Yumurta Alerjisi Nedir? Yumurta Hassasiyeti

Yumurta Alerjisi Nedir? Yumurta Hassasiyeti

Gıdalara tepkileriniz de zamanla değişebilir, özellikle yetişkinlikte.

Bir yumurta intoleransı, yumurta tüketimine hayatı tehdit etmeyen olumsuz bir yanıttır.

Yumurta akı, yumurta sarısı veya her ikisine karşı bir hoşgörüsüzlüğünüz olabilir. Böyle bir hassasiyet en sık karın şişkinliği veya ishal gibi gastrointestinal rahatsızlığa yol açar.

Bazı durumlarda, hoşgörüsüzlük yıllarca sürebilirken, diğerleri yaşam için yumurtalarla ilgili sorun yaşar. Ayrıca her yaşta ortaya çıkabilir.

Sizin veya çocuğunuzun yumurtalara karşı bir duyarlılığı olduğunu düşünüyorsanız, alerjileri dışlayabilmeleri ve başa çıkmak için ipuçları sunmaları için doktorunuzla konuşun.

Yumurta Alerjisinden Farkı Nedir?

Yumurtalara karşı toleranssızlık olması, vücudunuzun bu gıdaya olumsuz tepki verdiği anlamına gelir. Gluten, süt ürünleri ve soya gibi aynı anda birden fazla gıda duyarlılığına sahip olmak da mümkündür.

Bir yumurta intoleransı, yumurta proteinlerine karşı bağışıklık reaksiyonunun neden olduğu yumurta alerjisinden farklıdır.

Bir yumurta alerjisi ile bağışıklık sisteminiz vücudunuzun tolere edemediği maddelere saldırarak tepki verir. Yumurta yedikten hemen sonra, özellikle yüzünüzde ve boğazınızda kaşıntılı döküntüler ve şişme gibi belirtiler fark edebilirsiniz.

Şiddetli yumurta alerjileri, anafilaksi adı verilen, nefes almayı ve bilinci durdurabilecek hayatı tehdit eden bir olay olan ciddi bir alerjik reaksiyonu tetikleyebilir.

Bir yumurta intoleransı alerji semptomlarına veya anafilaksiye neden olmaz. Yine de, yedikten sonra yaşadığınız belirtilere dayanarak yumurtalara karşı bir hassasiyetiniz olduğunu söyleyebileceksiniz.


Yumurta İntoleransının Belirtileri Nelerdir?

Bir yumurta intoleransı belirtileri öncelikle gastrointestinal sisteminizi etkiler. Dolayısıyla, yumurtalara duyarlılığınız varsa, aşağıdakilerden bir veya daha fazlasıyla karşılaşabilirsiniz:

  • karın ağrısı veya şişkinlik
  • kramplar
  • ishal
  • mide bulantısı ya da kusma

Baş ağrısını hissetmek de mümkündür. Bir gıda alerjisinin belirtileri hemen olurken, birkaç saat veya gün sonra bir hoşgörüsüzlük meydana gelebilir.

Bebekler ve küçük çocuklar gıda duyarlılığı belirtilerini ifade etmekte daha fazla zorluk yaşadığından, çocuğunuzda bağırsak değişiklikleri olduğunu fark ederseniz veya yumurta yedikten sonra mide rahatsızlığından şikayet ediyorlarsa endişelenebilirsiniz.

Yumurta İntoleransı Nasıl Teşhis Edilir?

Kan testleri ve cilt alerji testleri gibi çoklu test formları nedeniyle alerjilerin teşhis edilmesi tartışmalıdır.

Bazı alternatif veya bütünleştirici pratisyenler kandaki antikorları arayarak gıda duyarlılığı testleri sunabilir. Ancak bunlar tartışmalı güvenilir kaynak ve genellikle sigorta kapsamında değildir.

Gıda duyarlılıklarını tespit etmeye yardımcı olması için internet üzerinden bir DNA kiti de bulabilirsiniz, ancak bu tür testler o kadar doğru olmayabilir.

Belki de daha uygun fiyatlı ve doğru bir yol, bir gıda günlüğünde yumurta yedikten sonra belirtilerinizi takip etmektir. Burada ayrıntı önemlidir, çünkü gıda intoleransı semptomları her zaman acil değildir.

Ayrıca belirtilerinizin ne kadar sürdüğünü de not etmeniz gerekir. Doktorunuz, gıda intoleransınız olup olmadığını belirlemek için birkaç hafta sonra bunu gözden geçirebilir.

Yumurta İntoleransının Tedavisi Nedir?

En etkili yumurta intoleransı tedavisi, yumurtalardan mümkün olduğunca kaçınmaktır.

Doktorunuz, bir kerede altı haftaya kadar yumurtadan kaçındığınız bir eliminasyon diyeti önerebilir. Daha sonra nasıl hissettiğinizi ve yavaş yavaş diyetinize yumurta eklemek isteyip istemediğinizi görebilirsiniz.

Bütün yumurtaların (veya yumurta beyazlarının) yanı sıra, yumurta ile pişirilen yemeklerden de kaçınmak isteyeceksiniz. Yemek yerken, yemeklerden sonra olası reaksiyonları önlemeye yardımcı olmak için herhangi bir yemekte yumurta olup olmadığını sorun.

Çocukların yumurta intoleransından büyümesi de mümkündür. Çoğu çocuk da yumurta alerjilerinden daha fazla büyür ve tahmini yüzde 70'i 16 yaşına geldiğinde bunları aşar.


Yumurta İntoleransı Riskleri Nelerdir?

Yumurta intoleransına sahip olmak, yumurtalara karşı alerji geliştireceğiniz anlamına gelmez.

Yumurta yedikten sonra ortaya çıkan semptomların yanı sıra, yumurtaların sağladığı önemli besin maddelerini de kaybetme riski vardır. Bunlar:

  • kolin
  • lutein
  • omega-3 yağ asitleri (genellikle serbest aralıklı ürünlerde bulunur)
  • protein
  • selenyum
  • D vitamini

Haftada birkaç kez yumurta alamıyorsanız, bu önemli besin maddelerinin düşük olup olmadığı konusunda doktorunuzla konuşun. Beslenme eksikliklerini önlemek için diğer gıdaları veya takviyeleri dahil etmeniz gerekebilir.

Kapak tarafında, yumurta alerjisi çok daha tehlikelidir. Bu nedenle, yanlışlıkla yumurta ve yumurta ürünlerini tüketmeniz durumunda, alerjiye değil, yumurta intoleransına sahip olduğunuzdan emin olmanız önemlidir.

İkisi arasındaki farkı semptomlarla anlatabilirsiniz. Bir alerji ishale ve diğer mide semptomlarına da neden olabilirken, yumurtalara karşı alerjik reaksiyon da solunum güçlüklerine ve kan basıncında düşüşe neden olabilir.

Uzun Lafın Kısası

Bir yumurta intoleransı rahatsız edici olabilir, ancak semptomları hafifletmenin en etkili yolu bir eliminasyon diyeti uygulamaktır. Gıdalara tepkileriniz de zamanla değişebilir, özellikle yetişkinlikte.

Öte yandan, yumurta alerjileri, özellikle çocuklarda son derece tehlikelidir. Çocuğunuzun bir gıda alerjisi olduğunu düşünüyorsanız doktorunuzu arayın. Herhangi bir anafilaktik semptom, acil tıbbi bakım gerektirir.

Tüm bunların yanı sıra alerji ve hassasiyetlerinizden dolayı diyetlere uyamıyorsanız, zayıflamak için denediğiniz diyetleri bozmak zorunda kalıyorsanız  eğer size özel hazırladığımız online diyet listeleri yeme düzeninizi kolaylaştıracaktır. Online diyetisyenlerin size özel hazırladığı online diyet listelerini satın almak isteyebilirsiniz. Online Diyet listesi satın almak için tıklayabilirsiniz (Online Diyet Desteği). 

Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın