Vejeteryan Beslenme

Uzm. Dyt. Esra Sarıyer ekledi.
Vejeteryan Beslenme
Vejeteryan beslenme, sebze, meyve, kuru baklagil, tohumlar, tahıllar ve tam tahıllar gibi besinlerin tüketildiği bitkisel temelli beslenme modelidir.

            Vejeteryan beslenme, sebze, meyve, kuru baklagil, tohumlar, tahıllar ve tam tahıllar gibi besinlerin tüketildiği bitkisel temelli beslenme modelidir.

Amerika Beslenme ve Diyetetik Akademi’sinin 2016 yılında vejeteryan beslenme ile ilgili yayımladığı durum raporunda;

  • Vejeterjan beslenmenin, kanıtlar kesin olmamakla beraber, obezite, kan lidip (trigliserid, kolesterol) değerleri , diyabet , hipertansiyon ve bazı kanser türleri riskini azalttığını belirtmekte.
  • Vejeterjan beslenmede en çok endişe duyulan konulardan biri de protein alımı. Yeterli kalori alımı ile yeterli protein (düzenli kurubaklagil ve soya proteini tüketimiyle) de alınabildiği söyleniyor. 
  • Aynı raporda, vejeteryanların, karışık beslenen bireylere göre daha az Omega-3 (EPA ve DHA) aldığı ve takviye almaları gerekebileceği söyleniyor. Hatta vejeteryan annelerin sütünde, bebeğin beyin gelişiminde etkili olan omega-3 çeşidi DHA’nın daha az olduğu gözlemlenmiş. 
  • Diğer tartışılan konulardan biri ise demir alımları. Hayvansal kaynaklı demirin emilimi (%18), bitkisel kaynaklı demirden(%10) daha fazladır. Bu nedenle vejeteryanlar hem daha az demir kaynakları tükettiği hem de emilimi daha düşük olduğundan demir takviyeleri almaları gerekebilir. 
  • Bitkisel diyette iyot alımı daha az olduğundan bu bireylerde iyot eksikliği riski daha fazla. Bu nedenle günlük 150 mg iyot takviyesi almaları gerekiyor.
  • Vejeteryan beslenmedeki en önemli noktalardan biri ise B12 vitamini. B12 sadece hayvansal kaynaklı besinlerde bulunuyor. B12 eksikliği ise; baş dönmesi, yorgunluk, parmak karıncalanması, zayıf biliş, kötü sindirim hali ve çocuklarda başarısızlığa neden olabiliyor. Bu nedenle, vejeteryanların günlük B12 takviyesi alması ya da B12 ile zenginleştirilmiş besinleri tercih etmeleri gerekiyor.

Uzm. Dyt. Esra Sarıyer

Uzm. Dyt. Esra Sarıyer

Aralık-1993 tarihinde İstanbul'da doğdum. İlkokul eğitimimi İstanbul-Beşiktaş Şair Nedim İlkokulunda tamamladım. 2011 yılında ise Asfa Ahmet Mithat Anadolu Lise'sinden mezun oldum. 2015 yılında, 4 senelik eğitimim sonucunda,İstanbul Medipol Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü'nden mezun oldum. Sonrasında, Acıbadem Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümünde Yüksek Lisans eğitimi aldım ve 2017 yılında mezun oldum. Şuan Acıbadem Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümünde doktora yapmaktayım. 2016-2017 yılları arasında B-fit spor salonunda beslenme danışmanlığı verdim. Şuanda Uzman Diyetisyen olarak, kendimi geliştirmeye, beslenme ve diyet danışmanlığı vermeye, tarif geliştirme ve ürün incelemeleri yapmaya devam etmekteyim.

Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri

Bu yazı hakkında henüz bir yorum yapılmadı.

Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.

Soru ve görüşleriniz bizim için değerledir. Sorun ve görüşlerinizi iletmenizden memnuniyet duyarız.

Benzer Yazılar

Okuldan Gelen Çocuğa Ara Beslenme Şart!

Çocuklar sürekli aynı tarz beslenmekten sıkılabilir bu açıdan ara beslenmeyi ve atıştırmalıkları çeşitlendirmek gerekir özellikle okul yemeklerinin protein içeriği açısından zayıf olduğu günler.

Devamı →

Spor Sonrası Beslenme ve Beslenme Listesi

Sporda her zaman iyi performans göstermek ve hedeflerinize ulaşmak için çok çaba sarf ediyor olabilirsiniz ama doğru besleniyor musunuz?spor öncesi öğünlerinizi spordan sonra tüketeceğiniz öğünlerinizden daha fazla düşünüyorsunuz.A...

Devamı →

Sağlıklı Beslenme Nedir? Beslenme Önerileri

Sağlıklı beslenmek ve düzenli olarak fiziksel aktivite yapmak, sağlıklı bir kiloya ulaşmanıza ve korunmanıza yardımcı olacaktır.

Devamı →

Dengeli Beslenme Listesi

Dengeli beslenmenin önemini herkes çok iyi bilir ama bizce bu konu iyi anlaşılan bir konu değildi, besin denge skoru size daha iyi bir fikir verecektir.

Devamı →

Demir Eksikliği Anemisi ve Beslenme

Demir yetersizliği özellikle kadınlarda yaygın olarak görülen bir sağlık sorunudur.Demir yetersizliğinde bebek ve çocuklarda zeka gelişimi ve koordinasyon bozulur, dikkat ve algılama azalır, büyümede gerilik görülür, enfeksiyonlara ...

Devamı →

Hadis-i Şeriflere Göre Günde Kaç Öğün Beslenmeliyiz?

Hadis-i şerifler ışığında günde kaç kez beslenmek gerektiğini inceledik, eskiden günümüze öğün zamanlaması ve sayısı...

Devamı →

Hamilelikte Şeker Ve Beslenme

Hamilelikte şeker diyeti ve hamilelikte şeker nasıl düşürülür veya şekerin yükselmesi bebeğe zarar verir mi? Uzman görüşleri bu yazımızda.

Devamı →

ÖDEM VE BESLENME

Ödem, vücutta su tutulması olarak tanımlanabilir. Birçok sağlık sorununa işaret edebilmekle beraber, beslenme değişiklikleri, mevsim, kadınlarda regl dönemleri, hareketsizlik gibi etmenler de ödeme neden olabilmekte.Ödem nedeniyle,...

Devamı →

Kahvaltıda Protein Ağırlıklı Beslenmek Kilo Vermenizi Nasıl Kolaylaştırır?

Protein ağırlıklı beslenenin ilk adımı kahvaltıda başlamalı. Böylece gün içinde daha geç acıkacak ve gün boyu daha aç kalori almış olacaksınız.

Devamı →

Sağlıklı Beslenme Nedir? Detaylı Bir Rehber

Sağlıklı beslenme alışkanlığı kazanarak hem kolayca ideal kilonuza kavuşur hem de bir çok olası hastalık riskini en aza indirin. işte size detaylı bir beslenme rehberi.

Devamı →

Diyetisyen Misin?

Kategoriler

Instagram Akışı