Hızlı Yemek Yemenin Zararları Ve Kilo Aldırır Mı?

Hızlı Yemek Yemenin Zararları Ve Kilo Aldırır Mı?
Hızlı yemek yemenin doğrudan obezite ile ilişkilendirildiğini biliyor musunuz? Hızlıca bir şeyler yemeği alışkanlık haline getirmek kilo almanıza neden olabilir.
New Life B12 Plus 60 Tablet

Birçok insan yemeğini hızlı ve düşünmeden tüketir.

 

Uzmanlar hızlı yemek yemenin, kilo almaya ve çok fazla tüketmeye neden olabilecek çok kötü bir alışkanlık olduğunu aktarıyor.

 

Bu makale çok hızlı yemek yemenin neden kilo almanın önde gelen faktörlerinden biri olabileceğini açıklıyor.

 

Çok Daha Fazla Tüketmenize Neden Olabilir

 

Günümüzün yoğun dünyası, insanları genellikle hızlı ve aceleyle bir şeyler tüketmeye sevk eder.

 

Ancak, beyninizin tokluk sinyallerini işlemesi için zamana ihtiyacı vardır. ( 1 )

 

Aslında beyninizin tok olduğunu fark etmesi 20 dakika kadar sürebilir. Yani yavaş yediğinizde yemeğin ortasında vücudunuz size tok olduğunu söyleyecektir.

 


Hızlı yediğinizde, vücudunuzun ihtiyaç duyduğundan çok daha fazla yemek yemek daha kolaydır. Zamanla, fazla kalori alımı kilo alımına neden olacaktır.

 

Yüzde 60’nın hızlı yemek yemek yemek yiyen çocuktan oluşan bir grup çocuğun katıldığı bir çalışmada, hızlı yiyenlerin fazla kilolu olma ihtimalinin 3 kat daha fazla olduğu ortaya koydu. ( 2 )

 

Özet: Yeterince yemek yediğinizi anlamak için beyninizin yaklaşık 20 dakikalık bir süreye ihtiyaç duyar. Hızlı yemek yemek demek, aşırı yemek yemek ile aynı şeydir.

 

Hızlı Yemek Yeme Obezite İle İlişkilidir

 

Obezite dünyadaki en büyük sağlık sorunlarından biridir. Obezite karmaşık bir hastalıktır ve  sadece kötü beslenme, hareketsizlik, irade eksikliğine bağlanabilecek bir hastalık değildir.

 

Aslında, karmaşık çevresel ve yaşam tarzı faktörleri önemli oranda rol oynar.

 

Örneğin, hızlı yemek aşırı kilolu ve obez olmak için potansiyel bir risk faktörü olarak bilimsel araştırmalar ile ortaya konulmuştur. ( 3 , 4 , 5 , 6 , 7 )

 

23 farklı çalışmanın yakın tarihli bir incelemesinde, hızlı yiyenlerin yavaş yiyenlere kıyasla obez olma ihtimalinin yaklaşık 2 katı olduğu bulundu. ( 8 )

 

Özet: Hızlı yemek, aşırı kilolu olma ile ilişkilidir. Aslında, hızlı yiyenler yavaş yiyenlere kıyasla obez olma ihtimallerinin 2 kat daha fazla olduğu biliniyor.

 

Birçok Sağlık Sorununa Yol Açabilir

 

Hızlı yemek, sadece fazla kilolu ve obez olma riskini arttırmaz. Ayrıca aşağıdakileri de içeren diğer birçok sağlık sorunlarıyla bağlantılıdır:

 

İnsülin direnci: Çok hızlı yemek yemek, yüksek kan şekeri ve insülin seviyeleri ile karakterize olan daha yüksek bir insülin direnci riski ile bağlantılıdır. Tip 2 diyabet ve metabolik hastalıklar için ayırt edici özelliğidir. 

 

2 tip diyabet: Hızlı yemek yemek, yüksek tip 2 diyabet riski ile ilişkilendirilmiştir. Bir çalışma, hızlı yiyenlerin, yavaş yiyenlere kıyasla, şeker hastalığına yakalama ihtimalinin 2,5 kat daha fazla olduğunu buldu. ( 9 )

 

Metabolik sorunlar: Hızlı yemek ve buna bağlı kilo alımı, diyabet ve kalp hastalığı riskinizi artırabilecek bir grup risk faktörü olan metabolik sorunlar oluşma riskini artırabilir.

 

Zayıf sindirim: Hızlı yiyiciler genellikle çok hızlı yemenin bir sonucu olarak yetersiz sindirim sorunları ile karşılaşır. Yemeği hızlı yiyenler daha büyük ısırıklar alabilir ve yemeğini daha az çiğneyebilir. Bu da sindirimi etkileyebilir.

 

Yemekten daha az zevk almak: Hızlı yiyenler yemeklerini yavaş yiyenler ile kıyaslandığında daha az haz duyarlar. Bu başlı başına bir sağlık sorunu olmayabilir. Ancak yine de önemlidir. Bu daha fazla yemeye teşvik edebilir.

 

Özet: Hızlı yemek yeme, tip 2 diyabet, insülin direnci ve metabolik sendrom risklerini artırabilir. Ayrıca, sindirimin zayıflamasına neden olabilir ve yemek yeme hazzını azaltabilir.

 

Yavaş Tüketmeye Nasıl Başlayabilirsiniz?

 

Daha yavaş yemek, çeşitli sağlık yararları sağlayabilir.

 

Tokluk hormonu seviyelerini artırabilir ve daha çabuk tok hissetmeye yardımcı olabilir ayrıca kalori alımını azaltabilir. ( 1 )

 

Aynı zamanda sindirimini ve yeme hazzını da arttırır.

 

Daha yavaş yemek istiyorsanız, deneyebileceğiniz birkaç tekniği aşağıda paylaştık:

 

Ekran önünde yemek yemeyin: Televizyonun, bilgisayarın, akıllı telefonun veya başka bir ekranın önünde yemek yemek, hızlı ve düşüncesizce yemek yemenize neden olabilir. Ayrıca ne kadar yediğinizi takip etmekte zorlanabilirsiniz.

 

Her lokmada çatalınızı elinizden bırakın: Bu, yavaşlamanıza ve her ısırıktan daha fazla keyif almanıza yardımcı olur.

 

Çok uzun süre aç kalmayın: Öğünler arasında aşırı aç olmaktan kaçının. Çok hızlı yemek yemenize ve kötü yemek kararları vermenize neden olabilir. Bunun olmasını önlemek için bazı sağlıklı atıştırmalıklar bulundurun.

 

Lokmalarınızın arasına birkaç yudum su ekleyin: Yemeğiniz süresince su içmek, kendinizi tok hissetmenize yardımcı olacak ve sizi yavaşlatmaya teşvik edecektir.

 

İyice çiğneyin: Lokmayı yutmadan önce yemeğinizi daha sık çiğneyin. Her bir ısırığı kaç kez çiğnediğini saymaya çalış. Her bir ağız dolusu yiyeceği 20–30 kez çiğnemeyi hedefleyin.

 

Lif bakımından zengin yiyecekler tüketin: Meyve ve sebzeler gibi yüksek lifli gıdalar sadece size çabuk tokluk hissi vermez, aynı zamanda çiğnemeleri de daha çok zaman alır.

 

Küçük ısırıklar alın: Küçük ısırıklar almak yeme hızınızı yavaşlatmanıza ve yemeğinizi daha uzun sürede tüketmenize yardımcı olabilir.

 

Bilinçli tüket: Dikkatli yeme güçlü bir araçtır. Bunun arkasındaki temel ilke, yediğiniz yiyeceğe dikkat etmektir. Yukarıdaki alıştırmaların bazıları dikkatli yeme konusunda size yardımcı olacaktır.

 

Tüm yeni alışkanlıklar gibi yavaş yavaş yemek pratik ve sabır işidir. Yukarıdaki ipuçlarından sadece bir tanesiyle başlayın ve yavaş yavaş bunu alışkanlık haline getirin.

 

Özet: Yavaş yeme teknikleri arasında daha fazla çiğneme, bol miktarda su içmek, dikkat dağıtmadan yemek ve aşırı açlıktan kaçınma yer almaktadır.

 

Sonuç

 

Hızlı yemek yeme, günümüzde her şeyin hızlandığı ortamda yaygın olarak uygulanan bir yanlıştır.

 

Yemek zamanlarında birkaç dakika kazanmanıza rağmen, obezite ve tip 2 diyabet de dahil olmak üzere çeşitli sağlık problemleri riskinizi arttırır.

 

Eğer kilo vermeyi hedefliyorsanız hızlı yeme alışkanlığınız size engel olabilir.

 

Öte yandan, daha yavaş yemek, güçlü sağlık yararları sağlayabilir - bu nedenle her bir lokmayı daha yavaş çiğneyin ve tadını çıkarın.


Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri

Bu yazı hakkında henüz bir yorum yapılmadı.

Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.

Soru ve görüşleriniz bizim için değerledir. Sorun ve görüşlerinizi iletmenizden memnuniyet duyarız.

Benzer Yazılar

Hızlı Yağ Yakmanın En İyi 14 Yolu

Hızlı yağ yakma ve hızlıca sağlığınıza kurtulmak için uygulamanız gereken en iyi 14 yöntemi bilimsel araştırmalar ışığında araya getirdik.

Devamı →

3 Adımda Hızlı Kilo Vermek, Son Araştırmalar Işığında

Hızlı zayıflama veya hızlı kilo vermek istiyorsanız yapılan son bilimsel araştırmalar ışığında, bunu nasıl yapabileceğinizi, zararları var mı, sizin için araştırdık.

Devamı →

Hızlı Kilo Vermek Zararlı Mı?

Kilo vermeye çalışan herkes hızlıca bu fazlalıklardan kurtulmak ister. Ancak hızlı kilo vermek zararlı diye sıklıkla duyuyoruz. Peki gerçek ne...

Devamı →

Gençler için 16 Hızlı Zayıflama Taktiği

Gençler için 16 Sağlıklı Zayıflama İpucuBiraz kilo vermek her yaştan insanın işine yarayacaktır (özellikle gençlerin).Vücudunuzda ki fazlalıklardan kurtulmak özgüveninizi arttıracak gün içinde kendinizi daha iyi hissetmenize sebep...

Devamı →

5 Lokma Diyeti İncelemesi: 5 Lokmada Hızlı Zayıflama Nasıl Olur?

5 lokma diyeti, kilo verme ameliyatına bir alternatif olarak pazarlanan bir diyettir, güvenli ve etkili olup olmadığını ve kilo kaybı için etkilerini gözden geçirdik.

Devamı →

Lahana Çorbası Diyeti İle Hızlı Zayıflama

Lahana çorbası diyeti kısa süreli kilo verme diyetidir. Adından da anlaşılacağı gibi, büyük miktarda lahana çorbası yemeyi önerir. Lahana çorbası diyeti hakkında her şey bu yazıda.

Devamı →

24 Hızlı ve Lezzetli Paleo Atıştırmalığı

24 Hızlı ve Lezzetli Paleo AtıştırmalığıPaleo diyeti, işlenmiş gıdaları, rafine şekerleri, tahılları, yapay tatlandırıcıları, süt ürünlerini ve baklagilleri içermeyen popüler bir diyettir (1).Paleo diyeti, atalarımızın yeme...

Devamı →

21 Hızlı ve Besleyici Glutensiz Atıştırmalık

Glutensiz atıştırmalık tarifleri zor olmak zorunda değil. Glutensiz bir diyette bol miktarda lezzetli ve eşsiz atıştırmalık kombinasyonunun tadını çıkarabilirsiniz.

Devamı →

Lahananın Faydaları Lahana Turşusu Ve Kapuskanın Hızlı Kilo Vermeniz Üzerine Etkisi

Lahana, olağanüstü sağlıklı bir besindir. Olağanüstü bir besin profiline sahiptir. Özellikle C ve K vitaminleri bakımından zengindir.

Devamı →

Hangi Yağlar Yemek İçin Daha İyi ve Sağlıklıdır?

Hangi yağı hangi yemeklerde ve nasıl kullanacağımızı öğrenerek hem daha iyi yemekler hemde daha sağlıklı bir hayata ilk adımı atabiliriz.

Devamı →

Diyetisyen Misin?

Kategoriler

Instagram Akışı