Hindistan Cevizi Yağının Faydaları ve 29 Akıllı Pratik Kullanma Yolu

Hindistan Cevizi Yağının Faydaları ve 29 Akıllı Pratik Kullanma Yolu
Hindistan cevizi yağı faydaları ile nasıl kullanılacağı, cilde ve yüzde nasıl kullanılacağı, saça faydaları, zayıflama için nasıl kullanılacağını sizin için yazdık.

Hindistan cevizi yağı günümüzde müthiş derecede popülerdir ve bunca popülaritenin iyi bir sebebi var.

Hindistan cevizi yağına nereden bakarsanız bakın sadece sağlığınızı arttırır, zarif kendine özgü bir tada sahiptir ve popüleritesi sağolsun tüm dükkanlarda yaygın olarak bulunur.

Gelin beraber hindistan cevizi yağının hayatınızdaki 29 yerini öğrenelim.

 

 

1. Cildinizi UV Işınlarından Koruyun

 

Hindistan cevizi yağını cildinize sürdüğünüzde, güneşin kanser edici ultraviyole (UV) ışınlarından koruyan bir kalkana dönüşür. Üstelik bu kalkan sizi kırışıklıklardan ve kahverengi lekelerden de koruyacaktır.

Yapılan yeni bir araştırma hindistan cevizi yağının, güneşin UV ışınlarının en zararlı % 20'sini bloke ettiğini buldu ( 1 ).

Tabi ki, bir güneş kremi değil güneş kremleri UV ışınlarının %90'nı bloke eden ve bazıları denize girseniz bile korumayı sürdüren etkilere sahip.

Kesinlikle onlarla karşılaştırılamaz ama tüm gün dışarıda olmayacaksanız ciddi derecede iyi bir koruma sağlayacaktır.

Bir başka çalışma, hindistan cevizi yağının, güneşten koruma seviyesinin (SPF) 7 olduğunu bu da çoğu ülkenin aldığı güneşten koruyacağını belirtmiştir.( 2 ) (ekvatorda yaşamıyorsanız sizi korumak için yeterli olacaktır.)

 

2. Metabolizma Hızınızı Artırın

 

Hindistan cevizi yağı içerdiği orta zincirli trigliseritler ( MCT'ler ) sayesinde yaktığınız kalori miktarını arttırabilir. Bunu hızlı bir şekilde emilmesi ile ve hücrelerinizi daha çok enerji yakmaya itmesiyle sağlar. ( 3 )

Üniversitelerde yapılan kontrollü çalışmalar, hindistan cevizi yağındaki MCT'lerin metabolizma hızını önemli ölçüde arttırdığını göstermiştir. (Kısa sürelide olsa.) ( 4 , 5 )

Başka bir araştırma, 24 saatlik bir periyotta ortalama 15-30 gram MCT alan bir kişinin almayanlara nazaran 120 kalori ekstra yaktığını keşfetmiş.( 6 ).

 

 

3. Yemeklerinizi Yüksek Isılarda Güvenle Pişirin

 

Hindistan cevizi yağı çok yüksek doymuş bir yağ içeriğine sahiptir. Hindistan cevizi yağının yaklaşık %87'si doymuş yağdır. ( 7 )

Tabi ki ülkemizde kimse hindistan cevizi yağını yemeklerde kullanmıyor ama potansiyel çok fazla.

Özellikle kızartmalarda ısınınca kanserojen maddeler üreten ayçiçek yağı yerine, yüksek ısıda pişirme özelliğine sahip hindistan cevizi yağını tercih edebilirsiniz.

Doymuş yağlar, bitkisel yağlarda bulunan doymamış yağ asitlerinin (ayçiçek yağı) aksine, yüksek sıcaklıklara ısılarda moleküler yapılarını koruyabilirler.

Yukarıda bahsettiğim gibi ayçiçek yağı ve mısır yağı gibi bitkisel yağlar ısıtıldığında moleküler yapıları bozulduğundan toksik ve kanserojen bileşikler üretirler. Bunların sağlığınıza çok ciddi zararı olabilir ( 8 )

Bu nedenle, hindistan cevizi yağı, saf zeytinyağı gibi yüksek sıcaklıklarda pişirme için daha güvenli bir alternatiftir.

 

 

4. Diş Sağlığınızı İyileştirin

 

Hindistan cevizi yağı, ağzınızdaki diş plağına neden olan Streptococcus mutanları denilen, diş çürümesi ve diş eti hastalıklarına sebep olan bakterilere karşıda güçlü bir silah olarak kullanılabilir.

Yapılan araştırmalarda, hindistan cevizi yağı ile 10 dakika boyunca gargara yapmak. Ağzınızda yaşayan bakterilerin etkili bir şekilde azalttığını göstermiştir. (9 )

Başka bir araştırmada, hindistan cevizi yağı ile günlük olarak gargara yapmak, dişlerinden rahatsız gençlerde (iltihaplı diş eti sahibi) enflamasyonu ve plağı önemli ölçüde azaltmıştır. ( 10 )

 

 

5. Vücudunuzu Tahrişten ve Egzamadan Kurtarın

 

Araştırmalar hindistan cevizi yağının atopik dermatit ve diğer cilt hastalıklarını en az bu hastalıkların ilaçları kadar etkili bir şekilde tedavi ettiğini göstermiş ve diğer geleneksel nemlendiricilerin aksine tedavi edici etkisi olduğu kaydedilmiş. ( 11 , 12 , 13 )

Egzamalı çocuklarda yapılan bir çalışmada, hindistan cevizi yağı ile tedavi edilenlerin % 47'sinde büyük gelişmeler olduğunu ortaya koymuş. ( 13 )

 

 

6. Beyinizi Güçlendirin

 

Hindistan cevizi yağı içerisindeki MCT'ler karaciğeriniz tarafından parçalanarak ve beyninizin doping olarak kullandığı ketonlara dönüşür. Buda Beyninize ekstra enerji kaynağı oluşturur. ( 14 ).

Hindistan cevizi yağı üzerinde yapılan birçok araştırma içerisinde bolca bulundurduğu, MCT'lerin, epilepsi ve Alzheimer’da ( 15 , 16 , 17 ) dahil olmak üzere birçok beyin hastalıklarına birebir yararları olduğunu açığa çıkarmıştır.

Bilim adamları, vücudun yağ yakımını tetikleyen keton üretimini arttırmak için hindistan cevizi yağının kullanılmasını önermektedir ( 14 ).

 

 

7. Sağlıklı Mayonez Yapın

 

Marketlerden alacağınız mayonez aslında mayonezden başka her şeyi içinde barındırmaktadır. Çoğu marka bağımlılık yapması için bolca soya yağı ve aşırı şeker ilave etmektedir.

Bununla birlikte, kendi mayonezinizi hindistan cevizi yağı veya zeytinyağı ile yapmak çok daha kolay ve çok daha sağlıklıdır.

 

 

8. Cildinizi Anında Nemlendirin

 

Hindistan cevizi yağı vücudunuz, bacaklarınız, kollarınız ve özellikle dirsekleriniz için harika bir nemlendirici kaynağıdır.

Çok yağlı bir cildiniz yoksa yüzünüze bile kullanabilirsiniz.

Ayrıca topuklarınızda oluşabilecek çatlakların iyileşmesine de yardımcı olacaktır. Bunun için yatmadan önce topuklarınıza ince bir kat uygulayın, çoraplarınızı giyin ve bu tempoyu topuklarınız pürüzsüz olana kadar her akşam uygulayın.

 

 

9. Enfeksiyonlarla Mücadeleye Yardımcı Olabilir

 

Hindistan cevizi yağı, vücudunuzda olan, olabilecek enfeksiyonların tedavisine yardımcı olabilecek antibakteriyel özelliklere sahiptir.

Araştırma laboratuvarlarında yapılan bir çalışmada, şiddetli kronik ishale neden olan en yaygın bakteri Clostridium difficile enfeksiyonu, bu enfeksyon bağırsak bakterisi olan bu Clostridium difficile ile oluyor.

Bu bakteri vücudunuz için çok ciddi bir sıkıntı olmasına rağmen hindistan cevizi yağının düzenli tüketilmesi ile bu bakterinin büyümesinin durdurduğu bulundu. ( 18 ).

Başka bir araştırma hindistan cevizi yağının vücudumuzda oluşabilecek mantarlarla da mücadele ettiğini göstermektedir. Bunu hindistan cevizi yağının içindeki laurik asit olduğu düşünülmektedir. ( 19 ).

Her şeye rağmen, hindistan cevizi yağının, yenildiğinde veya cilde uygulandığında enfeksiyon tedavisinde ki etkisiyle ilgili net kanıtlanmış çalışma yoktur.

 

 

10. 'İyi' HDL Kolesterolünüzü Arttırın

 

Hindistan cevizi yağının küçük bir grup insanda kolesterol seviyesini yükselttiği görülmüş.

Ancak, bu artan kolesterol aslında “iyi” HDL kolesterolü olduğu bulunmuş. ( 20 , 21 , 22 ).

Abdominal obezitesi(vücudundaki yağ oranı göbekte yoğunlaşmış) olan kadınlarda yapılan bir çalışmada , iyi kolesterol olan HDL'nin hindistan cevizi yağı tüketen bir grupta arttığı, buna karşın soya fasulyesi yağı tüketenlerde azaldığı saptanmıştır. ( 22 ).

 

 

11. Evinde Ellerinle Sağlıklı Şekersiz Çikolata Yapın

 

Ev yapımı çikolata, hindistan cevizi yağını evlerimize yemeklerimize sokmanın en lezzetli yoludur.

Hindistan cevizi yağı 24 ° C eridiği için çikolatanızı buzdolabında veya dondurucuda saklamanız gereklidir.

Tarif için internetten veya yemek sitelerinden yararlanabilirsiniz. Şimdiden afiyet olsun.

 

 

12. Göbek Yağını Azaltın

 

Hindistan cevizi yağı, göbeğinizdeki yağları eriterek kalp hastalığı ve tip 2 diyabet gibi Türkiye'de son dönemde çok ciddi rakamlara ulaşmış hastalıklardan kurtulmanıza yardımcı olur.( 21 , 22 , 23 ).

Bir araştırma, obez erkeklerin diyet programlarına 2 yemek kaşığı (30 ml) hindistan cevizi yağı ekleyerek bel yağlarından eklemeyenlere nazaran 3 cm daha fazla erittiklerini keşfetmişler.( 21 ).

Kadınlar üzerinde yapılan başka bir araştırmada günde 2 çorba kaşığı (30 ml) hindistan cevizi yağı tüketenlerin bel boyutunda ciddi bir düşüş fark ederken, diğer yağları tüketen gruplarda zayıflamalarına rağmen göbek çevrelerinde hafif bir artış fark etti ( 22 ).

 

 

13. Sağlıklı Saçlara Merhaba Deyin

 

Hindistan cevizi yağı saçınızı sağlıklı tutmanıza yardımcı olabilir.

Saç ile yapılan bir çalışmada hindistan cevizi yağının saç üzerindeki etkileri araştırılmış.

Sadece hindistan cevizi yağının, şampuanlamadan önce veya sonra uygulandığında saçtaki protein kaybını(saç teli kaybı) önemli ölçüde azalttığı görülmüş. Bu sonuç hem saçı hem de saç köklerine faydası olduğunu ortaya çıkarmıştır.

Araştırmacılar, laurik asidin benzersiz yapısının, hindistan cevizi yağındaki ana yağ asidi diğer yağların çoğunun yapamayacağı şekilde saç köklerine nüfuz ettiği sonucuna ulaşmışlardır. ( 24 ).14. Açlığınızı Unutun

 

Hindistan cevizi yağı içindeki orta zincirli trigliseritler (MCT'ler) sayesinde tüm gün birşey yemeseniz bile leptin seviyenizi yukarda tutar ve açlığınızı unutmanıza yardımcı olur. ( 3 , 25 , 26 ).

Yeni yapılan küçük çaplı bir araştırma, yüksek MCT diyetini uygulayan erkeklerin, düşük veya orta MCT’li diyetleri uygulayan erkeklerden daha az yedilerini ve daha fazla kilo verdiklerini buldu.( 26 ).

 

 

15. Yaralarınızın İyileşmesini Hızlandırın

 

Bir çalışma, yaraları hindistan cevizi yağıyla tedavi edilen farelerin yaralarının enfeksyon tutma ihtimalinin azaldığını ve yaralarınızı kapatan molekül olan kolajen üretimini arttırdığını buldu. Sonuç olarak, yaralarınızı normalden çok hızlı iyileştirir. (Tabiki kalp yaraları ve duygusal yaralar dahil değil.) (27 ).

Hindistan cevizi yağının bu yaraları iyileştiren etkisinden yararlanabilmek için doğrudan yaraya biraz sürün ve bir bandajla örtün kısa sürede iyileştiğini göreceksiniz şimdiden geçmiş olsun.

 

 

16. Kemik Sağlığını Arttırın

 

Hayvanlar üzerinde yapılan araştırmalar, hindistan cevizi yağındaki antioksidanların, kemik hücrelerine zarar veren moleküllere savaş açıp onları nötralize ederek kemik sağlığını koruyabildiğini göstermiştir. ( 28 , 29 ).

Altı haftalık bir fare, hindistan cevizi yağıyla beslendiğinde kemiklerinin çok daha güçlenip genişlediğini fark etmişler. Bu durum kemik yapısının iyileştiğinin göstergesiymiş ( 29 ).17. Size Zehri Olmayan Bir Böcek İlacı 

 

Evet doğru okuyorsunuz hindistan cevizi yağı ve bazı uçucu yağlar, böcekleri ve sinekleri uzaklaştırmanın ve onlardan korunmanın doğal bir yoldur.

Burada formül çok önemli hindistan cevizi yağını direk olarak vücudunuza uygulamanız sizi sivrisineklerden korumayabilir.

Ancak Tayland üniversitesinde yapılan bir araştırmada bir çok farklı uçucu yağın karışımına hindistan cevizi yağı eklendiğinde sivrisinek ısırıklarını %98 oranında azalttığı ve ciddi bir koruma sağlandığına ulaşılmış ( 30 ).

 

 

18. Candida Albicans Mantarıyla Savaşın

 

Candida albicans, 200 farklı çeşidi olup insanda enfeksiyona sebep olan vücudun ılık ve nemli bölgelerinde görülen bir mantar türüdür.

Yapılan derin araştırmalar, hindistan cevizi yağının vücudun kandida enfeksiyonları ile savaşmaya yardımcı olduğunu göstermektedir ( 31 , 32 ).

Araştırmacılar hindistan cevizi yağının, kandida enfeksiyonlarına özel ilaçlar kadar etkili olduğunu keşfetmişlerdir. ( 32 )

 

 

19. Kolay Çıkmayan Lekelere Elveda Diyin

 

Çıkmayan lekeleriniz için tek ihtiyacınız biraz karbonat ve hindistan cevizi yağı, halı, koltuk, kıyafet hiç fark etmez.

Karbonat ve hindistan cevizi yağını macun olana kadar karıştırın ardından lekenin üstüne sürün 5 dakika sonra sildiğinizde lekeden eser kalmadığını göreceksiniz.

 

 

20. İltihabı Söküp Atın

 

Hayvanlar üzerinde yapılan araştırmaların bize gösterdiği, düzenli bir şekilde hindistan cevizi yağı ile beslenmenin vücudumuzun herhangi bir sebepten karşılaşabileceği enfeksiyonlardan ve iltihaplardan ciddi derecede koruma sağladığını göstermiştir.

İnsanlar üzerinde yapılan araştırmalarda ise, düzenli olarak hindistan cevizi yağı ile beslenmenin, özellikle bitkisel yağlara nazaran vücudunuzu hastalıklara ve iltihaba karşı koruduğunu göstermiştir. Ancak tabiki her zaman daha fazla araştırma ile daha net cevaplara ihtiyacımız var.

 

 

21. Doğal Deodorant

 

Aslında teriniz kokmuyor, terinizi kötü kokutan cildinizde yaşayan bakteriler. 

Hindistan cevizi yağının güçlü antibakteriyel özelliği onu kimyasal içermeyen harika bir doğal deodorant yapar.

İnternette hindistan cevizi yağı ve başka doğal malzemelerle yapılan deodorantlar için kolay tarifler bulabilirsiniz şimdiden hayırlı olsun.

 

 

22. Anında Enerji Kaynağı

 

Hindistan cevizi yağı, birçok gıdada bulunan uzun zincirli trigliseritlerden farklı olarak sindirilen orta zincirli trigliserit yağ asitleri de içerir.

Bu yağlar doğrudan bağırsaklarınızdan karaciğerinize gider, burada kan şekeri seviyesini yükseltmeden sizin için sağlıklı hızlı bir enerji kaynağına dönüşür.

 

 

23. Tırnaklarınıza Sağlık Katın

 

Hindistan cevizi yağı, tırnaklarınızı ve tırnak etlerinizi beslemek adeta bir ilaçtır.

Tırnaklarınızı beslemek için tırnak etlerine az miktarda hindistan cevizi yağı sürün ve birkaç dakika masaj yapın. Bunu düzenli bir şekilde yaparsanız oje sürmeden parlayan tırnaklara kavuşursunuz.

 

 

24. Romatizmanızı Rahatlatın

 

Romatizma, kandaki iltihaplanmadan dolayı eklemlerin hareket ettiğinde ciddi bir ağrı ile karşılaşmasıyla anlatılır.

Hayvanlar üzerinden yapılan yeni bir araştırmanın bize gösterdiği, hindistan cevizi yağında bulunan polifenol adı verilen antioksidanların, romatizma ağrılarını hafiflettiğini öne sürüyor.

Romatizmalı fareler üzerinde yapılan bir araştırma, hindistan cevizi yağının içinde bulunan polifenoller ile yapılan tedavinin eklemlerdeki şişliği ve iltihap oranını azalttığını tespit etti. 

Bununla beraber, hindistan cevizi yağında bulunan bu polifenol farklı yollarla vücuda alındığında aynı etkilere sahip olduğuna dair herhangi bir kanıt yoktur.

 

 

25. Cilayı Boş Verin Hindistan Cevizi Yağıyla Mobilyalarınızı Parlatın

 

Hindistan cevizi yağı ahşap mobilyalarınızın parlak ve canlı görünmesini sağlayacaktır.

Doğal ahşabın içindeki güzelliği ortaya çıkarmanın yanı sıra toz tutmaz bir özelliği de mevcut. Ayrıca, mobilyalarınıza cila gibi pis bir koku yerine hoş bir esans güzel bir kokuda verecektir.

 

 

26. Maskaranızı Silerken Gözlerinizi Besleyin

 

Hindistan cevizi yağı makyaj temizlemek için birebirdir. Pamuklu bir bezle(veya pamuğa) az sürün ve maskarayı gözlerinizden yavaş yavaş silin tüm makyaj izleri kısa bir sürede giderken göz kapaklarınız güzel bir çiçek gibi beslenecektir.

 

 

27. Karaciğerinizi Yenileyin

 

Hayvanlar üzerinde yapılmış başka bir araştırma, hindistan cevizi yağındaki doymuş yağlar karaciğerinizi kötü beslenmeden kaynaklanan yağlanmış, ölmüş ve hasar görmüş hücrelerini yenilemeye yardımcı olduğunu keşfetmiştir. 

 

 

28. Çatlamış Dudaklarınızı İyileştirin

 

Hindistan cevizi yağı çok ideal bir dudak kremidir.

Pürüzsüzce kayar, dudaklarınızı saatlerce nemli tutar ve hatta güneşten bile koruma sağlar daha ne isteyelim.

 

 

29. Salatalarınıza Tat Katın

 

Marketten aldığınız yapay salata sosları berbat derecede şeker ve koruyucu maddelerle doludur.

Hindistan cevizi yağı ise bu soslara sağlıklı bir alternatif olabilir deneyin ve salatalarınızı damak zevkinize göre şekillendirin şimdiden afiyet olsun.

 

 

Son Olarak

 

Hindistan cevizi yağı her anlamda çok sağlıklı bir gıdadır mutfağımızda çok az gözükse de aslında günlük yaşantımızda ona yer vermenin bize çok faydası var. Bu yüzden bu yazımda hindistan cevizi yağının birçok akıllı ve pratik kullanım yolunu paylaştım.

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere sağlıcakla kalın.


Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri

Bu yazı hakkında henüz bir yorum yapılmadı.

Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.

Soru ve görüşleriniz bizim için değerledir. Sorun ve görüşlerinizi iletmenizden memnuniyet duyarız.

Benzer Yazılar

Cevizin Sağlığınız İçin Kanıtlanmış 13 Faydası

Cevizin faydaları için ceviz üzerine yapılan 32 bilimsel çalışma ışığında cevizin 13 faydasını sizin için bir araya getirdik.

Devamı →

Zeytinyağının Kanıtlanmış 11 Faydası

Zeytinyağının faydalarını saymakla bitiremeyiz. Ancak biz sizin için bilimsel araştırmalar ile kanıtlanmış 11 faydasını listeledik.

Devamı →

Tereyağının Faydaları 101: Besin Değerleri ve Sağlık Etkileri

Tereyağ yıllarca zararlı diye nitelendirildi ancak yapılan bilimsel araştırmalar kalp için bile yararlı olduğunu gösteriyor. İşte tereyağının faydaları ve hakkında her şey.

Devamı →

Kinoa Nedir Nasıl Pişirilir Kinoa Tohumu Faydaları Nelerdir?

Kinoa zayıflatır mı, Kinoanın yararları nedir, Kinoa tohumu faydaları nelerdir, Kinoanın zararları var mı, Kinoa nedir? Bugün bu sorulara cevap arayacağız.

Devamı →

Kambu Çayının Bilimsel Olarak Kanıtlanmış 8 Faydası

Mayalanmış kambu çayı binlerce yıldır tüketilen bir çay çeşididir.Her akşam içtiğimiz çayın tüm faydalarını içinde bulundurmasının yanında güzel bir probiyotik kaynağıdır.Kambu çayı içeriğinde çok güçlü antioksidanla...

Devamı →

Badem Yağı Sağlık Faydaları ve Kullanım Alanları

Badem yağı pek çok kullanıma ve potansiyel sağlık yararlarına sahiptir. Bu makale, badem yağının sağlığınıza nasıl fayda sağlayabileceğini ve doğal bir güzellik bakımı olarak nasıl kullanılabileceğini açıklar.

Devamı →

Omega 3 Hangi Besinlerde Var Faydaları Nelerdir?

Omega 3 yağı en sağlıklı yağlardan biri olarak kabul edilir. Sizin için faydalarını ve en iyi bitkisel kaynaklarını bir araya getirdik.

Devamı →

Otofaji Nedir: Kanser Tedavisi, Diyet, Oruç, Faydaları ve Hakkında Her Şey

Otofaji ve mekanizması son yıllarda daha iyi anlaşılmaya başlandı, böylece kanseri önlemek için nasıl kullanılabileceği yeni keşfedilmeye başlandı.

Devamı →

Su Orucu Nedir? Faydaları ve Zararları

Su orucu nedir, sağlık yararları ve riskleri nelerdir? 7 günlük, 3 günlük ve 1 günlük su oruçları nasıl tutulur? Su orucu diyeti hakkında bilimsel çalışmalardan örnekler.

Devamı →

Diyetisyen Misin?

Kategoriler

Instagram Akışı