Yumurta Alerjisi ve Yumurta Hassasiyeti: Tanı, Belirtiler, Teşhis ve Tedavi Yöntemleri

Yumurta Alerjisi ve Yumurta Hassasiyeti: Tanı, Belirtiler, Teşhis ve Tedavi Yöntemleri

Gıdalara tepkileriniz de zamanla değişebilir, özellikle yetişkinlikte.

Yumurta Alerjisi Nedir? Yumurta Hassasiyeti

 

Yumurta alerjisi ve yumurta hassasiyeti, yumurta tüketimine karşı oluşan olumsuz reaksiyonları ifade eder. Yumurta alerjisi, bağışıklık sisteminin yumurta proteinlerine karşı aşırı tepki vermesiyle ortaya çıkar ve hayati tehlike oluşturabilen semptomlara neden olabilir. Yumurta hassasiyeti ise daha hafif semptomlara yol açan ve hayatı tehdit etmeyen bir yanıttır.

 

Yumurta alerjisi ve yumurta hassasiyeti genellikle gastrointestinal semptomlara yol açar. Bu semptomlar arasında karın ağrısı, şişkinlik, kramplar, ishal, mide bulantısı ve kusma yer alır. Yumurta intoleransı çocuklarda ve yetişkinlerde ortaya çıkabilir ve yaşam boyunca devam edebilir veya belirli bir dönem sürdükten sonra kendiliğinden düzelme gösterebilir.

 

Yumurta alerjisi, ciddi alerjik reaksiyonlara, hatta anafilaksi denilen hayatı tehdit eden bir duruma yol açabilir. Yumurta intoleransı ise bu tür ciddi reaksiyonlara neden olmaz. Ancak, her iki durumda da yumurtalara karşı duyarlılık olduğunu düşünüyorsanız, bir doktora danışmanız önemlidir.

Yumurta İntoleransının Belirtileri Nelerdir?

Bir yumurta intoleransı belirtileri öncelikle gastrointestinal sisteminizi etkiler. Dolayısıyla, yumurtalara duyarlılığınız varsa, aşağıdakilerden bir veya daha fazlasıyla karşılaşabilirsiniz:

 

  • karın ağrısı veya şişkinlik
  • kramplar
  • ishal
  • mide bulantısı ya da kusma

 

Baş ağrısını hissetmek de mümkündür. Bir gıda alerjisinin belirtileri hemen olurken, birkaç saat veya gün sonra bir hoşgörüsüzlük meydana gelebilir.

Bebekler ve küçük çocuklar gıda duyarlılığı belirtilerini ifade etmekte daha fazla zorluk yaşadığından, çocuğunuzda bağırsak değişiklikleri olduğunu fark ederseniz veya yumurta yedikten sonra mide rahatsızlığından şikayet ediyorlarsa endişelenebilirsiniz.

Yumurta İntoleransı Nasıl Teşhis Edilir?

Yumurta intoleransı teşhisi için kan testleri veya cilt alerji testleri gibi yöntemler kullanılabilir, ancak bu testlerin doğruluğu tartışmalıdır.

 

Bir alternatif olarak, bir gıda günlüğü tutarak yumurta tüketimi sonrası semptomları izlemek ve doktorunuzla bunları değerlendirmek faydalı olabilir.

 

Yumurta İntoleransının Tedavisi Nedir?

Yumurta intoleransının tedavisi, yumurtalardan kaçınmayı içerir. Doktorunuz tarafından önerilen bir eliminasyon diyeti ile yumurtalardan uzak durulur ve daha sonra reaksiyonların gözlemlenerek yumurtaların tekrar diyetinize eklenip eklenemeyeceği değerlendirilir.

 

Çoğu çocuk, yumurta intoleransını büyüdükçe atlatırken, bazı yetişkinlerde de tolerans gelişebilir.

Yumurta İntoleransı Riskleri Nelerdir?

Yumurta intoleransına sahip olmak, yumurtalara karşı alerji geliştireceğiniz anlamına gelmez.

Yumurta yedikten sonra ortaya çıkan semptomların yanı sıra, yumurtaların sağladığı önemli besin maddelerini de kaybetme riski vardır. Bunlar:

 

  • kolin
  • lutein
  • omega-3 yağ asitleri (genellikle serbest aralıklı ürünlerde bulunur)
  • protein
  • selenyum
  • D vitamini

 

Haftada birkaç kez yumurta alamıyorsanız, bu önemli besin maddelerinin düşük olup olmadığı konusunda doktorunuzla konuşun. Beslenme eksikliklerini önlemek için diğer gıdaları veya takviyeleri dahil etmeniz gerekebilir.

Kapak tarafında, yumurta alerjisi çok daha tehlikelidir. Bu nedenle, yanlışlıkla yumurta ve yumurta ürünlerini tüketmeniz durumunda, alerjiye değil, yumurta intoleransına sahip olduğunuzdan emin olmanız önemlidir.

İkisi arasındaki farkı semptomlarla anlatabilirsiniz. Bir alerji ishale ve diğer mide semptomlarına da neden olabilirken, yumurtalara karşı alerjik reaksiyon da solunum güçlüklerine ve kan basıncında düşüşe neden olabilir.

Uzun Lafın Kısası

Bir yumurta intoleransı rahatsız edici olabilir, ancak semptomları hafifletmenin en etkili yolu bir eliminasyon diyeti uygulamaktır. Gıdalara tepkileriniz de zamanla değişebilir, özellikle yetişkinlikte.

Öte yandan, yumurta alerjileri, özellikle çocuklarda son derece tehlikelidir. Çocuğunuzun bir gıda alerjisi olduğunu düşünüyorsanız doktorunuzu arayın. Herhangi bir anafilaktik semptom, acil tıbbi bakım gerektirir.

Tüm bunların yanı sıra alerji ve hassasiyetlerinizden dolayı diyetlere uyamıyorsanız, zayıflamak için denediğiniz diyetleri bozmak zorunda kalıyorsanız  eğer size özel hazırladığımız online diyet listeleri yeme düzeninizi kolaylaştıracaktır. Online diyetisyenlerin size özel hazırladığı online diyet listelerini satın almak isteyebilirsiniz. Online Diyet listesi satın almak için tıklayabilirsiniz (Online Diyet Desteği). 

Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın