Geleneksel, Organik ve Omega-3 ile Beslenen Tavuk Yumurtaları Farkları Nelerdir?

Geleneksel, Organik ve Omega-3 ile Beslenen Tavuk Yumurtaları Farkları Nelerdir?

Yumurtalar bulabileceğiniz en besleyici gıdalardan biridir. Ancak tavukların ne yediklerine bağlı olarak, besin değerleri büyük ölçüde değişebilir.

Yumurtalar bulabileceğiniz en besleyici gıdalardan biridir.

Ancak tavukların ne yediklerine bağlı olarak, besin değerleri büyük ölçüde değişebilir.

Bu makale, geleneksel yumurtalar, omega-3 ile zenginleştirilmiş yumurtalar ve otlatılmış tavuk yumurtaları arasındaki farka bakar.

Farklı Yumurta Türleri

Birkaç farklı yumurta türü vardır ve besin içerikleri değişir.

Bu, tavukların nasıl yetiştirildiğine ve nasıl beslendiklerine bağlıdır.

  • Geleneksel yumurtalar: Bunlar standart süpermarket yumurtalarınızdır. Bu yumurtaları üreten tavuklar genellikle vitamin ve minerallerle desteklenmiş tahılla beslenir.
  • Organik yumurtalar: Hormon almayan organik yem ile beslenen tavuk yumurtası.
  • Otlatılmış yumurtalar: Tamamen doğal doğada gezerek beslenen tavuk yumurtalarıdır.
  • Omega-3 ile zenginleştirilmiş yumurtalar: Temel olarak, geleneksel tavuklara benzerler, ancak yemleri keten tohumu gibi bir omega-3 kaynağı ile desteklenir.

Yukarıda belirtilenlerle örtüşen başka terimler de vardır. Bunlar, geleneksel yumurtalardan daha iyi olabilecek veya olmayabilecek serbest aralıklı ve kafessiz yumurtaları içerir.

Serbest menzil, tavukların dışarı çıkma seçeneğine sahip olduğu anlamına gelir.

Kafessiz, basitçe bir kafeste yetiştirilmedikleri anlamına gelir. Hala kokulu, kirli ve aşırı şişmiş bir tavuk evinde yetiştirilebilirlerdi.

Özet: Yumurtaları tanımlamak için birçok farklı terim kullanılır.Bunlar organik, omega-3 ile zenginleştirilmiş, otlatılmış, serbest menzilli ve kafessiz yumurtaları içerir.

Geleneksel ve Omega-3 Yumurtaları

Bir çalışma, üç tür yumurtanın yağ asidi kompozisyonunu karşılaştırdı : geleneksel, organik ve omega-3 ile zenginleştirilmiş ( 1 ).

Omega-3 yumurtaları, çoğu insanın çok fazla yediği iltihaplı bir omega-6 yağ asidi olan % 39 daha az araşidonik aside sahipti.

Omega-3 yumurtaları geleneksel yumurtalardan beş kat daha fazla omega-3'e sahipti.

Organik ve geleneksel yumurtalar arasında çok az fark vardı.

Omega-3 ile zenginleştirilmiş diyetlerle beslenen tavukların, omega-3'lerde geleneksel yumurtalardan çok daha yüksek yumurta bıraktığı açıktı.

Bu önemlidir çünkü çoğu insan çok az faydalı omega-3 yerler.

Ne yazık ki, bu çalışma diğer besinleri ölçmedi, sadece yağ asidi bileşimini araştırdı.

Özet: Omega-3 takviyesi alan tavuklar, omega-3 yağlarında geleneksel yumurtalardan çok daha zengin yumurtalar bırakır. Diğer kaynaklardan yeterli omega-3 almazsanız omega-3 ile zenginleştirilmiş yumurtaları seçin.

Geleneksel ve Otlatılmış Tavuk Yumurtaları

Mother Earth News dergisi 2007 yılında 14 farklı çiftlikten mera yumurtalarının besin değerini test etmeye karar verdi.

Bir laboratuvarda ölçülmüş, daha sonra USDA standart geleneksel yumurta ile karşılaştırılmıştır.


Gördüğünüz gibi, otlatılmış tavukların yumurtaları süpermarkette bulabileceğiniz geleneksel yumurtalardan daha besleyiciydi.

A vitamini, E ve omega-3'lerde daha yüksek, kolesterol ve doymuş yağda daha düşüktü.

Otlatılmış yumurtalar üzerine yayınlanmış bir çalışma da benzer sonuçlar verdi ( 2 ).

Başka bir çalışma, tavukların güneşte dolaşmasına izin verilen serbest menzilli yumurtaların, iç mekanda yetiştirilen tavukların yumurtalarından üç ila dört kat daha fazla D vitamini içerdiğini gösterdi (3 ).

Özet: Otlatılmış yumurtalar A ve E vitaminleri ile omega-3 bakımından daha zengindir. Güneşte zaman geçiren tavuklar, önemli ölçüde daha fazla D vitamini içeren yumurtalar da bırakır.

Uzun Lafın Kısası


Günün sonunda, otla beslenen (gezen) tavuk yumurtaları muhtemelen satın alabileceğiniz en sağlıklı yumurta türüdür. Daha besleyicidirler ve onları yumurtlayan tavukların serbestçe gezmelerine izin verilmiştir, daha doğal bir şekilde beslenmişlerdir.

Mera yumurtaları alamıyorsanız, omega-3 ile zenginleştirilmiş yumurtalar ikinci en iyi seçimdir. Mera veya omega-3 yumurtaları alamıyorsanız, serbest, kafessiz veya organik yumurta bulmaya çalışın.

Bununla birlikte, bu bir seçenek olmasa bile, geleneksel yumurtalar hala yiyebileceğiniz en sağlıklı ve en besleyici yiyecekler arasındadır.


Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın