Hindistan Cevizi Yağının Faydaları ve 29 Akıllı Pratik Kullanma Yolu

Hindistan Cevizi Yağının Faydaları ve 29 Akıllı Pratik Kullanma Yolu
Hindistan cevizi yağı faydaları ile nasıl kullanılacağı, cilde ve yüzde nasıl kullanılacağı, saça faydaları, zayıflama için nasıl kullanılacağını sizin için yazdık.
Kinoa Unu 330 Gr

Hindistan cevizi yağına nereden bakarsanız bakın sadece sağlığınızı arttırır, zarif kendine özgü bir tada sahiptir ve popüleritesi sağolsun tüm dükkanlarda yaygın olarak bulunur.

Gelin beraber hindistan cevizi yağının hayatınızdaki 29 yerini öğrenelim.

 

 

1. Cildinizi UV Işınlarından Koruyun

 

Hindistan cevizi yağını cildinize sürdüğünüzde, güneşin kanser edici ultraviyole (UV) ışınlarından koruyan bir kalkana dönüşür. Üstelik bu kalkan sizi kırışıklıklardan ve kahverengi lekelerden de koruyacaktır.

Yapılan yeni bir araştırma hindistan cevizi yağının, güneşin UV ışınlarının en zararlı % 20'sini bloke ettiğini buldu ( 1 ).

Tabi ki, bir güneş kremi değil güneş kremleri UV ışınlarının %90'nı bloke eden ve bazıları denize girseniz bile korumayı sürdüren etkilere sahip.

Kesinlikle onlarla karşılaştırılamaz ama tüm gün dışarıda olmayacaksanız ciddi derecede iyi bir koruma sağlayacaktır.

Bir başka çalışma, hindistan cevizi yağının, güneşten koruma seviyesinin (SPF) 7 olduğunu bu da çoğu ülkenin aldığı güneşten koruyacağını belirtmiştir.( 2 ) (ekvatorda yaşamıyorsanız sizi korumak için yeterli olacaktır.)

 

2. Metabolizma Hızınızı Artırın

 

Hindistan cevizi yağı içerdiği orta zincirli trigliseritler ( MCT'ler ) sayesinde yaktığınız kalori miktarını arttırabilir. Bunu hızlı bir şekilde emilmesi ile ve hücrelerinizi daha çok enerji yakmaya itmesiyle sağlar. ( 3 )

Üniversitelerde yapılan kontrollü çalışmalar, hindistan cevizi yağındaki MCT'lerin metabolizma hızını önemli ölçüde arttırdığını göstermiştir. (Kısa sürelide olsa.) ( 4 , 5 )

Başka bir araştırma, 24 saatlik bir periyotta ortalama 15-30 gram MCT alan bir kişinin almayanlara nazaran 120 kalori ekstra yaktığını keşfetmiş.( 6 ).

 

 

3. Yemeklerinizi Yüksek Isılarda Güvenle Pişirin

 

Hindistan cevizi yağı çok yüksek doymuş bir yağ içeriğine sahiptir. Hindistan cevizi yağının yaklaşık %87'si doymuş yağdır. ( 7 )

Tabi ki ülkemizde kimse hindistan cevizi yağını yemeklerde kullanmıyor ama potansiyel çok fazla.

Özellikle kızartmalarda ısınınca kanserojen maddeler üreten ayçiçek yağı yerine, yüksek ısıda pişirme özelliğine sahip hindistan cevizi yağını tercih edebilirsiniz.

Doymuş yağlar, bitkisel yağlarda bulunan doymamış yağ asitlerinin (ayçiçek yağı) aksine, yüksek sıcaklıklara ısılarda moleküler yapılarını koruyabilirler.

Yukarıda bahsettiğim gibi ayçiçek yağı ve mısır yağı gibi bitkisel yağlar ısıtıldığında moleküler yapıları bozulduğundan toksik ve kanserojen bileşikler üretirler. Bunların sağlığınıza çok ciddi zararı olabilir ( 8 )

Bu nedenle, hindistan cevizi yağı, saf zeytinyağı gibi yüksek sıcaklıklarda pişirme için daha güvenli bir alternatiftir.

 

 

4. Diş Sağlığınızı İyileştirin

 

Hindistan cevizi yağı, ağzınızdaki diş plağına neden olan Streptococcus mutanları denilen, diş çürümesi ve diş eti hastalıklarına sebep olan bakterilere karşıda güçlü bir silah olarak kullanılabilir.

Yapılan araştırmalarda, hindistan cevizi yağı ile 10 dakika boyunca gargara yapmak. Ağzınızda yaşayan bakterilerin etkili bir şekilde azalttığını göstermiştir. (9 )

Başka bir araştırmada, hindistan cevizi yağı ile günlük olarak gargara yapmak, dişlerinden rahatsız gençlerde (iltihaplı diş eti sahibi) enflamasyonu ve plağı önemli ölçüde azaltmıştır. ( 10 )

 

 

5. Vücudunuzu Tahrişten ve Egzamadan Kurtarın

 

Araştırmalar hindistan cevizi yağının atopik dermatit ve diğer cilt hastalıklarını en az bu hastalıkların ilaçları kadar etkili bir şekilde tedavi ettiğini göstermiş ve diğer geleneksel nemlendiricilerin aksine tedavi edici etkisi olduğu kaydedilmiş. ( 11 , 12 , 13 )

Egzamalı çocuklarda yapılan bir çalışmada, hindistan cevizi yağı ile tedavi edilenlerin % 47'sinde büyük gelişmeler olduğunu ortaya koymuş. ( 13 )

 

 

6. Beyinizi Güçlendirin

 

Hindistan cevizi yağı içerisindeki MCT'ler karaciğeriniz tarafından parçalanarak ve beyninizin doping olarak kullandığı ketonlara dönüşür. Buda Beyninize ekstra enerji kaynağı oluşturur. ( 14 ).

Hindistan cevizi yağı üzerinde yapılan birçok araştırma içerisinde bolca bulundurduğu, MCT'lerin, epilepsi ve Alzheimer’da ( 15 , 16 , 17 ) dahil olmak üzere birçok beyin hastalıklarına birebir yararları olduğunu açığa çıkarmıştır.

Bilim adamları, vücudun yağ yakımını tetikleyen keton üretimini arttırmak için hindistan cevizi yağının kullanılmasını önermektedir ( 14 ).

 

 

7. Sağlıklı Mayonez Yapın

 

Marketlerden alacağınız mayonez aslında mayonezden başka her şeyi içinde barındırmaktadır. Çoğu marka bağımlılık yapması için bolca soya yağı ve aşırı şeker ilave etmektedir.

Bununla birlikte, kendi mayonezinizi hindistan cevizi yağı veya zeytinyağı ile yapmak çok daha kolay ve çok daha sağlıklıdır.

 

 

8. Cildinizi Anında Nemlendirin

 

Hindistan cevizi yağı vücudunuz, bacaklarınız, kollarınız ve özellikle dirsekleriniz için harika bir nemlendirici kaynağıdır.

Çok yağlı bir cildiniz yoksa yüzünüze bile kullanabilirsiniz.

Ayrıca topuklarınızda oluşabilecek çatlakların iyileşmesine de yardımcı olacaktır. Bunun için yatmadan önce topuklarınıza ince bir kat uygulayın, çoraplarınızı giyin ve bu tempoyu topuklarınız pürüzsüz olana kadar her akşam uygulayın.

 

 

9. Enfeksiyonlarla Mücadeleye Yardımcı Olabilir

 

Hindistan cevizi yağı, vücudunuzda olan, olabilecek enfeksiyonların tedavisine yardımcı olabilecek antibakteriyel özelliklere sahiptir.

Araştırma laboratuvarlarında yapılan bir çalışmada, şiddetli kronik ishale neden olan en yaygın bakteri Clostridium difficile enfeksiyonu, bu enfeksyon bağırsak bakterisi olan bu Clostridium difficile ile oluyor.

Bu bakteri vücudunuz için çok ciddi bir sıkıntı olmasına rağmen hindistan cevizi yağının düzenli tüketilmesi ile bu bakterinin büyümesinin durdurduğu bulundu. ( 18 ).

Başka bir araştırma hindistan cevizi yağının vücudumuzda oluşabilecek mantarlarla da mücadele ettiğini göstermektedir. Bunu hindistan cevizi yağının içindeki laurik asit olduğu düşünülmektedir. ( 19 ).

Her şeye rağmen, hindistan cevizi yağının, yenildiğinde veya cilde uygulandığında enfeksiyon tedavisinde ki etkisiyle ilgili net kanıtlanmış çalışma yoktur.

 

 

10. 'İyi' HDL Kolesterolünüzü Arttırın

 

Hindistan cevizi yağının küçük bir grup insanda kolesterol seviyesini yükselttiği görülmüş.

Ancak, bu artan kolesterol aslında “iyi” HDL kolesterolü olduğu bulunmuş. ( 20 , 21 , 22 ).

Abdominal obezitesi(vücudundaki yağ oranı göbekte yoğunlaşmış) olan kadınlarda yapılan bir çalışmada , iyi kolesterol olan HDL'nin hindistan cevizi yağı tüketen bir grupta arttığı, buna karşın soya fasulyesi yağı tüketenlerde azaldığı saptanmıştır. ( 22 ).

 

 

11. Evinde Ellerinle Sağlıklı Şekersiz Çikolata Yapın

 

Ev yapımı çikolata, hindistan cevizi yağını evlerimize yemeklerimize sokmanın en lezzetli yoludur.

Hindistan cevizi yağı 24 ° C eridiği için çikolatanızı buzdolabında veya dondurucuda saklamanız gereklidir.

Tarif için internetten veya yemek sitelerinden yararlanabilirsiniz. Şimdiden afiyet olsun.

 

 

12. Göbek Yağını Azaltın

 

Hindistan cevizi yağı, göbeğinizdeki yağları eriterek kalp hastalığı ve tip 2 diyabet gibi Türkiye'de son dönemde çok ciddi rakamlara ulaşmış hastalıklardan kurtulmanıza yardımcı olur.( 21 , 22 , 23 ).

Bir araştırma, obez erkeklerin diyet programlarına 2 yemek kaşığı (30 ml) hindistan cevizi yağı ekleyerek bel yağlarından eklemeyenlere nazaran 3 cm daha fazla erittiklerini keşfetmişler.( 21 ).

Kadınlar üzerinde yapılan başka bir araştırmada günde 2 çorba kaşığı (30 ml) hindistan cevizi yağı tüketenlerin bel boyutunda ciddi bir düşüş fark ederken, diğer yağları tüketen gruplarda zayıflamalarına rağmen göbek çevrelerinde hafif bir artış fark etti ( 22 ).

 

 

13. Sağlıklı Saçlara Merhaba Deyin

 

Hindistan cevizi yağı saçınızı sağlıklı tutmanıza yardımcı olabilir.

Saç ile yapılan bir çalışmada hindistan cevizi yağının saç üzerindeki etkileri araştırılmış.

Sadece hindistan cevizi yağının, şampuanlamadan önce veya sonra uygulandığında saçtaki protein kaybını(saç teli kaybı) önemli ölçüde azalttığı görülmüş. Bu sonuç hem saçı hem de saç köklerine faydası olduğunu ortaya çıkarmıştır.

Araştırmacılar, laurik asidin benzersiz yapısının, hindistan cevizi yağındaki ana yağ asidi diğer yağların çoğunun yapamayacağı şekilde saç köklerine nüfuz ettiği sonucuna ulaşmışlardır. ( 24 ).14. Açlığınızı Unutun

 

Hindistan cevizi yağı içindeki orta zincirli trigliseritler (MCT'ler) sayesinde tüm gün birşey yemeseniz bile leptin seviyenizi yukarda tutar ve açlığınızı unutmanıza yardımcı olur. ( 3 , 25 , 26 ).

Yeni yapılan küçük çaplı bir araştırma, yüksek MCT diyetini uygulayan erkeklerin, düşük veya orta MCT’li diyetleri uygulayan erkeklerden daha az yedilerini ve daha fazla kilo verdiklerini buldu.( 26 ).

 

 

15. Yaralarınızın İyileşmesini Hızlandırın

 

Bir çalışma, yaraları hindistan cevizi yağıyla tedavi edilen farelerin yaralarının enfeksyon tutma ihtimalinin azaldığını ve yaralarınızı kapatan molekül olan kolajen üretimini arttırdığını buldu. Sonuç olarak, yaralarınızı normalden çok hızlı iyileştirir. (Tabiki kalp yaraları ve duygusal yaralar dahil değil.) (27 ).

Hindistan cevizi yağının bu yaraları iyileştiren etkisinden yararlanabilmek için doğrudan yaraya biraz sürün ve bir bandajla örtün kısa sürede iyileştiğini göreceksiniz şimdiden geçmiş olsun.

 

 

16. Kemik Sağlığını Arttırın

 

Hayvanlar üzerinde yapılan araştırmalar, hindistan cevizi yağındaki antioksidanların, kemik hücrelerine zarar veren moleküllere savaş açıp onları nötralize ederek kemik sağlığını koruyabildiğini göstermiştir. ( 28 , 29 ).

Altı haftalık bir fare, hindistan cevizi yağıyla beslendiğinde kemiklerinin çok daha güçlenip genişlediğini fark etmişler. Bu durum kemik yapısının iyileştiğinin göstergesiymiş ( 29 ).17. Size Zehri Olmayan Bir Böcek İlacı 

 

Evet doğru okuyorsunuz hindistan cevizi yağı ve bazı uçucu yağlar, böcekleri ve sinekleri uzaklaştırmanın ve onlardan korunmanın doğal bir yoldur.

Burada formül çok önemli hindistan cevizi yağını direk olarak vücudunuza uygulamanız sizi sivrisineklerden korumayabilir.

Ancak Tayland üniversitesinde yapılan bir araştırmada bir çok farklı uçucu yağın karışımına hindistan cevizi yağı eklendiğinde sivrisinek ısırıklarını %98 oranında azalttığı ve ciddi bir koruma sağlandığına ulaşılmış ( 30 ).

 

 

18. Candida Albicans Mantarıyla Savaşın

 

Candida albicans, 200 farklı çeşidi olup insanda enfeksiyona sebep olan vücudun ılık ve nemli bölgelerinde görülen bir mantar türüdür.

Yapılan derin araştırmalar, hindistan cevizi yağının vücudun kandida enfeksiyonları ile savaşmaya yardımcı olduğunu göstermektedir ( 31 , 32 ).

Araştırmacılar hindistan cevizi yağının, kandida enfeksiyonlarına özel ilaçlar kadar etkili olduğunu keşfetmişlerdir. ( 32 )

 

 

19. Kolay Çıkmayan Lekelere Elveda Diyin

 

Çıkmayan lekeleriniz için tek ihtiyacınız biraz karbonat ve hindistan cevizi yağı, halı, koltuk, kıyafet hiç fark etmez.

Karbonat ve hindistan cevizi yağını macun olana kadar karıştırın ardından lekenin üstüne sürün 5 dakika sonra sildiğinizde lekeden eser kalmadığını göreceksiniz.

 

 

20. İltihabı Söküp Atın

 

Hayvanlar üzerinde yapılan araştırmaların bize gösterdiği, düzenli bir şekilde hindistan cevizi yağı ile beslenmenin vücudumuzun herhangi bir sebepten karşılaşabileceği enfeksiyonlardan ve iltihaplardan ciddi derecede koruma sağladığını göstermiştir.

İnsanlar üzerinde yapılan araştırmalarda ise, düzenli olarak hindistan cevizi yağı ile beslenmenin, özellikle bitkisel yağlara nazaran vücudunuzu hastalıklara ve iltihaba karşı koruduğunu göstermiştir. Ancak tabiki her zaman daha fazla araştırma ile daha net cevaplara ihtiyacımız var.

 

 

21. Doğal Deodorant

 

Aslında teriniz kokmuyor, terinizi kötü kokutan cildinizde yaşayan bakteriler. 

Hindistan cevizi yağının güçlü antibakteriyel özelliği onu kimyasal içermeyen harika bir doğal deodorant yapar.

İnternette hindistan cevizi yağı ve başka doğal malzemelerle yapılan deodorantlar için kolay tarifler bulabilirsiniz şimdiden hayırlı olsun.

 

 

22. Anında Enerji Kaynağı

 

Hindistan cevizi yağı, birçok gıdada bulunan uzun zincirli trigliseritlerden farklı olarak sindirilen orta zincirli trigliserit yağ asitleri de içerir.

Bu yağlar doğrudan bağırsaklarınızdan karaciğerinize gider, burada kan şekeri seviyesini yükseltmeden sizin için sağlıklı hızlı bir enerji kaynağına dönüşür.

 

 

23. Tırnaklarınıza Sağlık Katın

 

Hindistan cevizi yağı, tırnaklarınızı ve tırnak etlerinizi beslemek adeta bir ilaçtır.

Tırnaklarınızı beslemek için tırnak etlerine az miktarda hindistan cevizi yağı sürün ve birkaç dakika masaj yapın. Bunu düzenli bir şekilde yaparsanız oje sürmeden parlayan tırnaklara kavuşursunuz.

 

 

24. Romatizmanızı Rahatlatın

 

Romatizma, kandaki iltihaplanmadan dolayı eklemlerin hareket ettiğinde ciddi bir ağrı ile karşılaşmasıyla anlatılır.

Hayvanlar üzerinden yapılan yeni bir araştırmanın bize gösterdiği, hindistan cevizi yağında bulunan polifenol adı verilen antioksidanların, romatizma ağrılarını hafiflettiğini öne sürüyor.

Romatizmalı fareler üzerinde yapılan bir araştırma, hindistan cevizi yağının içinde bulunan polifenoller ile yapılan tedavinin eklemlerdeki şişliği ve iltihap oranını azalttığını tespit etti. 

Bununla beraber, hindistan cevizi yağında bulunan bu polifenol farklı yollarla vücuda alındığında aynı etkilere sahip olduğuna dair herhangi bir kanıt yoktur.

 

 

25. Cilayı Boş Verin Hindistan Cevizi Yağıyla Mobilyalarınızı Parlatın

 

Hindistan cevizi yağı ahşap mobilyalarınızın parlak ve canlı görünmesini sağlayacaktır.

Doğal ahşabın içindeki güzelliği ortaya çıkarmanın yanı sıra toz tutmaz bir özelliği de mevcut. Ayrıca, mobilyalarınıza cila gibi pis bir koku yerine hoş bir esans güzel bir kokuda verecektir.

 

 

26. Maskaranızı Silerken Gözlerinizi Besleyin

 

Hindistan cevizi yağı makyaj temizlemek için birebirdir. Pamuklu bir bezle(veya pamuğa) az sürün ve maskarayı gözlerinizden yavaş yavaş silin tüm makyaj izleri kısa bir sürede giderken göz kapaklarınız güzel bir çiçek gibi beslenecektir.

 

 

27. Karaciğerinizi Yenileyin

 

Hayvanlar üzerinde yapılmış başka bir araştırma, hindistan cevizi yağındaki doymuş yağlar karaciğerinizi kötü beslenmeden kaynaklanan yağlanmış, ölmüş ve hasar görmüş hücrelerini yenilemeye yardımcı olduğunu keşfetmiştir. 

 

 

28. Çatlamış Dudaklarınızı İyileştirin

 

Hindistan cevizi yağı çok ideal bir dudak kremidir.

Pürüzsüzce kayar, dudaklarınızı saatlerce nemli tutar ve hatta güneşten bile koruma sağlar daha ne isteyelim.

 

 

29. Salatalarınıza Tat Katın

 

Marketten aldığınız yapay salata sosları berbat derecede şeker ve koruyucu maddelerle doludur.

Hindistan cevizi yağı ise bu soslara sağlıklı bir alternatif olabilir deneyin ve salatalarınızı damak zevkinize göre şekillendirin şimdiden afiyet olsun.

 

 

Son Olarak

 

Hindistan cevizi yağı her anlamda çok sağlıklı bir gıdadır mutfağımızda çok az gözükse de aslında günlük yaşantımızda ona yer vermenin bize çok faydası var. Bu yüzden bu yazımda hindistan cevizi yağının birçok akıllı ve pratik kullanım yolunu paylaştım.

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere sağlıcakla kalın.


Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri

Bu yazı hakkında henüz bir yorum yapılmadı.

Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.

Soru ve görüşleriniz bizim için değerledir. Sorun ve görüşlerinizi iletmenizden memnuniyet duyarız.

Benzer Yazılar

Hindistan Cevizi Yağı Neden En Sağlıklı Yağdır?

Hindistan cevizi yağı geçmişte şeytanlaştırıldı, doymuş yağ oranının yüksek olması nedeniyle. Ancak yeni bilimsel çalışmalar aslında çok yararı olduğunu gösteriyor.

Devamı →

Hindistan Cevizi Yağının Faydaları ve Besin Değerleri

Hindistan Cevizi Yağının Bilimsel Kanıtlanmış 10 FaydasıHindistan cevizi yağı, "süper gıda" olarak sınıflandırılabilecek az sayıdaki gıdadan biridir.Benzersiz yağ asitleri kombinasyonunun sağlığınız üzerinde olumlu etkileri ol...

Devamı →

Hindistan Cevizinin Faydaları ve Besin Değerleri

Hindistan cevizi, hindistan cevizi ağacının (Cocos nucifera) meyvesidir.Su, süt, yağ ve lezzetli eti için kullanılır.Hindistan cevizi tropik bölgelerde 4.500 yıldan fazla bir süredir yetişir. Ancak son zamanlarda lezzetleri, mutfak kullan...

Devamı →

Cevizin Sağlığınız İçin Kanıtlanmış 13 Faydası

Cevizin faydaları için ceviz üzerine yapılan 32 bilimsel çalışma ışığında cevizin 13 faydasını sizin için bir araya getirdik.

Devamı →

Zeytinyağının Kanıtlanmış 11 Faydası

Zeytinyağının faydalarını saymakla bitiremeyiz. Ancak biz sizin için bilimsel araştırmalar ile kanıtlanmış 11 faydasını listeledik.

Devamı →

Tereyağının Faydaları 101: Besin Değerleri ve Sağlık Etkileri

Tereyağ yıllarca zararlı diye nitelendirildi ancak yapılan bilimsel araştırmalar kalp için bile yararlı olduğunu gösteriyor. İşte tereyağının faydaları ve hakkında her şey.

Devamı →

Somon Yağının Faydaları ve Besin Değerleri

Somon Yağının 8 Etkileyici FaydasıSomon yağı son derece zengin bir Omega-3 yağ kaynağı olarak bilinir.Somon yağında bulunan ana Omega-3 yağları eikosapentaenoik asit (EPA) ve docoheksaenoik asittir (DHA) (1).Araştırmalar, EPA ve DHA'n...

Devamı →

Kinoa Nedir Nasıl Pişirilir Kinoa Tohumu Faydaları Nelerdir?

Kinoa zayıflatır mı, Kinoanın yararları nedir, Kinoa tohumu faydaları nelerdir, Kinoanın zararları var mı, Kinoa nedir? Bugün bu sorulara cevap arayacağız.

Devamı →

Kambu Çayının Bilimsel Olarak Kanıtlanmış 8 Faydası

Mayalanmış kambu çayı binlerce yıldır tüketilen bir çay çeşididir.Her akşam içtiğimiz çayın tüm faydalarını içinde bulundurmasının yanında güzel bir probiyotik kaynağıdır.Kambu çayı içeriğinde çok güçlü antioksidanla...

Devamı →

Badem Yağı Sağlık Faydaları ve Kullanım Alanları

Badem yağı pek çok kullanıma ve potansiyel sağlık yararlarına sahiptir. Bu makale, badem yağının sağlığınıza nasıl fayda sağlayabileceğini ve doğal bir güzellik bakımı olarak nasıl kullanılabileceğini açıklar.

Devamı →

Omega 3 Hangi Besinlerde Var Faydaları Nelerdir?

Omega 3 yağı en sağlıklı yağlardan biri olarak kabul edilir. Sizin için faydalarını ve en iyi bitkisel kaynaklarını bir araya getirdik.

Devamı →

Otofaji Nedir: Kanser Tedavisi, Diyet, Oruç, Faydaları ve Hakkında Her Şey

Otofaji ve mekanizması son yıllarda daha iyi anlaşılmaya başlandı, böylece kanseri önlemek için nasıl kullanılabileceği yeni keşfedilmeye başlandı.

Devamı →

Su Orucu Nedir? Faydaları ve Zararları

Su orucu nedir, sağlık yararları ve riskleri nelerdir? 7 günlük, 3 günlük ve 1 günlük su oruçları nasıl tutulur? Su orucu diyeti hakkında bilimsel çalışmalardan örnekler.

Devamı →

Şekersiz Fıstık Ezmesi ve Faydaları

Fıstık ezmesi satın alırken ilave şeker ve yağ içermeyen türleri tercih edin. Fıstık ezmesinin kilo verme üzerine etkileri ve hakkında her şey bu yazıda.

Devamı →

Türk Kahvesinin Faydaları ve Zararları?

Türk kahvesi kültürümüzün önemli bir paçası, aynı zamanda çarpıntı yapıyor veya uyku kaçırıyor gibi etkilerinin varlığını herkes biliyor. Yarları ve yan etkilerini bu yazımızda inceliyoruz.

Devamı →

Zencefil, Zencefil Çayı, Zencefil Tozunun Faydaları ve Zencefil Zayıflatır Mı?

Zencefil en çok kökü için yetiştirilen, hamur işi ve pişirme işlemlerinde kullanılan çok özel inanılmaz faydalı bir bitkidir. Zencefil iltihabı azaltır, sindirimi düzenler ve iştahınızı bastırır. Bu özellikler sayesinde birçok...

Devamı →

Tarçının Faydaları, Tarçınlı Su ve Tarçın Çayının Faydaları Nelerdir?

Tarcın tüketmenin bir çok yolu var, çay olarak, siyah çay ile beraber veya birçok tatlı veya içeceğe eklenerek. Tarçın ayrıca birçok faydaya sahiptir.

Devamı →

Kirazın Faydaları ve Besin Değerleri

Kiraz sadece lezzetli değil, aynı zamanda güçlü etkileri olan vitamin, mineral ve bitki bileşikleri ile doludur. İşte kirazlar hakkında her şey...

Devamı →

Dutun Faydaları ve Hakkında Her Şey

Dutun faydaları nelerdir, vitamin mineral içeriği, içerdiği bitki bileşikleri, hangi hastalıklar için faydalı olduğu ve yan etkileri var mı? Hepsi bu yazıda...

Devamı →

Şeftalinin Faydaları ve Besin Değerleri

Şeftali, lezzetli tatlı, besleyici sulu bir meyvedir. Şeftalinin sağlık faydaları ve farklı tüketme seçenekleri ile yazın en çok tercih edilen meyvelerdendir.

Devamı →

Eriğin Faydaları ve Besin Değerleri

Erik ve kuru erikler sağlık için gerekli vitamin, mineral, bitki bileşikleri ve antioksidanlarla doludur. Bu makale eriğin etkileyici sağlık yararlarını gözden geçirmektedir.

Devamı →

Karpuzun Faydaları ve Besin Değerleri

Bu makale karpuzun bilimsel kanıtlara dayalı olarak, sağlık yararları, besin içeriği, bitkisel bileşikler ve daha fazlası hakkında detaylı bilgi içeren bir incelemesidir.

Devamı →

Tahinin Faydaları ve Besin Değerleri

Tahin çok farklı şekillerde ve besinlerle tüketilsede, sağlık açısından sağladığı yararları öğrenince şaşırabilirsiniz. Bu makale, tahininin 9 sağlık faydasına odaklanmaktadır.

Devamı →

Kavunun Faydaları ve Besin Değerleri

Kavun, düşük kan basıncı, iyileştirilmiş insülin duyarlılığı ve azalmış kas ağrıları dahil olmak üzere çeşitli sağlık yararları ile ilişkilendirilir bu sağlık yararları ve daha fazlası bu makalede...

Devamı →

İncirin Faydaları ve Besin Değerleri

İncir, ister taze ister kurutulmuş olsun, sağlıklı bir seçenektir. İşte besin değerleri ve sağlık yararları ile incir hakkında bilmeniz gereken her şeyi sizin için bu makalede inceledik.

Devamı →

Lahana Suyu Faydaları ve Yan Etkileri

Lahana suyu besinler ile doludur ve içilmesi birçok sağlık yararı ile ilişkilendirilmiştir. Bu makale, sağlık yararları ve sakıncaları da dahil olmak üzere lahana suyu hakkında bilmeniz gereken her şeyi incelemektedir.

Devamı →

Stevia Faydaları Ve Zararları

Stevia, son zamanlarda popüler olan bir tatlandırıcıdır ve özellikle sıfır şeker ifadesi olan tatlı gıdalara eklenir, bunlara gazlı içecekler, dondurmalar, çikolatalar dahildir.

Devamı →

Nar Çekirdeğinin Faydaları

Nar Çekirdeği Nedir Yenilir Mi?Nar, tohumlarla dolu güzel kırmızı bir meyvedir. Nar tohumları nar tanelerinin içinde bulunur.Nar tanelerini yerken ortasında bulunan sert kısım nar tohumudur.  Nar tohumlarının besin içeriğinden yar...

Devamı →

Karabuğday ve Karabuğday Unu Nedir Faydaları Nelerdir?

Karabuğday Besin Değerleriİsmine rağmen, karabuğday bir buğday türü değildir ve bu nedenle glutensizdir.Karabuğday, genellikle psödokaller(tahıl taklitçileri) adı verilen bir yiyecek grubuna aittir.Psödokaller, tahıl gevreği olarak t...

Devamı →

Balın Faydaları ve Besin Değerleri

Balın 10 Şaşırtıcı FaydasıEski zamanlardan beri, bal hem gıda hem de ilaç olarak kullanılmıştır.Faydalı bitki bileşikleri açısından oldukça zengindir ve birçok sağlık yararı sunar. Bal, %100 boş kalorili olan rafine şeker yer...

Devamı →

Balın Şaşırtıcı Faydaları

Bal, son 2500 yıldır dünyanın dört bir yanındaki sayısız kültür tarafından kullanılmaktadır. Balın sağladığı sayısız sağlık yararı, Ayurveda tedavisi gibi geleneksel ilaçların önemli bir unsuru olmasına rağmen, bilim adaml...

Devamı →

C Vitamini Faydaları

C vitamini esansiyeldir, Yani vücut tarafından üretilemeyen bir vitamindir. Bununla birlikte, vücudunuzda birçok rolü vardır.Suda çözünür portakal, çilek, kivi, biber, brokoli, lahana ve ıspanak gibi birçok meyve, sebzede bulunur.C vita...

Devamı →

Kuşburnu Çayının Faydaları ve Besin Değerleri

Kuşburnu Çayının 8 Müthiş FaydasıKuşburnu çayı, kuşburnu bitkisinin meyvelerinden yapılan bir bitki çayıdır.Narin ve çiçeksi bir lezzete sahip olan kuşburnu çayı, içtikten sonra hafif şekerli bir tat verir.Kuşburnu yaprakların...

Devamı →

Susamın Faydaları ve Besin Değerleri

Susam Tohumlarının Sağlığa ve Beslenmeye Dair 15 FaydasıSusam tohumları, Sesamum indicum bitkisinin kabuğunda yetişen minik, yağ bakımından zengin tohumlardır.Soyulmamış tohumlar, yenilebilir dış kabuğuna dokunulmamış halde gelirk...

Devamı →

B12 Faydaları

Kobalamin olarak da bilinen B12 vitamini vücudunuzun ihtiyaç duyduğu, ancak üretemediği önemli bir vitamindir.Hayvansal ürünlerde doğal olarak bulunur, ancak bazı gıdalara eklenir. Oral veya enjeksiyon olarak kullanılabilir.B12 vitamini v...

Devamı →

Susam Yağı Faydaları

Susam Yağının Bilimsel Olarak İspatlanmış 10 FaydasıSusam bitkisinin besinsel nitelikleri, bazılarına yağını “Yağlı Tohumların Kraliçesi” olarak adlandırmak için ilham verdi (1).Pedaliaceae familyasına ait olan, yenilebilir toh...

Devamı →

Papatya Çayının Faydaları ve Besin Değerleri

Papatya Çayının Sağlığınıza 5 FaydasıPapatya çayı çeşitli sağlık yararları sunan popüler bir içecektir.Papatya Asteraceae bitki ailesinin çiçeklerinden gelen bir bitkidir. Yüzlerce yıldır çeşitli sağlık durumları için do...

Devamı →

Balığın Faydaları ve Besin Değerleri

Düzenli Balık Yemenin 11 YararıBalıklar, gezegenimizdeki en sağlıklı yiyecekler arasındadır.                                          &n...

Devamı →

A Vitamini Faydaları

Bilimin Desteğiyle A Vitamini Sağlığının 6 FaydasıA vitamini, insan sağlığı için son derece önemli olan bir grup yağda çözünen bileşik için kullanılan genel bir terimdir.Vücudunuzdaki pek çok işlem için gereklidir. Bunlar sağ...

Devamı →

Kuru Erik Ve Erik Kompostosunun Faydaları ve Besin Değerleri

Kuru erik ve Kuru Erik Hoşafının FaydalarıVücudunuzun su ihtiyacını gidermek, organlarınızı korumak için harika bir yoldur. Aynı zamanda sağlıklı cildin sırlarından biridir.Günde önerilen sekiz bardak su içmek, bunun için iyidir....

Devamı →

Kollajenin Faydaları

Kollajen Takviyesi Almanın En Önemli 6 FaydasıKollajen vücudunuzdaki en bol miktarda bulunan proteindir.Tendonlar, bağlar, cilt ve kaslar dahil olmak üzere birkaç vücut parçasını oluşturan bağ dokularının ana bileşenidir (1).Kollajen ...

Devamı →

Teff Tohumunun Faydaları ve Diyetinize Eklemeniz İçin 8 Neden

Teff, boyutu minnacık. Fakat işlevi o kadar da minnacık olmayan bir tahıldır.Etiyopya'da yetişen ve injera (ekşi mayalı bazlama) ekmeği yapmak için kullanılan Teff, uzun bir yararlar listesine sahip küçük bir tahıldır.Toronto'da yaşa...

Devamı →

Kuru Yemişlerin 8 Müthiş Sağlık Faydaları ve Besin Değerleri

Kuru Yemişlerin 8 Sağlık FaydasıKuru yemişler çok popüler bir besindir.Lezzetli, kullanışlı. Ketodan vegana kadar her türlü diyette tadını çıkarabilirsiniz.Yağları yüksek olmasına rağmen, bazı etkileyici sağlık ve kilo avantaj...

Devamı →

Limonun Faydaları ve Besin Değerleri

Limonun Besin Değerleri ve Sağlığa FaydalarıLimonlar (Citrus limon), dünyanın en popüler narenciye meyveleri arasındadır.Limon ağaçları üzerinde yetişirler ve ağaçkavunu ile misket limonunun orijinal birer hibrididirler.Limonun tadı...

Devamı →

Ispanağın Faydaları ve Besin Değerleri

Ispanağın Besin Değerleri ve Sağlık FaydalarıIspanak (Spinacia oleracea), Pers kökenli bir yeşil yapraklı sebzedir.Amaranth ailesine aittir. Pancar ve kinoa ile akrabadır. Dahası, besinler ve antioksidanlarla dolu olduğu için çok sağl...

Devamı →

Zerdeçalın Faydaları ve Besin Değerleri

Zerdeçal ve Zerdeçal Sarısının (Kürkümin) Kanıtlanmış 10 FaydasıZerdeçal, var olan en etkili besin takviyesi olabilir.Pek çok yüksek kaliteli çalışma, zerdeçalın vücudunuz ve beyniniz için büyük faydaları olduğunu göstermekt...

Devamı →

Isırgan Otunun Faydaları

Isırgan Otunun Kanıta Dayalı FaydalarıIsırgan otu (Urtica dioica), eski çağlardan beri bitkisel tıpta temel bir malzeme olmuştur.Eski Mısırlılar, artrit tedavisi ve bel ağrısını tedavi etmek için ısırgan otu kullanmış, Roma asker...

Devamı →

Teff'in Faydaları

Bilimsel olarak Eragrostis tef adıyla bilinen Teff, Poaceae veya Gramioneae familyasının küçük taneli tahıllardan oluşan yaygın bir tahıl ürünüdür.Bitkinin Etiyopya'da M.Ö. 4000 ile 1000 yılları arasında ortaya çıktığına ve ço...

Devamı →

Yulafın Faydaları

Yulafın FaydalarıYulafın Besin Değerleri ve Sağlığa FaydalarıYulaf (Avena sativa), temel olarak Kuzey Amerika ve Avrupa'da yetişen tam tahıllı bir gevrektir.Çok iyi bir lif kaynağıdır, özellikle beta glukandır ve vitamin, mineral ve ...

Devamı →

Arı Sütünün Faydaları

Arı sütü, bal arıları tarafından genç ve olgun kraliçe arıları beslemek için üretilen jelatinimsi bir maddedir.Çeşitli fiziksel rahatsızlıkları ve kronik hastalıkları tedavi etmek için sıklıkla diyet takviyesi olarak satılır.U...

Devamı →

Arı Poleni Faydaları ve Besin Değerleri

Çalışmalar arı polenini ve bileşiklerini, iltihaplanmanın azaltılmasının yanı sıra gelişmiş bağışıklık, menopoz semptomları ve yara iyileşmesi gibi sağlık yararları ile ilişkilendirmiştir.

Devamı →

Elmanın Sağlık Faydaları

Elma sizin için inanılmaz derecede sağlıklıdır. Onları yemek diyabet ve kanser de dahil olmak üzere pek çok önemli hastalık riskini azaltmak için kolay bir yoldur.

Devamı →

Lahananın Faydaları Lahana Turşusu Ve Kapuskanın Hızlı Kilo Vermeniz Üzerine Etkisi

Lahana, olağanüstü sağlıklı bir besindir. Olağanüstü bir besin profiline sahiptir. Özellikle C ve K vitaminleri bakımından zengindir.

Devamı →

Yaban Mersini Faydaları Yaban Mersini Kurusu

Azalmış iltihaplanma ve kan şekeri seviyelerinin yanı sıra gelişmiş görme ve kalp sağlığı ile bağlantılıdırlar. Beyin işlevini iyileştirebilir, bakterilerle savaşabilir ve ülseratif kolit belirtilerini azaltabilirler.

Devamı →

Limon Kabuğunun Faydaları ve Kullanım Alanları

Araştırmalar limon kabuğunun birçok sağlık faydası olduğunu göstermektedir, limon kabuğu lif, vitamin, antioksidanlar ile doludur ve anti kanser özelliği vardır.

Devamı →

Ihlamurun Faydaları

Ihlamur çayı içmek rahatlamayı teşvik edebilir, iltihaplanma ile mücadeleye yardımcı olabilir, ağrıları hafifletebilir ve sindirim sisteminizi yatıştırır.

Devamı →

Uzun Dönemli Kilo Vermenin Bilime Dayanan 9 Yolu

Bu dokuz stratejiyi kullanarak, yağ kaybını kalıcı hale getirmek için sağlam bir temel oluşturabilir ve verdiğiniz kiloları almadan sağlıklı güzel bir hayat yaşayabilirsiniz.

Devamı →

Hızlı Yağ Yakmanın En İyi 14 Yolu

Hızlı yağ yakma ve hızlıca sağlığınıza kurtulmak için uygulamanız gereken en iyi 14 yöntemi bilimsel araştırmalar ışığında araya getirdik.

Devamı →

Et Pişirmenin En Sağlıklı Yolu Nedir?

Et pişirmenin en sağlıklı yollarını kurban bayramının yaklaşmasıyla sizin için araştırdık her pişirme yöntemini avantaj ve dezavantajları burada.

Devamı →

Basen Eritme: Basenlere Veda Etmenin 10 Efektif Yolu

Basenle vücut yağlarının depolandığı bölgelerden biridir, eğer sizde basenlerinizden memnun değilseniz bu basen eritme hareketlerini mutlaka deneyin.

Devamı →

Düşük Karbonhidrat Diyeti Yapmanın En Popüler 8 Yolu

Düşük karbonhidratlı diyetler son yıllarda popüler hale gelmiş ve birçok farklı yöntemi mevcuttur. Düşük karbonhidrat diyeti yapmanın en popüler 8 yolunu sizin için inceledik.

Devamı →

Karbonhidrat Tüketiminizi Azaltmanın 15 Kolay Yolu

Karbonhidratları kesmenin sağlığınız için büyük yararları olabilir.Birçok çalışma, düşük karbonhidratlı diyetlerin kilo vermeniz, diyabet veya prediyabeti kontrol etmenize yardımcı olabileceğini göstermiştir (1, 2, 3).Karbonhid...

Devamı →

Sperm Sayısını Arttırmanın 10 Yolu

Erkek Verimliliğini Arttırmanın ve Sperm Sayısını Arttırmanın 10 YoluKısırlık dünya çapında büyümekte olan bir sorundur.Her altı çiftten biri kısırlıktan etkileniyor ve araştırmacılar her üç vakadan birinin yalnızca erkek p...

Devamı →

Kilo Vermeniz Durduysa Tekrar Hızlandırmanın 14 Basit Yolu

Kilo vermeye çalışan herkes ilk önce hızlı bir şekilde kilo verir sonra bir duraksama yaşarlar bu duraksamayı en hızlı geçmenin 14 yolu bu yazımızda...

Devamı →

Sindiriminizi Doğal Olarak Geliştirmenin En İyi 11 Yolu

Lif, sağlıklı yağ ve besin bakımından zengin bir gıda diyeti uygulamak, sağlıklı sindirime doğru atılan ilk adımdır. Sindirimi geliştirmek için en iyi 11 yol.

Devamı →

Doğal olarak Kan Şekeri Düzeylerini Düşürmenin 15 Kolay Yolu

Yüksek kan şekeri, vücudunuz şekeri kandan hücrelere etkili bir şekilde aktaramadığında oluşur.Kontrol edilmediğinde, bu diyabete yol açabilir.2012 yılında yapılan bir araştırma, Türkiye’deki yetişkinlerin %11 ila %14'ünün tip ...

Devamı →

Yorgunlukla Mücadelenin 15 Yolu

Kronik yorgunluk çağımızın nispetten yeni hastalıklarından biri sayılır birçok nedeni olabilir biz nedenleri ve nasıl kurtulabileceğinizi yazdık.

Devamı →

İnsülin Duyarlılığınızı Arttırmanın 14 Doğal Yolu

Bu yazımızda kan şekerini dengeleyen insülin hormonuna karşı duyarlılığı arttırmanın 14 doğal yolunu sizin bilimsel araştırmalar ışığında açıkladık.

Devamı →

Otopilotta Kilo Vermenin Kanıta Dayalı 7 Yolu (Kalori Saymadan)

Hormonları optimize eden, açlığı azaltan ve metabolizmayı artıran birkaç basit değişiklik yaparak, tek bir kaloriyi saymadan çok fazla kilo verebilirsiniz.

Devamı →

Büyüme Hormonunu Doğal Olarak Artırmanın 11 Yolu

Büyüme hormonu metabolizma, hücre onarımı ve diğer hayati fonksiyonlar için gereklidir. Basit ipuçları ile BH seviyenizi kolay bir şekilde artırabilirsiniz.

Devamı →

Sağlıklı Kemiklere Sahip Olmanın 10 Doğal Yolu

Sağlıklı kemikleriniz olması son derece önemlidir.Çocukluk, ergenlik ve erken yetişkinlik döneminde kemiklerinize mineraller dahil edilir. 30 yaşına geldiğinizde en yüksek kemik kütlesine ulaşırsınız.Bu süre zarfında yeterli kemik ...

Devamı →

Diyetisyen Misin?

Kategoriler

Instagram Akışı