Histamin Diyeti Nedir? Histamin İçeren Yiyecekler Nelerdir?

Histamin Diyeti Nedir? Histamin İçeren Yiyecekler Nelerdir?

Histamin nedir? Histamin alerjisi, histamin intoleransı nasıl olur? Histamin ne işe yarar? Düşük histamin diyetine başlamadan önce bir doktora danışın.

 

 

Histamin nedir? Histamin, biyojenik amin olarak bilinen bir kimyasaldır. Histamin alerjisi olanlar ne yememeli? Genellikle fermente edilmiş yiyecekler en yüksek histamin seviyesine sahiptir. Histamin diyeti ve daha fazla detay için makalemizi okumaya devam edin.

 

Online diyet programı boyunca haftanın her günü sabah 8.00 akşam 18.00 mesai saatleri içerisinde sormak istediğiniz soruları Whatsapp üzerinden diyetisyeninize sorabileceğiniz online diyet hizmetimizden uygun online diyet ücreti ile faydalanabilirsiniz (Tıkla ve Sağlıklı Beslen!)

 

Histamin Nedir? Histamin Ne Demek? 

 

Histamin, biyojenik amin olarak bilinen bir kimyasaldır. Bağışıklık, sindirim ve nörolojik sistemler de dahil olmak üzere vücudun birçok önemli sisteminde rol oynar.

 

Vücut ihtiyaç duyduğu tüm histamini kendi hücrelerinden alır, ancak histamin bazı yiyeceklerde de bulunur.

 

Histamin açısından zengin gıdalara alerji benzeri bir tepki yaşayan kişilerde histamin intoleransı olarak bilinen bir durum olabilir. Bu durum nüfusun kabaca yüzde 1'ini etkiler. Histamin duyarlılığını artıran genetik özelliklere sahip bireyler olabilir.

 

Bazı tıbbi durumlar histamin intoleransı riskini artırabilir. Bunlar şunları içerir:

 

 

Bazı reçeteli veya reçetesiz satılan ilaçlar histamini parçalayan enzime müdahale edebilir, örneğin:

 

 • teofilin
 • kalp ilaçları
 • antibiyotikler
 • antidepresanlar
 • antipsikotikler
 • diüretikler
 • kas gevşeticiler
 • ağrı kesici ilaçlar (aspirin, naproksen, indometasin, diklofenak)
 • gastrointestinal ilaçlar
 • alkol
 • sıtma ve verem ilaçları

 

Histamin intoleransı olan kişiler, farklı sistemleri ve organları içeren çok çeşitli semptomlar yaşayabilir.

 

Bazı insanlar için histamin açısından zengin yiyecekler baş ağrılarını, cilt tahrişini veya ishali tetikleyebilir. Bazı ilaçlar veya durumlar histamin duyarlılığı olasılığını artırabilir.

 

Doktorların histamin intoleransını teşhis etmek için kullanabilecekleri güvenilir testler veya prosedürler yoktur. Bununla birlikte, bazı tıp uzmanları bir eliminasyon diyeti önerecektir.

 

Bu, belirli yiyecekleri en az 4 hafta boyunca diyetinizden çıkarmayı ve her seferinde bir tane olmak üzere yavaşça geri eklemeyi içerir. Bir eliminasyon diyeti, sorunun histamin olup olmadığını belirlemenize yardımcı olabilir.

 

Hızlı kilo verdiren diyetler yapmak yerine sağlıklı ve dengeli beslenmeye adım atarak zayıflamak istiyorum diyorsanız uygun online diyet ücreti ile online diyet satın alabilirsiniz (Tıkla ve Zayıflamaya Başla!)

 

Histamin Alerjisi Olanlar Ne Yememeli? Düşük Histamin Diyetinde Ne Yememeli?

 

Gıdalardaki histamin seviyelerinin ölçülmesi zordur.

 

Bir parça çedar peyniri gibi aynı gıda ürününde bile histamin seviyesi, ne kadar süre olgunlaştırıldığına, saklama süresine ve herhangi bir katkı maddesi olup olmadığına bağlı olarak önemli ölçüde değişebilir.

 

Genellikle fermente edilmiş yiyecekler en yüksek histamin seviyesine sahiptir. Taze işlenmemiş gıdalar en düşük seviyelere sahiptir.

 

Ayrıca bazı yiyeceklerin histamin açısından zengin olmasa da hücrelerinizi histamin salgılaması için tetikleyebileceğine dair bir teori var. Bunlar histamin kurtarıcıları olarak bilinir. Ancak bu teori bilimsel olarak kanıtlanmamıştır.

 

Histamin içeren yiyecekler nelerdir? Histamin içeriği yüksek gıdalar nelerdir? Aşağıdaki yiyecekler daha yüksek histamin seviyeleri içerir:

 

 

 

Kilo vermek istiyorum, hızlı kilo verme yöntemlerini deneyip duruyorum ama sonuç aynı diyorsanız eğer sağlıklı şekilde kilo vermek için online diyetisyenlerden size uygun biçimde hazırlanan diyet listesini satın alabilirsiniz (Hadi Zayıfla!)

 

Düşük Histamin Diyeti Artıları ve Eksileri

 

Düşük histaminli diyetler aşırı derecede kısıtlayıcı olabilir ve yetersiz beslenmeye neden olabilir.

 

Histamin intoleransı tam olarak anlaşılamamıştır ve teşhis edilmesi zordur. Doğru bir teşhisiniz yoksa, düşük histaminli bir diyetin uzun vadede yaşam kalitesini iyileştireceğine dair hiçbir kanıt yoktur.

 

Düşük histamin diyetinin birincil faydası, teşhis aracı olarak hizmet edebilmesidir.

 

Histamin açısından zengin yiyecekleri birkaç hafta boyunca diyetinizden çıkararak (bir doktor gözetiminde) ve sonra yavaşça tekrar ekleyerek, histamin içeren yiyeceklere karşı bireysel toleransınız hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

 

Histamin toleransı bir kişiden diğerine önemli ölçüde değişir. Diyetinize tekrar histamin eklediğinizde, eğer varsa, hangi yiyeceklerin rahatsız edici semptomları tetiklediğini dikkatlice değerlendirebilirsiniz.

 

Histamin Diyeti Yapanlar için İpuçları

 

 

Histamin açısından zengin yiyecekleri ortadan kaldırmak ve daha düşük bir histamin diyeti uygulamak için:

 

 • Tüm yemeklerini kendin pişir
 • Mümkün olduğunca orijinal formuna yakın yiyecekler tüketin
 • Yediğiniz her şeyi ayrıntılı bir günlük yemek günlüğüne kaydedin (her yemeği yediğiniz günün saatini eklediğinizden emin olun)
 • Karşılaştırma için rahatsız edici semptomların zamanlarını ve tarihlerini kaydedin
 • Abur cuburdan veya yüksek oranda işlenmiş herhangi bir şeyden kaçının (çok sayıda bileşen varsa ve gıda maddesi yemeye hazırsa)
 • Bu diyet çok kısıtlayıcı olduğu için kendinize fazla yüklenmeyin
 • Bu diyeti 4 haftadan fazla yapmayı planlamayın
 • Sadece buzdolabında saklanmış taze yiyecekleri tüketin
 • Bu diyet sırasında ihtiyacınız olan tüm besinleri almak için bir diyetisyen veya beslenme uzmanı ile konuşun
 • Doktorunuzla vitamin ve mineral takviyeleri hakkında konuşun (DAO enzim takviyelerinin yanı sıra B-6 vitamini, C vitamini, bakır ve çinkoyu düşünün)

 

Uzun Lafın Kısası

 

Düşük histamin diyetine başlamadan önce bir doktora danışın.

 

Besin eksiklikleri her yaşta zararlı olabilir ancak bu diyet özellikle çocuklar için tehlikelidir. Çocuğunuzun gıda alerjisi veya hassasiyeti olduğundan şüpheleniyorsanız, çocuk doktorunuzla alternatif bir tedavi hakkında konuşun.

 

Baş dönmesi, baş ağrısı veya başka herhangi bir komplikasyon yaşarsanız, bu diyeti derhal durdurmalı ve bir doktora danışmalısınız.

 

Diyetinizdeki histamini 2 ila 4 hafta boyunca ortadan kaldırdıktan veya azalttıktan sonra, histamin açısından zengin yiyecekleri yavaş yavaş yemek planınıza teker teker dahil etmeye başlayabilirsiniz. Bu yiyecekleri beslenme düzeninize en iyi şekilde nasıl yeniden ekleyebileceğiniz konusunda doktorunuzla veya beslenme uzmanınızla konuşun.

 

Düşük histaminli diyetin etkinliğini destekleyen çok az bilimsel kanıt vardır ve yetersiz beslenmeye yol açabilir. Genel olarak, düşük histaminli diyet, genel popülasyon için uzun vadeli bir tedavi planı değildir. Teşhis sürecinde yardımcı olur ve diğer gıda intoleranslarını dışlamanıza yardımcı olabilir.

 

Sonuç olarak, farklı histamin içeren gıdalara karşı bireysel toleransınızı belirlemeniz gerekecektir. Bazı ilaçlar bu gıdalara tepki verme ihtimalinizi artırabilir.

 

Çeşitli gıdalara alerjiniz varsa sağlıklı ve dengeli beslenmeye adım atmak sizin için daha da zor olabilir. Sağlıklı ve dengeli beslenmeye adım atmak için diyetisyenlerimiz tarafından sizin için hazırlanmış online diyet imkanlarından faydalanabilirsiniz. Şimdi başlamak için size özel hazırlanmış uygun online diyet ücreti ile online diyet satın alabilirsiniz. (Diyetasistan ile Zayıfla!)

Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın