Yoğurt İrritabl Bağırsak Sendromuna İyi Gelir Mi?

Yoğurt İrritabl Bağırsak Sendromuna İyi Gelir Mi?
Hangi yoğurdu tüketmeli? Hangi yoğurt bağırsaklara zarar verebilir? Yoğurdun sizin için iyi bir seçenek olup olmadığından emin değilseniz doktorunuza görünün.
Bu sayfadaki linklere tıklayıp gezinirseniz biz de bir şeyler kazanabiliriz. Destekleriniz için Teşekkür ederiz. 

Sağlıklı ve dengeli beslenmeye adım atmak istiyorum diyorsanız, ekibimizdeki sizinle ilgilenecek olan diyetisyen ile Whatsapp üzerinden gün içerisinde haberleşebileceğiniz online diyet programını uygun online diyet ücreti ile satın alabilirsiniz (Diyetasistan ile Zayıfla!)

 

Yoğurt yemek, irritabl bağırsak sendromu (IBS) semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabilir çünkü yoğurtta probiyotikler veya sağlıklı bakterileri bağırsağınıza geri koymaya yardımcı olan "iyi bakteriler" vardır. Ancak, IBS'niz varsa kaçınmanız gereken bazı yiyecek listelerinde de yoğurt var. Peki hangi tavsiyeye uymalısınız?

 

Gerçek şu ki IBS, nedenden semptom türlerine kadar herkes için farklıdır. Nedeni henüz bilinmemektedir; bu, bazı insanların vücutlarının yoğurda zayıf tepki verebileceği, diğerlerinin ise semptomlarına ve durumlarına yardımcı olduğunu bulabileceği anlamına gelir. IBS semptomlarınızı tedavi etmek için yoğurt yemeniz gerekip gerekmediğini yalnızca bir doktor belirlemeye yardımcı olabilir.

 

IBS nedir? IBS belirtileri nelerdir? IBS (İrritabl Bağırsak Sendromu) Hakkında Bilmek İstediğiniz Her Şey konu başlıklı blog yazımızı inceleyerek IBS hakkında daha detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

 

Yoğurt IBS'ye İyi Gelir Mi?

 


Yoğurt İshale Neden Oluyor mu veya Hafifletiyor mu? Öğrenmek İçin Buraya Tıklayın.

 

IBS'li kişilerde probiyotiklerin etkileri üzerine yıllar boyunca çok sayıda çalışma yapılmıştır, ancak sonuçlar karışıktır. IBS'nin farklı insanlarda farklı nedenleri olduğu için bu şaşırtıcı değil. Doktorların IBS'li kişilere düzenli olarak probiyotik reçete edecek kadar emin olabilmeleri için daha büyük denemelere ihtiyaç vardır.

 

Araştırma Ne Diyor

 

Yoğurt ve IBS üzerinde yapılan araştırma ve çalışmaların hepsi karışık sonuçlar ortaya koyuyor. Örneğin, bir 2011 klinik deneme IBS'li 122 kişide, probiyotik tabletin, dört hafta sonra probiyotik alan katılımcıların yüzde 47'sinde IBS semptomlarını önemli ölçüde azalttığını buldu. Başka bir çalışma , IBS'li 30 kişide probiyotiklerin bir kombinasyonunu kullandı ve karışımın, ağrı ve gaz da dahil olmak üzere IBS semptomlarını iyileştirmede bir plasebo hapından çok daha iyi olduğunu buldu - ancak şişkinlik değil.

 

Ancak, bir ders çalışma Activia yoğurt markasındaki probiyotiği inceledi ve IBS ve kabızlık ile 274 katılımcıya fayda sağlamadığını buldu. Diğer iki çalışma , IBS'li 73 kişide probiyotiklere baktı ve ayrıca olumsuz sonuçlar aldı.

 

Yoğurt Kilo Vermeye Yardımcı Olur Mu? Öğrenmek İçin Buraya Tıklayın.

 

IBS Semptomları İçin En İyi Yoğurt

 

IBS için yoğurt denemek istiyorsanız ve süt ürünlerinin semptomlarınızı şiddetlendirmediğini biliyorsanız, probiyotik içeren veya "canlı ve aktif kültürler" yazan bir mühür bulunan yoğurdu arayın. Bir yoğurdu "probiyotik" olarak etiketlemek için resmi bir standart yoktur, ancak Ulusal Yoğurt Derneği (NYA) bir "canlı ve aktif kültürler" mührü yaratmıştır.

 


 

İnflamatuar Bağırsak Hastalığı Yaşarken Size Yardımcı Olabilecek 7 Madde! Daha Fazla Bilgi İçin Buraya Tıklayın.

 

Bu mührü elde etmek için üreticiler, NYA'ya soğutulmuş ürünlerinin gram başına en az 100 milyon koloni oluşturan birim (CFU) içerdiğine ve dondurulmuş ürünlerin üretim sırasında gram başına en az 10 milyon CFU'ya sahip olduğuna dair laboratuvar kanıtı sağlamalıdır . Sütün kalınlaşması için bu canlı kültürlere ihtiyaç vardır, ancak bazı yoğurtlar gram başına 1000'den az bakteri içerebilir - bu bakteri söz konusu olduğunda oldukça küçüktür. NYA onaylı markaların bir listesi NYA web sitesinde bulunabilir.

 

Yoğurt Neden FODMAP Diyetinin Bir Parçası Değil?

 

Süt yoğurdu, FODMAP diyetinde iki nedenden dolayı bir sorun olabilir. İlk olarak, ishal vakalarını artırabilen yağ içerir. Diğer bir neden de IBS'li bazı kişilerin laktoz intoleransı olmasıdır. Bu, süt ürünlerinde yaygın olan laktozu vücudunuzun sindiremediği anlamına gelir.

 

Bu insanlar için yoğurt mide ağrısı, şişkinlik ve gaz gibi semptomları daha da kötüleştirebilir . Yağda bir artış veya laktoza karşı alerjik reaksiyon IBS semptomlarına neden olursa, az yağlı yoğurt veya soya, hindistancevizi veya badem sütü yoğurdu gibi süt ürünü olmayan ürünleri denemek isteyebilirsiniz.

 

FODMAP Diyetine Göre Nasıl Yenir

 

FODMAP, "fermente edilebilir oligosakkaritler, disakkaritler, monosakkaritler ve polioller" anlamına gelir. Bu özel diyet, diyetinizdeki fermente edilebilir, kısa zincirli karbonhidrat miktarını sınırlamaya odaklanır, çünkü bu tür karbonhidratlar ince bağırsak tarafından iyi emilemeyebilir. IBS semptomlarının oluşumunu azaltmak için FODMAP diyetini takip etmek isteyebilirsiniz.

 

IBS İçin Sakınılması Gereken Yiyecekler

 


 

 • Sarımsak ve soğan
 • Süt Ürünleri
 • Yüksek fruktozlu mısır şurubu içeren yiyecekler
 • Buğday içeren ürünler
 • Brokoli ve enginar gibi sebzeler
 • Rlma, kayısı ve avokado gibi bazı meyveler
 • Bezelye ve siyah fasulye

 

FODMAP Onaylı Gıdalar

 

 • Badem veya kenevir sütü gibi süt içermeyen sütler
 • Beyaz peynir ve brie peyniri
 • Portakal, ananas, kavun ve yaban mersini gibi meyveler
 • Kabak, marul, salatalık, patlıcan ve patates gibi sebzeler
 • Sığır eti, tofu, tavuk ve balık gibi protein
 • Buğdaysız ekmek
 • Yulaf ezmesi

 

Uzun Lafın Kısası

 

Yoğurt ve IBS söz konusu olduğunda gerçek cevap şudur: Duruma göre değişir! IBS'li herkes aynı semptomları yaşamaz, bu nedenle yoğurda tepkinizi tam olarak diyetinize dahil etmeden önce test etmek isteyebilirsiniz. Süt yoğurdu belirtilerinizi şiddetlendiriyorsa, muhtemelen hepsinden kaçınmalısınız. Ancak yoğurt yedikten sonra kendinizi iyi hissediyorsanız, tadını çıkarmayı bırakmanız için hiçbir neden yoktur.

 

Amaç için yoğurt en az bir 100 milyon CFU ile ve en gıdalar olduğu gibi, aşırıya kaçmadan zevk. Sade, az yağlı yoğurt, çok fazla şeker veya yağ içermediği için daha iyi bir seçenektir. Süt ürünü olmayan kültürlü yoğurt , kefir, takviyeler ve takviye edilmiş yiyecekler dahil olmak üzere probiyotik almanın başka yolları da vardır .

 

Yoğurdun sizin için iyi bir seçenek olup olmadığından emin değilseniz doktorunuza görünün. Uzman görüşü olmadan, IBS'nize neyin sebep olduğuna bağlı olarak yoğurdun semptomlarınızı daha da kötüleştirmesi mümkündür. Ziyaretiniz sırasında doktorunuza da sorabilirsiniz.

 

Sürdürülebilir diyetler hakkında bilgi sahibiyim ama yine de kilo veremiyorum, kilo vermek için hızlı kilo verme yöntemleri deniyorum yine de başarılı olamıyorum diyorsanız, kalori hesabına göre online diyetisyenler tarafından sizin için hazırlanmış online diyet imkanlarından faydalanabilirsiniz. (Tıkla ve Zayıflamaya Başla!)

 

Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri

Bu yazı hakkında henüz bir yorum yapılmadı.

Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.

Soru ve görüşleriniz bizim için değerledir. Sorun ve görüşlerinizi iletmenizden memnuniyet duyarız.

Benzer Yazılar

İdeal kilona ulaşmak ister misin?

Kategoriler