Hindistan Cevizi Yağı Faydaları ve 29 Pratik Kullanma Yolu

Hindistan Cevizi Yağı Faydaları ve 29 Pratik Kullanma Yolu
Hindistan cevizi yağı çeşitli sağlık yararları sağlar bunun yanında diğer birçok akıllı ve pratik kullanıma sahiptir.
Bu sayfadaki linklere tıklayıp gezinirseniz biz de bir şeyler kazanabiliriz. Destekleriniz için Teşekkür ederiz. 

Hindistan cevizi yağı günümüzde müthiş derecede popülerdir ve bunca popülaritenin iyi bir sebebi var.

 

Hindistan cevizi yağına nereden bakarsanız bakın sadece sağlığınızı arttırır, kendine özgü bir tada sahiptir ve popüleritesi sağ olsun tüm dükkanlarda yaygın olarak bulunur.

 

Gelin beraber Hindistan cevizi yağının hayatınızdaki 29 yerini öğrenelim.

 

1. Cildinizi UV Işınlarından Koruyun

 

Hindistan cevizi yağı cildinize sürdüğünüzde, güneşin kanser edici ultraviyole (UV) ışınlarından koruyan bir kalkana dönüşür. Üstelik bu kalkan sizi kırışıklıklardan ve kahverengi lekelerden de koruyacaktır.

 

Yapılan yeni bir araştırma Hindistan cevizi yağının, güneşin UV ışınlarının en zararlı % 20'sini bloke ettiğini buldu ( 1 ).

 

Tabii ki bir güneş kremi değil, güneş kremleri UV ışınlarının % 90'nı bloke eden ve bazıları denize girseniz bile korumayı sürdüren etkilere sahiptir.

 

Kesinlikle onlarla karşılaştırılamaz ama tüm gün dışarıda olmayacaksanız ciddi derecede iyi bir koruma sağlayacaktır.

 

Bir başka çalışma, Hindistan cevizi yağının, güneşten koruma seviyesinin (SPF) 7 olduğunu ve bunun da çoğu ülkede, vücudunuza temas eden güneşten koruyacağını belirtmiştir (ekvatorda yaşamıyorsanız sizi korumak için yeterli olacaktır.) ( 2 ) 

 

2. Metabolizma Hızınızı Artırın

 

Hindistan cevizi yağı içerdiği orta zincirli trigliseritler ( MCT'ler ) sayesinde yaktığınız kalori miktarını artırabilir. Bunu hızlı bir şekilde emilmesi ve hücrelerinizi daha çok enerji yakmaya itmesiyle sağlar. ( 3 )

 

Üniversitelerde yapılan kontrollü çalışmalar, Hindistan cevizi yağındaki MCT'lerin metabolizma hızını önemli ölçüde arttırdığını göstermiştir. (Kısa süreli de olsa.) ( 4 , 5 )

 

Başka bir araştırma, 24 saatlik bir periyotta ortalama 15-30 gram MCT alan bir kişinin almayanlara nazaran ekstra 120 kalori yaktığını keşfetmiş ( 6 ).

 

 

3. Yemeklerinizi Yüksek Isılarda Güvenle Pişirin

 

Hindistan cevizi yağı çok yüksek doymuş bir yağ içeriğine sahiptir. Hindistan cevizi yağının yaklaşık % 87'si doymuş yağdır. ( 7 )

 

Tabii ki ülkemizde çoğu kişi Hindistan cevizi yağını yemeklerde kullanmıyor ama potansiyeli çok fazladır.

 

Özellikle kızartmalarda ısınınca kanserojen maddeler üreten ayçiçeği yağı yerine, yüksek ısıda pişirme özelliğine sahip Hindistan cevizi yağını tercih edebilirsiniz.

 

Doymuş yağlar, bitkisel yağlarda bulunan doymamış yağ asitlerinin (ayçiçeği yağı) aksine, yüksek sıcaklıklı ısılarda moleküler yapılarını koruyabilirler.

 

Yukarıda bahsedildiği gibi ayçiçeği yağı ve mısır yağı gibi bitkisel yağlar ısıtıldığında moleküler yapıları bozulduğundan toksik ve kanserojen bileşikler üretirler. Bunların sağlığınıza çok ciddi zararı olabilir ( 8 )

 

Bu nedenle, Hindistan cevizi yağı, saf zeytinyağı gibi yüksek sıcaklıklarda pişirme için daha güvenli bir alternatiftir.

 

 

4. Diş Sağlığınızı İyileştirin

 


Hindistan cevizi yağı, ağzınızdaki diş plağına neden olan Streptococcus mutanları denilen, diş çürümesi ve diş eti hastalıklarına sebep olan bakterilere karşı da güçlü bir silah olarak kullanılabilir.

 

Yapılan araştırmalar, Hindistan cevizi yağı ile 10 dakika boyunca gargara yapmanın ağzınızda yaşayan bakterileri etkili bir şekilde azalttığını göstermiştir. (9 )

 

Başka bir araştırmada, Hindistan cevizi yağı ile günlük olarak gargara yapmak, dişlerinden rahatsız (iltihaplı diş eti sahibi) kişilerde enflamasyonu ve plağı önemli ölçüde azaltmıştır. ( 10 )

 

 

5. Vücudunuzu Tahrişten ve Egzamadan Kurtarın

 

Araştırmalar Hindistan cevizi yağının atopik dermatit ve diğer cilt hastalıklarını en az bu hastalıkların ilaçları kadar etkili bir şekilde tedavi ettiğini göstermiş ve diğer geleneksel nemlendiricilerin aksine tedavi edici etkisi olduğunu kaydetmiştir ( 11 , 12 , 13 )

 

Egzamalı çocuklarda yapılan bir çalışma da Hindistan cevizi yağı ile tedavi edilenlerin % 47'sinde büyük gelişmeler olduğunu ortaya koymuştur ( 13 )

 

6. Beyinizi Güçlendirin

 

Hindistan cevizi yağı içerisindeki MCT'ler karaciğeriniz tarafından parçalanarak ve beyninizin doping olarak kullandığı ketonlara dönüşür. Bu da beyninize ekstra enerji kaynağı oluşturur. ( 14 ).

 

Hindistan cevizi yağı üzerinde yapılan birçok araştırma içerisinde bolca bulundurduğu MCT'lerin, epilepsi ve Alzheimer da dahil olmak üzere birçok beyin hastalıklarına birebir yararları olduğunu açığa çıkarmıştır ( 15 , 16 , 17 ).

 

Bilim adamları, vücudun yağ yakımını tetikleyen keton üretimini arttırmak için Hindistan cevizi yağının kullanılmasını önermektedir ( 14 ).

 

 

7. Sağlıklı Mayonez Yapın

 

Marketlerden alacağınız mayonez aslında mayonezden başka her şeyi içinde barındırmaktadır. Çoğu marka bağımlılık yapması için bolca soya yağı ve aşırı şeker ilave etmektedir.

 

Bununla birlikte, kendi mayonezinizi Hindistan cevizi yağı veya zeytinyağı ile yapmak çok daha kolay ve çok daha sağlıklıdır.

 

8. Hindistan Cevizi Yağı Cilde Faydaları, Cildinizi Anında Nemlendirin

 

Hindistan cevizi yağı vücudunuz, bacaklarınız, kollarınız ve özellikle dirsekleriniz için harika bir nemlendirici kaynağıdır.

 

Çok yağlı bir cildiniz yoksa yüzünüzde bile kullanabilirsiniz.

 

Ayrıca topuklarınızda oluşabilecek çatlakların iyileşmesine de yardımcı olacaktır. Bunun için yatmadan önce topuklarınıza ince bir kat uygulayın, çoraplarınızı giyin ve bu tempoyu topuklarınız pürüzsüz olana kadar her akşam uygulayın.

 

9. Enfeksiyonlarla Mücadeleye Yardımcı Olabilir

 

Hindistan cevizi yağı, vücudunuzda olan ya da olabilecek enfeksiyonların tedavisine yardımcı olabilecek antibakteriyel özelliklere sahiptir.

 

Bir test tüpü çalışması, yaygın olarak C. diff olarak bilinen bağırsak bakterilerinin Clostridium difficile'nin büyümesini durdurduğunu ve ciddi ishale neden olduğunu buldu.

 

Bu bakteri vücudunuz için çok ciddi bir sıkıntı olmasına rağmen Hindistan cevizi yağının düzenli tüketilmesi ile bu bakterinin büyümesinin durdurulduğu bulundu ( 18 ).

 

Başka bir araştırma Hindistan cevizi yağının vücudumuzda oluşabilecek mantarlarla da mücadele ettiğini göstermektedir. Bunun sebebinin Hindistan cevizi yağının içindeki laurik asit olduğu düşünülmektedir ( 19 ).

 

Her şeye rağmen, Hindistan cevizi yağının, yenildiğinde veya cilde uygulandığında enfeksiyon tedavisindeki etkisiyle ilgili net kanıtlanmış çalışma yoktur.

 

 

10. 'İyi' HDL Kolesterolünüzü Arttırın

 

Hindistan cevizi yağının küçük bir grup insanda kolesterol seviyesini yükselttiği görülmüştür.

 

Ancak, bu artan kolesterolün aslında “iyi” HDL kolesterolü olduğu bulunmuştur ( 20 , 21 , 22 ).

 

Abdominal obezitesi (vücudundaki yağ oranı göbekte yoğunlaşmış) olan kadınlarda yapılan bir çalışmada, iyi kolesterol olan HDL'nin Hindistan cevizi yağı tüketen bir grupta arttığı, buna karşın soya fasulyesi yağı tüketenlerde azaldığı saptanmıştır ( 22 ).

 

11. Evinizde Sağlıklı Şekersiz Çikolata Yapın

 


Ev yapımı çikolata, Hindistan cevizi yağını evlerimize yemeklerimize sokmanın en lezzetli yoludur.

 

Hindistan cevizi yağı 24 °C eridiği için çikolatanızı buzdolabında veya dondurucuda saklamanız gereklidir.

 

Tarif için internetten veya yemek sitelerinden yararlanabilirsiniz. Şimdiden afiyet olsun.

 

 

12. Göbek Yağını Azaltın

 

Hindistan cevizi yağı, göbeğinizdeki yağları eriterek kalp hastalığı ve tip 2 diyabet gibi Türkiye'de son dönemde çok ciddi rakamlara ulaşmış hastalıklardan kurtulmanıza yardımcı olur ( 21 , 22 , 23 ).

 

Bir araştırma, obez erkeklerin diyet programlarına 2 yemek kaşığı (30 ml) Hindistan cevizi yağı eklemenin eklemeyenlere nazaran bel yağlarından 3 cm daha fazla erittiklerini keşfetmiştir ( 21 ).

 

Kadınlar üzerinde yapılan başka bir araştırma günde 2 çorba kaşığı (30 ml) Hindistan cevizi yağı tüketenlerin bel boyutunda ciddi bir düşüş fark ederken, diğer yağları tüketen gruplarda zayıflamalarına rağmen göbek çevrelerinde hafif bir artış fark etmiştir ( 22 ).

 

 

13. Hindistan Cevizi Yağı ve Sağlıklı Saç

 

Hindistan cevizi yağı saçınızı sağlıklı tutmanıza yardımcı olabilir.

 

Bir çalışma, Hindistan cevizi yağı, mineral yağı ve ayçiçeği yağının saç üzerindeki etkilerini karşılaştırdı.

 

Sadece Hindistan cevizi yağı, şampuanlamadan önce veya sonra uygulandığında saçtan protein kaybını önemli ölçüde azalttı. Bu sonuç hem sağlıklı hem de hasar görmüş saçlarda meydana geldi.

 

Araştırmacılar, Hindistan cevizi yağındaki ana yağ asidi olan laurik asidin benzersiz yapısının, diğer birçok yağın yapamayacağı şekilde saç köklerine nüfuz edebileceği sonucuna vardı ( 24 ).14. Hindistan Cevizi Yağı ve Zayıflama, Açlığınızı Unutun

 

Hindistan cevizi yağı içindeki orta zincirli trigliseritler (MCT'ler) sayesinde tüm gün bir şey yemeseniz bile leptin seviyenizi yukarıda tutar ve açlığınızı unutmanıza yardımcı olur ( 3 , 25 , 26 ).

 

Yeni yapılan küçük çaplı bir araştırma, yüksek MCT diyeti uygulayan erkeklerin, düşük veya orta MCT’li diyetleri uygulayan erkeklerden daha az yediklerini ve daha fazla kilo verdiklerini buldu ( 26 ).

 

 

15. Yaralarınızın İyileşmesini Hızlandırın

 

Bir çalışma, yaraları Hindistan cevizi yağıyla tedavi edilen farelerin yaralarının enfeksiyon tutma ihtimalinin azaldığını ve yaralarınızı kapatan molekül olan kolajen üretimini arttırdığını buldu. Sonuç olarak, yaralarınızı normalden çok hızlı iyileştirir ( 27 ).

 

Hindistan cevizi yağının bu yaraları iyileştiren etkisinden yararlanabilmek için doğrudan yaraya biraz sürün ve bir bandajla örtün kısa sürede iyileştiğini göreceksiniz şimdiden geçmiş olsun.

 

 

16. Kemik Sağlığını Arttırın

 

Hayvanlar üzerinde yapılan araştırmalar, Hindistan cevizi yağındaki antioksidanların, kemik hücrelerine zarar veren moleküllere savaş açıp onları nötralize ederek kemik sağlığını koruyabildiğini göstermiştir ( 28 , 29 ).

 

Altı haftalık bir farenin, Hindistan cevizi yağıyla beslendiğinde kemiklerinin çok daha güçlenip genişlediği fark edilmiş. Bu durum kemik yapısının iyileştiğinin göstergesidir ( 29 ).17. Size Zararı Olmayan Bir Böcek İlacı 

 

Evet doğru okuyorsunuz Hindistan cevizi yağı ve bazı uçucu yağlar, böcekleri ve sinekleri uzaklaştırmanın ve onlardan korunmanın doğal bir yoludur.

 

Burada formül çok önemli, Hindistan cevizi yağını direk olarak vücudunuza uygulamanız sizi sivrisineklerden korumayabilir.

 

Ancak Tayland Üniversitesi'nde yapılan bir araştırmada birçok farklı uçucu yağın karışımına Hindistan cevizi yağı eklendiğinde, sivrisinek ısırıklarını % 98 oranında azalttığı ve ciddi bir koruma sağlandığı sonucuna ulaşılmış ( 30 ).

 

 

18. Candida Albicans Mantarıyla Savaşın

 

Candida albicans, 200 farklı çeşidi olup insanda enfeksiyona sebep olan vücudun ılık ve nemli bölgelerinde görülen bir mantar türüdür.

 

Yapılan derin araştırmalar, Hindistan cevizi yağının vücudun candida enfeksiyonları ile savaşmaya yardımcı olduğunu göstermektedir ( 31 , 32 ).

 

Araştırmacılar Hindistan cevizi yağının, candida enfeksiyonlarına özel ilaçlar kadar etkili olduğunu keşfetmişlerdir ( 32 )

 

 

19. Kolay Çıkmayan Lekelere Elveda Deyin

 

Çıkmayan lekeleriniz için tek ihtiyacınız biraz karbonat ve Hindistan cevizi yağı, halı, koltuk, kıyafet hiç fark etmez.

 

Karbonat ve Hindistan cevizi yağını macun olana kadar karıştırın ardından lekenin üstüne sürün 5 dakika sonra sildiğinizde lekeden eser kalmadığını göreceksiniz.

 

20. İltihabı Söküp Atın

 

Hayvanlar üzerinde yapılan araştırmaların bize gösterdiği, düzenli bir şekilde Hindistan cevizi yağı ile beslenmenin vücudumuzun herhangi bir sebepten karşılaşabileceği enfeksiyonlardan ve iltihaplardan ciddi derecede koruma sağladığıdır.

 

İnsanlar üzerinde yapılan araştırmalarda ise, düzenli olarak Hindistan cevizi yağı ile beslenmenin, özellikle bitkisel yağlara nazaran vücudunuzu hastalıklara ve iltihaba karşı koruduğunu göstermiştir. Ancak tabii ki her zaman daha fazla araştırma ile daha net cevaplara ihtiyacımız var.

 

 

21. Doğal Deodorant

 

Aslında teriniz kokmuyor, terinizi kötü kokutan cildinizde yaşayan bakteriler. 

 

Hindistan cevizi yağının güçlü antibakteriyel özelliği onu kimyasal içermeyen harika doğal bir deodorant yapar.

 

İnternette Hindistan cevizi yağı ve başka doğal malzemelerle yapılan deodorantlar için kolay tarifler bulabilirsiniz.

 

 

22. Anında Enerji Kaynağı

 

Hindistan cevizi yağı, birçok gıdada bulunan uzun zincirli trigliseritlerden farklı olarak sindirilen orta zincirli trigliserit yağ asitleri de içerir.

 

Bu yağlar doğrudan bağırsaklarınızdan karaciğerinize gider, burada kan şekeri seviyesini yükseltmeden sizin için sağlıklı hızlı bir enerji kaynağına dönüşür.

 

 

23. Tırnaklarınıza Sağlık Katın

 


Hindistan cevizi yağı, tırnaklarınızı ve tırnak etlerinizi beslemek için adeta bir ilaçtır.

 

Tırnaklarınızı beslemek için tırnak etlerine az miktarda Hindistan cevizi yağı sürün ve birkaç dakika masaj yapın. Bunu düzenli bir şekilde yaparsanız oje sürmeden parlayan tırnaklara kavuşursunuz.

 

 

24. Romatizmanızı Rahatlatın

 

Romatizma, kandaki iltihaplanmadan dolayı eklemlerin hareket ettiğinde ciddi bir ağrı ile karşılaşmasıyla anlatılır.

 

Hayvanlar üzerinden yapılan yeni bir araştırmanın bize gösterdiği, Hindistan cevizi yağında bulunan polifenol adı verilen antioksidanların, romatizma ağrılarını hafifletmesidir.

 

Romatizmalı fareler üzerinde yapılan bir araştırma, Hindistan cevizi yağının içinde bulunan polifenoller ile yapılan tedavinin eklemlerdeki şişliği ve iltihap oranını azalttığını tespit etti. 

 

Bununla beraber, Hindistan cevizi yağında bulunan bu polifenollerin farklı yollarla vücuda alındığında aynı etkilere sahip olduğuna dair herhangi bir kanıt yoktur.

 

25. Mobilyalarınızı Parlatın

 

Hindistan cevizi yağı ahşap mobilyalarınızın parlak ve canlı görünmesini sağlayacaktır.

 

Doğal ahşabın içindeki güzelliği ortaya çıkarmanın yanı sıra toz tutmaz bir özelliği de mevcut. Ayrıca, mobilyalarınıza cila gibi hoş olmayan bir koku yerine hoş bir koku da verecektir.

 

26. Maskaranızı Silerken Gözlerinizi Besleyin

 

Hindistan cevizi yağı makyaj temizlemek için birebirdir. Pamuklu bir beze (veya pamuğa) az sürün ve maskarayı gözlerinizden yavaş yavaş silin. Tüm makyaj izleri kısa bir sürede giderken göz kapaklarınız beslenecektir.

 

27. Karaciğerinizi Yenileyin

 

Hayvanlar üzerinde yapılmış başka bir araştırma, Hindistan cevizi yağındaki doymuş yağların karaciğerinizi kötü beslenmeden kaynaklanan yağlanmış, ölmüş ve hasar görmüş hücrelerini yenilemeye yardımcı olduğunu keşfetmiştir. 

 

28. Hindistan Cevizi Yağı Dudaklara Sürülür Mü? Çatlamış Dudaklarınızı İyileştirin

 


Hindistan cevizi yağı çok ideal bir dudak kremidir.

 

Pürüzsüzce kayar, dudaklarınızı saatlerce nemli tutar.

 

29. Salatalarınıza Tat Katın

 

Marketten aldığınız yapay salata sosları aşırı derecede şeker ve koruyucu maddelerle doludur.

 

Hindistan cevizi yağı ise bu soslara sağlıklı bir alternatif olabilir. Deneyin ve salatalarınızı damak zevkinize göre şekillendirin.

 

Uzun Lafın Kısası

 

Hindistan cevizi yağı çeşitli sağlık yararları sağlar bunun yanında diğer birçok akıllı ve pratik kullanıma sahiptir.

 

Her zaman elinizde bol miktarda Hindistan cevizi yağı bulundurun. Ne zaman ihtiyaç duyacağınızı asla bilemezsiniz.

 

Hindistan cevizi yağı tüm gün bir şey yemeseniz bile leptin seviyenizi yukarıda tutar ve açlığınızı unutmanıza yardımcı olur. Bütün bunların yanı sıra diyetinize sadece bir gıda ekleyerek mucize beklemek, sadece zayıflama kürleri ve zayıflama çayları deneyip mucizevi sonuçlar beklemeye benzer. Bunun yerine kendinize sağlıklı bir beslenme düzeni oluşturmanız gerekmektedir. Sağlıklı ve dengeli beslenmeye adım atmak için online diyetisyenler tarafından sizin için hazırlanmış online diyet imkanlarından faydalanabilirsiniz. Şimdi zayıflamaya başlamak için online diyet satın alabilirsiniz. (Tıkla ve Zayıflamaya Başla!)Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri

Bu yazı hakkında henüz bir yorum yapılmadı.

Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.

Soru ve görüşleriniz bizim için değerledir. Sorun ve görüşlerinizi iletmenizden memnuniyet duyarız.

Benzer Yazılar

Diyetisyen Misin?

Kategoriler