Haşlanmış Yumurta Diyeti İncelemesi: Kilo Kaybı İçin Çalışır Mı?

Haşlanmış Yumurta Diyeti İncelemesi: Kilo Kaybı İçin Çalışır Mı?

Sadece haşlanmış yumurta diyeti nasıl yapılır? Yumurta diyeti nedir? Yumurta diyeti nasıl yapılır? Hızlı ve etkili kilo kaybı vaat eden düşük karbonhidratlı, düşük kalorili bir beslenme planıdır.

3 günde 15 kilo verdiren diyet, 1 haftada 10 kilo verdiren diyet listesi gibi sağlıksız diyetlere başvurmadan önce, sağlıklı ve dengeli beslenmeye adım atmak için online diyetisyenlerimiz tarafından sizin için hazırlanmış online diyet imkanlarından faydalanabilirsiniz. (Tıkla ve Zayıflamaya Başla!)

Haşlanmış yumurta nasıl yapılır? Yumurta kaç dakikada haşlanır? Yumurta haşlama süresi ne kadar? Haşlanmış yumurta kalorisi, haşlanmış yumurta kaç kalori öğrenmek için tıklayın.

Haşlanmış Yumurta Diyeti Nedir? Sadece Haşlanmış Yumurta Diyeti Nasıl Yapılır?

Sadece Haşlanmış Yumurta Diyeti, Arielle Chandler tarafından yayınlanan 2018 tarihli bir kitaba dayanan bir beslenme planıdır.

Diyetin çeşitli varyasyonları olmasına rağmen, tipik olarak her öğünde yumurta veya başka bir yağsız protein türü, nişastalı olmayan sebzeler ve günde bir ila iki porsiyon düşük karbonhidratlı meyve yemeyi içerir.

Diyetin yaratıcısına göre, bu düşük karbonhidratlı, düşük kalorili yeme düzeni, sadece 2 haftada 11 kg'a kadar kilo vermenize yardımcı olabilir.

Destekçiler, kilo kaybını artırmanın yanı sıra, diyetin kan şekeri kontrolünü iyileştiren, sağlıklı görmeyi destekleyen ve kemiklerinizi, saçlarınızı ve tırnaklarınızı güçlendiren besinler sağladığını iddia ediyor.

Kitap, diyetinizi özel zevklerinize ve tercihlerinize göre uyarlamayı kolaylaştıran yapılandırılmış bir yemek planı, tarifler ve yemek ve kaçınılması gereken yiyecekler sunar.

Kilo vermek istiyorum diyorsanız zayıflamak için günlük almanız gereken kalori hesabına göre online diyetisyenler tarafından sizin için hazırlanmış online diyet imkanlarından faydalanabilirsiniz. (Tıkla ve Zayıflamaya Başla!)

Özet: Haşlanmış Yumurta Diyeti, düşük karbonhidratlı, düşük kalorili bir beslenme planıdır ve diyetinizi birkaç belirli yiyecek grubuyla sınırlandırarak kilo kaybını hızla artırdığını iddia eder.

Haşlanmış Yumurta Diyeti Nasıl Uygulanır?

1 haftada 7 kilo verdiren yumurta diyeti - Diyet & Egzersiz

Haşlanmış Yumurta Diyeti, günün her öğünü için belirli yiyeceklere izin verir ve arada atıştırmalıklara izin verilmez.

Kahvaltıda en az iki yumurta, bir porsiyon domates veya kuşkonmaz gibi nişastalı olmayan bir sebzenin yanı sıra greyfurt gibi düşük karbonhidratlı bir meyve tüketmelisiniz.

Öğle ve akşam yemekleri nişastalı olmayan sebzelerden ve yumurtadan veya tavuk veya balık gibi başka bir yağsız protein türünden küçük bir porsiyondan oluşmalıdır.

Planın bir parçası olarak egzersiz gerekli olmasa da, sonuçları en üst düzeye çıkarmak için bisiklete binme, aerobik veya hızlı yürüyüş gibi hafif fiziksel aktiviteler teşvik edilir.

Diyetin bir seferde yalnızca birkaç hafta takip edilmesinin amaçlandığını unutmayın. Bundan sonra, normal bir diyete geri dönmenizi kolaylaştırmak için bir geçiş dönemi önerilir.

Haşlanmış yumurta ne kadar sürede pişmeli? Öğrenmek için tıkla.

Yumurta Diyetinde Yenecek Yiyecekler

Hızlı kilo verdiren diyetler yapmak yerine sağlıklı ve dengeli beslenmeye adım atarak zayıflamak istiyorum diyorsanız uygun online diyet ücreti ile online diyet satın alabilirsiniz (Tıkla ve Zayıflamaya Başla!)

Haşlanmış Yumurta Diyeti çoğunlukla yumurta, yağsız proteinler ve düşük karbonhidratlı meyve ve sebzelerden oluşur.

Su ve şekersiz çay veya kahve dahil kalorisiz içeceklere de izin verilir.

Diyetin bir parçası olarak teşvik edilen yiyeceklerden bazıları şunlardır:

 • Yumurtalar: yumurta sarısı ve beyazı
 • Yağsız proteinler: derisiz kümes hayvanları, balık ve yağsız kuzu eti, sığır eti.
 • Nişastalı olmayan sebzeler: ıspanak, karalahana, roka, brokoli, dolmalık biber, kabak, lahana ve domates
 • Düşük karbonhidratlı meyveler: limon, misket limonu, portakal, karpuz, çilek ve greyfurt
 • Katı ve sıvı yağlar: hindistan cevizi yağı, tereyağı ve mayonez - hepsi küçük miktarlarda
 • İçecekler: su, maden suyu, diyet soda ve şekersiz çay ve kahve
 • Otlar ve baharatlar: sarımsak, fesleğen, zerdeçal, biber, biberiye ve kekik

Planın bazı varyasyonları, yağsız süt ve az yağlı yoğurt ve peynir gibi az yağlı süt ürünlerine de izin verir.

Günlük Alınması Gereken Protein Miktarını Kaç Yumurta Karşılar?

Yumurta Diyeti Yaparken Sakınılması Gereken Yiyecekler

Haşlanmış Yumurta Diyeti, nişastalı sebzeler, tahıllar ve birçok meyve dahil olmak üzere çoğu yüksek karbonhidratlı gıdayı sınırlar .

Tatlı ve tuzlu atıştırmalıklar, dondurulmuş yemekler ve fast food gibi işlenmiş yiyeceklerin yanı sıra soda gibi şekerle tatlandırılmış içecekler de sınırsızdır.

Haşlanmış yumurta diyetinde sakınılması gereken bazı yiyecekler:

 • Nişastalı sebzeler: patates, tatlı patates, baklagiller, mısır ve bezelye
 • Yüksek karbonhidratlı meyveler: muz, ananas, mango ve kuru meyve
 • Tahıllar: ekmek, makarna, kinoa, kuskus, farro, kara buğday ve arpa
 • İşlenmiş gıdalar: pastırma, hazır yemekler, fast food, cips, simit, kurabiye ve tatlılar
 • Şekerle tatlandırılmış içecekler: soda, meyve suyu, tatlı çay ve sporcu içecekleri

Özet: Haşlanmış yumurta diyeti, her biri nişastalı olmayan sebzeler, düşük karbonhidratlı meyveler ve yumurta veya diğer yağsız proteinlerden oluşan günde sadece üç öğün yemek yemeyi içerir. Öğün aralarında ara öğünlere izin verilmez.

Kilo vermek istiyorum, hızlı kilo verme yöntemlerini deneyip duruyorum ama sonuç aynı diyorsanız eğer sağlıklı şekilde kilo vermek için online diyetisyenlerden size uygun biçimde hazırlanan diyet listesini satın alabilirsiniz (Hadi Zayıfla!)

Kilo Vermenize Yardımcı Olabilir Mi?

Haşlanmış yumurta diyeti, çoğunlukla yumurta , nişastalı olmayan sebzeler ve düşük karbonhidratlı meyve gibi düşük kalorili malzemelerden oluşur .

Bu nedenle, diyeti takip etmek muhtemelen bir kalori açığına yol açacaktır, bu da gün boyunca yaktığınızdan daha az kalori tüketeceğiniz anlamına gelir. Birkaç faktör kilo yönetimini etkilese de, kilo kaybı için bir kalori açığı çok önemlidir (1, 2, 3).

Haşlanmış Yumurta Diyeti ayrıca karbonhidrat bakımından düşüktür ve bu da kilo kaybını daha da artırabilir (4).

Aslında, 12 çalışmanın gözden geçirilmesi, kısa süreli, düşük karbonhidrat diyeti uygulamasının kilo kaybını önemli ölçüde artırdığını ve kan basıncı gibi kalp hastalığı için diğer bazı risk faktörlerini iyileştirdiğini buldu (5).

Vücut kitle indeksi (VKİ) 25 veya daha fazla olan 164 kişide yapılan bir araştırma, 20 hafta boyunca düşük karbonhidrat diyeti uygulamasının metabolizmayı önemli ölçüde artırdığını ve yüksek karbonhidrat diyetine kıyasla açlık hormonu grelin düzeylerini düşürdüğünü buldu (6).

Bununla birlikte, diyet başlangıçta kilo kaybına yol açsa da, normal bir diyete devam ettiğinizde kaybettiğiniz kiloları geri kazanabileceğinizi unutmayın. Bu nedenle, sürdürülebilir, uzun vadeli kilo kaybı için en iyi seçenek olmayabilir.

Özet: Haşlanmış Yumurta Diyeti, kısa süreli kilo kaybına neden olabilecek kalori ve karbonhidrat bakımından düşüktür. Bununla birlikte, normal diyete devam edildiğinde tekrar kilo alabilirsiniz.

yumurta diyeti | Diyetisyen Konya

Potansiyel Faydalar

Haşlanmış Yumurta Diyeti, sağlık için önemli olan birçok vitamin, mineral ve antioksidan açısından zengin olan yağsız proteinler, yumurtalar, meyveler ve sebzeler dahil olmak üzere çeşitli sağlıklı yiyecekleri teşvik eder (7, 8).

Diyet ayrıca şekerli içecekler ve işlenmiş yiyecekler gibi sağlıksız içerikleri de sınırlar .

Araştırmalar, kalori, karbonhidrat ve ilave şeker bakımından yüksek olmasının yanı sıra, şekerle tatlandırılmış içeceklerin boşluklar, yüksek tansiyon, iltihaplanma ve insülin direnci gibi sorunlara katkıda bulunabileceğini göstermektedir (9, 10, 11).

Ayrıca araştırmalar, işlenmiş yiyecekleri yemenin daha yüksek obezite, kalp hastalığı ve kanser riski ile ilişkili olabileceğini göstermektedir (12, 13, 14).

Tarifler, yemek planları ve hangi yiyeceklerin yenilip kaçınılması gerektiği konusunda rehberlik sağladığından, daha fazla yapı arayan bir diyet yapıyorsanız, Haşlanmış Yumurta Diyetinin yararlı olabileceğini de belirtmek gerekir.

Özet: Haşlanmış Yumurta Diyeti, birkaç besleyici bileşen yemeyi teşvik eder ve birçok sağlıksız yiyeceği sınırlar. Aynı zamanda diğer birçok yeme planından daha fazla yapı ve rehberlik sunar.

Olası Dezavantajlar

Haşlanmış Yumurta Diyeti oldukça kısıtlayıcıdır ve çok az çeşitlilik sunar, yalnızca bir avuç belirli yiyeceğe izin verir ve tüm yiyecek gruplarını ortadan kaldırır.

Bu sadece diyetin uzun vadede takip edilmesini zorlaştırmakla kalmaz, aynı zamanda beslenme ihtiyaçlarınızı karşılamayı da zorlaştırır. Yalnızca birkaç özel yiyeceğe izin verildiğinden, besin eksikliği riskiniz artabilir - özellikle de diyeti uzun süreli izlerseniz.

Örneğin, tam tahıllar lif, vitamin ve mineral bakımından zengindir, patates gibi nişastalı sebzeler ise harika bir C vitamini, potasyum ve magnezyum kaynağıdır. Bu yiyecek gruplarının hiçbirinin diyete girmesine izin verilmez (15, 16).

Dahası, diyetin kalorisi o kadar düşüktür ki pek çok insan için yeterli olmayabilir.

Uzun süreli kalori kısıtlaması, düşük enerji seviyeleri, bozulmuş bağışıklık fonksiyonu, azalmış kemik yoğunluğu ve adet bozuklukları gibi ciddi yan etkilere neden olabilir (17, 18, 19, 20).

Plan ayrıca tüm gıda gruplarını ortadan kaldırarak ve gıda alımını ciddi şekilde kısıtlayarak sağlıksız beslenme alışkanlıklarını teşvik edebilir.

Son olarak, yumurtalar geçmişte kolesterol içerdikleri için sağlıksız olarak kabul edilirken, araştırmacıların yumurta yemenin kan kolesterol seviyenizi yalnızca minimum düzeyde etkilediğini bulduklarını unutmayın (21).

Özet: Haşlanmış Yumurta Diyeti oldukça kısıtlayıcıdır, sürdürülemez ve çok az çeşitlilik sunar. Ayrıca kalori alımınızı ciddi şekilde azaltır ve sağlıksız beslenme alışkanlıklarını teşvik edebilir.

Uzun Lafın Kısası

Haşlanmış Yumurta Diyeti, hızlı ve etkili kilo kaybı vaat eden düşük karbonhidratlı, düşük kalorili bir beslenme planıdır.

Bununla birlikte, aynı zamanda oldukça kısıtlayıcı, takip etmesi zor ve sürdürülemez.

Ayrıca, kısa süreli kilo kaybına neden olsa da, normal bir diyete geri döndüğünüzde muhtemelen kaybettiğiniz kiloları geri kazanacaksınız.

İşlenmiş gıdaları ve şekerli içecekleri sınırlandırmak gibi planın bazı ilkelerini sağlıklı, çok yönlü bir diyete dahil etmek, başarılı uzun vadeli kilo kaybı için daha etkili bir yaklaşım olabilir.


Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın