Somon Füme Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Somon Füme Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Füme somon, yağlı dokusu ve kendine özgü lezzeti ile ünlü tuzlu, iyileştirilmiş bir balıktır. Yüksek kaliteli protein, esansiyel omega-3 yağları ve çeşitli vitamin, minerallerle doludur.

Tuzlu, ocakbaşı lezzeti ile ödüllendirilmiş füme somon, nispeten yüksek maliyeti nedeniyle genellikle bir incelik olarak kabul edilir.

Genellikle iyileşen ancak füme olmayan başka bir somon ürünü olan lox ile karıştırılır.

Bununla birlikte, lox gibi, somon füme genellikle bir simit veya krem ​​peynir, salatalık veya domates gibi diğer soslu krakerlerde tadını çıkarır.

Bu makalede, besinler, sertleştirme yöntemleri, sağlık yararları ve riskleri dahil olmak üzere füme somon hakkında bilmeniz gereken her şey açıklanmaktadır.

Besin Değerleri

Füme somon, yüksek kaliteli protein, uçucu yağlar ve çeşitli vitamin ve minerallerle övünürken kalorilerde nispeten düşüktür .

100 gram füme somon porsiyonu (1 ):

 • Kalori: 117
 • Protein: 18 gram
 • Yağ: 4 gram
 • Sodyum: 600-1.200 mg
 • Fosfor: Günlük Değerin% 13'ü (DV)
 • Bakır: DV'nin% 26'sı
 • Selenyum: DV'nin% 59'u
 • Riboflavin: DV'nin% 9'u
 • Niasin: DV'nin% 30'u
 • B6 Vitamini: DV'nin% 16'sı
 • B12 Vitamini: DV'nin% 136'sı
 • E Vitamini : DV'nin% 9'u
 • D Vitamini : DV'nin% 86'sı
 • Kolin: DV'nin% 16'sı

Dahası, füme somon, 100 gram porsiyon başına 0.5 gram eikosapentaenoik asit (EPA) ve dokosaheksaenoik asit (DHA) sağlayan zengin bir omega-3 yağ asitleri kaynağıdır (1 ).

Bu yağlar esas olarak kabul edilir, çünkü vücudunuz onları yapamaz. Bu yüzden diyetinizden almalısınız.

EPA ve DHA beyin fonksiyonu, kalp sağlığı ve sağlıklı yaşlanma için önemlidir (2 , 3 , 4 , 5 ).

Tuz İçeriği

İşlenme şeklinden dolayı, somon füme sodyumda yüksektir ve 100 gram porsiyon başına 600-1.200 mg içerir (1 , 6 ).

Karşılaştırıldığında, aynı porsiyon taze somon 75 mg sodyum sağlar (7 ).

Tıp Enstitüsü (IOM), kalp hastalığı ve inme riskinizi azaltmak için sodyum alımını günde 2.300 mg ile sınırlandırmanızı önerir (8 , 9 ).

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), günde daha düşük bir eşik değeri önermektedir - günde 2.000 ve 1.500 mg (10 , 11 ).

Bu nedenle, özellikle tuza duyarlıysanız, füme somon alımınızı izlemek isteyebilirsiniz.

Özet: Füme somon, mükemmel bir protein, çok sayıda vitamin ve omega-3 yağ asidi kaynağıdır. Ancak, sodyumda taze somondan çok daha yüksektir.

Somon Füme Nasıl Yapılır?

Sigara içmek, yiyecekleri dumana maruz bırakarak tatlandırmak, pişirmek veya korumak için bir işleme yöntemidir. Genellikle et, kümes hayvanları ve balıklarda kullanılır.

Dumanlama İşlemi

Somon içmek için, çözdürülmüş, kemiksiz filetolar tuz - ve bazen şeker - ile kaplanır ve kürleme adı verilen bir işlemle nemi çıkarmak için 12-24 saat bekletilir.

Sertleştirme işlemi ne kadar uzun olursa, somon o kadar fazla tuz içerir.

Nemi dışarı atan, tuz aromayı arttırır ve gıda zehirlenmesine neden olabilecek zararlı bakterilerin büyümesini önlemek için bir koruyucu görevi görür.

Daha sonra filetolar, kurutmak üzere bir sigara fırınına aktarılmadan önce fazla tuzu uzaklaştırmak için suyla durulanır. Kurutma işlemi, filetoların, dumanın balıkların yüzeyine daha iyi yapışmasına izin veren bir protein kaplaması olan bir pelet geliştirmesine yardımcı olur.

Izgarada duman oluşturmak için birçok farklı ağaç tipini kullanabilirsiniz. Çoğunlukla dumanı bol verdiği için elma ağacı kullanılır.

Soğuk ve Sıcak Füme Somon

Somon balığı sıcak veya soğuk tütsülenmiş olabilir. En büyük fark, sigara içme odasının sıcaklığıdır.

Soğuk füme somon için, sıcaklık 20–24 saat boyunca 10–32 ° C olmalıdır. Bu sıcaklık aralığı somonu pişirecek kadar sıcak değildir. Bu nedenle gıda kaynaklı hastalık riskini azaltmak için hazırlık ve sertleştirme sırasında ekstra dikkat gösterilmelidir (12 ).

Tersine, sıcak sigara içmek için, bölme, somonu düzgün bir şekilde pişirmek için en az 30 dakika boyunca en az 30 dakika boyunca en az 63 ° C iç sıcaklığa ulaşacak kadar sıcak olmalıdır (12 ).

Piyasadaki çoğu füme somon soğuk füme. Sıcak füme çeşitlerini ayırt edebilirsiniz, çünkü ambalajları genellikle tamamen pişirildiklerini belirtir (13 , 14 ).

Soğuk füme somon daha  yumuşak olma eğilimindedir. Sıcak füme somon ise lapa lapa ve lezzetlidir.

Gıda bilimcileri, söz konusu gıda güvenliği riskleri nedeniyle genellikle evde soğuk sigara içme yöntemlerinin kullanılmasını öneriyor. Bununla birlikte, sıcak sigara, evde uygun ekipman ve tekniklerle güvenle yapılabilir ( 15 ).

Seçim ve Depolama

Bazı füme somon çeşitleri soğutma gerektirirken, diğerleri paket açılana kadar gerektirmez. Saklama önerileri için ürün etiketine bakın.

Açıldıktan sonra, füme somon 2 haftaya kadar soğutulabilir veya 3 ay boyunca dondurulabilir ( 16 ).

Çok sayıda karanlık biti olan füme somondan kaçınmalısınız. Bu bitler hoş olmayan bir tada sahip olma eğilimindedir. Paket ağırlığını ve maliyetini artırmak için bazen nihai üründe bırakılsalar da kesilmiş olmalıdır.

Özet: Füme somon, filetoları tuzla sertleştirerek, sonra bir sigara fırınına yerleştirerek yapılır. Çoğu fileto soğuk tütsülenmiştir, yani pişirildikleri sıcaklık potansiyel olarak zararlı bakterileri öldürmek için çok düşüktür.

Sağlık Yararları ve Riskleri

Füme somon birçok sağlık yararı sağlar, ancak birkaç dezavantajı aklınızda bulundurmalısınız.

Füme Somon Faydaları

Somon gibi yağlı balıkların sağladığı omega-3 yağ asitleri EPA ve DHA, kalp hastalığı, bazı kanserler ve yaşa bağlı zihinsel düşüş riskinde azalma ile bağlantılıdır (17 , 18 , 19 , 20 ).

Bu yağlar trigliseritleri düşürerek, iltihabı azaltarak, beyin yapısını ve işlevini koruyarak çalışabilir.

Bununla birlikte, yağlı balıklardaki diğer besinler bu etkilerden kısmen sorumlu olabilir. Çünkü omega-3 takviyeleri üzerine yapılan çeşitli çalışmalar aynı faydaları bulamamıştır (21 , 22 , 23 ).

USDA, yetişkinlerin yaklaşık 250 mg kombine EPH ve DHA elde etmek için haftada en az 227 gram deniz ürünleri yemelerini önerir (8 ).

Füme somon ayrıca sağlığınız için hayati önem taşıyan bir dizi vitamin ve mineral içerir. 100 gram porsiyon, günlük B12 vitamini ihtiyaçlarınızın % 136'sını ve D vitamini için DV'nin% 86'sını içerir (1 ).

Dahası, aynı porsiyon büyüklüğü, antioksidan görevi gören ve çeşitli hastalıklara karşı koruyabilen günlük selenyum ihtiyaçlarınızın yarısından fazlasını sağlar (1 ).

Somon Füme Riskleri

100 gram füme somon, USDA tarafından belirlenen sodyum için günlük sınırın yarısından fazlasını barındırabilir ( 9 ).

Bu nedenle, tuz tüketiminizi izlerseniz, füme somon alımınızı hafifletmek veya bunun yerine taze somon yemek isteyebilirsiniz.

Ayrıca, gözlemsel çalışmalar tütsülenmiş ve işlenmiş etleri, özellikle kolorektal kanser gibi bazı kanser riskinde artışa bağlamaktadır (24 ).

Füme somon, Listeria monocytogenes bakterisinin neden olduğu gıda kaynaklı bir hastalık olan listeriosis riskinizi de artırabilir (25 , 26 , 27 ).

Bu bakteri ısı ile kolayca yok edilir. Ancak 1-45 ° C arasında büyür, soğuk füme somonun tedavi edildiği sıcaklık aralığı.

Listeriyozun yaşlı yetişkinleri, zayıf bağışıklık sistemi olan kişileri, hamile kadınları ve yenidoğanlarını enfekte etme olasılığı daha yüksektir. Bu nedenle, bu gruplar soğuk füme somondan kaçınmalıdır - konserve ve rafta stabil çeşitler güvenli kabul edilir (28 , 29 ).

Özet: Füme somon, kalp-sağlıklı omega-3 ve diğer bazı besinleri sağlar. Ancak özellikle tuz bakımından yüksektir. Soğuk füme çeşitleri listeriosis riskinizi artırabilir.

Somon Füme Yemenin Yolları

İşte füme somonun tadını çıkarmanın birkaç lezzetli yolu:

 • krem peynir ile simit üzerinde
 • en sevdiğin salataların üstünde
 • çırpılmış yumurta ile tost
 • graten içine pişmiş
 • patates pırasa çorbasında
 • bir makarna tabağına karıştırılmış
 • bir tabakta sebze ile

Dahası, kendi sigara içen varsa evde sıcak füme somon yapabilirsiniz.

Filetoları tuz içinde en az 4 saat süreyle kürleyerek başlayın. Daha sonra, onları kurutun ve iç sıcaklığı 63 ° C olana kadar 107 ° C sıcaklıkta bir ızgaranın içine yerleştirin. Bir et termometresi kullanarak sıcaklıklarını izleyebilirsiniz.

Özet: Somon füme sayısız şekilde tadını çıkarabilirsiniz. Birçok insan dips veya simit, salata ve makarnada yemeyi sever.

Uzun Lafın Kısası

Füme somon, yağlı dokusu ve kendine özgü lezzeti ile ünlü tuzlu, iyileştirilmiş bir balıktır. Yüksek kaliteli protein, esansiyel omega-3 yağları ve çeşitli vitamin, minerallerle doludur.

Bununla birlikte, önemli miktarda sodyum içerir ve soğuk füme çeşitler listeriosis riskinizi artırabilir.

Yine de, bu dumanlı incelik, ılımlı bir şekilde yenildiğinde diyetinize sağlıklı bir katkı olabilir.


Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın