Divertikülit Beslenme, Divertikülit Hastaları Ne Yemeli, Ne Yememeli?

Divertikülit Beslenme, Divertikülit Hastaları Ne Yemeli, Ne Yememeli?
Divertikül hastaları ne yememeli, tüketmemeniz gereken belirli yiyecekler, belirtileriniz olduğunda ve olmadığında diyetinizin nasıl değişmesi gerektiği hakkında bilgi edinmek için okumaya devam edin.
Bu sayfadaki linklere tıklayıp gezinirseniz biz de bir şeyler kazanabiliriz. Destekleriniz için Teşekkür ederiz. 

Divertikülit nedir? diye soracak olursanız divertikülit hastalığı, sindirim sisteminizi etkileyen bir hastalık türüdür. Bağırsak astarında iltihaplı torbalara neden olan ciddi bir tıbbi durumdur. Bu torbalara divertikül denir. Bağırsak duvarınızdaki zayıf noktalar baskı altında kalınca bu bölümler ortaya çıkar.

 

Çoğu durumda, torbalar kolonunuz olarak da adlandırılan kalın bağırsakta meydana gelir. Divertikül genellikle enfeksiyon veya iltihap olmadan bulunur. Bu duruma, divertikülitten daha az ciddi bir durum olan divertiküloz denir. Divertiküloz, yaşlandıkça daha yaygın hale gelir ve 60 yaşın üzerindeki insanların yaklaşık yarısında görülür.

 

Divertikülit ile, bu divertiküller iltihaplanır, enfekte olur veya yırtılabilir. Divertikülit hastalığı, aşağıdakiler de dahil olmak üzere ciddi sağlık sorunlarına veya komplikasyonlara yol açabilir:

 

 • mide bulantısı
 • ateş
 • şiddetli karın ağrısı
 • kanlı bağırsak hareketleri
 • apse veya iltihaplı bir doku cebi
 • fistül

 

Beslenmeniz divertikülit hastalığı belirtilerinizi etkileyebilir. Divertikül hastaları ne yememeli, tüketmemeniz gereken belirli yiyecekler, belirtileriniz olduğunda ve olmadığında diyetinizin nasıl değişmesi gerektiği hakkında bilgi edinmek için okumaya devam edin.

 

Akut Divertikülit Nöbetim Varsa Hangi Gıdalardan Kaçınmalıyım?

 

Divertikülit ve Beslenme

 

Divertikülit hastalığının kesin kök nedeni henüz bilinmediğinden, bu divertikülit hastalığını hafiflettiği bilinen yiyeceklerin bir listesi yoktur. Ayrıca, Ulusal Sağlık Enstitüleri divertikülitiniz varsa belirli gıdalardan kaçınmanız gerekmediğini belirtmektedir.

 

Bununla birlikte, divertikülit beslenmede belirli yiyecekleri minimumda tutmayı düşünebilirsiniz. Aşağıdaki gıdalardan kaçınmanız veya tükettiğiniz miktarları azaltmanız gerekip gerekmediği konusunda doktorunuzla konuşun.

 

Yüksek FODMAP Gıdalar

 

Araştırmalar, FODMAP'larda (fermente edilebilir oligosakkaritler, disakkaritler, monosakkaritler ve polioller) yüksek gıdaları sınırlayan bir diyetin, irritabl bağırsak sendromu olan insanlara fayda sağlayabileceğini bulmuştur. Araştırmacılar, divertikülit hastalarının da bu diyetten faydalanabileceğini söylediler.

FODMAP'lerde yüksek gıdalara bazı örnekler:

 

 • elma, armut ve erik gibi bazı meyveler
 • süt, yoğurt ve dondurma gibi süt ürünleri
 • lahana turşusu veya kimchi gibi fermente gıdalar
 • fasulyeler
 • lahana
 • Brüksel lahanası
 • soğan ve sarımsak

FODMAP gıdalar ve FODMAP diyeti hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz blog yazımızı okumaya devam edebilirsiniz (Oku).

 

Yüksek Lifli Gıdalar

 

Yüksek lif içeren gıdalar, akut alevlenmeyen divertikülozlu kişiler için yararlı olabilir. Hatta ilk etapta divertiküliti önlemeye yardımcı olabilir.

 

Divertiküloz ve akut divertikülit oluşumu üzerine yapılan çalışmaların 2017 sistematik incelemesi, lif alımı ile “karın semptomlarının azaltılması ve akut divertikülitin önlendiğini” göstermiştir.

 

Bununla birlikte, her birey farklıdır, özel lif ihtiyaçlarınız durumunuza ve semptomlarınıza bağlı olarak değişecektir. Ağrınız veya başka semptomlarınız varsa, doktorunuz bu yiyecekleri bir süre için sınırlandırmanızı önerebilir.

 

Lif dışkıya katı formunu verir ve peristalsis veya kolon kasılmalarını artırabilir. Bir alevlenme dönemi (atak dönemi) yaşıyorsanız, bu acı verici ve rahatsız edici olabilir.

 

Özellikle iltihaplıysa, yüksek lifli gıdalardan kaçınmak semptomları hafifletebilir ve bağırsak sisteminize geçici bir dinlenme sağlayabilir. Ayrıca, ister daha yüksek ister daha düşük miktarda lif diyetinize dahil olsun, bol miktarda su içmelisiniz.

 

Özellikle alevlenme sırasında sınırlamak veya kaçınmak isteyebileceğiniz lif açısından zengin gıdalar şunları içerir:

 

 • fasulye ve kuru fasulye, nohut, mercimek ve barbunya fasulyesi
 • kahverengi pirinç, kinoa, yulaf, amaranth, spelt ve bulgur gibi kepekli tahıllar
 • sebzeler
 • meyve

Yüksek lifli gıdalar hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak isterseniz blog yazımızı okumaya devam edebilirsiniz (Oku).

 

Şeker ve Yağ Oranı Yüksek Gıdalar

 

Yağ ve şeker bakımından yüksek ve lif bakımından düşük standart bir diyet, artmış divertikülit insidansı ile bağlantılı olabilir. Araştırmalar, aşağıdaki gıdalardan kaçınmanın divertiküliti önlemeye veya semptomlarını azaltmaya yardımcı olabileceğini göstermektedir:

 • kırmızı et
 • rafine tahıllar
 • tam yağlı süt
 • kızarmış yiyecekler

 

Kaçınılması Gereken Diğer Gıdalar

 

Geçmişte, doktorlar divertikülit hastalarının fındık, patlamış mısır ve çoğu tohumları yemekten kaçınmasını önermiştir. Bu gıdalardan gelen küçük parçacıkların torbalara girebileceği ve bir enfeksiyona yol açabileceği düşünülmüştür.

 

Daha yakın zamanlarda, çoğu doktor bu tavsiyeden uzaklaştı. Modern araştırmalar, bu yiyecekleri divertiküler sorunlarla ilişkilendiren hiçbir kanıt göstermemiştir.

 

Bazı araştırmalar, divertikülitli kişilerin alkolden uzak durmaları gerektiğini de ileri sürüyor.

 

Divertikülitim Varsa Hangi Yiyecekleri Yemeliyim?

 

Divertikülit tedavisi ve hastalık yönetimi yaklaşımları kişiden kişiye değişir. Bununla birlikte, doktorunuz muhtemelen durumun tolere edilmesini kolaylaştırmak ve zamanla kötüleşme olasılığını azaltmak için bazı divertikülit beslenme değişikliklerini kabul etmenizi önerecektir.

 

Akut bir divertikülit atağı yaşıyorsanız, doktorunuz semptomlarınızı hafifletmek için düşük lifli bir diyet veya bir sıvı diyet önerebilir. İyileşene kadar bu diyetlerden birini izlemenizi tavsiye edebilirler.

 

Düşük Lifli Gıdalar

 

Divertikülit belirtileriniz varsa yiyebileceğiniz düşük lifli gıdalar şunları içerir:

 

 • beyaz pirinç, beyaz ekmek veya beyaz makarna, ancak hoşgörüsüzseniz glüten içeren yiyeceklerden kaçının
 • kuru, düşük lifli tahıllar
 • elma ya da konserve şeftali gibi işlenmiş meyveler
 • balık, kümes hayvanları veya yumurta gibi pişmiş hayvan proteinleri
 • zeytinyağı veya diğer yağlar
 • sarı kabak, kabak: soyulmuş, tohumlar çıkarılmış ve pişirilmiş
 • pişmiş ıspanak, pancar, havuç veya kuşkonmaz
 • kabuksuz patatesler
 • meyve ve sebze suları

 

Sade Sıvı Diyet

 

Sade sıvı diyet divertikülit belirtilerinin hafifletilmesine daha sıkı bir yaklaşımdır. Doktorunuz kısa bir süre için reçete edebilir. Sade sıvı diyet genellikle aşağıdakilerden oluşur:

 

 • Su
 • dondurulmuş meyve püresi veya ince doğranmış meyve parçaları 
 • çorba suyu, çorba diyeti gibi
 • herhangi bir krem, tat veya tatlandırıcı içermeyen çay veya kahve

 

Divertikülit Beslenme İlgili Diğer Konular

Sade sıvı diyette olsun veya olmasın, günde en az sekiz bardak sıvı içmek genellikle yararlıdır. Bu, vücudunuzun su ihtiyacını karşılamanıza yardımcı olur ve gastrointestinal sağlığınızı destekler.

 

Ani diyet değişiklikleri yapmadan önce doktorunuzla konuştuğunuzdan emin olun. Durumunuz düzeldikten sonra, artık divertikülit belirtileriniz olmadığında, doktorunuz dengeli bir diyete devam etmenizi önerebilir.

 

Yüksek Lifli Bir Diyet Divertikülit Riskini Azaltır Mı?

 

Yüksek lifli gıdalardan kaçınmak divertikülit semptomlarını hafifletmeye yardımcı olsa da araştırmalar düzenli olarak bol miktarda sebze, meyve ve kepekli tahıllarla yüksek lifli bir diyet tüketmenin akut divertikülit riskini azaltabileceğini göstermiştir.

 

Lif vücudunuzun atık malzemesini yumuşatabileceğinden, daha yumuşak dışkı bağırsaklarınızdan ve kolonunuzdan daha hızlı ve kolay bir şekilde geçer. Bu, sırayla, divertikül oluşumunun yanı sıra divertikülit gelişimini önlemeye yardımcı olan sindirim sisteminizdeki basıncı azaltır.

 

Yüksek lifli bir diyet genellikle divertiküloz varsa veya divertikülitten kurtulduysanız doktorun önereceği ilk şeylerden biridir.

 

Zaten yüksek lifli yiyecekler tüketmiyorsanız, diyetinize eklerken yavaş başladığınızdan emin olun. Bir çalışma, günde en az 25 gram lif tüketenlerin, sadece 14 gram tüketenlere kıyasla, divertiküler hastalık geliştirme için yüzde 41 daha düşük bir risk taşıdığını buldu.

 

Divertiküler sorunları olmayan insanlar için, lif açısından zengin bir diyet yapmak, sağlıklı bir sindirim sisteminin geliştirilmesine yardımcı olur.

 

Araştırmalar ayrıca bağırsak bakterilerinin divertiküler hastalıkta rol oynadığını göstermektedir. Daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulmasına rağmen, gelecekteki çalışmalar, yüksek lifli bir diyet ve probiyotik takviyesi ile bağırsak bakterilerinin modülasyonunu destekleyecektir.

 

Doktorunuzla Konuşun

 

Divertikülit hastalığı teşhisi konulduysa, ne yemeli ne yememeli, yiyecek ihtiyaçlarınız ve gıda kısıtlamalarınız hakkında doktorunuzla konuşun. Divertikülit beslenmede yiyeceklerin durumunuzu nasıl iyileştirebileceğini ve muhtemelen kötüleştirebileceğini tartışmak önemlidir.

 

Genel olarak, divertikülozunuz varsa ancak bir divertikülit atağınız yoksa, lif bakımından yüksek bir diyet gelecekteki alevlenmeleri önlemeye yardımcı olacaktır. Akut divertikülit alevlenmesinin şiddetine bağlı olarak, lif oranı düşük veya sade sıvı bir diyet semptomları azaltmak için faydalı olabilir.

 

Ek yardıma ihtiyacınız varsa, doktorunuzdan sizi bir diyetisyene yönlendirmesini isteyin. Özellikle, divertiküliti olan insanlarla çalışma deneyimi olan bir diyetisyene başvurun. Diyetinizde ihtiyacınız olan yüksek lifli yiyeceklerin tadını çıkarmanın yollarını bulmanıza yardımcı olabilirler.

 

Ayrıca, durumunuz hakkında doktorunuzla iletişimde kalın. Divertikülitin kronik ve yaşam boyu bir durum olduğunu unutmayın.

 

Belirtilerinizin arttığını fark etmeye başlarsanız, doktorunuzdan ağrı ve rahatsızlığı azaltabilecek ve durumunuzu yönetmenize yardımcı olabilecek bir plan hazırlayın.

 

Divertikül hastalığını divertikül hasta yorumları üzerinden okumak isterseniz Google'da 'divertikül ekşi' araması yaparak ya da bağlantı linkine tıklayarak divertikül hasta yorumlarını okuyabilirsiniz (Divertikül Ekşi)

 

Bütün bunların yanı sıra kilo vermek, sağlıklı kilonuzu korumak ve sağlıklı bir bedene kavuşmak divertikülit tedavisi için yapabileceğiniz adımlardandır. Bunun içim kendinize sağlıklı beslenme programı oluşturmak isteyebilirsiniz. Sağlıklı ve dengeli beslenmeye adım atmak için online diyetisyenler tarafından sizin için hazırlanmış online diyet imkanlarından faydalanabilirsiniz. Şimdi zayıflamaya başlamak için size özel hazırlanmış uygun online diyet ücreti ile online diyet satın alabilirsiniz. (Tıkla ve Zayıflamaya Başla!)

 

Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri

Bu yazı hakkında henüz bir yorum yapılmadı.

Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.

Soru ve görüşleriniz bizim için değerledir. Sorun ve görüşlerinizi iletmenizden memnuniyet duyarız.

Benzer Yazılar

Diyetisyen Misin?

Kategoriler