Patlıcanın Şaşırtıcı Sağlık Faydaları

Patlıcanın Şaşırtıcı Sağlık Faydaları

Patlıcan, besin açısından zengin ve birçok potansiyel sağlık yararı ile birlikte gelen yüksek lifli, düşük kalorili bir besindir.

Patlıcan, bitkilerin itüzümü ailesine aittir ve dünya çapında birçok farklı yemekte kullanılır.

Genellikle bir sebze olarak kabul edilmelerine rağmen, çiçekli bir bitkiden büyüdükleri ve çekirdek içerdikleri için teknik olarak bir meyvedirler.

Boyut ve renk olarak değişen birçok çeşit vardır. Koyu mor bir cilde sahip patlıcanlar en yaygın olsa da, kırmızı, yeşil veya hatta siyah olabilirler (1 ).

Tariflere benzersiz bir doku ve hafif bir lezzet getirmenin yanı sıra, patlıcan bir dizi potansiyel sağlık faydası da getiriyor.

Bu makale patlıcanın 7 sağlık yararına derinlemesine bakmaktadır.

1. Birçok Besin Zenginliği

Patlıcan, besin açısından yoğun bir besindir. Yani birkaç kaloride iyi miktarda vitamin, mineral ve lif içerirler.

Bir fincan (82 gram) çiğ patlıcan aşağıdaki besinleri içerir ( 2 ):

  • Kalori: 20
  • Karbonhidrat: 5 gram
  • Lif: 3 gram
  • Protein: 1 gram
  • Manganez: RDI'nın% 10'u
  • Folat: RDI'nin % 5'i
  • Potasyum: RDI'nın% 5'i
  • K Vitamini: RDI'nın% 4'ü
  • C Vitamini: RDI'nın% 3'ü

Patlıcan ayrıca niasin, magnezyum ve bakır da dahil olmak üzere az miktarda diğer besinleri içerir.

Özet: Patlıcan az miktarda kalori içinde iyi miktarda lif, vitamin ve mineral sağlar.

2. Antioksidanlar Yüksek

Patlıcanlar çeşitli vitamin ve mineralleri içermenin yanı sıra çok sayıda antioksidan içerir.

Antioksidanlar, vücudu serbest radikaller olarak bilinen zararlı maddelerin neden olduğu hasarlardan korumaya yardımcı olan maddelerdir (3 ).

Çalışmalar, antioksidanların kalp hastalığı ve kanser gibi birçok kronik hastalığın önlenmesine yardımcı olabileceğini göstermiştir (4 , 5 ).

Patlıcanlar özellikle canlı renklerinden sorumlu olan antioksidan özelliklere sahip bir tür pigment olan antosiyaninler açısından zengindir (6 ).

Özellikle, patlıcandaki nasunin adı verilen bir antosiyanin özellikle faydalıdır.

Aslında, çoklu test tüpü çalışmaları, hücreleri zararlı serbest radikallerin zararlarına karşı korumada etkili olduğunu doğrulamıştır (7 , 8 ).

Özet: Patlıcanlar, hücresel hasara karşı koruyabilen antioksidan özelliklere sahip bir pigment olan antosiyaninlerde yüksektir.

3. Kalp Hastalığı Riskini Azaltabilir

Antioksidan içeriği sayesinde, bazı çalışmalar patlıcanların kalp hastalığı riskini azaltmaya yardımcı olabileceğini düşündürmektedir.

Bir çalışmada, yüksek kolesterollü tavşanlara iki hafta boyunca günlük 10 ml patlıcan suyu verildi.

Çalışmanın sonunda, yüksek LDL kolesterol ve trigliserit seviyeleri daha düşüktü, iki kan markeri yükseldiğinde kalp hastalığı riskinde artışa neden olabilir (9 ).

Diğer çalışmalar patlıcanların kalp üzerinde koruyucu bir etkiye sahip olabileceğini göstermiştir.

Bir çalışmada, hayvanlara 30 gün boyunca çiğ veya ızgara patlıcan verildi. Her iki tip de kalp fonksiyonlarını iyileştirdi ve kalp krizi şiddetini azalttı (10 ).

Bu sonuçlar umut verici olsa da, mevcut araştırmanın hayvan ve test tüpü çalışmalarıyla sınırlı olduğunu belirtmek önemlidir. Patlıcanların insanlarda kalp sağlığını nasıl etkileyebileceğini değerlendirmek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Özet: Bazı hayvan çalışmaları, patlıcanların kalp fonksiyonlarını iyileştirebileceğini ve insan araştırmasına ihtiyaç duymasına rağmen LDL kolesterol ve trigliserit düzeylerini azaltabileceğini bulmuştur.

4. Kan Şekeri Kontrolünü Teşvik Edebilir

Diyetinize patlıcan eklemek, kan şekerinizi kontrol altında tutmanıza yardımcı olabilir.

Bunun nedeni, patlıcanların, sindirim sisteminden bozulmadan geçen lif bakımından yüksek olmasıdır (11 ).

Lif, vücuttaki sindirim ve şeker emilimini yavaşlatarak kan şekerini düşürebilir. Yavaş emilim, kan şekeri seviyelerini sabit tutar, ani çökmeleri önler (12 ).

Diğer araştırmalar, patlıcan gibi gıdalarda bulunan polifenollerin veya doğal bitki bileşiklerinin, şeker emilimini azaltabildiğini, insülin sekresyonunu artırabildiğini ve her ikisinin de kan şekerini düşürdüğünü gösteriyor (13 ).

Bir test tüpü çalışması polifenolle zenginleştirilmiş patlıcan özlerine baktı. Kan emilimini azaltmaya yardımcı olarak şeker emilimini etkileyen belirli enzimlerin seviyelerini azaltabileceklerini gösterdi (14 ).

Patlıcan, tam tahıllar ve sebzeler açısından zengin yüksek lifli bir diyet içeren diyabetin kontrol edilmesi için mevcut diyet önerilerine iyi uyum sağlar (15 ).

Özet: Patlıcanlar, her ikisi de kan şekeri düzeylerini düşürmeye yardımcı olabilecek lif ve polifenol bakımından yüksektir.

5. Kilo Kaybı ile Yardımcı Olabilir

Patlıcanlar lif bakımından zengindir ve kalorileri düşüktür. Bu da onları herhangi bir kilo verme rejimine mükemmel bir katkı sağlar.

Lif sindirim sisteminde yavaşça hareket eder. Doygunluk hissini ve tokluğu teşvik ederek kalori alımını azaltır (16 ).

Her fincan (82 gram) çiğ patlıcan 3 gram lif ve sadece 20 kalori içerir ( 2 ).

Ek olarak, patlıcanlar genellikle tariflerde daha yüksek kalorili bileşenler için yüksek lifli, düşük kalorili bir yedek olarak kullanılır.

Özet: Patlıcan lif bakımından yüksektir, ancak kalorisi düşüktür. Her ikisi de kilo kaybını teşvik eder. Daha yüksek kalorili bileşenlerin yerine de kullanılabilir.

6. Kanserle Mücadeleye Faydası Olabilir

Patlıcan, kanser hücreleriyle savaşmada potansiyel gösteren birkaç madde içerir.

Örneğin, solasodin ramnosil glikozitler (SRG'ler), patlıcan da dahil olmak üzere bazı itüzümü bitkilerinde bulunan bir bileşik türüdür.

Bazı hayvan çalışmaları, SRG'lerin kanser hücrelerinin ölümüne neden olabileceğini ve ayrıca belirli kanser türlerinin nüksetmesini azaltmaya yardımcı olabileceğini göstermiştir (17).

Konu ile ilgili araştırmalar sınırlı olmakla birlikte, SRG'lerin doğrudan cilde uygulandığında cilt kanserine karşı özellikle etkili olduğu gösterilmiştir (18 , 19 , 20 ).

Ayrıca, çeşitli çalışmalar, patlıcan gibi daha fazla meyve ve sebze yemenin belirli kanser türlerine karşı koruyabildiğini bulmuştur.

Yaklaşık 200 çalışmaya bakan bir derleme, meyve ve sebze yemenin pankreatik, mide, kolorektal, mesane, servikal ve meme kanserine karşı koruma ile ilişkili olduğunu bulmuştur (21 ).

Bununla birlikte, patlıcanlarda bulunan bileşiklerin insanlarda kanseri nasıl etkileyebileceğini belirlemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Özet: Patlıcanlar, test tüpü çalışmalarının kanser tedavisinde yardımcı olabileceğini gösteren solasodin ramnosil glikozitler içerir. Daha fazla meyve ve sebze yemek de bazı kanser türlerine karşı koruma sağlayabilir.

7. Diyetinize Eklemesi Çok Kolaydır

Patlıcan inanılmaz derecede çok yönlüdür ve diyetinize kolayca dahil edilebilir.

Fırında, kavrulmuş, ızgarada veya sote edilebilir. Zeytinyağı dökerek ve hızlıca baharatlandırarak tadını çıkarabilirsiniz.

Aynı zamanda birçok yüksek kalorili bileşen için düşük kalorili bir yedek olarak kullanılabilir.

Bu, karbonhidrat, kalori alımınızı azaltabilir, yemeğinizin lif ve besin içeriğini arttırır.

Özet: Patlıcan, çeşitli şekillerde hazırlanabilen ve zevk alınabilen çok yönlü bir malzemedir.

Uzun Lafın Kısası

Patlıcan, besin açısından zengin ve birçok potansiyel sağlık yararı ile birlikte gelen yüksek lifli, düşük kalorili bir besindir.

Kalp hastalığı riskini azaltmaktan kan şekeri kontrolü ve kilo kaybına yardımcı olan patlıcanlar, herhangi bir sağlıklı diyete basit ve lezzetli bir ektir.

Ayrıca inanılmaz derecede çok yönlüdür ve birçok yemeğe iyi uyum sağlarlar.

Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın