Aralıklı Oruç ve Ketojenik Diyeti Birleştirmeli misiniz?

Aralıklı Oruç ve Ketojenik Diyeti Birleştirmeli misiniz?

Ketojenik diyeti aralıklı oruç tutma ile birleştirmek, ketozis sürecine, tek başına ketojenik diyetten daha hızlı ulaşmanıza yardımcı olabilir.

Keto diyeti ve aralıklı oruç diyeti, mevcut sağlık trendlerinden en popüler iki tanesidir.

Sağlık bilincine sahip birçok insan, kilo vermek ve belirli sağlık koşullarını kontrol etmek için bu yöntemleri kullanır.

Her ikisi de sağlık faydalarını destekleyen sağlam araştırmalara sahip olsa da birçok insan ikisini birleştirmenin güvenli ve etkili olup olmadığını merak ediyor.

Aralıklı oruç nedir? Ketojenik diyet nedir? Aralıklı oruç ve ketojenik diyet birleştirilmeli mi? Aralıklı oruç ve ketojenik diyeti birleştirmenin faydaları nelerdir? Bu makale aralıklı oruç ve keto diyetini tanımlıyor ve ikisini birleştirmenin iyi bir fikir olup olmadığını açıklıyor.

Hangi diyeti benimserseniz benimseyin zayıflamak ve sağlıklı bir bedene ulaşmak istiyorsanız, çeşitli zayıflama kürleriyle zayıflamayı beklemek yerine sağlıklı bir beslenme düzeni oluşturmakla başlayabilirsiniz. Sağlıklı ve dengeli beslenmeye adım atarak zayıflamak istiyorum diyorsanız, günlük almanız gereken makro ve mikro besin değerleri hesaplanarak oluşturulmuş, ekibimizdeki sizinle ilgilenecek olan diyetisyen ile Whatsapp üzerinden gün içerisinde haberleşebileceğiniz diyet listesini uygun ücreti ile satın alın (Diyetasistan ile Zayıfla!)


Aralıklı Oruç Nedir? Aralıklı Oruç Faydaları Nelerdir?

Aralıklı oruç, belirli bir süre boyunca kalori kısıtlaması veya oruç tutma ile normal gıda tüketimi arasında geçiş yapan bir beslenme yöntemidir (1).

5:2 yöntemi, Savaşçı Diyeti ve gün aşırı oruç tutma gibi birçok farklı aralıklı oruç rutini vardır.

Belki de en popüler aralıklı oruç türü, 16 saat oruç tutmadan önce sekiz saatlik bir zaman diliminde yemek yemeyi içeren 16/8 yöntemidir.

Aralıklı oruç, esas olarak bir kilo verme tekniği olarak kullanılır.

Bununla birlikte, araştırmalar sağlığa başka şekillerde de fayda sağlayabileceğini buldu.

Örneğin, aralıklı oruç tutmanın iltihabı azalttığı, beyin fonksiyonunu ve kan şekeri kontrolünü iyileştirdiği gösterilmiştir (2, 3, 4).

Özet: Aralıklı oruç diyeti, oruç tutma ve normal yemek yeme dönemleri arasında dönüşümlü olarak yapılan bir beslenme şeklidir. Popüler yöntemler 5:2 ve 16/8 yöntemlerini içerir.

Aralıklı Oruç Nedir? Aralıklı Oruç Diyeti Nasıl Olur? Faydaları Nelerdir? ve Nasıl Güvenli Bir Biçimde Oruç Tutulur: 10 Faydalı İpucu konu başlıklı blog yazılarımızı inceleyerek aralıklı oruç hakkında merak ettiklerinizi daha detaylı olarak öğrenebilirsiniz.

Ketojenik Diyet Nedir? Ketojenik Diyet Faydaları Nelerdir?

Ketojenik diyet (keto diyet), yüksek yağlı, çok düşük karbonhidratlı bir beslenme şeklidir.

Karbonhidratlar tipik olarak günde 20 ila 50 grama düşürülür ve bu da vücudunuzu ana enerji kaynağı için glikoz yerine yağlara güvenmeye zorlar (5).

Ketozis olarak bilinen metabolik süreçte vücudunuz, alternatif bir enerji kaynağı olarak hizmet eden keton adı verilen maddeleri oluşturmak için yağları parçalara ayırır (6).

Bu diyet kilo vermenin etkili bir yoludur, ancak başka faydaları da vardır.

Keto diyeti, epilepsiyi tedavi etmek için neredeyse bir yüzyıldır kullanılmaktadır ve ayrıca diğer nörolojik bozukluklar için umut vaat etmektedir (7).

Örneğin, keto diyeti, Alzheimer hastalığı olan kişilerde zihinsel semptomları iyileştirebilir (8).

Dahası, kan şekerini düşürebilir, insülin direncini artırabilir ve trigliserit seviyeleri gibi kalp hastalığı risk faktörlerini azaltabilir (9, 10).

Özet: Ketojenik diyet, kilo kaybı ve gelişmiş kan şekeri kontrolü gibi potansiyel sağlık yararlarıyla bağlantılı çok düşük karbonhidratlı, yüksek yağlı bir diyettir.

Ketojenik Diyet Nedir, Ne Yenir Ne Yenmez? Örnek Ketojenik Diyet Listesi konu başlıklı blog yazımızı ziyaret ederek ketojenik diyet hakkında merak ettiklerinizi detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

Ketojenik Diyettin Fayda Sağladığı 15 Hastalık konu başlıklı blog yazımızı inceleyerek ketojenik diyet ve epilepsi dışında ketojenik diyetin fayda sağladığı hastalıkları daha detaylı olarak öğrenebilirsiniz.


Aralıklı Oruç ve Ketojenik Diyeti Birleştirmenin Potansiyel Faydaları

Aralıklı oruç tutarken ketojenik diyet de uygularsanız, aşağıdaki faydaları sağlayabilir.

Ketozise Giden Yolu Kolaylaştırabilir

Aralıklı oruç, vücudunuzun ketoz sürecine tek başına keto diyetinden daha hızlı ulaşmasına yardımcı olabilir.

Bunun nedeni, vücudunuzun oruç tutarken, enerji kaynağını karbonhidratlardan yağlara kaydırarak enerji dengesini sürdürmesidir. Bu da keto diyetinin tam öncülüdür (11).

Oruç sırasında insülin seviyeleri ve glikojen depoları azalır, bu da vücudunuzun doğal olarak enerji için yağ yakmaya başlamasına yol açar (12).

Keto diyetindeyken ketoza ulaşmak amacıyla mücadele eden herkes için aralıklı oruç tutmak, sürecinizi etkili bir şekilde başlatabilir.

Kilo verme süreci zorlu bir süreçtir ve hemen sonuç bekleyebilirsiniz, haliyle zayıflama suları veya zayıflama kürleri denemeye başlarsınız. Ancak kalıcı çözüm beslenme düzeninizi değiştirmekten geçer. Diyetisyenlerimizin size özel hazırlamış olduğu diyet listeleriyle yeni bir başlangıç yapmak için tıklayın (Zayıflamak Tek Tık Uzağında!)

Daha Fazla Yağ Kaybına Yol Açabilir

Aralıklı oruç ve keto diyetini birleştirmek, tek başına bir diyetten daha fazla yağ yakmanıza yardımcı olabilir.

Aralıklı oruç, termojenez veya ısı üretimini teşvik ederek metabolizmayı hızlandırdığından, vücudunuz inatçı yağ depolarını kullanmaya başlayabilir (13).

Birkaç çalışma, aralıklı oruç tutmanın fazla vücut yağını güçlü ve güvenli bir şekilde azaltabileceğini ortaya koymaktadır.

Direnç eğitimi almış 34 erkeğin katıldığı sekiz haftalık bir çalışmada, 16/8 aralıklı oruç yöntemini uygulayanlar, normal bir beslenme düzenini izleyenlere göre yaklaşık %14 daha fazla vücut yağı kaybetti (14).

Benzer şekilde, 28 çalışmanın gözden geçirilmesi, aralıklı oruç yapan kişilerin, çok düşük kalorili diyetleri takip edenlere göre ortalama 3,3 kg daha fazla yağ kütlesi kaybettiğini belirtti (15).

Ayrıca, aralıklı oruç, kilo kaybı sırasında kas kütlesini koruyabilir ve enerji seviyelerini iyileştirebilir. Bu, atletik performansı iyileştirmek ve vücut yağını düşürmek isteyen keto diyet yapanlar için yararlı olabilir (16, 17).

Ek olarak, araştırmalar, aralıklı oruç tutmanın açlığı azaltabileceğini ve kilo vermeye yardımcı olabilecek tokluk hissini artırabileceğini vurgulamaktadır (18).

Özet: Aralıklı orucu bir keto diyetiyle birleştirmek, ketoza daha hızlı ulaşmanıza ve tek başına keto diyetinden daha fazla vücut yağını kaybetmenize yardımcı olabilir.


Aralıklı Oruç ve Ketojenik Diyeti Birleştirmeli misin?

Ketojenik diyeti aralıklı oruçla birleştirmek çoğu insan için muhtemelen güvenlidir.

Bununla birlikte, hamile veya emziren kadınlar ve düzensiz yeme öyküsü olanlar, aralıklı oruç tutmaktan kaçınmalıdır.

Diyabet veya kalp hastalığı gibi belirli sağlık koşullarına sahip kişiler, keto diyetinde aralıklı oruç tutmayı denemeden önce doktora danışmalıdır.

Bazı insanlar uygulamaları birleştirmeyi yararlı bulsa da herkes için işe yaramayabileceğini unutmamak önemlidir.

Bazı insanlar keto diyetinde oruç tutmanın çok zor olduğunu görebilir veya oruç tutmadıkları günlerde aşırı yemek yeme, sinirlilik ve yorgunluk gibi olumsuz reaksiyonlar yaşayabilir (19).

Ketozise ulaşmak için aralıklı oruç tutmanın gerekli olmadığını unutmayın, ancak çabuk yapmak için bir araç olarak kullanılabilir.

Sağlıklı, çok yönlü bir keto diyeti uygulamak, karbonhidratı azaltarak sağlığı iyileştirmek isteyen herkes için yeterlidir.

Özet: Eş zamanlı aralıklı oruç tutma ve ketojenik diyet birbirlerinin etkinliğini artırsa da ikisini birden birleştirmek gereksizdir. Sağlık hedeflerinize bağlı olarak, birini diğerine tercih edebilirsiniz.

Uzun Lafın Kısası

Keto diyetini aralıklı oruç tutma ile birleştirmek, ketoz sürecine, tek başına keto diyetinden daha hızlı ulaşmanıza yardımcı olabilir. Ayrıca daha fazla yağ kaybına neden olabilir.

Bununla birlikte, bu yöntem bazıları için harikalar yaratsa da ikisini birleştirmek gerekli değildir ve bazı insanlar bu kombinasyondan kaçınmalıdır.

Bir kombinasyonun - veya tek başına bir uygulamanın - sizin için en iyi şekilde çalışıp çalışmadığını deneyebilir ve görebilirsiniz. Ancak, herhangi bir büyük yaşam tarzı değişikliğinde olduğu gibi, önce sağlık uzmanınızla konuşmanız önerilir.

Sağlıklı gıdaları birbirleriyle uyum içerisinde nasıl tüketmeniz gerektiği konusunda destek alabilirsiniz. Sağlıklı ve dengeli beslenmeye adım atmak için diyetisyenlerimiz tarafından sizin için hazırlanmış diyet imkanlarından faydalanabilirsiniz. Şimdi zayıflamaya başlamak için uygun ücreti ile diyetisyenlerimiz tarafından sizin için hazırlanmış diyet listesi satın alın. (Erteleme! Şimdi Zayıflamaya Başla!)

Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın