1 Kilo Vermek İçin Kaç Kalori Yakmak Gerekir?

1 Kilo Vermek İçin Kaç Kalori Yakmak Gerekir?
1 kilo vermek için kaç kalori yakılır? Günde bir kilo vermek mümkün mü? Sorularını sizin için inceledik, işte sonuçlar:
Bu sayfadaki linklere tıklayıp gezinirseniz biz de bir şeyler kazanabiliriz. Destekleriniz için Teşekkür ederiz. 

Yapılan bir araştırmaya göre 1 pound yağ 3.500 kalorilik bir enerji içeriyormuş.

 

1 Kg = 2.2 pound

 

1 Kg yağ = 2.2 * 3500 = 7.700 kalori

 

1 kg yağ yakmak için 7.700 kalori harcamak lazım. Bu kilo vermenin matematiksel tarafı fakat gerçek hayatta kilo vermek bu kadar kolay olmuyor.

 

Bir Kilogram Vücut Yağı, 7.700 Kaloriye Eşittir

 

Spor Yaparak Zayıflamak ve Kilo Vermek Mümkün Mü? Konu başlıklı yazımızda da bulabileceğiniz Dr. Kevin Hall yaptığı bir araştırmada aşağıdaki sonuçları elde etmiş.

 

90 kg bir erkek haftanın 4 günü 1 saat spor yapıyor ve bunu bir ay sürdürdüğünde 2,3 kg verebiliyor. Bu sonuç en iyi ihtimali içeriyor. Buradan yola çıkarak aşağıdaki sonuçları çıkardık.

 

- Haftada 4 saat spor = Ayda 16 saat spor

- Ayda 16 saat spor = 2,3 kg

- 1 saat spor = 750 kalori (90 kg adam 1 saat dolu dolu spor ile en iyi ihtimal ile bu kadar kalori harcar.)

- 16 saat spor = 12.000 kalori

- 12.000 Kalori = 2,3 kg ise 1 kg = 5.217 kalori

 

Hızlı kilo verme yöntemlerini deneyip durdum, hızlı verdiren sporları yaptım ancak istediğim kiloya hiçbir şekilde ulaşamadım diyorsanız eğer kilo vermek için online diyetisyenlerin size özel hazırlamış olduğu online diyet listesini satın almak isteyebilirsiniz (Zayıflamak Tek Tık Uzağında!).

 

1 Kilo Vermek İçin Kaç Kalori Yakılmalı? 5.217 Kalori Yakmak Gerekir

 

Yani 90 kilogramlık bir erkek sporla yaktığı her 5.217 kalori için bir kilo zayıflamış ama bunun ne kadarı yağdan veya başka şeylerden bunu bilmiyoruz.

 

Siz 5.217 kalori yaktığınızda 1 kilo verebiliyorsunuz. Ancak bu 1 kilonun bir kısmı vücut yağlarından bir kısmı vücut sıvılarından ve bir kısmı da kaslarda depolanan glikojenden gidiyor. Yani ben 7.700 kalori yaktığımda bunun hepsi yağdan gidecek diye bir gerçek yok.

 

Hızlı zayıflama yollarından sıkı bir diyet ve sporu yapmaya başladığınızda vücut savunma mekanizması, bazal metabolizma için ayırdığı ve her gün hayat fonksiyonları için harcanan enerjide kısıtlamaya gidiyor. Daha temkinli davranmaya başlıyor. Bu da yaptığınız spor veya diyetin etkisini azaltıyor. Bu bilimsel olarak kanıtlanmış bir durumdur.

 

90 kilogramlık erkek spor ile bir ayda 2,3 kilo vermiş. Yani günde sadece ekstra 400 kalori yakarak bu sonuca varmış.

 

Eğer siz bu 400 kaloriyi yediklerinizden de kısarsanız yine aynı sonuca varabilirsiniz. Bazı araştırmalar bu sonuçları açıkça ortaya koymaktadır. Spor yaparak zayıflama yazımızda bununla ilgili grafikleri ve çalışmaları bulabilirsiniz. Ancak insan vücudunun ne kadar karmaşık ve beklenmedik sonuçlar verdiğini unutmayın. Kilo vermek konusunda bu sonuçlar herkes için her zaman doğrudur demek çok zordur.

 

Kilo vermek istiyorum düşüncesi sürekli aklınızdaysa zayıflamak için günlük almanız gereken kalori hesabına göre online diyetisyenler tarafından sizin için hazırlanmış online diyet imkanlarından faydalanabilirsiniz. (Tıkla ve Zayıflamaya Başla!)


Bir Adım Kaç Kalori? Bir Adım Attığımda Ne Kadar Kalori Yakıyorum?

 

''1 kilo vermek için kaç km yürümeli?'', "1 kilo vermek için kaç adım yürümeli?" "1 kilo vermek için kaç saat yürümek gerekir?" '1 kilo vermek için ne kadar yürümeli?' Sorularının cevabının ne kadar değişken olduğunu aşağıdaki tabloyu inceleyerek anlayabilirsiniz. 

 

90 kilogramlık erkek üzerinden örnek vermek gerekirse her attığı adımda 0.055 kalori yakmaktadır. 1.000 adım attığında 55 kalori 10.000 adım attığında ise 550 kalori yakmaktadır. Aşağıda diğer kilolar için her 1000 adımda yakılan kalori miktarlarını görebilirsiniz.

 

Kilolara Göre Her 1.000 Adımda Yakılan Kalori Miktarları

 

45 kg28 kalori
55 kg33 kalori
64 kg48 kalori
73 kg44 kalori
82 kg49 kalori
91 kg55 kalori
100 kg60 kalori
115 kg69 kalori
125 kg75 kalori
136 kg82 kalori

 

 

Günde Bir Kilo Vermek Mümkün Mü? 1 Kilo Kaç Kalori?

 

Günde 1 kilo verebilmek için 90 kilogramlık erkeği ele alırsak günde 1 kilo vermek için 5.200 kalori yakması gerekir. Bazal metabolizmasının da 2000 kalori olduğunu varsaydığımızda;

 

Hiç bir şey yemeden 3.200 kalori yakması gerekir. Ancak hiçbir şey yemeden 3.200 kalorilik bir spor yapması çok zordur.

 

Yediklerine de dikkat ettiğini düşünelim ve günde 1.500 kalori aldığını varsayalım bu durumda ise çıkan sonuç şöyle:

 

5200 + 1500 - 2000 = 4.700 kalori sporla yakmalısınız, 1 günde 1 kilo zayıflamak için. Kilo verme isteğinizi hatta hızlı kilo verme isteğinizi biliyoruz. Fakat dengeli ve sağlıklı bir beslenme düzeni oluşturmadan kilo verseniz bile aynı kiloyu korumanız çok zordur. Kilo almak ve kilo vermek bir süreçtir, unutmayın.

 

4.700 Kaloriyi Nasıl Yakabiliriz?

 

1 kilo vermek için ne kadar koşmalı? Bir maraton koşucusu bile maraton sonunda 2.500 - 4000 kalori yakabiliyor. Ben hiç bir şey yemeden maraton koşacağım böylece bu kaloriyi harcayacağım diye düşünseniz bile maraton sonunda 4000 kaloriye ulaşmanız veya bu maratonu sağlıklı bir şekilde tamamlamanız çok zordur.

 

Her iki durumda da, bu neredeyse imkansızdır: Bir maraton koşusu, gün boyunca toplamda 4000 kalori yakabiliyor. Çok formda değil iseniz bu maratonu bitirmeniz imkansız!

 

Hızlı Kilo Kaybının Sonuçları


Hızlı kilo vermek her ne kadar güzel bir fikir gibi gelse de doğru bir yol değildir. Yukarıda anlatılan oranda kilo kaybetmek imkansız olsa da, gerçekçi kilo kaybının üst sınırlarını zorlamak da birçok tehlikeye sahiptir. Hızlı zayıflama yorgunluk veya bitkinlik, safra taşı, baş ağrısı, dehidratasyon, baş dönmesi ve tehlikeli elektrolit dengesizliklerine yol açabilir.

 

Vücudunuzun ne kadar hızlı yağ yakacağına dair bir sınır olduğu için, proteini parçalamaya başlayacak böylece kas kütlesini de hızla yok edeceksiniz. Kas kütlesini zamanla tüketirseniz, kalori kullanan daha az hücreniz olur, kilo vermeye devam etmek daha da zorlaşır.

 

Hızlı zayıflama yöntemlerini deneyip çok hızlı kilo verirseniz, vücudunuz metabolizmanızı bir savunma mekanizması olarak düşürerek tepki verebilir. ABD televizyonlarında yayınlanan The Biggest Loser adında zayıflama programına katılan bir grup insan üzerinde yapılan çalışma hızlı kilo vermelerinin metabolizmalarını yavaşlattığını göstermiştir. Ayrıca hızla kilo veren bu insanların çoğu verdikleri kilolardan bile daha fazlasını aynı hızda almaktadırlar.

 

Hızlı kilo verdiren diyetler yapmak yerine sağlıklı ve dengeli beslenmeye adım atarak zayıflamak istiyorum diyorsanız uygun online diyet ücreti ile online diyet satın alabilirsiniz (Tıkla ve Zayıflamaya Başla!)


Bir İstisna: Su Ağırlığı

 

1 kilo vermek için ne yapmalıyım? Tek bir günde bir kilo vermenin mümkün ve sağlıklı olmasının tek yolu, şu anda midenizdeki yiyeceği boşaltmak veya su ağırlığını kaybetmek suretiyle yüzeysel olarak bu kiloyu kaybetmektir. En hızlı kilo verme aslında su ağırlığı kaybı ile yaşanır.

 

Kilo verme yöntemlerinden biri olan oruç tumayı denerrseniz, sindirim sisteminizin çoğunu boşaltırsınız, böylece kilo vermeniz oldukça kolaydır. Ayrıca, kanınızda dolaşan daha az tuz ve karbonhidratınız olacak ve bu da su ağırlığını düşürmenize neden olacaktır. Aslında, günde 2 kilograma kadar dalgalanma oldukça normaldir, fark, bu dalgalanmanın bir sonraki gün diğer tarafa geri dönme eğiliminde olmasıdır.

 

Sağlıklı Zayıflamak için Ayda veya Haftada Ne Kadar Zayıflamalıyım?

 

Doğru ölçüde kilo kaybını uzmanlar yılda vücut ağırlığınızın yüzde 10-14’ü olarak önermektedirler. Eğer 90 kilo iseniz yılda en iyi ihtimal ile size 12.6 kilo vermenizi öneriyor uzmanlar. Bu sonuçlar ayda ortalama 1 kilo kaybının sağlıklı olduğunu göstermektedir. Yani sağlklı kilo vermek için hafta da ise bu 250 gram kilo kaybetmeniz gerekli demek oluyor. Bunu birkaç kat arttırmak mümkün mü? Evet, ancak sonrasında aynı hızla geri geliyorlar.

 

Çok agresif kilo kayıpları hem vücudunuzda onarılmaz hasarlara sebebiyet veriyor hem de bu agresif diyeti bıraktığınızda aynı hızla bu verdiğiniz kiloları geri alıyorsunuz. Kilo vermek için devam edilemeyecek diyetler önerilmez.

1 Kilo Vermek için Kaç Kalori Açığı Olmalı? 500 Kalori Açığı Efsanesi

Günde 500 kalori daha az alırsanız veya haftada 3.500 kalori daha az tüketirseniz, her hafta yarım kilo yağ kaybedeceğiniz yaygın bir şehir efsanesidir.

 

Bu, yılda toplam 26 kiloya eşittir.

 

Ancak, gerçek çok farklı.

 

500 kalori açığı efsanesi, belli bir süre içinde elde edilebilecek potansiyel kilo kaybını önemli ölçüde fazla tahmin etmektedir.

 

Bu tahmin kısa vadede, aşırı kilolu ve obez kişilerde ölçülü kilo kaybı için oldukça iyi çalışıyor gibi görünüyor. Ancak uzun vadede dağılıyor ve insanları başarısızlık ve hayal kırıklığına uğratıyor.

 

Bu efsanenin hesaba katmadığı şey, vücudun kompozisyonu ve beslenmedeki değişikliklere verdiği tepkidir.

 

Kalori tüketiminizi azalttığınızda, vücudunuz daha az kalori yakmanızı sağlayarak yanıt verir. Daha az hareket etmeye başlarsınız ve vücut daha verimli hale gelir. Aynı miktarda iş yapar, ancak öncekinden daha az kalori kullanır.

 

Ayrıca yağla birlikte kas kütlesini de kaybedebilirsiniz, bu da daha az kalori yakmanızı sağlar.

 

Teknik terim "Uyarlamalı Termojenez" olmasına rağmen bu genellikle açlık modu olarak adlandırılır. Diğer bir ifade ile bazal metabolizma hızınız düşer. Bu durumun oluşturduğu etkinin kilo verme üzerine tüm etkileri henüz açıklanmamıştır.

 

Kilo kaybı doğrusal bir grafik şeklinde gelişmez ve genellikle zamanla yavaşlar.

 

Özet: 500 kalori açığı diyeti, kilo verme potansiyelini abartır. Vücut kompozisyonundaki değişiklikleri ve yakılan kalorileri azalmasını göz önünde bulundurmaz.

 

Hangi diyeti benimserseniz benimseyin zayıflamak ve sağlıklı bir bedene ulaşmak istiyorsanız, çeşitli zayıflama kürleriyle zayıflamayı beklemek yerine sağlıklı bir beslenme düzeni oluşturmakla başlayabilirsiniz. Sağlıklı ve dengeli beslenmeye adım atmak için online diyetisyenler tarafından sizin için hazırlanmış kalori hesaplamalarının yapıldığı online diyet imkanlarından faydalanabilirsiniz. Kilo vermek istiyorum diyorsanız eğer şimdi zayıflamaya başlamak için uygun online diyet ücreti ile sizin için hazırlanmış online diyet satın alabilirsiniz. (Tıkla ve Zayıflamaya Başla!)


Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri

Nur 30 Eylül 2020

Gayet başarılı bilgilendirme 👏🏻👏🏻👏🏻👏🏻👏🏻⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️ fakat bende nefes problemi var en büyük sıkıntım spor yaparken 🙄🥺😬😣😖😫

Engin alpat 24 Eylül 2020

Tamamen katılmıyorum. Eski sporcuyum.
Yüzde 60 doğrudur. Ancak inat edip uzun vadede rafineri olmayan beslenme ile 200-300 kalori az karbonhidrat birazcık daha protein ilavesi ve günde 5000 adım yürüyüş gibi Yapılırsa kas sağlık korunur. Gıdı göbek gider ve 7-8 kilo verilir bir yılda.
Eğer vücut değerleriniz normal ise!!!!

altın kral 31 Ağustos 2020

hemen başlıyorum,

altınkral 31 Ağustos 2020

hemen başlıyorum

Arzu Kalkan 03 Ağustos 2020

Çok beğendim geçen gün eşimle bu konuyu tartışıyorduk. 1 haftada 3 kilo vermek istiyorum imkansız falan diyordu matematiğini sayenizde yapabildik. Başarılarınızın devamını bekliyoruz.

ecem özmen 03 Ağustos 2020

Çok faydalı bir yazı çok teşekkür ederim artık zayıflayabilirim. Hızlı kilo vermek için ne yapmalıyız. 10 kilo vermek istiyorum.

inanamıyorum 22 Temmuz 2020

iyi günler, keşke biraz araştırma yaparak yazsanız yazılarınızı, rastgele bir lise mezunu birey tüm yazının saçmalığını anlayabilir fakat siz burada beslenme ve sağlık konusunda bir profesyonel olarak karşımıza çıkıp saçmalıyorsunuz.

Pangea 22 Haziran 2020

Özetle anladığım yediğini azalt sağlıklı beslenmeye çalış ve hafta da 4 5 gün spor yap yavaş yavaş kilolarını ver adamın asabını bozma.

Harun 19 Haziran 2020

paund ne amq yabancı siteden çevirip çevirip atmıssınız

Gulcan 31 Mayıs 2020

Cok açıklayıcı tesekkurler

Özlem 26 Mayıs 2020

👏👏👏👏👏 harika

Seda can 07 Mayıs 2020

Cidden sayenizde harika bilger edindim cok guzel açıklayıcı tesekkurler ?

Seda can 07 Mayıs 2020

Cidden sayenizde harika bilger edindim cok guzel açıklayıcı tesekkurler ?

Nadiye beyhan 16 Nisan 2020

Hem mantıklı hem basarili

Onur 09 Nisan 2020

Gayet detaylı ve bilgilendirici bir yazı olmuş bence. Bilmediğim şeyler öğrendim.

Onur 09 Nisan 2020

Gayet detaylı ve güzel bir yazı olmuş bence. Bilmediğim şeyler öğrendim.

Arzu 31 Mart 2020

Gayet Açıklayıcı beğendim?

Fırat 06 Mart 2020

Güzel bir yazı gayet bilgilendirici teşekkürler

Fırat 06 Mart 2020

Güzel bir yazı gayet bilgilendirici teşekkürler

İlknur tekin 06 Mart 2020

Çok bilgilendirici bir yazi. Teşekkürler.

İlknur tekin 06 Mart 2020

Çok bilgilendirici bir yazi. Teşekkürler.

GÜNAY BULDU 13 Şubat 2020

Çok faydalı bir yazı.Merak ettiğim her şeyi öğrenebildim.Teşekkürler.

Emrah Benli 30 Ocak 2020

Bilgiler için çok teşekkürler ?

Bülent Uyar 19 Ocak 2020

Açıklayıcı ve doğru bir yazı, tebrikler

Dra.Ale.V 15 Ocak 2020

Paylaştığınız şey günde en az 1 km çalıştırmak için iyi sevdi. o
Sonuçlarımı geliştirmek için https://bit.ly/2tZ09wi bu yöntemle birleştireceğim

Yılmaz verit 02 Ocak 2020

Gerçekten yarar sağlanabilecek bir yazı teşekkürler

İlker yetkin 29 Ekim 2019

Yorumsuz khfdfhjkkuhvgftjkllıhhk hhffhlıygnj

Hakime Kucuk 18 Ekim 2019

Daha once denedim basarili olsun ama biraktim simdi ayni kiliyu Geri aldim.Degerli bilgiler edindim,tesekkurler

Vrijmeg 18 Ekim 2019

Teşekkürler :)

Gurbetci 14 Ekim 2019

Cok guzel teşekkür ederim

Sokrat 05 Ağustos 2019

Tesekkur ederim bu guzel bilgiler icin
Benzer Yazılar

İdeal kilona ulaşmak ister misin?

Kategoriler