Yumuşak Gıda Diyeti Nedir? Tüketilebilecek ve Kaçınılacak Gıdalar

Yumuşak Gıda Diyeti Nedir? Tüketilebilecek ve Kaçınılacak Gıdalar

Sıvı beslenme önerileri, sulu gıdalar, yumuşak yiyecekler nelerdir? Yumuşak bir gıda diyetini uygularken, çiğnemesi veya sindirimi zor yiyeceklerden kaçınmak önemlidir.

 

Tıp uzmanları genellikle insanların belirli tıbbi prosedürlerden veya hastalık nöbetlerinden kurtulmasına yardımcı olmak için özel diyetler reçete eder.

Yumuşak diyetler klinik ortamda yaygın olarak kullanılır, yumuşak ve sindirimi kolay yiyecekleri içerir.

Yumuşak bir diyet reçete edilirse, ilk olarak hangi yiyecekleri yiyebileceğinizi, hangi yiyeceklerden kaçınacağınızı ve neden bu diyeti uyguladığınızı merak edebilirsiniz.

Bu makalede, yumuşak gıda diyetleri hakkında bilmeniz gereken her şey açıklanmaktadır.

 

Yumuşak Gıda Diyeti Nedir ve Neden Reçete Edilir? Yumuşak Besleeenme Nasıl Yapılır?

 

Yumuşak gıda diyetleri yumuşak, kolay sindirilebilen gıdalardan oluşur. Normal doku veya çok baharatlı gıdaları tolere edemeyen insanlara reçete edilir.

Sağlık hizmeti sağlayıcıları genellikle bu diyetleri belirli tıbbi durumları olan veya ameliyat sonrası iyileşen insanlara reçete eder.

Yumuşak gıda diyetleri, hastaneler, uzun süreli bakım tesisleri ve evde de dahil olmak üzere birçok ortamda kullanılır. Tipik olarak birkaç gün ila birkaç hafta arasında kısa süreli olarak takip edilirler, ancak bazı durumlar diyetin daha uzun bir süre izlenmesini gerektirebilir.

Yumuşak diyetler genellikle yutma bozukluklarını tedavi etmek için kullanılır, bunlar toplu olarak disfaji olarak bilinir. Disfaji yaşlı yetişkinlerde, nörolojik bozuklukları ve nörodejeneratif hastalıkları olanlarda yaygındır (1 , 2).

2002 yılında Amerikan Diyetisyenler Derneği, çeşitli seviyelerde disfaji diyetleri içeren Ulusal Disfaji Diyetini (NDD) yayınladı (3 , 4 ):

 

 • NDD Seviye 1 - Disfaji-Püre: çok az çiğneme yeteneği gerektiren tek düze doku, puding benzeri
 • NDD Seviye 2 - Disfaji-Mekanik Olarak Değiştirilmiş: biraz çiğneme gerektiren yapışkan, nemli, yarı katı gıdalar
 • NDD Seviye 3 - Disfaji-Gelişmiş: daha fazla çiğneme yeteneği gerektiren yumuşak yiyecekler
 • Normal: tüm yiyeceklere izin verilir

 

Doku ile modifiye edilmiş diyetlerin noktası, disfajisi olan kişilerde aspirasyon ve pnömoni riskini azaltmak olsa da, mevcut araştırmalar, gıda dokusunun değiştirilmesinin yaşam kalitesinin ve beslenme yetersizliğinin azalmasına neden olabileceğini ve daha fazla araştırma ihtiyacını vurgulayabileceğini göstermektedir (2 ).

Disfajiye ek olarak, yakın zamanda çiğneme yeteneklerini etkileyen ağız veya çene ameliyatı geçirmiş insanlara yumuşak diyetler reçete edilir.

Örneğin, yirmilik dişlerinin çıkarılması, büyük çene cerrahisi veya diş implantı ameliyatı geçiren kişilerin iyileşmeyi desteklemek için yumuşak bir diyet izlemeleri gerekebilir (5 ).

Yumuşak diyetler ayrıca, sindirim sisteminin daha etkili bir şekilde iyileşmesini sağlamak için karın ameliyatı geçirmiş veya gastrointestinal hastalıktan iyileşen insanlarda tam sıvı veya püre diyetler ve normal diyetler arasında geçişli diyetler olarak kullanılır (6 ).

Ek olarak, kemoterapi görenler gibi normal yiyecekleri tüketmek için çok zayıf olan insanlara, ayrıca yüzlerinde veya ağzında hislerini kaybeden veya inme nedeniyle dudaklarını veya dilini kontrol edemeyen insanlara yumuşak diyetler reçete edilebilir ( 7 ).

Hem klinik hem de evde kullanılan yumuşak gıda diyetleri değişebilse de, kısa vadede kullanılanların çoğu, sindirilebilirliği ve besini tüketen kişinin rahatlığını kolaylaştırmak için lif ve yumuşaklık bakımından düşüktür (8).

Bazı insanların daha uzun süre yumuşak gıda diyetleri yapması gerektiğini unutmayın. Bu durumlarda, diyet lifte daha yüksek olabilir ve kısa vadede kullanılan yumuşak diyetlerden daha lezzetli olabilir.

Özet: Yumuşak diyetler kolayca çiğnenebilen ve sindirilen yiyeceklerden oluşur. Genellikle yutma güçlüğü çeken, karın ameliyatı geçirenlere ve diğer tıbbi sorunları olan kişilere reçete edilir.

 

Yumuşak Gıda Diyetinde Tüketilebilecek Gıdalar, Püre Kıvamında Yemekler - Yumuşak Gıdalar Nelerdir? Püresi Yapılan Şeyler  - Püresi Olan Yiyecekler

 

Yumuşak diyetler, normal dokulu veya çok baharatlı yiyecekler tolere edilemediğinde kullanılır;

Yumuşak diyetler püre diyetlerle karıştırılmamalıdır. Yumuşak gıda diyetlerinde püre gıdalara izin verilmesine rağmen, püre diyetleri tamamen farklıdır.

Genel olarak, yumuşak diyetler yumuşak, yemek ve sindirimi kolay yiyeceklerden oluşmalıdır.

Yarı katı gıdalar nelerdir? Tok tutan sıvı yiyecekler, püre kıvamında yemekler, sıvı ve yumuşak yiyecekler nelerdir? İşte çoğu yumuşak diyette tüketebileceğiniz bazı gıda örnekleri ( 7 ,8 ):

 

 

 • Sebzeler: yumuşak pişmiş havuç, yeşil fasulye, doğranmış pişmiş ıspanak, çekirdeksiz pişmiş kabak, iyi pişmiş brokoli çiçeği, vb.
 • Meyveler: pişmiş, soyulmuş elma veya elma püresi, muz, avokado, soyulmuş olgun şeftali, pişmiş armut vb.
 • Yumurta: pişmiş bütün yumurta veya yumurta akı, yumurta salatası
 • Süt ürünleri: süzme peynir, yoğurt, yumuşak peynirler, puding, dondurulmuş yoğurt, vb. Gastrointestinal cerrahi veya hastalıktan iyileşen insanlar için genellikle düşük yağlı süt ürünleri önerilir.
 • Tahıllar ve nişastalar: patates püresi, tatlı patates, balkabağı, buğday kreması gibi pişmiş tahıllar, arpa gibi yumuşak, nemli tahıllar, nemli krepler, yumuşak erişte vb.
 • Et, kümes hayvanları ve balık: ince kıyılmış veya öğütülmüş tavuk, yumuşak ton balığı veya tavuk salatası (doğranmış çiğ sebzeler, kereviz veya elma gibi meyveler olmadan), pişmiş veya ızgara balık, yumuşak köfte, yumuşak tofu vb.
 • Çorbalar: yumuşak pişmiş sebzeli püre veya et suyu bazlı çorbalar
 • Çok yönlüler: soslar, yumuşak fındık ezmeleri, çekirdeksiz jöleler ve reçeller
 • İçecekler: su, çay, protein karışımları ve smoothieler

 

Tedavi etmek için kullanıldıkları duruma bağlı olarak, yumuşak gıda diyetlerinin farklı varyasyonları olduğunu unutmayın. Daha fazla kısıtlaması olan bazı insanlar, bazı gıdaları çeşitli nedenlerle tolere edemeyebilir.

Bu nedenle, yumuşak bir diyet izliyorsanız ve hangi yiyecekleri yemenize izin verildiği hakkında sorularınız varsa, sağlık uzmanınıza veya bir diyetisyene danışmak her zaman en iyisidir.

Özet: Yumuşak gıda diyetini uygularken pişmiş meyve ve sebzeler, kolayca çiğnenebilir proteinler ve yumuşak nişastaların tadını çıkarabilirsiniz.

 

Yumuşak Gıda Diyetinde Kaçınılması Gereken Gıdalar

 

Yumuşak gıda diyetini uygularken birçok gıdadan kaçınılmalıdır. Sindirilmesi zor yiyeceklerin yanı sıra çiğnemesi zor yiyecekler de kısıtlanmalıdır. Tipik olarak, baharatlı ve çok asidik gıdalardan da kaçınılmalıdır.

 

 

Aşağıdaki gıdalar genellikle yumuşak gıda diyetlerinde tüketilmemelidir ( 7 , 8 ):

 

 • Sebzeler: çiğ sebzeler, derin yağda kızartılmış sebzeler, tohum veya kabuklu sebzeler
 • Meyveler: taze meyveler (avokado ve muz gibi bazı istisnalar hariç), kabukları ve çekirdekleri olan meyveler, kurutulmuş meyveler, limon ve yeşil limon gibi yüksek asidik meyveler
 • Süt ürünleri: sert peynirler veya içlerinde kuru meyve, çikolata veya fındık gibi katkı maddeleri içeren yoğurt
 • Tahıllar ve nişastalar: sert krakerler, çiğneme gerektiren veya gevrek ekmekler gibi yüksek lifli ekmekler ve tahıllar, patates kızartması, patlamış mısır
 • Et, kümes hayvanları ve balık: sert et parçaları, kızarmış balık veya kümes hayvanları, pastırma, kabuklu deniz ürünleri, çorbalar veya sert et parçalarıyla güveç
 • Yağlar: fındık, tohumlar, Hindistan cevizi parçaları, gevrek fındık ezmeleri
 • Çok yönlüler: çekirdekli reçeller veya jöleler, çiğnenebilir şekerler
 • Baharatlı veya tahriş edici yiyecekler: acı biber, domates sosu, lahana ve fasulye gibi gaz teşvik edici gıdalar
 • İçecekler: alkol, kafeinli içecekler de tedavi edilen duruma bağlı olarak kısıtlanabilir

Sağlık uzmanınızın tıbbi durumunuza bağlı olarak başka kısıtlamalar önerebileceğini unutmayın. Reçete edilen diyet ve bireysel diyet ihtiyaçlarınız hakkında iyi bir anlayışa sahip olmak önemlidir.

 

Özet: Çiğneme ve sindirimi güç olan gıdaların yanı sıra baharatlı ve asidik gıdalardan da yumuşak yiyecek diyeti uygulanırken tipik olarak kaçınılmalıdır.

 

Yumuşak Gıda Diyet Yemekleri ve Aperatif Fikirler  - Yumuşak Beslenme

 

Herhangi bir kısıtlayıcı diyetin uygulanması, özellikle çiğ meyve ve sebzeler gibi birçok sağlıklı gıda sınırlı olduğunda sinir bozucu olabilir.

Yine de, yumuşak diyetleri takip edenler için birçok lezzetli yemek ve atıştırmalık seçeneği vardır.

Yumuşak diyetleri takip eden insanlar tarafından yenebilecek yemekler için bazı fikirler:

 

Kahvaltı Fikirleri - Yumuşak Kahvaltı Önerileri

 

 • çırpılmış yumurta ve dilimlenmiş avokado
 • kremalı pişmiş şeftali ve kremsi kaju yağı
 • yumurta, keçi peyniri, kıyılmış ıspanak ve bal kabağı ile yapılan kiş
 • şekersiz yoğurt, muz veya konserve şeftali, çekirdeksiz yaban mersini reçeli ve pürüzsüz badem ezmesi ile yapılan yoğurt parfe

 

Öğle Yemeği Fikirleri - Yumuşak Yemekler

 

 

 • sebzesiz yapılan tavuk veya ton balığı salatası
 • yumuşak erişte, pişmiş sebzeler ve lime lime edilmiş tavuk parçalarıyla çorba
 • kuskus, beyaz peynir ve yumuşak sebze salatası
 • avokado ile somon burger

 

Akşam Yemeği Fikirleri - Yumuşak Yenebilecek Yemekler

 

 • patates püresi yanında kıyma veya tofu ile yapılan köfte
 • yumuşak pişmiş pancar ve havuç veya peynirli patates püresi ile pisi balığı
 • yumuşak tavuk ve pirinç, pişmiş yeşil fasulye ile

 

Yemeklere ek olarak, yumuşak bir diyet uygulayan birçok kişi gün boyunca bir veya daha fazla atıştırmalık tüketmek isteyebilir.

 

Yumuşak atıştırmalıklar, Bazı atıştırmalık fikirleri şunları içerir:

 

 • pişmiş veya yumuşak konserve meyveli süzme peynir
 • pişmiş soyulmuş elma ve tarçın ile yoğurt
 • sebze ve tahıl çorbası
 • protein tozu, yumuşak fındık ezmesi ve meyve ile yapılan iyi karıştırılmış smoothie
 • avokado püresi ile yapılan yumurta salatası
 • kabak veya muz ekmeği ile pürüzsüz badem ezmesi
 • bal kabağı çorbası gibi püre sebze çorbaları
 • muz parçaları ile pürüzsüz doğal fıstık ezmesi

 

Tüm yemeklerin ve atıştırmalıkların olabildiğince dengeli olması ve özellikle son zamanlarda ameliyat geçirmiş olan veya kanserli insanlar gibi daha yüksek besin gereksinimlerine sahip olanlar için yüksek proteinli gıdalar içermesi önemlidir (9 , 10 ).

Özet: Yumuşak bir diyet uygularken sağlıklı ve lezzetli yemekler, atıştırmalıklar tüketmek mümkündür. Yemekler ve atıştırmalıklar, iyileşmeyi ve genel sağlığı teşvik etmek için besin açısından zengin olmalıdır.

 

Yumuşak Diyet Yapan İnsanlar İçin Faydalı İpuçları  

 

Sadece yumuşak yiyeceklerden oluşan bir diyet tüketmek zor olsa da, aşağıdaki ipuçları böyle bir diyetin uygulanmasını kolaylaştırabilir ( 7 ,8 ):

 

 • Sağlıklı seçenekleri seçin: Kek ve hamur işleri gibi yumuşak, şekerli yiyecekler çekici görünmekle birlikte, sebze, meyve ve proteinler gibi sağlıklı yiyecekleri tüketmenizi sağlamak sağlığınız için en iyisidir. Besin açısından zengin çeşitli yiyecekler seçin.
 • Yemeğinizi talandırın: Otları ve diğer hafif baharatları kullanmak, yiyecekleri daha lezzetli hale getirmeye yardımcı olabilir.
 • Proteine ​​odaklanın: Her öğüne ve atıştırmalıklara protein eklemek özellikle ameliyat geçirenler ve yetersiz beslenen insanlar için önemlidir.
 • Küçük, tutarlı yemekler tüketin: Büyük bir öğün tüketmektense, yumuşak bir diyet uygularken gün boyunca birçok küçük öğün tüketmeniz önerilir.
 • Yavaş yiyin ve iyice çiğneyin: Yemek yerken ve iyice çiğnemeye zaman ayırmak, karın cerrahisinden ve nörolojik durumlardan iyileşenler de dahil olmak üzere yumuşak diyetler yapan birçok insan için önemlidir. Dik oturun ve ısırıklar arasında küçük sıvı yudumlar alın.
 • Yemekleri önceden planlayın: Yumuşak bir diyet için yemek bulmak zor olabilir. Yemekleri önceden planlamak stresi azaltmaya ve yemek süresini kolaylaştırmaya yardımcı olabilir.
 • Cihazları el altında bulundurun: Blenderlar, süzgeçler ve mutfak robotu lezzetli, yumuşak diyet onaylı tarifler oluşturmak için kullanılabilir.

 

Tipik olarak, yumuşak diyetler, bir kişi tekrar düzenli bir diyete başlamaya hazır olana kadar kısa süreli geçiş diyetleri olarak kullanılır.

Bir diyetisyen size diğer ilgili bilgileri sağlayabilirken, sağlık uzmanınız size yumuşak gıda diyetini ne kadar süre ile izlemeniz gerektiği konusunda talimatlar verecektir.

Yumuşak gıda diyetini izleme veya düzenli bir diyete nasıl dönüleceği hakkında sorularınız veya endişeleriniz varsa, tıbbi sağlayıcınızdan tavsiye isteyin.

Özet: Besleyici gıdaları seçmek, proteine ​​odaklanmak, önceden planlama yapmak, sık sık ve küçük öğünler yemek ve yemek yerken zaman ayırmak, yumuşak gıda diyetlerini izleyen insanlar için akıllı ipuçlarıdır.

 

Uzun Lafın Kısası

 

Yumuşak gıda diyeti, sindirimi kolay olan ve çiğnemesi zor yiyeceklerden kaçınılan bir diyet şeklidir. Yumuşak gıda diyetinde tüketilebilecek gıdalar arasında yumuşak pişmiş sebzeler, pişmiş meyveler, yumurta, süt ürünleri, tahıllar, nişastalar, et, kümes hayvanları, balık, çorbalar ve içecekler bulunur.

 

Ancak baharatlı, asidik ve sindirimi zor olan gıdalardan kaçınılması gerekir. Tıbbi durumunuza bağlı olarak sağlık uzmanınızın ek kısıtlamalar önerebileceğini unutmayın.

 

Hangi diyeti benimserseniz benimseyin zayıflamak ve sağlıklı bir bedene ulaşmak istiyorsanız, çeşitli zayıflama kürleriyle zayıflamayı beklemek yerine sağlıklı bir beslenme düzeni oluşturmakla başlayabilirsiniz. Sağlıklı ve dengeli beslenmeye adım atmak için online diyetisyenler tarafından sizin için hazırlanmış online diyet imkanlarından faydalanabilirsiniz. Şimdi zayıflamaya başlamak için online diyetisyenler tarafından sizin için hazırlanmış online diyet satın alabilirsiniz. (Tıkla ve Zayıflamaya Başla!)

 
Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın