Zeytinyağı Faydaları

Zeytinyağı Faydaları

Zeytinyağı faydaları nelerdir? Soğuk sıkım zeytinyağı faydaları, sızma zeytinyağı faydaları nelerdir? Soğuk sıkım zeytinyağı neye iyi gelir? Zeytinyağının faydalarını saymakla bitiremeyiz. Ancak biz sizin için bilimsel araştırmalar ile kanıtlanmış 11 faydasını listeledik.

Sızma zeytinyağı, soğuk sıkım zeytinyağı gibi zeytinyağı ülkemizde yemeklerde sıkça kullanılır. Zeytinyağı faydaları vücuda olumlu etkilerinin yanı sıra zeytinyağı saça faydaları vardır ve zeytinyağı cilde faydaları vardır. Peki zeytinyağı faydaları nelerdir? İnmeyi önler, kalp hastalıklarından korur, antikanser etkileri vardır.  Alzheimer  ve tip 2 diyabet gibi hastalıkların riskini azaltır. Bu faydalarını öğrendikten sonra kullanmıyorsanız bile yemeklerinizde zeytin yağı kullanmak isteyebilirsiniz.

Sağlıklı ve dengeli beslenmeye adım atmak için online diyetisyenlerimiz tarafından sizin için hazırlanmış online diyet imkanlarından faydalanabilirsiniz. (Tıkla ve Zayıflamaya Başla!)

Tüm uzmanlar diyet yaparken yağ tüketimi hakkında sürekli tartışıyorlar. Margarin nedir? Tereyağı faydalı mı zararlı mı? Ayçiçek yağının zararları nedir?

Ancak her konuda tartışan bu uzmanlar zeytinyağının sağlığınıza yararları konusunda hem fikirler. Özellikle doğal sızma, orjinal güzel bir zeytinyağı ise...

Bugünkü yazımda sizlerle zeytinyağının bilimsel olarak laboratuvarlarda kanıtlanmış 11 faydasını paylaşmak istiyorum. İşte karşınızda zeytinyağının faydaları:

Zeytinyağı Tekli Doymamış Yağlar Bakımından Çok Zengindir.

Is Olive Oil Good for You? | Olive Oil Benefits and Nutrition

Zeytinyağı, zeytin ağaçlarından toplanan zeytinlerden tamamen naturel olarak elde edilen bir yağ çeşididir.

Zeytinyağının %14’ü doymuş yağlardan, %11 ise çoklu doymamış yağlar oluşur örneğin omega-6 ve omega-3 gibi yağlı yararlı asitlerden oluşur.

Bu yağların yanı sıra aslında zeytinyağında ağırlıklı olarak tekli doymamış yağlar bakımından çok zengindir bunlara oleic asit denir ve tüm zeytin yağının %73’ünü oluşturur.

Peki doymuş yağ doymamış yağ arasındaki fark nedir?

Bu çok geniş bir konu yalnız bu konuda yapılmış birçok araştırmanın gösterdiği tekli doymamış yağlar vücudundaki iltihabı kurutur. Kansere neden olan, kanser sebebi olan kanser ile bağlantılı genlerinizi tamir ettiğini görmüşlerdir.

Tekli doymuş yağların ısıya dayanıklı olmaları onları sağlıklı pişirme yöntemleri açısından da en doğru seçenek yapar.

Özet: Zeytinyağı tekli doymamış yağlar bakımından çok zengin olduğundan dolayı vücudumuza diğer yağlara nazaran çok daha yararlıdır. Isıya dayanıklı olması onu evlerde pişen yemeklerin yıldızı yapar.

Zeytinyağı Çok Miktarda Antioksidan İçerir

Soğuk sıkım zeytinyağı, organik zeytinyağı fark etmez. Zeytinyağı faydaları anlatmakla bitmez. Zeytinyağının çok değerli yağlı asitlerinin yanında zeytinyağları E vitamini ve K vitamini açısından da oldukça zengindirler.

Ancak zeytinyağı çok güçlü antioksidanlarla da doludur. Bu antioksidanlar vücudumuzda biyolojik olarak oldukta aktiftirler ve hayatımızda kronik hastalıklara bulaşma riskimizi azaltırlar.

Zeytinyağının içindeki antioksidanlarda iltihap kurutucu ilaçlar, kategorisinde yer alır ve iltihap tedavisinde kullanılır. Bu güçlü antioksidanlar kanınızda ki yüksek kolesterol nasıl düşürülür? Sorusuna kolesterolün kanınızda oksidasyonunu engelleyerek cevabını verir. Bu kolesterolün kanınızda oksidasyonunun engellemesi size kalp hastalıklarından ve tüm kalp hastalıkları çeşitlerinden ciddi derecede koruma oluşturacaktır

Özet: Zeytinyağı içerdiği güçlü antioksidanlarla vücudunuza çok güçlü biyolojik etkiler sunabilir.

Zeytinyağının Güçlü Anti-inflamatuar Etkileri

Vücudumuzun hastalıkların elinde savunmasız kalmasının ana sebeplerinden birinin iltihaplanma olduğu bulunmuş ve vücudumuzun savunmasız kalmasının yanı sıra altheimers, tip 2 diyabet, kalp hastalıklarının büyük bir çoğunluğu hatta obezitenin bile oluşum faktörlerinden biri olarak iltihap gösterilmiş. peki vücudumuzdan iltihap nasıl temizlenir? Zeytinyağlarının iltihabı kurutucu etkisinden bahsettik gelin beraber bunu nasıl yaptıklarının detayına inelim.

Zeytinyağının iltihap kurutucu etkilerinin büyük bir çoğunluğu yukarda bahsettiğimiz antioksidanlardan gelir. Bunlar arasında da anahtar antioksidan Oleocanthal dediğimiz antioksidandır. Bu güçlü antioksidan vücudumuzda güçlü bir iltihap kurutucu profesyonel bir ilaç olan ibuprofen(Nurofen) ile çok benzer etkiler göstermektedir.

Vücutta iltihap olduğu nasıl anlaşılır. Vücudumuzda iltihap olduğunu kanımızdaki C-reactive proteinin artmasından anlaşılır.

Uzmanlar bize oleic asitin, zeytinyağı içindeki ana etken yağ olduğunu ve zeytinyağıyla vücuda alındığında vücuttaki iltahap ölcümünde bakılan C-reactive proteinin azaldığını fark etmişler. Buda direk olarak vücuttaki iltihabı kuruttuğunu göstermiş.

Just a half-tablespoon of olive oil a day may help the heart - Harvard  Health

Zeytinyağı İnmeye Engel Olur

İnme nedir? inme Beyne giden kanın akışında yaşanan sıkıntıya verilen isimdir. Bu sıkıntı iki sebepten olabilir ya kan damarda beyne giderken pıhtılaşır ve damarı tıkarsa yahut yolda yada beyinde kanamayla olması gereken damardan çıkarsa karşılaşılır.

Gelişmiş ülkelerde kalp hastalıklarından sonra inme en çok karşılaşılan ikinci ölüm sebebidir. Bu sebepten dolayı zeytinyağı ve inme arasındaki bağlantı çok deniş ve ciddi bir biçimde araştırılmış ve tam 841.000 kişi üzerinde araştırma yapılmış. Bu insanlar üzerinde yapılan araştırmada zeytinyağının kalp hastalıklarını ve inme riskini düşüren tek, tekli doymamış yağ çeşidi olduğunu görmüşler. 

140.000 kişi üzerinde yapılmış başka bir araştırma zeytinyağı tüketen insanların tüketmeyenlere nazaran inme hastalığına yakalanma ihtimallerinin çok daha az olduğunu görmüşler.

Zeytinyağı Sizi Kalp Hastalıklarından Korur

Kalp hastalıkları dünyadaki en yaygın ölüm sebebi. 

Yapılan geniş araştırmaların gösterdiği Akdeniz ülkelerinde kalp krizi dünyaya nazaran çok daha az görünüyor. Bu durum tüm dünyayı Akdeniz diyeti hakkında ciddi araştırmaya itti. Akdeniz diyetinde kalp hastalığı riskini düşüren nedir? 

Zeytinyağı bu diyetin tam ortasında bulunuyor ve zeytinyağı bizi kalp hastalıklarından birçok yolla koruyor gelin beraber bilimsel olarak biraz inceleyelim nasıl yapıyormuş.

Kandaki kötü kolesterolün oksidasyonunu önleyerek kanda kolesterol birikimini engeller. Zeytinyağı tüketimi aynı zamanda kan damarlarının iç kısımlarını kayganlaştırıp güçlendirerek olan kötü LDL kolesterollerin yapışıp birikmesini ve bu şekilde damar tıkanıklıklarını engellemektedir.

Yapılan bu araştırmalarda zeytinyağının kan basıncınızı düşürdüğü ve kan basıncının düşmesinin genel olarak kalp hastalıkları ve bunlardan kaynaklanan erken ölümlerede engel olduğu keşfedilmiş. Hatta bir araştırma tansiyon hastası insanların düzenli şekilde zeytinyağı tüketimine başladıklarından sonra hastaların %48’inin tansiyon ilaçlarına ihtiyacı azalmış.

Bunun gibi yapılmış yüzlerce araştırma zeytinyağının kalbiniz için en yararlı gıda olduğunu kanıtlamıştır.

Eğer kalp hastalığınız var ise yada ailenizde her hangi birinde kalp hastalığı var yahut bu tarz bir riskin içindeyseniz bizim tavsiyemiz hayatınızın merkezine zeytinyağını koyun ve akdeniz diyetiyle beslenmenin, faydasını

fazlasıyla göreceksinizdir. 

Zeytinyağı Hiçbir Zaman Obeziteyle Bağlantılı Olmamıştır

olives & olive oil - Deli', Èze Resmi - Tripadvisor

Aşırı yağlı beslenmek kilo alımına sebep olur.

Ancak yapılan birçok araştırma zeytinyağı açısından çok zengin akdeniz diyetiyle beslenenlerin kilo almasıyla zeytinyağı arasında bir bağlantı kuramamışlar.

7000 adet bol zeytinyağıyla beslenen İspanyol öğrenci üzerinde 30 ay boyunca bir çalışma yapmışlar. Kilo alımının tükettikleri zeytinyağıyla hiçbir bağlantısı olmadığını görmüşler.

Buna ek olarak 187 kişinin katıldığı 3 yıl süren bir araştırmada zeytinyağı açısından zengin bir beslenme temposuna sahip olmak. Kanınızdaki yararlı antioksidanları arttırıcağı için, kilo vermenize dahi sebep olabilir.

Özet: Kilo almak istiyorsanız zeytinyağı kötü bir yöntem. Zeytinyağı kısa dönemde daha sağlıklı olmanızı uzun dönemde de kilo vermenizi sağlayacaktır.

Zeytinyağı Alzheimer ile Hatıralarınız İçin Savaşır

Alzheimers dünyadaki en yaygın zihinsel hastalık. 

Bu hastalığın oluşmasının ana sebeplerinden biri beyin hücrelerinizin içinde biriken Beta-Amyloid denilen plaklar.

Fareler üzerinde yapılan derin araştırmalar zeytinyağının beyin hücrelerinde biriken bu plakları temizlediğini keşfetmiş.

Tabiki bu tarz araştırmaların fareler üzerinde olma sebebi hasta edip tedavi edip kesip beyne bakma hızını arttırmak açısından. Farelerin çok daha hızlı sonuç vermeleri ama kesin sonuç söyleyebilmek için insanlar üzerinde yapılacak araştırmaları bekliyoruz.

Zeytinyağı Tip 2 Diyabet Riskinizi Azaltır

Yapılan araştırmalarda düzenli zeytinyağı tüketiminin Tip 2 diyabet olma riskini ciddi derece düşürdüğünü göstermiş. Araştırmalar zeytinyağının bu yararını kandaki şeker ve insülin duyarlılığını etkileyerek başardığına ulaşmış.

Geçtiğimiz aylarda 418 kişi üzerinde yapılan araştırmalar zeytinyağının Tip 2 diyabete karşı koyucu etkisini kanıtlamış.

Bu araştırma Akdeniz diyetiyle beslenmenin zeytinyağı zengin besinlerle beslenmenin sizin tip 2 diyabet olma riskinizi %40 azalttığını bulmuşlar.

Zeytinyağının Antikanser Etkisi

Kanser dünyadaki büyük ölüm sebeplerinden biri.

Akdeniz ülkelerinde yaşayan insanlar dünyaya nazaran çok daha az kanser oluyorlar. Bilim adamları, uzmanlar ve araştırmacılar bu durumun zeytinyağıyla bir bağlantısı olabileceğini düşünüyorlar.

Zeytinyağının içindeki antioksidanlar vücudumuzun içindeki oksidatif parçalanmayı azaltmasının kansere engel olduğu düşünüyor ki oksidatif parçalanma kanserin olma sebeplerinin başında yer alıyor.

Zeytinyağı Romatoid Artrit Tedavisine de Yardımcı Oluyor

Romatoid artrit, bağışıklık sisteminizin eklemlerinize saldırmasıyla karşılaşılan çok kötü bir hastalıktır. İnsanın eklemlerini deforme ederek hareket ettirmek istediğinizde ciddi ağrılara sebep olur.

Bu ciddi hastalığın kaynağı net bir biçimde bilinmesede, hastalık bağışıklık sisteminizin saldırmaması gereken normal hücrelerinize yanlışlıkla saldırmasıyla gerçekleşir.

Zeytinyağının içindeki besinler bağışıklık sisteminin saldırması gereken iltihaplı, sorunlu hücreleri işaretlerler buda bağışıklık sistemini daha zeki ve daha hassas olmasını sağlar. Bu durumda Romatoid artrit hastalarının eklemlerinde biraz olsun rahatlamalarını sağlar.

Romatoid artrit hastaları için zeytinyağının biraz balık yağıyla karıştırıldıklarında vücudunuz tam bir bağışıklık üniversitesine dönüşür. Öğretmenimiz Omega-3 yağlı asitlerin eğimiyle bağışıklık sisteminiz kime saldırması gerektiğini ve kimi koruması gerektiğini öğrenir.

Zeyinyağının Antibakteriyel Özellikleri

Zeytinyağları içerdikleri besinler sayesinde size zarar verebilecek bakterileri etkisiz hale getirebilir hatta öldürebilirler.

Bu bakterilerden bir tanesi Helicobacter pylori, Bu bakteriler sizin mideniz de yaşarlar. Helicobacter pylori bakterisi ülser ve mide kanseri gibi bir çok kötü hastalık sebebidir. 

Araştırmalar zeytinyağının bu bakterilerin 8 çeşidi ile de savaştığını göstermiştir ki bu 8 çeşidin 3 tanesi antibiyotiğe karşı bağışıklık kazanmış bakteriler olmasına rağmen zeytinyağına karşı bir bağışıklık kazanamamışlar.

Yapılan bu araştırmada günde 30 gram zeytinyağı tüketen bir insanların %40’ı 2 hafta gibi çok kısa bir sürede bu bakteriden kendini kurtarmıştır.


Uzun Lafın Kısası

Kaliteli bir zeytinyağı içerdiği besinler ve antioksidanlar sayesinde sağlığınızı ciddi derecede arttırabilir. Bu durum sizin kalbinizi beyninizi eklemlerinizi ve tüm vücudunuzu etkiler. Belki gezegenimizdeki en yararlı yağ bile olabilir. Şimdiden afiyet olsun bir sonraki yazımızda görüşmek üzere.

Zeytinyağının faydaları hakkında daha fazla bilgi almak için blog yazımızı okumaya devam edebilirsiniz (Oku).


Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın