Düşük Sodyum Diyeti Nedir? Faydaları Nelerdir?

Düşük sodyumlu diyetler yüksek tansiyonu, kronik böbrek hastalığını ve genel diyet kalitesini iyileştirebilir. Ayrıca mide kanseri riskini azaltabilirler.


Sodyum, vücudunuzda birçok temel işlevi yerine getiren önemli bir mineraldir.


Yumurta ve sebze gibi gıdalarda doğal olarak bulunur ve aynı zamanda sofra tuzu (sodyum klorür) ana bileşenidir.


Sağlık için hayati önem taşımasına rağmen, diyetteki sodyum bazen belirli koşullar altında sınırlandırılır.


Örneğin, düşük sodyum diyeti, kalp yetmezliği, yüksek tansiyon ve böbrek hastalığı gibi belirli tıbbi durumları olan kişilere yaygın olarak reçete edilir.


Bu makalede, bazı insanlar için düşük sodyum diyetinin neden gerekli olduğu açıklanmakta ve düşük sodyum diyetinde kaçınılması gereken gıdalar, düşük sodyum diyetinin faydaları, riskleri, yenilebilecek yiyecekleri gözden geçirilmektedir.


Hangi diyeti benimserseniz benimseyin zayıflamak ve sağlıklı bir bedene ulaşmak istiyorsanız, çeşitli zayıflama kürleriyle zayıflamayı beklemek yerine sağlıklı bir beslenme düzeni oluşturmakla başlayabilirsiniz. Sağlıklı ve dengeli beslenmeye adım atarak zayıflamak istiyorum diyorsanız, günlük almanız gereken makro ve mikro besin değerleri hesaplanarak oluşturulmuş, ekibimizdeki sizinle ilgilenecek olan diyetisyen ile Whatsapp üzerinden gün içerisinde haberleşebileceğiniz online diyet programını uygun online diyet ücreti ile satın alabilirsiniz (Diyetasistan ile Zayıfla!)


Düşük Sodyum Diyeti Nedir?


Sodyum, hücresel fonksiyon, sıvı regülasyonu, elektrolit dengesi ve kan basıncını korumak gibi birçok önemli vücut fonksiyonunda yer alan temel bir mineraldir ( 1 ).


Bu mineral yaşam için hayati önem taşıdığından, böbrekleriniz vücut sıvılarının konsantrasyonuna (ozmolarite) göre seviyelerini sıkı bir şekilde düzenler (2 ).


Sodyum, yediğiniz yiyeceklerin çoğunda bulunur. Ancak sebze, meyve ve kümes hayvanları gibi yiyecekler çok daha düşük miktarlar içerir.


Taze ürünler gibi bitki bazlı gıdalar genellikle et ve süt ürünleri gibi hayvansal gıdalardan daha az sodyum içerir.


Sodyum en çok tadı arttırmak için işleme sırasında tuz ilave edilen cips, dondurulmuş yemekler ve fast food gibi işlenmiş ve paketlenmiş gıdalarda yoğunlaşır.


Sodyum alımına katkıda bulunan bir diğer önemli faktör ise mutfağınızda yemek hazırlarken ve yemekten önce baharat olarak yiyeceklere tuz eklemektir.


Düşük sodyum diyeti yüksek sodyum gıdalarını ve içeceklerini sınırlar.


Sağlık uzmanları tipik olarak bu diyetleri yüksek tansiyon veya kalp hastalığı gibi durumları tedavi etmek için önermektedir.


Varyasyonlar olmasına rağmen, sodyum alımı genellikle günde 2-3 gramdan (2.000-3.000 mg) az tutulur (3 ).


Referans olarak, bir çay kaşığı tuz yaklaşık 2.300 mg sodyum içerir (4 ).


Düşük sodyum diyeti uygulandığında, sodyum alımını önerilen seviyenin altında tutmak için sodyum içeriği yüksek gıdalar sınırlandırılmalı veya tamamen önlenmelidir.


Özet: Sağlık uzmanları, bazı tıbbi durumları tedavi etmek için düşük sodyum diyetleri  önermektedir. Sodyum seviyeleri tipik olarak günde 2-3 gramdan (2.000-3.000 mg) azdır.

Düşük Sodyum Diyetleri Neden Reçete Edilir?


Düşük sodyum diyetleri hastane ortamlarında en sık kullanılan diyetlerden biridir.


Bunun nedeni, araştırmaların sodyumun kısıtlanmasının belirli tıbbi durumların kontrolüne veya iyileştirilmesine yardımcı olabileceğini göstermesidir.


Böbrek Hastalığı


Kronik böbrek hastalığı (KBH) veya böbrek yetmezliği gibi böbrek hastalığı, böbrek fonksiyonunu olumsuz etkiler.


Böbrekleriniz tehlikeye girdiğinde, fazla sodyum veya sıvıyı vücudunuzdan etkili bir şekilde çıkaramazlar.


Sodyum ve sıvı seviyeleri çok yükselirse, kanınızda basınç birikir ve bu da zaten tehlikeye girmiş böbreklerde daha fazla hasara neden olabilir (5 ).


Bu nedenlerden dolayı, Ulusal Böbrek Vakfı, CKD'li tüm kişilerin sodyum alımını günde 2 gramdan (2.000 mg) daha azla sınırlandırmasını önermektedir (6 ).


KBH'li kişilerde yapılan 11 çalışmanın gözden geçirilmesi, orta derecede sodyum kısıtlamasının idrardaki kan basıncını ve proteini önemli ölçüde azalttığını buldu (böbrek hasarının bir belirteci) (7 ).


Yüksek Tansiyon


Yüksek tansiyon, kalp hastalığı ve inme gibi çeşitli durumlar için bir risk faktörüdür (8 ).


Yüksek sodyum diyeti yüksek kan basıncına bağlanmıştır.


Örneğin, 766 kişide yapılan yeni bir çalışma, en yüksek üriner sodyum atılımına sahip olanların en yüksek kan basıncı seviyelerine sahip olduğunu göstermiştir (9 ).


Birçok çalışma, tuz alımının azaltılmasının, insanlarda yüksek tansiyonun azaltılmasına yardımcı olabileceğini göstermiştir.


3.000'den fazla kişide yapılan altı çalışmanın gözden geçirilmesi, tuz kısıtlamasının yetişkinlerde kan basıncını düşürdüğünü gösterdi - yüksek tansiyonu olanlarda gözlenen en güçlü etkidir. (10 ).


Yüksek tansiyonu olan kişilerin tuz duyarlılığı büyük ölçüde değişir (11 ).


Bununla birlikte, düşük sodyum diyetleri genellikle yüksek tansiyonu olan tüm insanlar için doğal bir tedavi olarak reçete edilir.


Kalp Hastalığı


Düşük sodyum diyetleri, kalp yetmezliği de dahil olmak üzere kalp rahatsızlığı olanlara genellikle önerilir.


Kalbiniz tehlikeye girdiğinde, böbrek fonksiyonu azalır, bu da sodyum ve su tutulmasına yol açabilir (12 ).


Çok fazla tuz tüketmek, kalp yetmezliği olan kişilerde aşırı sıvı yüklenmesine neden olabilir ve nefes darlığı gibi tehlikeli komplikasyonlara yol açabilir.


Düzenleyici kurumlar, hafif kalp yetmezliği olan kişilerin sodyum alımını günde 3.000 mg ile sınırlandırmasını önerirken, orta ila şiddetli kalp yetmezliği olanların alımlarını günde 2.000 mg'dan fazla azaltmamalıdır ( 13 ).


Bununla birlikte, birçok çalışma düşük sodyum diyetlerinin kalp yetmezliği olanlara fayda sağladığını gösterirken, diğerleri kısıtlayıcı olmayan diyetlerin daha iyi sonuçlara yol açtığını kaydetmiştir.


Örneğin, kalp yetmezliği olan 833 kişide yapılan bir araştırma, günde 2.500 mg'dan daha az sodyum kısıtlı diyetin, günde 2.500 mg veya daha fazla olan sınırsız sodyum diyetlerinden önemli ölçüde daha yüksek ölüm veya hastaneye yatma riski ile ilişkili olduğunu buldu (14 ).


Özet: Düşük sodyum diyetleri, semptomları yönetmek ve komplikasyonları önlemek için genellikle böbrek hastalığı, kalp hastalığı veya yüksek tansiyonu olan kişilere reçete edilir.

Bütün internet sitelerinde 1 haftada 10 kilo verdiren diyet listesi gibi aşırı kısıtlayıcı ve sağlığa zararlı online diyet listeleri aramak, sağlıksız hızlı kilo verdiren diyetler yapmak yerine sağlıklı ve dengeli beslenmeye adım atarak zayıflamak istiyorum diyorsanız uygun online diyet ücreti ile online diyet satın alabilirsiniz (Erteleme! Şimdi Zayıflamaya Başla!)


Düşük Sodyum Diyetinin Faydaları


Düşük sodyumlu bir diyet uygulamak sağlığa çeşitli şekillerde fayda sağlayabilir.


Kan Basıncını Azaltabilir


Yukarıda belirtildiği gibi, düşük sodyum diyeti kan basıncını düşürmeye yardımcı olabilir.


Araştırmalar, düşük sodyum diyetine geçişin, özellikle yüksek seviyelerde insanlarda kan basıncında küçük ama önemli değişikliklere yol açabileceğini göstermiştir.


34 çalışmanın gözden geçirilmesi, dört veya daha fazla hafta boyunca tuz alımında ölçülü bir azalmanın, hem yüksek hem de normal seviyelere sahip kişilerde kan basıncında önemli azalmaya yol açtığını gösterdi (15 ).


Yüksek tansiyonlu katılımcılarda sistolik ve diyastolik kan basıncında ortalama azalma sırasıyla 5.39 mmHg ve 2.82 mmHg idi.


Karşılaştırıldığında, normal seviyedeki insanlar sistolik kan basıncında 2.42 mmHg azalma (en yüksek okuma sayısı) ve diyastolik kan basıncında (okuma alt numarası) 1.00 mmHg azalma fark ettiler (15 ).


Kanser Riskini Azaltmaya Yardımcı Olabilir


Yüksek tuzlu diyetler, mide de dahil olmak üzere belirli kanser türlerine bağlanmıştır.


6.300.000'den fazla kişide yapılan 76 çalışmanın gözden geçirilmesi, yüksek tuzlu işlenmiş gıdalardan günlük diyet tuzundaki her beş gramlık artış için mide kanseri riskinin %12 arttığını buldu ( 16 ).


Araştırmalar, yüksek tuzlu diyetlerin midenizin mukozal astarına zarar verebileceğini ve iltihabı ve H. Pylori bakterilerinin büyümesini artırabildiğini göstermiştir - bunların hepsi mide kanseri riskini artırabilir - (17 ).


Öte yandan, yüksek sodyum ile işlenmiş gıdalarda düşük, meyve ve sebze açısından zengin bir diyet, daha düşük bir mide kanseri riski ile ilişkilidir (18 ).


Gıda Kalitesini Artırabilir


Birçok sağlıksız yiyecek sodyumda çok yüksektir.


Fast food, paketlenmiş ürünler ve dondurulmuş yemekler sadece tuzla yüklenmekle kalmaz, aynı zamanda sağlıksız yağ ve kalorilerde de yüksek olma eğilimindedir.


Bu gıdaların sık tüketilmesi, obezite, diyabet ve kalp hastalığı gibi sağlık durumlarıyla bağlantılıdır (19 ).


Düşük sodyum diyetinde, bu yüksek tuzlu gıdalar sınırlıdır ve bu da genel diyet kalitenizi artırabilir.


Özet: Düşük sodyum diyetinden sonra kan basıncını düşürebilir, mide kanseri riskinizi azaltabilir ve diyet kalitesini artırabilirsiniz.

Kaçınılması Gereken Yiyecekler


Aşağıdaki gıdalar sodyum bakımından yüksektir ve düşük sodyum diyetinde tüketilmemelidir:


 • Fast food: Hamburger, patates kızartması, pizza vb.
 • Tuzlu atıştırmalık yiyecekler: Tuzlu kraker, cips, tuzlu fındık, tuzlu kraker vb.
 • Dondurulmuş yemekler: Dondurulmuş et yemekleri, dondurulmuş pizza vb.
 • İşlenmiş etler: Pastırma, sosis ve sosisli sandviçler.
 • Tuzlu, konserve ürünler: Sebzeler, makarnalar, etler, balıklar vb.
 • Tuzlu çorbalar: Konserve çorbalar ve paketlenmiş çorbalar.
 • Peynir ve süt ürünleri: Peynir, süzme peynir, ayran, tuzlu tereyağı ve peynir sosu.
 • Yüksek sodyum fırın ürünleri: Tuzlu rulolar, tuzlu simitler, krutonlar ve krakerler.
 • Pişirme karışımları: Yüksek sodyum waffle, gözleme veya kek karışımları.
 • Kutulu yemekler: Makarna ve peynir, makarna yemekleri, pirinç yemekleri vb.
 • Yüksek sodyumlu yemekler: patates kızartması ve pirinç pilavı.
 • Soslar ve çeşniler: soya sosu, ticari domates sosu, salsa ve salata sosu.
 • Salamura sebzeler: Turşu, zeytin ve lahana turşusu.
 • Bazı içecekler: Normal sebze suyu, meyve suyu karışımları ve tuzlu alkollü içecekler.
 • Çeşniler: Tuz ve tuzlu karışımlar.

Sebzeler ve işlenmemiş etler gibi bazı gıdalar doğal olarak az miktarda sodyum içermesine rağmen, ticari olarak hazırlanmış gıdalara eklenen sodyum miktarına kıyasla önemsizdir.


Yüksek sodyumlu yiyeceklerden kaçınmanın en iyi yolu tuzlu atıştırmalık yiyecekleri, fast food ve paketlenmiş yemekleri kısıtlamaktır.


Özet: İşlenmiş etler, peynir, dondurulmuş yemekler, fast foodlar ve tuzlu çeşniler, sodyumda en yüksek gıdalardan sadece birkaçıdır. Düşük sodyum diyetinde kaçınılmalıdır.

Düşük Sodyum Gıdalar


Düşük sodyum diyeti uygularsanız, sodyum açısından doğal olarak düşük olan veya sınırlı miktarda ilave tuz içeren yiyecekleri seçmek önemlidir.


Aşağıdaki gıdalar sodyum bakımından düşüktür ve düşük sodyum diyetinde yemek için güvenlidir:


 • Taze ve dondurulmuş sebzeler (sossuz): Yeşillikler, brokoli, karnabahar, biber vb.
 • Taze, dondurulmuş veya kurutulmuş meyveler: kırmızı küçük meyveler, elma, muz, armut vb.
 • Tahıllar ve fasulye: Kuru fasulye, kahverengi pirinç, farro, kinoa ve kepekli makarna.
 • Nişastalı sebzeler: Patates, tatlı patates, bal kabağı ve yaban havucu.
 • Taze veya dondurulmuş et ve kümes hayvanları: Tavuk, hindi, sığır eti 
 • Taze veya dondurulmuş balıklar: Morina, levrek, ton balığı vb.
 • Yumurta: Bütün yumurta ve yumurta beyazı.
 • Sağlıklı yağlar: Zeytinyağı, avokado ve avokado yağı.
 • Düşük sodyum çorbaları: Düşük sodyum konserve veya ev yapımı çorbalar.
 • Süt ürünleri: Süt, yoğurt, tuzsuz tereyağı ve düşük sodyum peynirleri.
 • Ekmek ve fırın ürünleri: Tam buğday ekmeği, düşük sodyum ekmeği ve tuzsuz kraker.
 • Tuzsuz kabuklu yemişler ve tohumlar: Kabak çekirdeği, badem, yer fıstığı vb.
 • Düşük sodyum aperatif yiyecekler: Tuzsuz kraker, tuzsuz patlamış mısır ve tuzsuz tortilla cipsleri.
 • Düşük sodyum çeşnileri: Sirke, mayonez, düşük sodyum salata sosu ve düşük sodyum sosları.
 • Düşük sodyumlu içecekler: Çay, kahve, düşük sodyumlu sebze suyu ve su.
 • Düşük sodyum baharatları: Sarımsak tozu, tuzsuz karışımlar, otlar ve baharatlar.

Özet: Taze sebzeler, meyveler, çoğu süt ürünleri, yumurta ve tuzsuz fındık gibi gıdalar doğal olarak sodyum bakımından düşüktür.

Potansiyel Risk


Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri gibi büyük sağlık kuruluşları, yetişkinlerin günde 2.300 mg'dan fazla tuz tüketmemelerini önermektedir (20 ).


Düşük bir sodyum diyetinin yüksek seviyelerde olanlarda kan basıncını düşürebileceği ve yüksek tuzlu diyetlerin mide kanseri riskini arttırdığı açıktır, ancak bu önemli mineralin azaltılmasının diğer faydalarının kanıtı çelişkilidir.


Örneğin, sodyum kısıtlaması kalp yetmezliğini tedavi etmek için yaygın olarak kullanılmasına rağmen, bazı çalışmalar sodyumun azaltılmasının hasta sağlığı üzerinde olumsuz bir etkisi olabileceğini göstermiştir.


Kalp yetmezliği olan 833 kişide yapılan bir araştırma, sodyumun günde 2.500 mg'dan daha azla sınırlandırılmasının , kısıtlı olmayan sodyum diyetine kıyasla önemli ölçüde daha yüksek bir ölüm veya hastaneye yatma riski ile ilişkili olduğunu göstermiştir (21 ).


Diğer çalışmalar da benzer sonuçlar göstermiştir (22, 23 ).


Dahası, araştırmalar çok az sodyum tüketmenin kalp sağlığını olumsuz yönde etkileyebileceğini belirtti.


23 çalışmanın gözden geçirilmesi, hem yüksek hem de düşük sodyum alımının, tüm nedenlere bağlı mortalite ve kalp hastalığı olayları riski ile ilişkili olduğunu bulmuştur (24 ).


Düşük sodyum alımı da diğer birçok olumsuz sağlık etkisiyle ilişkilendirilmiştir.


Çok az tuz tüketmek kolesterol ve trigliseritlerin artmasına, insülin direncine ve hiponatremiye (kanda çok az sodyum) neden olabilir (25 , 26 , 27 ).


Fast food gibi yüksek sodyumlu, sağlıksız gıdalardan kaçınmak her zaman sağlığınız için en iyisidir, ancak sağlıklı yiyeceklerin çoğu, işlenmemiş gıdalar açısından zengin dengeli bir diyet uygularken sodyumun kısıtlanması gereksizdir.


Özet: Sodyumun çok fazla kısıtlanması, yüksek kolesterol seviyelerine, insülin direncine ve hiponatremiye yol açabilir. Bazı çalışmalar, düşük sodyum diyetlerinin kalp yetmezliği olan insanları olumsuz etkilediğini göstermiştir.

Düşük Sodyum Diyet İpuçları


Düşük sodyumlu bir diyet izlerseniz, yiyecekleri baharatlamak ve yemeklerin lezzetli hale getirilmesi zor olabilir.


Bununla birlikte, tuzdan kaçınırken yiyeceklerinizi lezzetli hale getirmenin birçok kolay yolu vardır.


Düşük sodyum diyetinde yiyecek hazırlama ve pişirme için bazı ipuçları:

 • Tuz yerine limon suyu kullanın.
 • Tuz yerine taze otlar ile pişirin.
 • Yeni baharatlarla denemeler yapın.
 • Parlak, lezzetli salata sosu olarak narenciye suları ve zeytinyağı kullanın.
 • Tuzsuz kuru yemiş üzerine atıştırmalık ot karışımı serpilir.
 • Sarımsak ve zencefil ile tatlandırılmış ev yapımı çorba yapın.
 • Yemek ve atıştırmalıklarınızda daha fazla taze ürün kullanın.
 • Kuru nohut kullanarak ev yapımı humus hazırlayın, sarımsak ve otlar ile lezzetlendirin.
 • Zeytinyağı, sarımsak, sirke, bal ve zencefil ile düşük sodyum turşusu yapın.

Evde Daha Fazla Yemek Yapın


Araştırmaya göre, ev dışında yenen yiyecekler sodyum alımına en çok katkıda bulunan etkenler.


Farklı coğrafi bölgelerden 450 yetişkin üzerinde yapılan bir araştırma, ev dışında yenen ticari ve restoran yiyeceklerinin toplam sodyum alımının %70.9'unu oluşturduğunu buldu (28 ).


Diyetinizdeki sodyum miktarını azaltmanın en iyi yollarından biri, evde yemek pişirerek yemeğinize neyin girdiğini kontrol etmektir.


Evde daha fazla yemek yemek sadece sodyum alımınızı azaltmakla kalmaz, aynı zamanda kilo vermenize de yardımcı olabilir.


11.000'den fazla yetişkinde yapılan bir araştırma, evde yemek pişirenlerin evde daha az yemek yiyen insanlardan daha düşük vücut yağına ve daha iyi genel diyet kalitesine sahip olduğunu buldu (29 ).


Özet: Yiyecekleri tatlandırmak ve evde daha fazla yemek pişirmek için taze otlar, baharatlar ve narenciye kullanmak, düşük sodyumlu bir diyet izliyorsanız faydalı ipuçlarıdır.

Uzun Lafın Kısası


Düşük sodyumlu diyetler yüksek tansiyonu, kronik böbrek hastalığını ve genel diyet kalitesini iyileştirebilir. Ayrıca mide kanseri riskini azaltabilirler.


Bununla birlikte, çok az sodyumun olumsuz sağlık etkileri olabilir ve bu tür diyet çoğu insan için gereksizdir.


Düşük sodyumlu bir diyet uygularsanız, taze gıdalar seçin ve tuzlu yiyeceklerden kaçının. Evde daha fazla yemek pişirmek, tuz alımınızı kontrol etmenin bir başka harika yoludur.


Zayıflamak için zayıflama ilacı, zayıflama kürleri, zayıflama çayları kesin çözüm değildir. Sağlıklı ve dengeli beslenmeye adım atarak zayıflamak istiyorum diyorsanız, günlük almanız gereken makro ve  mikro besin değerleri hesaplanarak oluşturulmuş, ekibimizdeki sizinle ilgilenecek olan diyetisyen ile Whatsapp üzerinden gün içerisinde haberleşebileceğiniz online diyet programını uygun online diyet ücreti ile satın alabilirsiniz (Diyetasistan ile Zayıfla!)

Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın