Sinir Sıkışması Belirtileri

Sinir Sıkışması Belirtileri
Sıkışan sinirler vücudun herhangi bir yerinde ortaya çıkabilir, ancak çoğunlukla boyun, sırt, dirsek ve bileklerde görülür.
Bu sayfadaki linklere tıklayıp gezinirseniz biz de bir şeyler kazanabiliriz. Destekleriniz için Teşekkür ederiz. 

Sinir sıkışması, sinirin bir bölgesine basınç veya kuvvet uygulandığında beyne uyarı sinyalleri göndermesine neden olur. Sinir sıkışması genellikle hasarlı bir sinire neden olur ve semptomları ağrı, uyuşma ve halsizlik içerebilir.

 

Bu makalede, sinir sıkışmasının semptomlarını nasıl azaltacağınızı ve gelecekte bunları nasıl önleyeceğinizi öğreneceksiniz.

 

Sinir Sıkışmaşı Belirtileri

 

Sıkışmış bir sinir tarafından gönderilen uyarı sinyalleri, vücutta, özellikle sinir çevresindeki alanda birkaç farklı semptomlara neden olabilir.

 

Sıkışmış bir sinirin belirtileri ve semptomları şunları içerir:

 

  • Karıncalanma
  • Yanma
  • Uyuşma
  • Ağrı
  • Kas güçsüzlüğü
  • İğneler ve iğneler gibi batma ağrısı
  • Bölge uykuya daldığını hissedebilir

Semptomlar uyandıktan hemen sonra daha kötü olabilir.

 

Sıkışmış bir sinir de bir kişiyi diğer problemler için daha fazla risk altına sokar. Siyatik, tenisçi dirseği ve karpal tünel sendromu semptomları, sıkışmış bir siniri olan kişilerde ortaya çıkabilir.

 

Sıkışan sinirler vücudun herhangi bir yerinde ortaya çıkabilir, ancak çoğunlukla boyun, sırt, dirsek ve bileklerde görülür.

 


 

Sinir Sıkışması Nasıl Geçer? 10 Çözüm

 

Bir kişinin evde sıkışmış bir sinirin ağrısını hafifletmesinin çeşitli yolları vardır.

 

1. Uyku ve Dinlenme

 

Bölgeyi dinlendirmek ve yeterli uyku almak semptomları tedavi etmeye yardımcı olabilir.

Uyku iyileşen bir sinir için gereklidir. Vücut uyku sırasında kendini onarır, bu nedenle daha fazla zaman vermek semptomları daha hızlı azaltmaya yardımcı olabilir.

 

Birçok durumda, etkilenen bölgeyi dinlendirmek ve fazladan uyku almak, sıkışan sinirin kendi kendine iyileşmesine izin vermek için yeterlidir.

 

Sıkışmış bir siniri tedavi ederken, siniri fazla kullanmamak da önemlidir. Aşırı hasar nedeniyle sinir hasarı daha da kötüleşebilir. Sıkışmış bir siniri olan bir kişi, siniri tahriş eden hareketlerden kaçınmalıdır. Ayrıca sinir üzerindeki baskıyı hafifleten bir pozisyonda uyumaya çalışmalıdırlar.

 

2. Duruş Değişikliği

 

Sıkışmış bir sinire zayıf duruş nedeniyle neden olabilir veya kötüleşebilir. Uzun süre yanlış bir duruşla oturmak veya ayakta durmak, vücutta omurga ve kaslara zarar verebilecek ve sıkışan bir sinire yol açabilecek gereksiz stres oluşturur.

 

Otururken minderler, ayarlanabilir sandalyeler ve boyun destekleri kullanmak basıncı hafifletebilir ve sinirin iyileşmesine izin verebilir.

 

3. Ergonomik İş İstasyonu

 

Sıkışmış sinirlerle uğraşan insanlar iş istasyonlarında değişiklik yapmayı deneyebilirler.

 

Ergonomik bir fare ve klavye kullanmak, el ve bileklerdeki basıncı azaltmaya yardımcı olabilir. Bilgisayar monitörünü göz hizasına yükseltmek boyun ağrısını ve metin boynu semptomlarını azaltmaya yardımcı olabilir.

 

Ayakta çalışabileceğimiz bir iş istasyonu kullanmak, omurganın hareket etmesini ve esnek kalmasını sağlayarak sırt ağrısını azaltabilir.

 

Ergonomik iş istasyonları, birçok sıkışmış sinir türü için uygun bir dizi pozisyon seçeneğine sahiptir.

 

Doğru pozisyonu bulmanın en iyi yolu, bireyin hangi pozisyonun basıncı düşürdüğünü görmek için ayarları denemesidir.

 


 

4. Ağrı Kesici İlaçlar

 

Tezgah üstü ağrı kesici ilaçlar da sıkışmış bir sinire yardımcı olabilir. Steroid olmayan anti-enflamatuar ilaçlar (NSAID'ler), küçük sıkışmış sinirlerde şişliği azaltmaya ve ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabilir.

 

İbuprofen gibi NSAID'ler tezgah üstü veya çevrimiçi olarak satın alınabilir.

 

Herhangi bir ilaçta olduğu gibi, NSAID'leri kullanmadan önce dozaj önerileri ve olası etkileşimler için bir doktora danışmak önemlidir.

 

5. Germe ve Yoga

 

Hafif esneme ve yoga bölgedeki gerginliği ve baskıyı hafifletebilir. Semptomları daha da kötüleştirebileceğinden, çok derin uzanmamak önemlidir.

 

Bir kişi egzersiz yaparken herhangi bir ağrı veya rahatsızlık hissederse, sinire daha fazla zarar vermemek için hemen durmalıdır.

 

6. Masaj veya Fizik Tedavi

 

Masaj yaptırmak fiziksel ağrıyı ve stresi azaltmaya da yardımcı olabilir. Etkilenen bölgenin etrafına hafif baskı uygulamak gerginliği hafifletebilir ve tam vücut masajı kasların gevşemesine yardımcı olabilir.

 

Derin doku masajları iyi bir fikir olmayabilir, çünkü ekstra basınç semptomları daha da kötüleştirebilir.

 

Egzersiz, masaj ve hafif esnemelerin bir kombinasyonunu kullanarak fizik tedavi, semptomları hafifletmeye yardımcı olabilir.

 

7. Atel

 

Mümkünse, etkilenen bölgeye atel giymek daha fazla hasarı önlemeye ve sinirin iyileşmesine yardımcı olabilir. Bu, ellerde ve bileklerde sıkışmış sinirler için standart bir tedavidir.

 

Birçok insan gece herhangi bir tahrişi önlemek ve uyumalarına yardımcı olmak için atelle uyur. Atel, sinirden baskı almaya yardımcı olacaktır.

 

8. Bacakları Kaldırın

 

Sırtında sıkışmış sinirleri olan kişiler, omurgadaki herhangi bir baskıyı gidermek için bacaklarını kaldırarak rahatlama bulabilirler.

 

Bir kişi bunu dizlerinin altına birkaç yastık koyarak başarabilir, böylece bacakları vücuda 45 ° açıdadır.

 

9. Buz ve Isı Torbaları

 

Isı ve buz paketleri arasında geçiş yapmak birçok durumda şişlik ve iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olabilir. Sıcak ve soğuk kombinasyonu, bölgeye taze kan dolaşımını arttırır, bu da ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabilir.

 

Enflamasyonu azaltmaya yardımcı olmak için etkilenen alanın üzerinde günde bir kez yaklaşık 15 dakika boyunca bir buz torbası tutun. Isı pedleri günde üç kez 1 saate kadar daha uzun bir süre uygulanabilir.

 

Yaralanmalar için buz paketleri ve ısı paketleri çevrimiçi olarak satın alınabilir.

 

10. Yaşam Tarzı Değişiklikleri

 

Uzun vadede, günlük rejime yürüme, yüzme veya bisiklete binme gibi düşük etkili bir egzersiz eklemek semptomları azaltmaya ve vücudu formda tutmaya yardımcı olabilir. Ekstra kilo vermek sinirler üzerindeki baskıyı azaltmaya yardımcı olabilir ve düzenli bir antrenmandan eklenen hareketlilik iltihabı azaltabilir.

 

Düşük etkili egzersizlerden önce veya sonra germek, vücudu esnek tutmaya ve sinirlerin yakınındaki basıncı ve iltihabı azaltmaya yardımcı olabilir.

 


 

Sıkışmış Sinirlerin Nedenleri

 

Sıkışmış bir sinir tipik olarak bir sinir hasar gördüğünde meydana gelir ve beyne düzenli sinyaller gönderemez, bu da uyuşma ve karıncalanma duygularına neden olabilir.

 

Sıkışmış bir sinir çeşitli nedenlerle ortaya çıkabilir. Bir bel fıtığı sinir sıkıştırma veya kemik mahmuzları da neden olabilir. Bölgedeki artrit nedeniyle de olabilir.

 

Ayrıca, bazı aktiviteler ve alışkanlıklar sıkışmış bir sinire neden olabilir. Oturmak, ayakta durmak veya zayıf duruşla yürümek sıkışmış bir sinire katkıda bulunabilir.

 

Spordan kaynaklanan yaralanmalar veya tekrarlayan eylemler bir siniri sıkıştırabilir. Obezitenin neden olduğu ekstra basınç ve ağırlık da sıkışmış sinirlere neden olabilir.

 

Ne Zaman Doktora Görünmeli

 

Sıkışmış bir sinir beyne uyarı işaretleri gönderir, bu yüzden insanların onları dinlemesi önemlidir. Düzenli tedavilerden sonra devam eden veya birkaç günden fazla süren sıkışmış bir sinirden ağrı hisseden herkes bunu bir doktora bildirmelidir.

 

Mümkün olan en kısa zamanda tıbbi müdahale gerektiren birkaç semptom vardır:

 

  • mesaneyi etkileyen sıkışmış bir sinir
  • nesneleri tutamama veya bir şeyleri düşürme eğilimi
  • bir uzuv veya vücudun bir bölgesinin dışarı çıkmasına veya çökmesine neden olan sinir hasarı

Doktorlar, sinirlerin ve bunların nasıl etkilendiğinin daha iyi bir resmini elde etmek için manyetik rezonans görüntüleme ( MRI ) veya bilgisayarlı eksenel tomografi (CAT) taraması gibi görüntüleme testleri isteyebilir. Bu, ağrı kesiciler veya kortikosteroidler, fizik tedavi veya ciddi vakalarda cerrahi gibi tedavi seçeneklerini daraltmaya yardımcı olacaktır.

 

Cerrahi tedavi, riskleri ve komplikasyonları ile birlikte gelir, bu nedenle cerrahiyi düşünen herkes, kişisel ihtiyaçlarına uygun bir tedavi planı bulmak için doğrudan doktorlarıyla çalışmalıdır.

 

Uzun Lafın Kısası

 

Sıkışan sinirlerin çoğu geçicidir ve evde kolayca tedavi edilir. Kalıcı semptomlar, tıbbi bakım gerektiren daha ciddi hasarın bir işareti olabilir.

 

Sıkışan sinirler çoğunlukla önlenebilir ve iyi bir kendi kendine bakım rutini, iltihabı azaltmaya ve sinirlerin etrafında basınç oluşmasını önlemeye yardımcı olabilir.

 

 

Dengeli ve sağlıklı biçimde beslenerek sağlığınıza kavuşmak veya kilo vermek için online diyetisyenlerin size özel hazırladığı online diyet listelerini satın almak isteyebilirsiniz (Hadi Zayıfla!).


Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri

Bu yazı hakkında henüz bir yorum yapılmadı.

Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.

Soru ve görüşleriniz bizim için değerledir. Sorun ve görüşlerinizi iletmenizden memnuniyet duyarız.

Benzer Yazılar

Diyetisyen Misin?

Kategoriler