Vejeteryan Beslenme

Uzm. Dyt. Esra Sarıyer ekledi.
Vejeteryan Beslenme
Vejeteryan beslenme, sebze, meyve, kuru baklagil, tohumlar, tahıllar ve tam tahıllar gibi besinlerin tüketildiği bitkisel temelli beslenme modelidir.
Bu sayfadaki linklere tıklayıp gezinirseniz biz de bir şeyler kazanabiliriz. Destekleriniz için Teşekkür ederiz. 

Amerika Beslenme ve Diyetetik Akademi’sinin 2016 yılında vejeteryan beslenme ile ilgili yayımladığı durum raporunda;

  • Vejeterjan beslenmenin, kanıtlar kesin olmamakla beraber, obezite, kan lidip (trigliserid, kolesterol) değerleri , diyabet , hipertansiyon ve bazı kanser türleri riskini azalttığını belirtmekte.
  • Vejeterjan beslenmede en çok endişe duyulan konulardan biri de protein alımı. Yeterli kalori alımı ile yeterli protein (düzenli kurubaklagil ve soya proteini tüketimiyle) de alınabildiği söyleniyor. 
  • Aynı raporda, vejeteryanların, karışık beslenen bireylere göre daha az Omega-3 (EPA ve DHA) aldığı ve takviye almaları gerekebileceği söyleniyor. Hatta vejeteryan annelerin sütünde, bebeğin beyin gelişiminde etkili olan omega-3 çeşidi DHA’nın daha az olduğu gözlemlenmiş. 
  • Diğer tartışılan konulardan biri ise demir alımları. Hayvansal kaynaklı demirin emilimi (%18), bitkisel kaynaklı demirden(%10) daha fazladır. Bu nedenle vejeteryanlar hem daha az demir kaynakları tükettiği hem de emilimi daha düşük olduğundan demir takviyeleri almaları gerekebilir. 
  • Bitkisel diyette iyot alımı daha az olduğundan bu bireylerde iyot eksikliği riski daha fazla. Bu nedenle günlük 150 mg iyot takviyesi almaları gerekiyor.
  • Vejeteryan beslenmedeki en önemli noktalardan biri ise B12 vitamini. B12 sadece hayvansal kaynaklı besinlerde bulunuyor. B12 eksikliği ise; baş dönmesi, yorgunluk, parmak karıncalanması, zayıf biliş, kötü sindirim hali ve çocuklarda başarısızlığa neden olabiliyor. Bu nedenle, vejeteryanların günlük B12 takviyesi alması ya da B12 ile zenginleştirilmiş besinleri tercih etmeleri gerekiyor.

Uzm. Dyt. Esra Sarıyer

Uzm. Dyt. Esra Sarıyer

Aralık-1993 tarihinde İstanbul'da doğdum. İlkokul eğitimimi İstanbul-Beşiktaş Şair Nedim İlkokulunda tamamladım. 2011 yılında ise Asfa Ahmet Mithat Anadolu Lise'sinden mezun oldum. 2015 yılında, 4 senelik eğitimim sonucunda,İstanbul Medipol Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü'nden mezun oldum. Sonrasında, Acıbadem Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümünde Yüksek Lisans eğitimi aldım ve 2017 yılında mezun oldum. Şuan Acıbadem Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümünde doktora yapmaktayım. 2016-2017 yılları arasında B-fit spor salonunda beslenme danışmanlığı verdim. Şuanda Uzman Diyetisyen olarak, kendimi geliştirmeye, beslenme ve diyet danışmanlığı vermeye, tarif geliştirme ve ürün incelemeleri yapmaya devam etmekteyim.

Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri

Bu yazı hakkında henüz bir yorum yapılmadı.

Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.

Soru ve görüşleriniz bizim için değerledir. Sorun ve görüşlerinizi iletmenizden memnuniyet duyarız.

Benzer Yazılar

İdeal kilona ulaşmak ister misin?

Kategoriler