Yorgunlukla Mücadelenin 15 Yolu

Yorgunlukla Mücadelenin 15 Yolu
Yorgunluğa ne iyi gelir? Halsizlik yorgunluk tedavisi nasıl olur? Fiziksel yorgunluğa ne iyi gelir? Canlılığınızı artırmak için rutininizde yaşam tarzı değişiklikleri yapın.
Bu sayfadaki linklere tıklayıp gezinirseniz biz de bir şeyler kazanabiliriz. Destekleriniz için Teşekkür ederiz. 

Yorgunluk, kronik yorgunluk veya mental yorgunluk gibi çeşitleri vardır. Günlük yaşamda hemen herkesin sorumlulukları vardır ve bunları yerine getirmek için enerjimizin yerinde olması gereklidir. Ancak bazen yorgun hissederiz, peki yorgunluk nasıl geçer? Yorgunluk ve halsizliğe ne iyi gelir? Dengeli bir diyet uygulamaya özen gösterin, egzersiz yapın, su için, uykunuzu alın, alkol almayın, alerji nedeniyle burun tıkanıklığı yaşayabilirsiniz, alerjinizle ilgilenin, stresi azaltın, daha az oturun, demir zengin gıdalar, fındık, yeşil yapraklı sebzeler tüketin, sigara içmeyin ve doktora gitmekten çekinmeyin.

 

Yorgunluk, halsizlik ve buna benzer rahatsızlıkların sebebi beslenme düzeninizden kaynaklı olabilir. Sağlıklı ve dengeli beslenmeye adım atmak için online diyetisyenlerimiz tarafından sizin için hazırlanmış online diyet imkanlarından faydalanabilirsiniz. Şimdi zayıflamaya başlamak için uygun online diyet ücreti ile online diyet satın alabilirsiniz. (Tıkla ve Zayıflamaya Başla!)

 

Yorgunluğa ne iyi gelir? Sürekli yorgun hissediyorum ne yapmalıyım? Sürekli yorgunluk ve uyku hali nasıl geçer? Yorgunluğa iyi gelen şeyler nelerdir gelin hep birlikte öğrenelim.

 

Yorgun Mu Hissediyorsunuz?

 

Kronik Yorgunluğu Hafife Almayın! - 365 Gün Sağlık Hareketi

 

Hızlı işleyen modern dünyamızda insanların yorgun ve hatta tükenmiş olması sık rastlanan bir durumdur. Çoğu zaman, kendinizi bir faaliyetten diğerine koşarken bulabilirsiniz. Ruhunuzu iyileştirmek, dengelemek ve yatıştırmak için ihtiyaç duyduğunuz zamanı bulamıyor olabilirsiniz.

 

Düşük enerjili hissetme nedeninizi tam olarak belirlemek her zaman kolay değildir. Sürekli olarak yorgun hissediyorsanız veya belirgin olmayan nedenlerden dolayı doktorunuzu görmek için randevu alın. Özellikle günlük hayatınızı engelliyorsa, bu şeyin altında yatan bir durumun işareti olabilir.

 

Yorgunluğun daha ciddi bir şey olabileceğine dair işaretler; açıklanamayan ağrı, ateş ve baş ağrısıdır.

 

"Yorgunluk nasıl geçer? Yorgunluğu ne alır? Yorgunluğu ne giderir?" Gibi aklınızdaki tüm sorular için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz. Yorgunluğun nedenlerinden bazıları ve bunlarla başa çıkmak yapabileceğiniz basit değişiklikler hakkında bilgi edinmek için okumaya devam edin.

 

1. Yorgunluğa İyi Gelen Dengeli Bir Diyet Uygulayın

 

Yorgunluk, halsizlik sebebi beslenme düzeninizden kaynaklı olabilir. Sağlıklı bir bedene kavuşmak ve dengeli beslenmeye adım atmak için online diyetisyenlerimiz tarafından sizin için hazırlanmış online diyet imkanlarından faydalanabilirsiniz. (Tıkla ve Zayıflamaya Başla!)

 

Sağlıklı ve dengeli bir diyet izlemenin bir nedeni de enerji seviyenizi yükseltmenizdir.

 

Çeşitli yiyecek gruplarından, taze yiyecekler tüketerek yeterli besin aldığınızdan emin olun. Rafine edilmemiş karbonhidratları sürdürülebilir enerji seviyeleri için protein ile eşleştirin. Bol miktarda lif ve iltihap önleyici yiyecekler ekleyin.

 

Dengeli bir diyetin ardından, vücudunuzu temizlemeye ve arınmaya yardımcı olan sağlıklı bir sindirim sağlar. Aslında, araştırma irritabl bağırsak sendromunu (IBS) kronik yorgunlukla ilişkilendirmiştir. Bazı besinler yorgunluğunuzun sebebi olabilecek IBS’yi önlemeye ve başa çıkmanıza bile yardımcı olabilir.

 

2. Sürekli Yorgunluk ve Halsizlik İçin Düzenli Egzersiz Yapın

 

Düzenli egzersizin faydaları yaygın olarak kabul edilmektedir. Egzersiz, doğal olarak enerji seviyenizi yükselten bir enzim olan endorfini salgılar. Ayrıca daha kaliteli uykuya da yol açabilir.

 

Bir 2008 çalışması düzenli egzersiz yorgunluk belirtilerini azaltabildiğini buldu. Çalışmada, 36 hareketsiz genç yetişkin, altı haftalık bir süre boyunca düşük yoğunluklu veya orta yoğunluklu egzersiz yapmıştır. Her iki grup da enerji seviyelerinde iyileşme gördü.

 

Her hafta en az iki saat orta şiddette egzersiz yapın. Bir egzersiz planına bağlı kalmayı kolaylaştırmak için, egzersiz arkadaşı bulun veya kişisel bir antrenör kiralayın.

 

3. Halsizlik Yorgunluk İçin Daha Fazla Su İçin

 

Yorgunluk Nedenleri: Yaşam Düzeninize Bir Bakış Atın • theMagger

 

Vücudunuzun optimum seviyede çalışmasını sağlamak için uygun şekilde vücudunuzun su ihtiyacını giderdiğinizden emin olun.

 

Susuzluk düşük enerji seviyelerine neden olabilir. Ayrıca, ağzınızı ve burun kanallarınızı kurutmak suretiyle uykunuz üzerinde olumsuz bir etki yaratabilir. Horlamaya, ses kısıklığına ve bacak kramplarına neden olabilir. Ayrıca, ertesi gün sizin daha az uyanık ve zihnen uyuşuk olmanıza sebep olabilir.

 

2014 yılında yapılan bir araştırmaya göre, genellikle yeterince su içmeyen insanlarda artan su tüketiminin enerji üzerinde olumlu etkilere sahip olduğu bulundu. Su tüketimini azaltan kişilerde daha az sakinlik, memnuniyet ve olumlu duygular vardı. Bu grupta da halsizlik duyguları bildirilmiştir.

 

4. Kafeini Kısın

 

Kafein tüketiminizi azaltmak, uzun vadede size daha fazla enerji verebilir. Kafein size enerji artışı sağlar. Ancak etkisi geçtikten sonra tükenmiş hissedebilirsiniz.

 

Kafein tüketiminizi yavaşça azaltmak, doğal enerji seviyelerinizi dengelemeniz nedeniyle enerji eksikliği hissini azaltmanıza yardımcı olacaktır.

 

Akşam yemeğinden sonra kafeinden kaçının, böylece dinlendirici bir uyku gecesi için doğal olarak dinlenebilirsiniz.

 

5. Uykunuzu Alın

 

Gün boyu enerji seviyesini korumak istiyorsanız uygun dinlenme şarttır. Uyumadan önce rahatlayın, mümkünse hafif esneme hareketleri yapın. Uyku alanınızı temiz tutarak ve ortam sıcaklığını uygun bir seviyede koruyarak iyileştirin.

 

Daha iyi uyku için diğer ipuçları şunlardır:

 

 • Uykuya dalmanıza yardımcı olmak için rehberli gevşeme, meditasyon veya yoga yapın.
 • Rahat bir yatak, yastık ve battaniye alın.
 • Bol, doğal kumaşlar giyin.
 • Yatmadan önce aklınızı boşaltmak için günlük tutun
 • Her gün aynı saatlerde yatıp kalkın.
 • Kulaklık ve göz maskesi kullanın.

 

6. Alkolü Kesin

 

Alkol, vücudunuzun dengesini bozar ve özellikle susuz kaldıysanız, kötü uykuya yol açar. Alkol uykuya dalmanıza yardımcı olabilir gibi görünse de, aslında durumu daha kötü bir hale getirir. Mümkün olduğunca alkolü hayatınızdan çıkarmaya çalışın


7. Alerjilerinizle İlgilenin

 

Vücudunuz tarafından alerjik reaksiyonlarla mücadele etmek için salınan kimyasallar, kendinizi yorgun hissetmenize neden olabilir. Sinüslerinizin, solunum yollarınızın veya sindirim sisteminizin iltihaplanmasına neden olabilirler. Eşlik eden baş ve burun tıkanıklığı kötü uyumanıza neden olabilir.

 

Bu faktörler beyninizdeki karmaşaya katkıda bulunabilir ve günlük aktivitelerinizi yoğunlaştırıp tamamlamanızı zorlaştırabilir.

 

Bilinen alerjenlerden mümkün olduğunca kaçının. Bir günlük tutun ve tetikleyicileri belirlemeye yardımcı olmak için bir eleme diyeti deneyin.

 

Emin değilseniz alerjilerinizin nedenini belirlemek için doktorunuza danışın. Alerji ilaçları veya aşı önerebilirler.

 

8. Stresi Azaltmak

 

Stres Gerçeği Ve İş Hayatına Yansımaları - Branding Türkiye

 

Stres, gününüzü kolaylıkla yürütmek için gereken zihinsel ve fiziksel enerjiden sizi mahrum bırakabilir. Stres hormonları, uyku düzeniniz, bedensel sistemleriniz ve genel sağlığınızı olumsuz yönde etkiler.

 

Kalbinizin istediği şekilde stresi azaltın. Hoşnut edici bir tedavi için veya masaj yaptırmak için kaplıcalara gidin. Tai chi, meditasyon ve yoga gibi farkındalık uygulamaları mükemmel seçeneklerdir. Sevdiğiniz kitap ya da televizyon programınızı açıp koltukta kıvrılın.

 

9. Akıl Sağlığı Kontrolü Yapın

 

Hangi zihinsel kalıpların düşük enerji seviyelerine neden olabileceğini belirlemek için kendinize danışın. Anksiyete belirtileri arasında endişeli, sinirli ve gergin hissetmek vardır. Depresyonun belirtileri arasında üzgün, huzursuz ve umutsuz hissetme vardır. Her iki koşul da sağlıksız uyku düzenlerine neden olabilir ve yorgunluğa neden olabilir.

 

Bilişsel davranışçı terapi (CBT) olarak bilinen konuşma terapisi için bir terapist görmeyi düşünün. Bu yöntem, duygusal sorunların kök nedenini belirlemenize yardımcı olur, böylece ele alınabilir ve üstesinden gelinebilirler.


10. Daha Az Oturun

 

Kalkın, hareket edin ve enerjinin akmasını sağlayın. Otururken çok zaman geçiriyorsanız, bu özellikle önemlidir.

 

Gün boyunca, özellikle de zamanın altında bir baskı hissettiğinizde, kısa süreli etkinlik patlamaları ekleyin. Düzenli olarak egzersiz yapma alışkanlığı edinin. Arabanızı biraz daha uzağa park etmek, merdivenleri kullanmak veya işleri yapmak için yürümek gibi basit değişiklikler yapmak biraz egzersiz yapmanın kolay yoludur.

 

11. Demir Açısından Zengin Gıdalara Öncelik Verin

 

Anemi, yorgunluğa neden olabilecek demir eksikliğidir. Bunun nedeni oksijenin dokularınıza ve kaslarınıza taşınmasını zorlaştıran düşük hemoglobin seviyeleridir. Aynı zamanda bağışıklık sisteminizi zayıflatır, sizi hastalık ve enfeksiyon geliştirmeye daha yatkın hale getirir.

 

Anemi, kadınlarda erkeklerden daha sık görülür. Bazen hamilelik veya ağır adet kanaması nedeniyle oluşur. Diyet veya ilaç tedavisi ile tedavi edilebilir.

 

Diyetinize dahil edebileceğiniz bazı demir bakımından zengin yiyecekler:

 

 • Lifli yeşil sebzeler
 • Takviyeli tahıllar
 • Et
 • Fasulye, bezelye ve mercimek
 • Karaciğer
 • Fındık
 • Kepekli tahıllar


12. Daha Küçük ve Daha Sık Yemek Yiyin

 

Enerji seviyeleri bakımından gün boyunca daha küçük porsiyonlar yemek, birkaç büyük öğün yemek yemekten daha faydalı olabilir. Çünkü kan şekeri seviyenizi sabit tutar.

 

Her üç ila dört saatte bir yemek yemek, enerjinizin düşme olasılığını azaltacaktır. Sonuçta sağlıksız yiyeceklere ulaşma olasılığınızı azaltır.

 

Yemeklerde fazla yemek yemekten kaçının ve tamamen tok hissetmeden önce yemeyi bırakın.

 

13. Sigarayı Bırakın

 

Sigara içmek, oksijen seviyenizi azaltarak ve nefes almayı zorlaştırarak enerjinizi tüketebilir.

 

Sigarayı bırakmak ulaşılabilir bir hedef ve yardımcı olacak kaynaklar vardır. Bırakmanıza yardımcı olabilecek hem reçetesiz ilaçlar hem de reçeteli ilaçlar mevcuttur. Bu ilaçlar danışmanlık ile birleştirildiğinde daha etkilidir.

 

Mevcut birçok sigara bırakma uygulamasından birini kullanmayı düşünün. Sigarayı başarıyla bırakan kişilerden yardım isteyin. Günlük tutun, böylece bu süre zarfında bir çeşit iç yansıma elde edebilirsiniz.


14. Rahatlamayı Öğrenin

 

Tamamen gevşemek, rahatlamak ve koyuvermek için zaman ayırın.

 

Derin nefes alma teknikleri, nazikçe germe ve meditasyon egzersizleri rahatlamak için mükemmel yollardır. Yoga nidra, enerjinizi yenilemenin mükemmel yoludur.

 

Doğada huzur bulmak, ruhunuzu beslemenin başka bir yoludur. Ya da hiçbir şey yapmamanın güzelliğinin tadını çıkarabilirsiniz.

 

15. Doktorunuzla Konuşun

 

Yorgunluğunuzun bir şekilde sıra dışı olduğunu veya başka belirtilerle birleştiğini düşünüyorsanız, doktorunuzu görmenin zamanı gelmiş olabilir. Enerjide düşüş hissetmek, altta yatan bir sağlık durumunun sonucu olabilir ve bu olasılığı kontrol etmek en iyisidir.

 

Yorgunluğa neden olabilecek durumlar şunlardır:

 

 • Eklem iltihabı
 • Kronik yorgunluk sendromu
 • Fibromiyalji
 • Tiroid durumu
 • Şişmanlık
 • Uyku apnesi
 • Kalp hastalığı
 • Yiyecek alerjisi
 • Şeker hastalığı
 • Karaciğer veya böbrek durumları


Uzun Lafın Kısası

 

Canlılığınızı artırmak için rutininizde yaşam tarzı değişiklikleri yapın. Sizin için en çekici olanı ile başlayın ve oradan gidin. Enerji seviyelerinizi iyileştirmeye başlayacaksınız, böylece günlük olarak elinizden gelenin en iyisini hissedebilirsiniz.

 

Her şeyden önce, vücudunuzu ve nasıl hissettiğinizi kabullenin. Bir mola verin ve gerektiğinde dinlenmek için kendinize zaman tanıyın. Kendinizi sınırlarınızın ötesine zorlamaktan kaçının ve sağlıklı bir eylem planı hazırlayın.

 

Sağlıklı ve dengeli beslenerek ideal kilonuza ulaşmak için diyetisyenlerimizin size özel hazırladığı online diyet listesini satın alabilirsiniz (Tıkla ve Zayıfla!).

 

Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri

Bu yazı hakkında henüz bir yorum yapılmadı.

Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.

Soru ve görüşleriniz bizim için değerledir. Sorun ve görüşlerinizi iletmenizden memnuniyet duyarız.

Benzer Yazılar

İdeal kilona ulaşmak ister misin?

Kategoriler