Haşlanmış Yumurta Kaç Kalori

Haşlanmış Yumurta Kaç Kalori

155 kcal 100 gram(g)
Miktar Birim
Glisemik Indeks (GI):
32 Düşük

Besinin Sağlık Puanı

Zayıflamak İçin:
Dengeli Beslenmek İçin:
Kilo Almak İçin:

İyi: "Haşlanmış Yumurta" Protein, Vitamin D, Riboflavin (B2), Vitamin B12, Pantotenik Asit, Selenyum, Fosfor için iyi bir besin kaynağıdır.

Kötü: "Haşlanmış Yumurta" yüksek Doymus Yağ A., Kolestrol nedeniyle dikkatli tüketilmelidir.

Besin Denge Skoru

37 Denge Skoru

Besin Denge Skoru için kullanılan besin yoğunlukları, gıdaların 1000 kalorili kısmında bulunan Günlük Değerlerinin yüzdelerinden elde edilir.

Daha yüksek Besin Denge Skoru için çabalamak iyi bir fikirdir, ancak bu sayıya takıntılı olmayın. Unutmayın ki bu puan gıdadaki 1.000 kaloride bulunan besin maddelerine dayanmaktadır. Tek bir günde, muhtemelen bu miktarın iki katını tüketmeniz olasıdır, bu yüzden diyetiniz için toplam Besin Denge Skoru 100'ün altında olsa bile tam olarak beslenmeniz mümkündür.

Tokluk Faktörü

2.47
2.47
0 5

Tokluk Faktörü hemen hemen her tür diyet veya gıda listesi ile birlikte kullanılabilir. Daha yüksek Tokluk Faktörü olan yiyecekleri seçerek, daha az kalori tüketme şansınızı artırırken, aynı zamanda açlığınızı en aza indirirsiniz. Tokluk Faktörü gıdanın 100 gramında bulunan kalori, protein, lif ve yağ miktarları üzerinden yapılan hesaplama ile oluşur ve 0 ile 5 arasında bir değer alır. Daha Fazla...

Haşlanmış Yumurta Glisemik Indeksi

Glisemik Indeks (GI):
32 Düşük
Glisemik Yük (GL):
1 Yüksek

 • Glisemik indeks, gıdalara 0 ile 100 arasında verilen bir değerdir. Glisemik indeksin yüksek olması bu gıdanın kan şekerini hızlı yükselteceğini gösterir.
 • Çok tatlı ve şekerli yiyecekler yüksek Glisemik İndekslere sahip olsa da, patates veya beyaz ekmek gibi nişastalı yiyecekler baldan veya sofra şekerinden bile daha yüksek puan alır.
 • Vücudunuzun glisemik cevabı hem tüketilen karbohidratın türüne hem de miktarına bağlıdır. Bu durumu da Glisemik Yük iyi bir şekilde açıklar. Glisemik yükü hesaplamak için gıdada bulunan karbonhidrat miktarının glisemik indeks ile çarpıp 100'e bölün.

Glisemik Indeks (GI)
Düşük
Normal
Yüksek
   0
56
69
100
Glisemik Yük (GL)
Düşük
Normal
Yüksek
   0
10
19
100

Kalori Dağılımı

%3 %64 %33
Karbonhidrat Yağ Protein

(*) Bu gıdadaki kalorinin büyük bir kısmı Yağ'dan geliyor.

155 Kaloriyi Nasıl Yakarım?

Haşlanmış yumurta kalori, haşlanmış yumurta kaç kaloridir? 100 gram haşlanmış yumurta besin değeri ve enerji değeri nelerdir?


Yumurta Besin Değerleri ve Yumurta Faydaları


Yumurta kaç gramdır? Bir orta boy yumurta yaklaşık 50 gramdır. Yumurtalar yüksek kaliteli proteinler, vitaminler, mineraller, iyi yağlar ve çeşitli elementler ile doludur.

Orta boy bir yumurta besin değerleri şunları içerir:
 • Yumurta protein değeri 9 temel amino asitin tümü ile 5 gram yağ ve 7 gram protein içerir ve sadece 80 kalori enerji içerir.
 • Demir, fosfor, selenyum ve A, B12, B2 ve B5 vitaminleri bakımından zengindir.
 • Yaklaşık 113 mg kolin içerir, beyin için çok önemli bir besindir.
Diyetinize yumurtaları dahil etmeye karar verirseniz, sarısını yediğinizden emin olun, çünkü yumurtanın sarısının besin değerleri hemen hemen bütün besinleri içerir.

Haşlanmış yumurta denildiği zaman akla gelen ilk sorulardan biri “Haşlanmış yumurta sağlıklı mı?” sorusu olur. Haşlanmış yumurta gezegendeki en besleyici yiyecekler arasındadır.

Yumurtalar o kadar besleyicidir ki genellikle "doğanın multivitamini" olarak adlandırılırlar. Bir orta boy haşlanmış yumurta kalori değeri 85.25 kalori olan haşlanmış yumurta birçok insanın eksik olduğu eşsiz antioksidanlar ve güçlü besin maddeleri içerirler. Haşlanmış yumurta besin değerlerinden biri de kolestroldür. Yumurtaların kolesterol bakımından yüksek olduğu doğrudur.

Diyet kolesterolünün kan kolesterol seviyelerini yükseltmesi mantıklı görünse de genellikle bu şekilde çalışmaz. Karaciğeriniz aslında büyük miktarlarda kolesterol üretir, çünkü kolesterol hücreleriniz için gerekli bir besindir. Haşlanmış yumurta besin değerleri gibi daha yüksek miktarda yüksek kolesterol içeren yiyecekler yediğinizde karaciğeriniz daha az kolesterol üretmeye başlar. Tersine, yiyeceklerden az kolesterol aldığınızda, karaciğeriniz daha fazlasını üretir. Bu nedenle, kan kolesterol düzeyleri çoğu insanda gıdalardan daha fazla kolesterol yediklerinde önemli ölçüde değişmez. Yumurta ve kolestrol ilişkisi hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak isterseniz blog yazımızı okumaya devam edebilirsiniz (Oku).

Bununla birlikte, yumurta yemeye verilen yanıt bireyler arasında değişmektedir: İnsanların %70'inde yumurta kolesterolü yükseltmez. Diğer %30'da ("hiper cevaplayıcı" olarak adlandırılır), yumurta toplam ve LDL kolesterolü hafif yükseltebilir. Bütün bunların yanı sıra ailesel hiperkolesterolemi veya ApoE4 adı verilen bir gen varyantı gibi genetik bozukluğu olan kişiler, yumurtaları sınırlamak veya hiç tüketmemek isteyebilirler.

Haşlanmış yumurta kalori ve besin değeri dışında merak edilen diğer konular ve akla gelen sorular ‘Haşlanmış yumurta kaç dakikada olur?’, ‘Haşlanmış yumurta nasıl yapılır?’’, ‘Doğru yumurta haşlama süresi nasıl olmalı?’ 'Haşlanmış yumurtanın kolay soyulması için ne yapmak lazım?' gibi sorulardır.

Haşlanmış Yumurta Nasıl Yapılır?


İhtiyacınız olan şey haşlayacağınız yumurta miktarına uygun bir kap, taze yumurtalar ve su.

Haşlanmış Yumurta Kaç Dakikada Olur?

Haşlanmış yumurtanın kaç dk kaynatılacağı istediğiniz kıvama bağlı olarak değişmektedir. Doğru yumurta haşlama süreleri aşağıda belirtildiği gibidir. Haşlanmış yumurta kaç dk da olur?

 • Rafadan yumurta: Kabınızın içerisine su ekleyin. Yumurtaları içerisine koyun ve pişirmeye başlayın. Su kaynadıktan 3 dakika sonra yumurtalarınızı çıkarın. Çıkardığınız yumurtaların pişmesinin devam etmesini önlemek için soğuk suyun içerisine koyun. Bu şekilde daha fazla pişmesini önleyecek ve istediğiniz kıvamda kalmasını sağlayacaksınız. 
 • Kayısı yumurta: Kayısı yumurta kıvamı için ise aynı adımları uyguladıktan sonra 4-6 dakika arası kaynamasına izin verin ve sonra çıkarın. Yine pişirme işlemini durdurmak için soğuk su içerisine koyun. Bu şekilde yine kayısı yumurta kıvamlı bir yumurta elde etmiş olursunuz.
 • Katı yumurta: Çok katı yumurta seviyorsanız 10, kayısı kıvamına yakın bir yumurta istiyorsanız 7 dakika pişirmeniz gerekmektedir. İkisini ortası için ise tam 8 dakika pişirmek yeterli olacaktır.

Haşlanmış Yumurtanın Kolay Soyulması için Ne Yapmak Lazım?

 1. Yumurtaları haşladığınız suyun içerisine bir tutam tuz veya karbonat atın. Tuz veya karbonat atma yöntemi haşlanmış yumurtaların kabuklarının kolay soyulmasını sağlar.
 2. Yumurtayı hafif hafif sert bir zemine (tezgah gibi) vurup bir kaç yerinden çatlattıktan sonra, avuçlarınız arasında hafifçe bastırarak sağa sola çevirin. Haşlanmış yumurta bu işlemden sonra çok daha kolay soyulacaktır.
 3. Haşlanmış yumurtayı bardak yardımıyla soymak da oldukça pratik bir yöntemdir. Bir bardak soğuk suyun içine haşlanmış yumurtayı atın ve bardağın ağız kısmını avucunuzla kapatarak kuvvetle sallayın. Cam bardağın içinde kabuğu çatlayan haşlanmış yumurta kolay bir şekilde soyulacaktır.

Haşlanmış Yumurta Kaç Kalori? Kaynamış Yumurta Kaç Kalori?

Genellikle sıklıkla rastlanılan boyutlarda haşlanmış yumurta kalori değerleri şu şekildedir:

1 Haşlanmış Yumurta Kaç Kalori?
 • Orta boy haşlanmış yumurta kalori: 85.25 kaloridir. Orta boy haşlanmış yumurta 55.00 gramdır.
 • Büyük boy haşlanmış yumurta kalori: 93.00 kaloridir.Büyük boy haşlanmış yumurta 60.00 gramdır.

Haşlanmış yumurta kalori hesaplaması yapmak istiyorsanız ve bu gramajların dışında 2 haşlanmış yumurta kaç kalori? 3 haşlanmış yumurta kaç kalori? gibi daha farklı gramajlardaki haşlanmış yumurtaların kalorisini merak ediyorsanız tek yapmanız gereken gramajını ‘haşlanmış yumurta kaç kalori’ butonunda girmektir.

Her şeyden öte, aynı zamanda ucuz, hazırlıkları kolay, hemen hemen her türlü yiyeceğe eklemek kolaydır ve eklendiği her yiyeceğe harika bir lezzet katarlar. Bu nedenle yumurta, özellikle haşlanmış yumurta çok sevilir. Haşlanmış yumurta diyeti bile gündeme gelmiştir. Haşlanmış yumurta diyeti hakkında bilgi sahibi olmak isterseniz okumaya devam edebilirsiniz (Oku).

Haşlanmış yumurta sağlıklı beslenme düzeninde vazgeçilmez gıdalardan biri olabilmektedir. Haşlanmış yumurta dışında da sayısız sağlıklı gıda bulunmaktadır. Bu sağlıklı gıdaları birbirleriyle uyum içerisinde nasıl tüketmeniz gerektiği konusunda destek alabilirsiniz. Sağlıklı ve dengeli beslenmeye adım atmak için online diyetisyenler tarafından sizin için hazırlanmış online diyet imkanlarından faydalanabilirsiniz. Şimdi zayıflamaya başlamak için online diyetisyenler tarafından sizin için hazırlanmış uygun online diyet ücreti ile online diyet satın alabilirsiniz. (Tıkla ve Zayıflamaya Başla!)
 • 1 adet orta Haşlanmış Yumurta 85.25 kcal 55.00 Gram
 • 1 adet büyük Haşlanmış Yumurta 93.00 kcal 60.00 Gram
 • *Alerjen: Haşlanmış Yumurta içerir.

Benzer Gıdalar

Diyetisyen Misin?

Harcanan Kalori Hesaplama

Sitene Ekle