayrıca oksidasyona karşı oldukça dirençli olduğu ve kanserle bağlantılı genler üzerinde yararlı etkileri olduğu gösterilmiştir (30 , 31 ).

Birçok test tüpü çalışmasında zeytinyağındaki bileşiklerin moleküler düzeyde kanserle savaşmaya yardımcı olabileceği gözlemlenmiştir ( 32 , 33 ,34 ).

Bununla birlikte, insanlarda yapılan kontrollü çalışmalar, zeytinyağının kanseri önleme konusunda yardım edip etmediğini incelemiştir.

Zeytinyağı ve Alzheimer hastalığı

Alzheimer hastalığı, dünyanın en yaygın nörodejeneratif hastalığı ve demansın önde gelen bir nedenidir.

Alzheimer'ın bir özelliği, beyindeki belirli nöronlarda beta-amiloid plakları adı verilen protein karmaşası birikimidir.

Farelerde yapılan bir araştırma, zeytinyağındaki bir maddenin bu plakları temizlemeye yardımcı olabileceğini göstermiştir ( 35 ).

Ek olarak, insanlarda yapılan kontrollü bir çalışma, zeytinyağı ile zenginleştirilmiş bir Akdeniz diyetinin beyin fonksiyonlarını iyileştirdiğini ve bilişsel bozulma riskini azalttığını göstermiştir (36).

Özet: Ön kanıtlar, zeytinyağının kanser ve Alzheimer hastalığıyla mücadeleye yardımcı olabileceğini, ancak insan çalışmalarının bunu onaylaması gerekebileceğini gösteriyor.

Zeytinyağıyla Yemek Yapmak Güvenli Mi?

Pişirme sırasında, yağ asitleri oksitlenebilir. Bu da oksijenle reaksiyona girdikleri ve zarar gördükleri anlamına gelir.

Yağ asidi moleküllerindeki çift bağlar bundan en çok sorumludur.

Bu nedenle, doymuş yağlar (çift bağlanmayan) yüksek ısıya dirençlidir. Poli doymamış yağlar (birçok çift bağ) duyarlıdır ve zarar görür.

Çoğunlukla tekli doymamış yağ asitleri içeren zeytinyağı (sadece bir çift bağ), yüksek ısıya karşı oldukça dirençlidir.

Bir çalışmada, araştırmacılar sızma zeytinyağını 36 saat boyunca 356 ° F (180 ° C) sıcaklığa getirdi. Yağ, hasara karşı son derece dirençlidir (37 ).

Başka bir çalışmada, derin yağda kızartmak için zeytinyağı kullanılmış ve zararlı görülen hasar seviyelerine ulaşması 24-27 saat sürmüştür (38 ).

Genel olarak, zeytinyağı oldukça yüksek bir sıcaklıkta yemek pişirmek için bile çok güvenli görünüyor.

Uzun Lafın Kısası

Zeytinyağı çok sağlıklı.

Kalp hastalığı olan veya yüksek risk altında olanlar için, zeytinyağı kesinlikle bir süper besindir.

Ancak, daha ucuz yağlarla seyreltilmemiş, sızma zeytinyağı aldığınızdan emin olun.

Bu harika yağın faydaları, beslenmede çoğu insanın üzerinde anlaşmaya vardığı birkaç şey arasındadır.

Zeytinyağının fiyatını merak ediyorsanız eğer 1 litresi 41 liraya olan markalar mevcuttur.


Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın