Modifiye Nişasta Nedir Hangi Ürünlerde Kullanılır?

Modifiye Nişasta Nedir Hangi Ürünlerde Kullanılır?

Modifiye nişasta, buğday, mısır ve patates gibi ürünlerden elde edilen nişastanın fiziksel, kimyasal ve enzimatik işlemlerden geçirilmesi ile üretilir.

 

Zayıflamak için zayıflama ilacı, zayıflama kürleri, zayıflama çayları kesin çözüm değildir. Sağlıklı ve dengeli beslenerek kalıcı biçimde zayıflamak istiyorum diyorsanız uygun online diyet ücreti ile online diyet satın almak isteyebilirsiniz (Tıkla ve Zayıflamaya Başla!)

Modifiye nişasta nedir? Modifiye nişasta, nişastanın doğal özelliklerini değiştirmek ve yeni özellikler kazandırmak için fiziksel, enzimatik veya kimyasal yöntemler uygulanarak üretilir. 

Bu durumda, modifiye edilmiş olması mutlaka genetik olarak modifiye edilmiş anlamına gelmez. Ancak nişastanın üretildiği mısırın genetiği değiştirildiği için doğal olarak GDO’lu diye isimlendirilebilir. 

Patates veya tapyoka nişastası ile üretilmiş ise GDO’lu olup olmadığı şüpheli olur. Ancak mısır nişastası ile elde edilen bu nişastanın genetik olarak değiştirilmediğini söylemek çok zor.

Özetle modifiye nişastanın en fazla üretildiği ürün GDO’lu mısır türleridir.

Modifiye nişasta ne işe yarar? Modifiye nişastalar tipik olarak doğal nişastalarla aynı nedenlerle gıda katkısı olarak kullanılır. Modifiye nişasta nerelerde kullanılır? Kıvam arttırıcı, stabilize etme veya emülgatör olarak kullanılırlar. 

Orijinal nişastanın değiştirilmesi ile elde edilen bazı özellikler, farklı sıcaklıklara (aşırı ısı, donma, vb.) dayanma kabiliyetini ve eklenen ürünün raf ömrünü uzatabilir. Örneğin, sosu daha uzun süre aynı kıvamda tutabilir, geleneksel muadiline göre... 

En yaygın modifiye nişasta türleri mısır, buğday, patates, pirinç ve tapyoka gibi ürünlerden elde edilir. 

Paketlenmiş ürünlerde içindekiler kısmında “Modifiye Nişasta” tabirini görürsünüz, ancak bu nişastanın hangi üründen üretildiği genellikle yazmaz. Üretildiği ürünün ismini yazmak gibi yasal bir zorunluluk yoktur.

Modifiye nişasta gluten içerir mi? Modifiye nişasta eğer buğdaydan üretilmiş ise gluten içerebilir. Mısır, patates, pirinç veya tapyoka nişastası ile üretilmiş ise doğal olarak glutensizdir. Bununla birlikte, modifiye buğday nişastasının gerçekten gluten içerip içermediğine dair bazı tartışmalar vardır. 

Bizim önerimiz eğer glutensiz bir diyet takip ediyorsanız riske atmayın ve modifiye buğday nişastasından uzak durun.

Modifiye nişastalar genellikle kendilerini “hazır” olarak tanımladığımız çoğu gıdada ve özellikle kıvam almak için belirli bir sıcaklığa ihtiyaç duyan gıdalarda (pişirme veya dondurma sırasında) kullanılır. Kıvamlı hazır soslar, hazır pudingler ve hızlıca pişirilip hazırlanan yemeklerde sık sık kullanılır.

Bu günlerde neredeyse her işlenmiş gıdada modifiye nişasta bulabilirsiniz. İçindekiler listesine göz atmayı ihmal etmeyin.

Modifiye Mısır Nişastası Kaç Kalori

 

Modifiye Nişasta Nedir? Modifiye Nişasta Ne Demek? Modifiye Nişasta Gluten İçerir Mi? Modifiye Nişasta Zararları

 

Neredeyse Her Paketli Üründe Bulunan Modifiye Nişasta Sağlığımızı Tehdit mi Ediyor? - onedio.com

 

Emülgatör, stabilizatör, kıvam arttırıcı, bağlayıcı için kullanılan ürünün ismi yazmıyorsa yüksek ihtimal ile bu gıda katkı maddesi modifiye nişastadır.

Kilo vermem durdu, hızlı kilo vermek istiyorum diyorsanız ancak yaptığınız zayıflama kampları pek sonuç göstermiyorsa eğer, sağlıklı şekilde kilo vermek için online diyetisyenlerin hazırlamış olduğu diyet listesini satın alabilirsiniz (Hadi Zayıfla!)

 

Fırıncılık ve Şekerleme Ürünlerinde Modifiye Nişasta Türevlerinin Yaygınlaşması

 

Fırın, şekerleme, bisküvi, erişte ve diğer hazır gıda ürünlerinin imalatı için modifiye nişastaların kullanımı yıllar içinde artmıştır. 

Tüketicilerin daha yakışıklı ve uzun raf ömrüne sahip gıda ürünlerine yönelik talepleri, modifiye nişasta uygulama tabanını genişletmiştir.

Modifiye mısır nişastası neden kullanılır? Fırıncılık ve şekerleme ürünlerindeki geleneksel rolleri dışında, modifiye nişastalar ekmek ve kek hacmini iyileştirmek, ekmeğin bayatlamasını geciktirmek, kurabiye ve şekerlemelerde doymuş yağların yerini almak, lif içeriğini artırmak için de kullanılır. 

Modifiye nişasta işlevselliğini artırmak için çift ve çok modifiye nişastalar alanında yapılan araştırmaların, gıda sektöründe modifiye nişasta kullanımının çok yönlülüğünü arttırması beklenmektedir.

Nişastalı ve Nişastalı Olmayan Sebzeler Hangileridir? Farkları Nelerdir?

 

Modifiye Nişasta Nerelerde Kullanılır? Modifiye Gıda Nişastası - Modifiye Nişasta Kullanım Alanları

 

 • Şekerler
 • Toz boyalı gıdalar
 • Hazır soslar
 • Az yağlı dondurmalar
 • Konserve çorba ve yemekler
 • Peynirler
 • Meyveli yoğurtlar
 • Hazır sütlü tatlılar
 • Mikrodalgada pişirilebilir yemekler
 • Fermente süt ürünleri
 • Bisküvi, kurabiye, kek ve pastacılık ürünleri

 

Nişasta Teknolojisi & Kimyası – Tahıllar, Özellikleri, Kimyasal Bileşimleri ( Dr. Seçil TÜRKSOY ) – Foodelphi.com

 

Modifiye Nişasta Zararlı Mı? Modifiye Nişasta Zararları, Modifiye Nişasta Nedir? Modifiye Nişasta Sağlıkli Mi?

 

Yeni teknolojik özellikler elde etmeyi amaçlayan çalışmalara ek olarak, bazı çalışmalar modifiye nişastaların sindirilebilirliğini incelemiş ve esas olarak normal nişastaya göre daha yavaş sindirilebilir olduğunu bulmuş.

Yavaş sindiriliyor olmasını birçok uzman olumlu görmüştür. Bu daha düşük bir glisemik indekse neden olacağı demek. Ancak glisemik indeks değeri ne onu bilmiyoruz.

Kimyasal birçok işlemden geçen bu nişastanın sağlık etkileri daha fazla araştırılmalıdır.

Yapılan toprak gömme testinde, modifiye nişastanın, modifiye edilmemiş nişastadan daha yavaş bir biyolojik bozunma yaşadığı gözlemlenmiş. 

Tüketildikten sonra ne kadarının sindirildiği ve ne kadarının insan vücudunda biriktiği ile ilgili çalışmaların olmaması birçok cevapsız sorunun olması demek.

Modifiye mısır nişastası zararlımı? Modifiye mısır nişastası sağlıklı mı? Modifiye mısır nişastasının sağlığımız için tehlikeli olduğunu gösteren herhangi bir araştırma yok gibi görünüyor. Bununla birlikte, sodyum, yağ veya şeker bakımından yüksek olabilen işlenmiş gıdalar genellikle modifiye nişastalar içerir.

İçinizdeki sese kulak verin ve olabildiğince az işlenmiş gıda tüketin. 

Aşağıda modifiye nişasta çeşitlerinin isimlerini sıraladık bunlar bana pek gıda ismi gibi gelmedi.

Dirençli Nişasta Türleri - Dirençli Nişasta Faydaları

 

 

Modifiye Nişasta Çeşitleri, Modifiye Nişasta Türleri

 

 • Dekstrin kavrulmuş nişasta
 • Asitle işlenmiş nişasta
 • Alkali ile işlenmiş nişasta
 • Ağartılmış nişasta
 • Oksitlenmiş nişasta
 • Enzimle işlenmiş nişasta
 • Monostarch fosfat
 • Distarch fosfat
 • Fosfatlı distarch fosfat
 • Asetillenmiş distarch fosfat
 • Nişasta asetat
 • Asetile distarch adipate
 • Hidroksipropil nişasta
 • Hidroksipropil distarch fosfat
 • Nişasta sodyum oktenilsüksinat

 

Bu yazının bir etiket karmaşasını daha gidermeye yardımcı olacağını umuyoruz. Çözmemizi istediğiniz başka etiket gizemleri varsa, yorumlarda bize bildirin.
Kilo vermek ve sağlıklı bir bedene kavuşmak için diyetinize eklediğiniz tek bir takviyeden mucize beklemek yerine kendinize sağlıklı beslenme programı oluşturmakla başlayabilirsiniz. Sağlıklı ve dengeli beslenmeye adım atmak için online diyetisyenler tarafından sizin için hazırlanmış online diyet imkanlarından faydalanabilirsiniz. Şimdi zayıflamaya başlamak için size özel hazırlanmış uygun online diyet ücreti ile online diyet satın alabilirsiniz. (Tıkla ve Zayıflamaya Başla!)
 
Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın