1 Kilo Vermek İçin Ne Kadar Kalori Yakmalıyım?

1 Kilo Vermek İçin Ne Kadar Kalori Yakmalıyım?
1 kilo vermek için ne kadar kalori yakmalıyım? Günde bir kilo vermek mümkün mü? Sorularını sizin içi inceledik, işte sonuçlar:
Bu sayfadaki linklere tıklayıp gezinirseniz biz de bir şeyler kazanabiliriz. Destekleriniz için Teşekkür ederiz. 

 

Yapılan bir araştırmaya göre 1 pound yağ 3.500 kalorilik bir enerji içeriyormuş.

 

1 Kg = 2.2 pound

 

1 Kg yağ = 2.2 * 3500 = 7.700 kalori

 

1 kg yağ yakmak için 7.700 kalori harcamak lazım. Bu matematiksel tarafı gerçek hayatta bu kadar kolay olmuyor.

 

Bir kilogram vücut yağı, 7.700 kaloriye eşittir.

 

Spor yaparak zayıflamak mümkün mü? Başlıklı yazımızda Dr. Kevin Hall yaptığı bir araştırmada aşağıdaki sonuçları elde etmiş.

 

90 kg bir adam haftanın 4 günü 1 saat spor yapıyor ve bunu bir ay sürdürdüğünde 2,3 kg verebiliyor. Bu sonuç en iyi ihtimali içeriyor. Buradan yola çıkarak aşağıdaki sonuçları çıkardık.

 

- Haftada 4 saat spor = Ayda 16 saat spor

- Ayda 16 saat spor = 2,3 kg

- 1 saat spor = 750 kalori (90 kg adam 1 saat dolu dolu spor ile en iyi ihtimal ile bu kadar kalori harcar)

- 16 saat spor = 12.000 kalori

- 12.000 Kalori = 2,3 kg ise 1 kg = 5.217 kalori

 

1 kilo vermek için =  5.217 kalori yakmak gerekir.


Yani bizim 90 kilogramlık adam sporla yaktığı her 5.217 kalori için bir kilo zayıflamış ama bunun ne kadarı yağdan veya başka şeylerden bunu bilmiyoruz.

 

Siz 5.217 kalori yaktığınızda 1 kilo verebiliyorsunuz ancak bu 1 kilonun bir kısmı vücut yağlarından bir kısmı vücut sıvılarından ve bir kısmı da kaslarda depolanan glikojen gidiyor. Yani ben 7.700 kalori yaktığımda bunun hepsi yağdan gidecek diye bir gerçek yok.

 

İnsan sıkı bir diyete başladığında veya sağlam spor yapmaya başladığında vücut savunma mekanizması olarak bazal metabolizma için ayırdığı ve  her gün hayat fonksiyonları için harcanan enerjide kısıtlamaya gidiyor. Daha temkinli davranmaya başlıyor. Bu da yaptığınız spor veya diyetin etkisini azaltıyor. Bu bilimsel olarak kanıtlanmış bir durum.

 

Bizim 90 kilogramlık adamımız spor ile bir ayda 2,3 kilo vermiş. Yani günde sadece ekstra 400 kalori yakarak bu sonuca varmış.

 

Eğer siz bu 400 kaloriyi yediklerinizden de kısarsanız yine aynı sonuca varabilirsiniz. Bazı araştırmalar  bu sonuçları açıkça ortaya koymaktadır. Spor yaparak zayıflama yazımızda bununla ilgili grafikleri ve çalışmaları bulabilirsiniz. Ancak insan vücudunun ne kadar karmaşık ve beklenmedik sonuçlar verdiğini unutmayın. Bu herkes için ve her zaman doğrudur demek çok zor.

 

 

Bir Adım Attığımda Ne Kadar Kalori Yakıyorum

 

Yine bizim 90 kilogramlık adam üzerinden örnek vermek gerekirse her attığı adımda 0.055 kalori yakmaktadır. 1.000 adım attığında 55 kalori 10.000 adım attığında ise 550 kalori yakmaktadır. Aşağıda diğer kilolar için her 1000 adımda yakılan kalori miktarlarını görebilirsiniz.

 

Kilolara Göre Her 1.000 Adımda Yakılan Kalori Miktarları

 

45 kg28 kalori
55 kg33 kalori
64 kg48 kalori
73 kg44 kalori
82 kg49 kalori
91 kg55 kalori
100 kg60 kalori
115 kg69 kalori
125 kg75 kalori
136 kg82 kalori

 

 

Günde Bir Kilo Vermek Mümkün Mü? 1 Kilo Kaç Kalori?

 

Günde 1 kilo verebilmek için bizim 90 kilogramlık adamı ele alırsak günde 1 kilo vermek için 5.200 kalori yakması gerekir. Bazal Metabolizmasının da 2000 kalori olduğunu varsaydığımızda;

 

Hiç bir şey yemeden 3.200 kalori yakması gerekir. Ancak hiçbir şey yemeden 3.200 kalorilik bir spor yapması çok zor.  

 

Yediklerine de dikkat ettiğini düşünelim ve günde 1.500 kalori aldığını varsayalım bu durumda ise çıkan sonuç şöyle:

 

5200 + 1500 - 2000 = 4.700 kalori 1 günde sporla yakmalısınız 1 kilo zayıflamak için.

 

Konumuz 4.700 kaloriyi nasıl yakabiliriz.

 

Bir maraton koşucusu bile maraton sonunda 2.500 - 4000 kalori yakabiliyor. Ben hiç bir şey yemeden maraton koşacağım böylece bu kaloriyi harcayabilirim. Diye düşünseniz bile maraton sonunda 4000 kaloriye ulaşmanız veya bu maratonu sağlıklı bir şekilde tamamlamanız çok zor.

 

Her iki durumda da, bu neredeyse imkansızdır: Bir maraton koşusu, gün boyunca toplamda 4000 kalori yakabiliyor. Çok formda değil iseniz bu maratonu bitirmeniz imkansız!

 

Hızlı Kilo Kaybının Sonuçları

 

Yukarıda anlatılan oranda kilo kaybetmek imkansız olsa da, gerçekçi kilo kaybının üst sınırlarını zorlamak da birçok tehlikeye sahiptir. Yorgunluk veya bitkinlik, safra taşı, baş ağrısı, dehidratasyon, baş dönmesi ve tehlikeli elektrolit dengesizlikleri mümkündür.

 

Vücudunuzun ne kadar hızlı yağ yakacağına dair bir sınır olduğu için, proteini parçalamaya başlayacak böylece kas kütlesini de hızla yok edeceksiniz. Kas kütlesini zamanla tüketirseniz, kalori kullanan daha az hücreniz olur, kilo vermeye devam etmek daha da zorlaşır.

 

Çok hızlı kilo verirseniz, vücudunuz metabolizmanızı bir savunma mekanizması olarak düşürerek tepki verebilir. Abd televizyonlarında yayınlanan The Biggest Loser adında zayıflama programa katılan bir grup insan üzerinde yapılan çalışma hızlı kilo vermelerinin metabolizmalarını yavaşlattığını göstermiştir. Ayrıca hızla kilo veren bu insanların çoğu verdikleri kilolardan bile daha fazlasını aynı hızda almaktadırlar.

 

Bir İstisna: Su Ağırlığı

 

Tek bir günde bir kilo vermenin mümkün ve sağlıklı olmasının tek yolu, şu anda karnınızdaki yiyeceği boşaltmak veya su ağırlığını kaybetmek suretiyle yüzeysel olarak kaybetmektir.

 

Eğer bir gün oruç tutarsanız, sindirim sisteminizin çoğunu boşaltarak kilo vermeniz oldukça kolaydır. Ayrıca, kanınızda dolaşan daha az tuz ve karbonhidratınız olacak ve bu da su ağırlığını düşürmenize neden olacaktır. Aslında, günde 2 kilograma kadar dalgalanma oldukça normaldir, fark, bu dalgalanmanın bir sonraki gün diğer tarafa geri dönme eğiliminde olmasıdır.

 

Makul Kilo Kaybı, Ayda veya Haftada Ne Kadar Zayıflamak Sağlıklıdır

 

Makul kilo kaybını uzmanlar yılda vücut ağırlığınızın yüzde 10-14’ü olarak önermektedirler. Eğer 90 kilo iseniz yılda en iyi ihtimal ile size 12.6 kilo vermenizi öneriyor uzmanlar. Bu sonuçlar ayda ortalama 1 kilo kaybının sağlıklı olduğunu göstermektedir. Hafta ise bu 250 gram demek oluyor. Bunu birkaç kat arttırmak mümkün mü? Evet, ancak sonrasında aynı hızla geri geliyorlar.

 

Çok agresif kilo kayıpları hem vücudunuzda onarılmaz hatalara sebebiyet veriyor hemde bu agresif diyeti bıraktığınızda aynı hızla bu verdiğiniz kiloları geri alıyorsunuz.

500 Kalorili Açığı Efsanesi

 

Günde 500 kalori daha az alırsanız veya haftada 3.500 kalori daha az tüketirseniz, her hafta yarım kilo yağ kaybedeceğiniz yaygın bir şehir efsanesidir.

 

Bu, yılda toplam 26 kiloya eşittir.

 

Ancak, gerçek çok farklı.

 

500 kalori açık efsanesi, belli bir süre içinde elde edilebilecek potansiyel kilo kaybını önemli ölçüde fazla tahmin etmektedir.

 

Bu tahmin kısa vadede, aşırı kilolu ve obez kişilerde ölçülü kilo kaybı için oldukça iyi çalışıyor gibi görünüyor. Ancak uzun vadede dağılıyor ve insanları başarısızlık ve hayal kırıklığına uğratıyor.

 

Bu efsanenin hesaba katmadığı şey, vücudun kompozisyonu ve beslenmedeki değişikliklere verdiği tepkidir.

 

Kalori tüketiminizi azalttığınızda, vücudunuz daha az kalori yakmanızı sağlayarak yanıt verir. Daha az hareket etmeye başlarsınız ve vücut daha verimli hale gelir. Aynı miktarda iş yapar, ancak öncekinden daha az kalori kullanır.

 

Ayrıca yağla birlikte kas kütlesini de kaybedebilirsiniz, bu da daha az kalori yakmanızı sağlar.

 

Teknik terim "uyarlamalı termojenez" olmasına rağmen bu genellikle açlık modu olarak adlandırılır. Diğer bir ifade ile bazal metabolizma hızınız düşer. Bu durumun oluşturduğu etki kilo verme üzerine tüm etkileri henüz açıklanmamaıştır.

 

Kilo kaybı doğrusal bir grafik şeklinde gelişmez ve genellikle zamanla yavaşlar.

 

Özet: 500 kalorili açık diyeti, kilo verme potansiyelini abartıyor. Vücut kompozisyonundaki değişiklikleri ve yakılan kalorileri azalmasını göz önünde bulundurmaz.

Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri

Arzu 31 Mart 2020

Gayet Açıklayıcı beğendim👍

Fırat 06 Mart 2020

Güzel bir yazı gayet bilgilendirici teşekkürler

Fırat 06 Mart 2020

Güzel bir yazı gayet bilgilendirici teşekkürler

İlknur tekin 06 Mart 2020

Çok bilgilendirici bir yazi. Teşekkürler.

İlknur tekin 06 Mart 2020

Çok bilgilendirici bir yazi. Teşekkürler.

GÜNAY BULDU 13 Şubat 2020

Çok faydalı bir yazı.Merak ettiğim her şeyi öğrenebildim.Teşekkürler.

Emrah Benli 30 Ocak 2020

Bilgiler için çok teşekkürler 👍

Bülent Uyar 19 Ocak 2020

Açıklayıcı ve doğru bir yazı, tebrikler

Dra.Ale.V 15 Ocak 2020

Paylaştığınız şey günde en az 1 km çalıştırmak için iyi sevdi. o
Sonuçlarımı geliştirmek için https://bit.ly/2tZ09wi bu yöntemle birleştireceğim

Yılmaz verit 02 Ocak 2020

Gerçekten yarar sağlanabilecek bir yazı teşekkürler

İlker yetkin 29 Ekim 2019

Yorumsuz khfdfhjkkuhvgftjkllıhhk hhffhlıygnj

Hakime Kucuk 18 Ekim 2019

Daha once denedim basarili olsun ama biraktim simdi ayni kiliyu Geri aldim.Degerli bilgiler edindim,tesekkurler

Vrijmeg 18 Ekim 2019

Teşekkürler :)

Gurbetci 14 Ekim 2019

Cok guzel teşekkür ederim

Sokrat 05 Ağustos 2019

Tesekkur ederim bu guzel bilgiler icin
Benzer Yazılar

Diyetisyen Misin?

Kategoriler