Türk Kahvesini Denemeniz İçin 5 Neden Ve Türk Kahvesi Nasıl Yapılır?

Türk Kahvesini Denemeniz İçin 5 Neden Ve Türk Kahvesi Nasıl Yapılır?

Zengin ve çok kafeinli Türk kahvesi dünyanın birçok ülkesinde sunulmaktadır. Filtrelenmez, bu nedenle çeşitli sağlık yararları sağlayabilecek daha yüksek konsantrasyonda kafein ve diğer faydalı bileşiklere sahiptir.

Kültürümüzün önemli lezzetlerinden Türk kahvesi yurt dışında da oldukça popülerdir. Türk kahvesi yapımı geleneksel olarak cezvede olsa dahi Türk kahvesi makinesinde yapımı da yaygınlaşmıştır. Türk kahvesi faydaları, yüksek konsantrasyon sağlar. Bunama, Alzheimer gibi hastalıkların riskini azaltır. Diyabet ve kalp hastalığı riskini azaltır. Kahve nasıl yapılır? Türk kahvesi nasıl yapılır? Öğrenmek için okumaya devam edin.

Birçok insan sabahları kahve içmek veya gün içinde enerji artırmak için kahveye güvenir.

Çünkü sağlam bir lezzet ile sonuçlanan eşsiz bir yöntem kullanılarak hazırlanmıştır.

Bu makale Türk kahvesine ve olası sağlık yararlarına ayrıntılı bir bakış sunmaktadır.

Türk Kahvesi Nedir?

Türk kahvesi, Türkiye, İran ve Yunanistan da dahil olmak üzere Orta Doğu ve Avrupa ülkelerinde kullanılan bir kahve hazırlama yöntemidir.

İnce öğütülmüş kahve çekirdeklerini su (ve genellikle şeker) ile birleştirerek sıvıyı kaynama noktasının hemen altında köpüklü bir hale getirerek yapılır.

Türk kahvesi geleneksel olarak cezvede demlenir.

İstenilen aşamaya ulaştıktan sonra, fincanlara dağıtılır.

Kahvenin öğütülmüş tozu, fincanın dibine batar ve kalan sıvı tüketilir.

Kahvenin filtresiz bırakılması, diğer hazırlama yöntemlerine kıyasla çok daha yüksek kafein konsantrasyonu ile sonuçlanır (1 ).

Türk kahvesi şekersiz olarak servis edilebilir, ancak genellikle orta miktarda şekerle veya şekerli de hazırlanır.

Baharat kakule, Türk kahvesine bir başka yaygın katkıdır.

Türk Kahvesi Çeşitleri Nelerdir?

 • Sütlü Türk kahvesi
 • Menengiç Kahvesi
 • Dibek Kahvesi
 • Cilveli Kahve
 • Süvari Kahve

Özet: Türk kahvesi, yüksek oranda kafeinli, filtresiz kahve içeceğiyle sonuçlanan bir hazırlama yöntemidir. Genellikle şekerle tatlandırılır ve kakule de eklenebilir.


Potansiyel Faydalar - Türk Kahvesi Faydaları

Türk kahvesi diğer birçok kahve türünden daha güçlü olduğu için birçok sağlık yararı sağlayabilir.

İşte Türk kahvesini denemek için 5 neden.

1. Atletik Performansı Artırabilir

Kafein, atletik ve zihinsel performansı artırabilecek, doğal bir uyarıcıdır.

Türk kahvesi, sporcular için özellikle yararlı olabilecek yüksek konsantrasyonda kafein sağlar.

20 sporcuda yapılan bir çalışmada, kafeinli Türk kahvesi tüketen katılımcıların, kafeinsiz Türk kahvesi içenlere kıyasla, reaksiyon süresi ve enerji seviyeleri de dahil olmak üzere önemli performans faydaları elde ettikleri bulundu (2 ).

2. Faydalı Bileşikler İçerir

Filtrelenmemiş olduğundan, Türk kahvesi, geleneksel olarak demlenmiş kahvede bulunandan daha yüksek seviyelerde yararlı bileşikler içerebilir.

Kahve çekirdekleri, sağlık yararları sağlayan polifenol antioksidan türleri olan klorojenik asitler gibi yararlı bileşikler içerir.

Örneğin, klorojenik asitlerin iltihabı, kan şekerini, kolesterol seviyelerini ve yüksek tansiyonu iyileştirdiği gösterilmiştir (3 , 4 ).

Bir çalışma, ince öğütülmüş kahve çekirdekleri kullanılarak hazırlanan kahvenin, daha büyük boyutlu öğütülmüş kahve ile yapılan kahveden daha fazla miktarda klorojenik asit içerdiğini gösterdi (5 ).

Kahve, iltihabı azaltabilen, enfeksiyonla savaşabilen ve kalp sağlığını destekleyebilen diterpenoidler de dahil olmak üzere diğer güçlü bileşikleri de içerir.

3. Zihinsel Düşüşe Karşı Koruyabilir

Kafeinli kahve tüketmek beyninizi Alzheimer hastalığı gibi belirli nörolojik durumlara karşı koruyabilir.

Örneğin, 29.000'den fazla kişide yapılan 11 çalışmanın gözden geçirilmesiyle, fazla kahve tüketenlerin Alzheimer hastalığı geliştirme riskinin % 27 daha düşük olduğunu bulunmuştur (6 ).

Diğer çalışmalar, kahve alımının inme, Parkinson hastalığı ve bunama riskini de azaltabileceğini göstermiştir (7 ).


4. Bazı Hastalıklara Karşı Koruyucu Etkileri Olabilir

Kahve içmek diyabet ve kalp hastalığı da dahil olmak üzere bazı hastalık riskinizi azaltmaya yardımcı olabilir.

18 çalışmanın gözden geçirilmesi, günde tüketilen her fincan kahvenin % 2 azalmış tip 2 diyabet riski ile ilişkili olduğunu göstermiştir (8 ).

Başka bir çalışma, günde üç ila beş fincan kahve tüketiminin düzenli olarak kalp hastalığı riskinde % 15'lik bir azalma ile ilişkili olduğunu bulmuştur (9 ).

Kahve tüketimini alışkanlık haline getirmek aynı zamanda daha düşük depresyon, karaciğer kanseri, endometriyal kanser ve karaciğer sirozu riskiyle bağlantılıdır (10 , 11 , 12 , 13 ).

5. Kakule İlavesi Daha Fazla Fayda Sağlayabilir

Türk kahvesi genellikle sağlığa çeşitli avantajlarla bağlantılı lezzetli bir baharat olan kakule kullanılarak hazırlanır.

Örneğin, kakule, iltihabı azaltmaya ve böylece kronik hastalık riskinizi azaltmaya yardımcı olabilecek güçlü antioksidanlar içerir.

Sıçanlarda yapılan bir çalışma, kakule ekstraktının TNF-α (tümör nekroz faktörü) ve IL-6 (interlökin 6) gibi enflamatuar bileşikleri etkili bir şekilde inhibe ettiğini gösterdi (14 ).

Kakule ayrıca farelerde kanserle savaşmaya yardımcı olabilir ve kakule esansiyel yağı antibakteriyel özelliklere sahiptir (15 , 16 ).

Özet: Türk kahvesi içmek, enerji seviyelerini artırma, iltihabı azaltma ve çeşitli kronik hastalık riskinizi azaltmada etkili olabilir.


Potansiyel Dezavantajları

Türk kahvesi etkileyici sağlık yararları sağlasa da, bazı dezavantajları vardır.

Sağlık üzerinde olumsuz bir etkisi olabilecek şekerle tatlandırılırlar.

Arada bir tatlandırılmış bir kahve içmek sağlığınıza zarar vermezken, herhangi bir şekerli içeceğin düzenli olarak tüketilmesi, obezite, yüksek trigliserit seviyeleri ve tip 2 diyabet gibi çeşitli sağlık sorunları riskinizi artırabilir (17 , 18 ).

Çok fazla şeker tüketmekten kaçınmak için, şeker eklemeden Türk kahvesi - veya herhangi bir kahve - içmeyi tercih edin.

Kahvenizde kakule veya tarçın gibi baharatlar ve stevia gibi şeker alternatifleri kullanmak, şekeri eklemeden lezzetin artmasına yardımcı olabilir.

Türk kahvesinin diğer bir potansiyel dezavantajı, yüksek kafein içeriğidir.

Kafeinin etkilerine duyarlı olan bazı insanlar, kafeinli kahve içerken uyku bozuklukları, endişe ve diğer yan etkiler yaşayabilir (19 ).

Dahası, kafein kan basıncını artırabilir. Bu nedenle, yüksek tansiyonu olan insanlar bu özellikle güçlü kahve türünden kaçınmak isteyebilir (20 ).

Son olarak, Türk kahvesi ve diğer filtrelenmemiş kahve türleri, kan kolesterolünü ve trigliserit seviyelerini artırabilecek bir diterpenoid olan kafetol içerir (21 )

Özet: Türk kahvesi ilave şeker içerebilir, bununla birlikte sağlıklı baharatlar veya şeker alternatifleri kullanarak kahvenizi daha sağlıklı hale getirebilirsiniz. Yüksek kafein içeriği, bu maddenin etkilerine duyarlıysanız hoş olmayan yan etkilere neden olabilir.

Türk Kahvesi Nasıl Yapılır? Türk Kahvesi Tarifi

Türk kahvesi yapımı için şu adımları izleyin:

 1. İki fincan Türk kahvesi yapmak için, öğütülmüş kahveniz olması gerekli.
 2. Dört çay kaşığı öğütülmüş kahveyi ve şekeri (istenirse) iki fincan (240 ml) soğuk, suyu cezvede karıştırın.
 3. Karışımı orta-düşük ısıda ısıtın.
 4. Kahve tencerenin dibine konduğunda, birkaç kez karıştırın.
 5. Karışımı, kaynama aşamasından hemen önce kalın bir köpük görünene kadar ısıtın.
 6. Karışımı küçük Türk kahvesi fincanlarına dökün ve kahvenin üzerine fazla köpük koyun.
 7. Gerekli olmasa da, kişisel zevkinize bağlı olarak şeker ve kakule eklenebilir.

Özet: Türk kahvesi yapmak için, ince öğütülmüş kahve çekirdeklerini su, şeker ve kalın bir köpük oluşana kadar ısı ile birleştirin.

Uzun Lafın Kısası

Zengin ve çok kafeinli Türk kahvesi dünyanın birçok ülkesinde sunulmaktadır.

Filtrelenmez, bu nedenle çeşitli sağlık yararları sağlayabilecek daha yüksek konsantrasyonda kafein ve diğer faydalı bileşiklere sahiptir.

Bununla birlikte, kafeine duyarlı insanlar bu özellikle güçlü kahve türünden kaçınmak isteyebilirler.

Kahve severler için güzel haber Türk kahvesi maskesi yapılabilmektedir. Önce basitçe kendi mutfağınızın konforunda bir kahve yapıp için sonra telvesiyle maske yapın. Hem enerjiniz yerine gelsin hem cildiniz güzelleşsin.

Sağlıklı beslenmek ve zayıflamak için türlü diyetler ve zayıflama kürleri deniyor fakat sonuçlarından memnun olamıyorsanız eğer bu işi profesyonelce çözmenin zamanı gelmiş olabilir. Zayıflamak için online diyetisyenlerin size özel hazırlamış olduğu online diyet listelerini satın almak isteyebilirsiniz. Online diyet için tıklayın (Hadi Zayıfla!).


Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın