Hindistan Cevizi Yağı Neden En Sağlıklı Yağdır?

Hindistan Cevizi Yağı Neden En Sağlıklı Yağdır?
Hindistan cevizi yağı geçmişte şeytanlaştırıldı, doymuş yağ oranının yüksek olması nedeniyle. Ancak yeni bilimsel çalışmalar aslında çok yararı olduğunu gösteriyor.

Yemek Yapmak İçin Sağlıklı Bir Yağ

 

 Tartışmalı yiyeceklerin mükemmel bir örneği hindistan cevizi yağıdır. Genellikle medya tarafından övgüyle söz ediliyor. Ancak bazı bilim adamları bunun sadece lafta kaldığından şüpheli.

 

Bu yüzden kötü bir şöhret kazandı. Çünkü doymuş yağ oranı çok yüksektir. Ancak yeni çalışmalar, doymuş yağın daha önce inanıldığı gibi sağlıksız olmadığını göstermektedir.

 

Hindistan cevizi yağı arterlerinizi tıkayan bir abur cubur ya da mükemmel sağlıklı bir yemeklik yağ mıdır? Bu makale kanıtları gözden geçirir.

 

Hindistan Cevizi Yağı, Yağ Asitlerinin Eşsiz Bir Kompozisyonuna Sahiptir

 

Hindistan cevizi yağı diğer birçok yemeklik yağdan çok farklıdır ve benzersiz bir yağ asidi bileşimi içerir.

 

Yağ asitlerinin yaklaşık %90 doymuştur. Ancak hindistan cevizi yağı, toplam yağ içeriğinin yaklaşık %40'ını oluşturan doymuş yağ laurik asidini, yüksek içeridği için belki de en eşsizidir (1).

 

Bu, hindistan cevizi yağının yüksek sıcaklıkta oksidasyona karşı yüksek dirençli olmasını sağlar. Bu nedenle kızartma gibi yüksek ısıda pişirme yöntemleri için çok uygundur (2).

 

Hindistan cevizi yağı nispeten %7 kaprilik asit ve %5 kaprik asit içeren orta zincirli yağ asitleri bakımından zengindir (1).

 

Ketojenik diyetlerdeki epileptik hastalar sıklıkla ketozu indüklemek için bu yağları kullanır. Bununla birlikte, hindistan cevizi yağı nispeten zayıf bir ketojenik etkiye sahip olduğundan bu amaca uygun değildir (3, 4 ).

 

Laurik asit genellikle orta zincirli bir yağ asidi olarak kabul edilirken, bilim adamları bu sınıflandırmanın uygun olup olmadığını tartışırlar.

 

Bir sonraki bölüm, laurik asidin ayrıntılı bir tartışmasını sunar.

 

Özet: Hindistan cevizi yağı, başka türde görülmeyen birçok doymuş yağ türünden zengindir. Bunlar arasında lorik asit ve orta zincirli yağ asitleri bulunur.

 

Hindistan Cevizi Yağı Laurik Asit Açısından Zengindir

 

Hindistan cevizi yağı yaklaşık %40 oranında laurik asit içerir.

 

Buna karşılık, diğer birçok yemeklik yağ, az miktarda içerir. Bunun bir istisnası %47 lorik asit sağlayan palm çekirdeği yağıdır (1).

 

Laurik asit, uzun zincirli ve orta zincirli yağ asitleri arasında bir ara maddedir.

 

Sıklıkla orta zincirli olduğu düşünülse de, gerçek orta zincirli yağ asitlerinden farklı olarak sindirilir, metabolize edilir ve daha uzun zincirli yağ asitleri ile daha sık görülür ( 4 ,5, 6).

 

Araştırmalar, laurik asidin kandaki kolesterol seviyesini arttırdığını göstermektedir, ancak bunun nedeni çoğunlukla yüksek yoğunluklu lipoproteinlere (HDL) bağlı kolesterolün artmasıdır (7, 8).

 

HDL kolesterolün, toplam kolesterole oranla artması, kalp hastalığı riskinin azalmasıyla ilişkilendirilmiştir (9).

 

Özet: Hindistan cevizi yağı, kandaki lipitlerin bileşimini geliştirdiği görülen nadir bir doymuş yağ olan laurik asit bakımından oldukça zengindir.

 

Hindistan Cevizi Yağı Kan Yağlarını Artırabilir

 

Araştırmalar düzenli olarak hindistancevizi yağı tüketmenin, kanda dolaşan lipit seviyelerini iyileştirdiğini ve potansiyel olarak kalp hastalığı riskini azalttığını gösteriyor.

 

Orta yaşlı 91 yetişkinde yapılan rastgele ve kontrollü bir çalışmada, bir ay boyunca günde 50 gram hindistan cevizi yağı, tereyağı veya sızma zeytinyağı yemenin etkileri incelenmiştir (10).

 

Hindistan cevizi yağı diyeti, tereyağı ve sızma zeytinyağına kıyasla “iyi” HDL kolesterolü önemli ölçüde artırdı.

 

Sızma zeytinyağına benzer şekilde, hindistan cevizi yağı “kötü” LDL kolesterolü artırmadı (10).

 

Karın obezitesi olan kadınlarda yapılan bir başka çalışmada, hindistancevizi yağının HDL'yi artırdığı ve LDL'nin HDL oranını düşürdüğü, soya fasulyesi yağının toplam ve LDL kolesterolü düşürdüğü ve HDL'yi azalttığı tespit edildi (11).

 

Bu sonuçlar, hindistan cevizi yağının, bir çoklu doymamış yağ kaynağı olan aspir yağı ile karşılaştırıldığında LDL kolesterolü arttırdığını, ancak tereyağı kadar artırmadığını gösteren daha eski çalışmalarla tutarsızdır (12, 13).

 

Birlikte ele alındığında, bu çalışmalar hindistan cevizi yağının, tereyağı ve soya fasulyesi yağı gibi diğer doymuş yağ kaynakları ile karşılaştırıldığında, kalp hastalıklarına karşı koruyucu olabileceğini göstermektedir.

 

Ancak, kalp krizi veya felç gibi sert uç noktaları etkilediğine dair henüz bir kanıt yoktur.

 

Özet: Çalışmalar, hindistan cevizi yağının toplam kolesterol ile karşılaştırıldığında “iyi” HDL kolesterol seviyelerini yükselttiğini ve kalp hastalığı riskini azaltacağını gösteriyor.

 

Hindistan Cevizi Yağı Kilo Vermenize Yardımcı Olabilir

 

Hindistan cevizi yağının kilo vermenize yardımcı olabileceğine dair bazı kanıtlar var .

 

Abdominal obezitesi olan 40 kadının bir çalışmasında, hindistan cevizi yağı, soya yağıyla karşılaştırıldığında bel çevresini azaltırken diğer bazı sağlık belirtilerini de iyileştirmiştir (11).

 

15 kadında yapılan bir başka kontrollü çalışma, sızma hindistan cevizi yağının, karışık bir kahvaltının yanı sıra, sızma zeytinyağına kıyasla iştahı azalttığını buldu (14).

 

Bu faydalar muhtemelen, vücut ağırlığındaki ılımlı bir düşüşe neden olabilecek orta zincirli yağ asitlerinden kaynaklanmaktadır (15).

 

Ancak, bilim adamları orta zincirli yağ asitleri ile ilgili kanıtların hindistan cevizi yağına uygulanamayacağına dikkat çekti (16).

 

Bazı umut vaat eden kanıtlara rağmen, araştırmalar hala sınırlı ve bazı araştırmacılar hindistan cevizi yağının kilo verme yararlarını sorguluyor (17).

 

Özet: Birkaç çalışma, hindistan cevizi yağının göbek yağını azaltabileceğini ve iştahı bastırabileceğini göstermektedir. Ancak gerçek kilo kaybı yararları tartışmalıdır ve en iyi ihtimalle sadece ılımlı.

 

 Tarih Boyunca Hindistan Cevizini Çok Tüketenler Milletler Sağlıklı

 

Eğer hindistan cevizi yağı sağlıksızsa, çok fazla yiyen toplumlarda bazı sağlık problemleri görmeyi beklersiniz.

 

Geçmişte hindistan cevizinden kalori alımının büyük bir yüzdesini alan yerli halkın nüfusu Batı toplumundaki birçok insandan çok daha sağlıklıydı.

 

Örneğin Tokelaanlar, kalorilerinin %50'sinden fazlasını hindistan cevizinden almış ve dünyanın en büyük doymuş yağ tüketicileri olmuştur. Kitavanlar, çoğunlukla hindistan cevizinden elde edilen kalorinin %17'sine kadar doymuş yağ olarak aldı.

 

Bu milletlerin her ikisinde de, yüksek doymuş yağ alımına rağmen, kalp hastalığı izleri bulunmadığı ve genel olarak sağlıklı olduğu görülmüştür (18, 19).

 

Ancak, bu yerli halk genel olarak sağlıklı yaşam tarzlarını takip etti. Birçok deniz ürünü, meyve yedi ve neredeyse hiç işlenmiş yiyecek tüketmedi.

 

Bugün süpermarkette satın aldığınız işlenmiş hindistan cevizi yağına değil, hindistan cevizi, hindistan cevizi eti ve hindistancevizi kremine güvendiklerini belirtmek önemlidir.

 

Bununla birlikte, bu gözlemsel çalışmalar insanların hindistan cevizi doymuş yağ oranı yüksek bir diyetle sağlıklı kalabildiklerini göstermektedir (18, 19).

 

Bu yerli Pasifik popülasyonlarının sağlığının, yüksek oranda hindistan cevizi tüketimini değil, sağlıklı yaşam tarzlarını yansıttığını unutmayın.

 

Sonunda, hindistan cevizi yağının faydaları muhtemelen genel yaşam tarzınıza, fiziksel aktivitenize ve diyetinize bağlıdır. Eğer sağlıksız bir diyet uygularsanız ve egzersiz yapmazsanız hindistan cevizi yağı tüketiminin yüksek bir faydası olmaz.

 

Özet: Yerli diyetleri takip eden Pasifik adaları, sağlıklarına belirgin bir zarar vermeden çok sayıda hindistan cevizi yediler. Ancak, sağlıkları muhtemelen kendi başına hindistan cevizi yağı yerine sağlıklı yaşam tarzlarını yansıtıyordu.

 

Uzun Lafın Kısası

 

Hindistan cevizi yağının yararları tartışmalı kalmasına rağmen, ölçülü bir hindistan cevizi yağı tüketiminin zararlı olduğuna dair bir kanıt yoktur.

 

Aksine, kolesterol profilinizi bile iyileştirebilir. Ancak şu anda kalp hastalığı riski üzerinde herhangi bir etkisi olup olmadığı henüz bilinmiyor.

 

Bu yararlar, gıdada başka şekilde nadir bulunan benzersiz bir doymuş yağ olan yüksek laurik asit içeriğine bağlanmıştır.

 

Sonuç olarak, hindistan cevizi yağı yemek güvenli görünmektedir ve sağlığınızı bile iyileştirebilir. Ancak tüm pişirme yağlarında olduğu gibi, ölçülü kullandığınızdan emin olun .


Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri

Bu yazı hakkında henüz bir yorum yapılmadı.

Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.

Soru ve görüşleriniz bizim için değerledir. Sorun ve görüşlerinizi iletmenizden memnuniyet duyarız.

Benzer Yazılar

Hindistan Cevizi Yağının Faydaları ve 29 Akıllı Pratik Kullanma Yolu

Hindistan cevizi yağı faydaları ile nasıl kullanılacağı, cilde ve yüzde nasıl kullanılacağı, saça faydaları, zayıflama için nasıl kullanılacağını sizin için yazdık.

Devamı →

Hindistan Cevizi Yağının Faydaları ve Besin Değerleri

Hindistan Cevizi Yağının Bilimsel Kanıtlanmış 10 FaydasıHindistan cevizi yağı, "süper gıda" olarak sınıflandırılabilecek az sayıdaki gıdadan biridir.Benzersiz yağ asitleri kombinasyonunun sağlığınız üzerinde olumlu etkileri ol...

Devamı →

Hindistan Cevizinin Faydaları ve Besin Değerleri

Hindistan cevizi, hindistan cevizi ağacının (Cocos nucifera) meyvesidir.Su, süt, yağ ve lezzetli eti için kullanılır.Hindistan cevizi tropik bölgelerde 4.500 yıldan fazla bir süredir yetişir. Ancak son zamanlarda lezzetleri, mutfak kullan...

Devamı →

Cevizin Sağlığınız İçin Kanıtlanmış 13 Faydası

Cevizin faydaları için ceviz üzerine yapılan 32 bilimsel çalışma ışığında cevizin 13 faydasını sizin için bir araya getirdik.

Devamı →

Badem Yağı Sağlık Faydaları ve Kullanım Alanları

Badem yağı pek çok kullanıma ve potansiyel sağlık yararlarına sahiptir. Bu makale, badem yağının sağlığınıza nasıl fayda sağlayabileceğini ve doğal bir güzellik bakımı olarak nasıl kullanılabileceğini açıklar.

Devamı →

Zeytinyağının Kanıtlanmış 11 Faydası

Zeytinyağının faydalarını saymakla bitiremeyiz. Ancak biz sizin için bilimsel araştırmalar ile kanıtlanmış 11 faydasını listeledik.

Devamı →

MCT Yağı Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

MCT yağı son yıllarda popüler bir besin takviyesi haline geldi, işte MCT yağının yararları, kaynakları ve mct yağı diyetisyen önerileri.

Devamı →

Diyetisyen Misin?

Kategoriler

Instagram Akışı