18-24 Yaş Arası Erkeklerde Düzensiz Beslenme  Belirtileri

18-24 Yaş Arası Erkeklerde Düzensiz Beslenme Belirtileri

Kas yapmak tehlikeli midir? Hangi yaşlardaki erkekler tehlike altındadır? Kas yaparken yaşanılabilecek hastalılar nelerdir ve bunlardan nasıl kaçınılır? Daha fazlası için okumaya devam edin.

Araştırmacılar, yeme bozukluğu olan çoğu genç erkeğin kilo vermek yerine kas inşa etmeye çalıştığını söylüyor.

Uzmanlar, düzensiz yemenin erkeklerde kas dismorfisine yol açabileceğini söylüyor. Tarihsel olarak, yeme bozuklukları üzerine yapılan araştırmaların çoğu kızlara ve kadınlara odaklanmıştır.


Ancak son yıllarda araştırmacılar, düzensiz yeme ve vücut imajı endişelerinin erkekleri ve erkekleri de etkileyebileceği yolları araştırıyorlar.

Kadınlar genellikle zayıflık için çabalamaya zorlanırken, erkekler genellikle kaslı ve zayıf olan idealize edilmiş bir erkek vücudunu taklit etmeye çalışır.

Kas geliştirme çabası ile, bazı ergen erkekler ve genç erkekler, sağlıkları için zararlı faaliyetlerde bulunurlar.

International Journal of Eating Disorders'da (akademik bir dergi) yayınlanan yeni bir araştırmaya göre , 18 ila 24 yaş arasındaki genç erkeklerin %22'si, uzmanlara göre kaslılık odaklı düzensiz yeme olarak geçen davranışları sergiliyor.

Bu davranışlar, kilo almak veya hacim arttırmak için aşağıdakilerden birini veya birkaçını yapmayı içerir

normalden daha fazla veya farklı yiyecekler yemek, diyet takviyeleri almak veya androjenik anabolik steroidler kullanmak.

Araştırmanın baş yazarı Dr. Jason Nagata, "Kaslılık odaklı düzensiz yeme, bir erkek çocuğun görünüşü, vücut büyüklüğü, kilosu, yemeği veya egzersiziyle yaşam kalitesini kötüleştirecek şekilde meşgul olması durumunda gelişebilir" San Francisco'daki California Üniversitesi tıp fakültesinde yardımcı profesör yardımcısı Healthline'a verdiği cevabında;

"Ölçülü olarak, kas inşa etmek veya hacim kazanmak için bazı davranışlar 'düzensiz' olmayabilir," diyerek devam etti. Ancak, kas geliştirme veya hacim artırıcı davranışlarda bulunmak, gençleri yeme bozukluğu veya kas dismorfisi geliştirme konusunda daha fazla risk altına sokabilir. "

En Çok Kim Risk Altında?

Bu çalışma, erkeklerde ve erkeklerde düzensiz yeme davranışları üzerine nispeten küçük ama büyüyen bir araştırma grubuna katkıda bulunuyor.

Sağlık bilimleri okulunda yardımcı araştırmacı olan Jason Lavender, "Erkekler yeme bozuklukları alanında ve daha genel olarak düzensiz yeme konusundaki araştırmalarda geleneksel olarak yeterince tanınmamışlardır, bu nedenle bu konuyu ele alan herhangi bir çalışma yararlıdır," 

California Üniversitesi, San Diego


"Yöntemler açısından, bu tür bir çalışmanın özellikle değerli olduğunu düşünüyorum, çünkü bu çalışmalar ulusal olarak temsili bir örneklemdedirler” diye devam etti.

Çalışmayı yürütmek için Nagata ve arkadaşları 'ulusal alanda yapılmış olan ergenlerden yetişkinlere sağlık' isimli çalışmanın verilerini kullandı.

Yedi yıllık bir süre boyunca Amerika Birleşik Devletleri'nde 14.891 genç yetişkinden oluşan ulusal temsili bir grubu takip ettiler.

Kilo almaya çalıştıklarını söyleyen katılımcılara, diyet değişiklikleri, takviye kullanımı ve steroid kullanımı dahil olmak üzere bunu yapmak için kullandıkları bazı stratejiler soruldu.

Genç erkeklerin kilo almaya çalıştıklarını söyleme olasılıkları genç kadınlardan daha fazladır. Ayrıca diyetlerini değiştirdiklerini veya toparlamak için takviyeleri veya steroidleri kullandıklarını bildirmeleri daha olasıdır.

Genç erkeklerin yüzde 22'si bu davranışlardan bir veya daha fazlasını gerçekleştirdiklerini belirtirken, genç kadınların yüzde 5'i bunu yaptığını bildirdi.

Kas Dismorfisine Bağlantı

Kilo alma veya kas geliştirme çabalarının tümü düzensiz değildir.

Ancak bu çabalar kişinin sağlığına, yaşam kalitesine veya olağan işlerine veya sosyal faaliyetlerine katılma yeteneğine müdahale ettiğinde, bir yeme bozukluğu geliştirdiklerinin bir işareti olabilir.

Kaslılık odaklı bozuk yeme davranışları da kas dismorfisi ile bağlantılıdır.

Profesör Dr. Katharine Phillips, "Kas dismorfisi, insanların klinik olarak önemli bir sıkıntıya veya işleyişte bozulmaya neden olan noktaya kadar görünüşlerinde var olmayan veya hafif kusurlarla meşgul oldukları bir tür vücut dismorfik bozukluktur.

NewYork-Presbyterian Hastanesi psikiyatri bölümünde psikiyatri ve New York Cornell Üniversitesi Weill Cornell Tıp Koleji.

“Kas dismorfisi durumunda, görünüş kaygıları kişinin vücut yapısının çok küçük veya yetersiz kaslı olduğunu düşünmeye odaklanır. Gerçekte, bu erkekler normal görünüyorlar veya aşırı egzersiz yaptıkları ve / veya kas yapıcı, genellikle riskli ilaçlar aldıkları için çok kaslılar ”diye ekledi.


Phillips ve meslektaşları kas dismorfisi üzerine çalıştıklarında, bu rahatsızlığı olan erkeklerin yüzde 20'sinden fazlasının yeme bozukluğu ile karşıladığını tahmin ettiler.

Ayrıca kas dismorfisi olan erkeklerin önemli bir kısmının anabolik steroid kullandığını belirtti.

Ciddi Sağlık Sorunları Riski

Kaslılık odaklı bozuk yeme davranışları ve kas dismorfisi, insanları ciddi fiziksel ve zihinsel sağlık sorunları için riske atabilir.

Örneğin, aşırı derecede kısıtlanmış bir diyet yemek, yetersiz beslenme riskini artırabilir.

Aşırı egzersiz, sakatlık yaratabilecek yaralanmalara neden olabilir. Bir kişinin egzersiz programı sosyal yaşamını sürdürmesini zorlaştırıyorsa, sosyal izolasyona da katkıda bulunabilir.

Anabolik steroid kullanımı, inme, kalp krizi, karaciğer hasarı ve böbrek hasarı gibi birçok sağlık durumu riskini artırır. Steroid enjekte etmek için iğnelerin kullanılması da enfeksiyon riskini artırır.

Takviye kullanımı , takviye endüstrisindeki düzenleyici gözetim ve şeffaflık eksikliği nedeniyle birçoğunun tahmin edilmesi veya incelenmesi zor olabilen bir kişinin sağlığı için de tehlike oluşturabilir .

Bu tür fiziksel risklere ek olarak, kaslılık odaklı düzensiz yeme davranışları ve kas dismorfisi de bir kişinin ruh halini, benlik saygısını ve genel zihinsel sağlığını bozabilir.

Tedavinin Önemi

Sizin veya ilgilendiğiniz birinin kaslılık odaklı düzensiz yeme davranışları veya kas dismorfisi yaşadığından şüpheleniyorsanız, Phillips profesyonel yardım almanızı önerir.

Phillips, "Kas dismorfisi ve kaslara yönelik düzensiz yeme, üzücü, bozucu ve hatta potansiyel olarak yaşamı tehdit ediyor ve genellikle doğru tedavi ile iyileşiyorlar" dedi.

“Vücut dismorfik bozukluğu olan kişilerin üçte ikisi, bozukluğun 18 yaşından önce başlamasına neden oluyor, bu nedenle çocukluk ve ergenlik döneminde bunun farkında olmak özellikle önemlidir” diye ekledi.


Kaslılık odaklı bozuk yeme veya kas dismorfisini tedavi etmek için sağlık uzmanları, diğer düzensiz yeme türlerini veya vücut dismorfik bozuklukları tedavi etmek için kullanılan stratejilerin çoğunu kullanabilir.

Lavender, "Kaslılık odaklı bozuk yeme, geleneksel düzensiz yemekten farklı davranışlar içermesine rağmen, genellikle benzer endişelerden ve aynı türden temel sorunlardan kaynaklanıyor" dedi.

"Öyleyse, şu anda yapılan şey, [uzmanlar] geleneksel yeme bozukluğu önleme ve tedavi programlarını alıp bunları uyarlamak" diye devam etti.

Bir kişinin özel davranışlarına ve semptomlarına bağlı olarak, belirli ilaç türleriyle, danışmanlık veya diğer destek türleriyle tedaviden fayda görebilirler.

Hızlı kilo verdiren diyetler yapmak yerine sağlıklı ve dengeli beslenmeye adım atarak zayıflamak istiyorum diyorsanız uygun online diyet ücreti ile online diyet satın alabilirsiniz (Tıkla ve Zayıflamaya Başla!)

Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın