Sinemaki Çayı Hakkında Her Şey

Sinemaki Çayı Hakkında Her Şey
Senna çayı, kabızlığı tedavi etmek için düzenli olarak kullanılan bitkisel bir infüzyondur.
Bu sayfadaki linklere tıklayıp gezinirseniz biz de bir şeyler kazanabiliriz. Destekleriniz için Teşekkür ederiz. 

Sinameki çayı nedir? Sinameki çayı, genellikle müshil, kilo vermeye yardımcı ve detoks yöntemi olarak pazarlanan popüler bir bitkisel ilaçtır.

 

Bununla birlikte, kabızlığı tedavi etmenin yanı sıra sinameki çayının bu kullanımların çoğunda etkinliğini destekleyen çok az bilimsel kanıt vardır.

 

Yine de, bu içeceğin faydaları ve güvenliği hakkında bilgi edinmek isteyebilirsiniz.

 

Bu makale sinameki çayı hakkında bilmeniz gereken her şeyi açıklamaktadır.

 

"Zayıflamak için hızlı kilo verdiren spordan, zayıflama çayına kadar çeşitli yöntemler denedim fakat sonuç alamıyorum." diyorsanız eğer online diyetisyenlerin size özel hazırladığı online diyet listesini satın alabilirsiniz (DiyetAsistan ile Zayıfla!).

 

Senna Nedir?

 

Senna, baklagil ailesindeki geniş bir çiçekli bitki grubunun yapraklarından, çiçeklerinden ve meyvelerinden yapılan bitkisel bir ilaçtır (1 ).

 

Sinameki bitkilerinden elde edilen özler ve çaylar uzun zamandır geleneksel bitkisel tıpta müshil ve uyarıcı olarak kullanılmaktadır (1 ).

 

Aslen Mısır'dan olan sinameki artık Hindistan ve Somali gibi ülkeler de dahil olmak üzere dünya çapında yetiştiriliyor.

 

Ticari ürünlerin çoğu, sırasıyla İskenderiye ve Hint sinameki olarak bilinen Cassia acutifolia veya Cassia angustifolio'dan elde edilir (1 ).

 

Günümüzde sinameki, çoğunlukla bir çay veya reçetesiz satılan kabızlık takviyesi olarak satılmaktadır, ancak bazen kilo verme hapları ve içeceklerinde de kullanılmaktadır.

 

Özet: Senna, baklagil ailesinde genellikle müshil olarak kullanılan bir bitkidir. Ek olarak, bazen kilo verme takviyelerine eklenir.

 

Senna Çayı Nasıl Kullanılır?

 

Sinemaki çayı faydaları, sinameki çayı için en yaygın uygulama, bağırsak hareketlerini uyarmak ve kabızlığı hafifletmektir.

 

Senna yapraklarındaki birincil aktif bileşikler, sinameki glikozitler veya sennositler olarak bilinir. Sennositler sindirim sisteminizde absorbe edilemez, ancak bağırsak bakterileriniz tarafından parçalanabilirler (1 ).

 

Sennositlerin bu şekilde parçalanması, bağırsak hareketini uyaran ve müshil etkisi yaratan bir etki olan kolonunuzdaki hücreleri hafifçe tahriş eder.

 

Senna, Ex-Lax ve Nature's Remedy gibi birçok popüler reçetesiz satılan müshil ilaçlarında aktif bir bileşendir. Çoğu insan için, 6-12 saat içinde bir bağırsak hareketini uyaracaktır (2).

 

Diğer Potansiyel Kullanımlar

 

Sinemaki çayının faydaları, müshil etkileri nedeniyle, bazı insanlar kolonoskopilere hazırlanmak için sinameki çayı kullanır (3 ).

 

Bazı insanlar hemoroidle ilişkili rahatsızlığı gidermek için sinameki çayı da kullanabilir.

 

Hemoroitler, alt rektumda kanama, ağrı ve kaşıntıya neden olabilen şişmiş damarlar ve dokulardır. Kronik kabızlık önemli bir nedendir ve küçük kabızlık nöbetleri önceden var olan hemoroidleri tahriş edebilir (4 ).

 

Bununla birlikte, senna'nın hemoroid semptomlarını hafifletmedeki etkinliği tam olarak araştırılmamıştır.

 

Özet: Sinameki esas olarak kabızlığı hafifletmek için kullanılır, ancak bazı insanlar bunu kolonoskopilere hazırlamak ve hemoroid semptomlarını yönetmek için de kullanabilir.


Sinameki Çayı Zayıflatırmı? Senna Çayı Kilo Vermek İçin Kullanılmamalıdır

 

Sinameki cayi zayiflatirmi? Senna, metabolizmayı hızlandırdığı ve kilo vermeyi teşvik ettiği iddia edilen bitki çaylarına ve takviyelerine giderek daha fazla dahil edilmektedir. Bu ürünler genellikle "zayıflatan çaylar" veya "teatokslar" olarak adlandırılır.

 

Yine de, hiçbir bilimsel kanıt, herhangi bir detoks, arınma veya kilo verme rutini için sinameki çayının kullanılmasını desteklemiyor.

 

Aslında sinameki çayını bu şekilde kullanmak çok tehlikeli olabilir.

 

Sinameki normal bağırsak dokusu fonksiyonunu değiştirebileceği ve laksatif bağımlılığa neden olabileceği için sık veya uzun süreli kullanım için önerilmez (2).

 

Dahası, 10.000'den fazla kadında yapılan yakın tarihli bir araştırma, kilo vermek için müshil kullananların yeme bozukluğu geliştirme olasılığının 6 kat daha fazla olduğunu buldu (5 ).

 

Kilo vermeye çalışıyorsanız, diyet ve yaşam tarzı değişiklikleri en iyi seçeneğinizdir - takviyeler veya müshiller değil.

 

"Kilo vermek istiyorum, hızlı kilo verdiren kürler de zayıflama çayları da işe yaramıyor." diyorsanız eğer online diyetisyenlerin size özel hazırladığı online diyet listesini satın alabilirsiniz (Zayıflamak Tek Tık Uzağında!).

 

Özet: Senna sıklıkla bir kilo verme aracı olarak pazarlanmaktadır, ancak bu etkiyi destekleyecek kanıt yoktur. Uzun vadeli sağlık riskleri nedeniyle kilo vermek için sinameki kullanmamalısınız.

 

Güvenlik, Önlemler ve Yan Etkiler

 

Senna çayı, çoğu yetişkin ve 12 yaş üstü çocuklar için genellikle güvenli kabul edilir. Bununla birlikte, çeşitli riskleri ve yan etkileri vardır.

 

En yaygın yan etkiler mide krampları, mide bulantısı ve ishaldir. Bununla birlikte, bu semptomlar genellikle hafiftir ve nispeten hızlı bir şekilde düzelme eğilimindedir (2).

 

Bazı insanlar ayrıca sinameki alerjik reaksiyonlar yaşarlar. Senna içeren bir ürüne tepki gösterdiyseniz, sinameki çayından kaçınmalısınız (6).

 

Senna, kısa vadeli bir kabızlığa çözüm içindir. Doktorunuz tarafından aksi belirtilmedikçe, arka arkaya 7 günden fazla kullanmamalısınız (2).

 

Sinameki çayı zararları, uzun süreli sinameki çayı alımı müshil bağımlılığına, elektrolit bozukluklarına ve karaciğer hasarına yol açabilir.

 

Ayrıca sinameki bazı ilaç türleriyle olumsuz etkileşime girebilir, örneğin (6):

 

  • kan incelticiler
  • diüretikler
  • steroidler
  • meyan kökü
  • kalp ritmi ilaçları

 

Kalp hastalığınız, iltihaplı bağırsak hastalığınız (IBD) veya karaciğer hastalığınız varsa, bu koşulları şiddetlendirebileceğinden herhangi bir sinameki ürünü almadan önce sağlık uzmanınıza danışmalısınız (6).

 

Senna genellikle hamile veya emziren kadınlar için tavsiye edilmez (6).

 

Özet: Ortak sinameki çayı yan etkileri mide krampları, ishal ve mide bulantısını içerir. Uzun süreli kullanımda karaciğer hasarı gibi daha ciddi yan etkiler ortaya çıkabilir.


Önerilen Doz

 

Sinameki nasıl kullanılır? Senna bazlı bir takviyenin tipik bir dozu, 1 haftadan uzun olmamak kaydıyla günde 15-30 mg'dır (1 ).

 

Ancak sinameki çayı için net bir doz önerisi yoktur.

 

Kesin bir doz belirlemek çok daha zordur çünkü sennositlerin konsantrasyonu, çayınızın ne kadar demlendiğine bağlı olarak çarpıcı biçimde değişir.

 

Dahası, pek çok ticari sinameki çayı, özellikle otların karışımını içerenler, kullanılan sinameki yapraklarının tam miktarını belirtmez.

 

Bu durumda en güvenli yaklaşım, hazırlama ve tüketim için paket talimatlarını takip etmektir. Asla etikette belirtilenden fazlasını almayın.

 

Özet: Senna çayı dozajı için net kurallar olmamasına rağmen, paket üzerinde belirtilenden daha fazlasını almamalısınız.

 

Evde Sinameki Çayı Nasıl Hazırlanır? Sinameki Çayı Nasıl Yapılır? Sinameki Çayı Nasıl Demlenir?

 

Senna çayı genellikle hafif, tatlı ve hafif acı bir tada sahip olarak tanımlanır. Diğer birçok bitki çayının aksine, kendi başına pek aromatik değildir.

 

Bununla birlikte, birçok ticari çay, sinamayı diğer bitkilerle birleştirerek son aromayı ve lezzeti değiştirebilir.

 

Çay poşetleri veya karışım kullanıyorsanız, paketteki talimatlarını izleyin.

 

Sinameki çayı nasıl içilir? Senna çayını sıfırdan hazırlıyorsan 1-2 gram kurutulmuş sinameki yaprağını sıcak suda 10 dakika demlendir. Günde 2 porsiyondan fazla içmekten kaçının (7).

 

Ayrıca bal veya stevia gibi bir tatlandırıcı da ekleyebilirsiniz.

 

Özet: Çay poşetleri veya karışım kullanıyorsanız, paketteki talimatlarını izleyin. Kuru sinameki yapraklarını kullanırken 1-2 gram yaprağı sıcak suda 10 dakika bekletin.

 

Uzun Lafın Kısası

 

Senna çayı, kabızlığı tedavi etmek için düzenli olarak kullanılan bitkisel bir infüzyondur.

 

Bazı insanlar kilo vermeyi teşvik ettiğini iddia ederken, onu herhangi bir kilo kaybı detoksunda veya arındırmada kullanmamalısınız. Bunu yapmak müshil bağımlılığına, karaciğer hasarına ve diğer ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir.

 

Sinameki çayı kısa süreli mide kramplarına ve ishale neden olabilir. Olumsuz etki riskinizi en aza indirmek için, arka arkaya 7 günden uzun süre içmemelisiniz.


 

Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri

Bu yazı hakkında henüz bir yorum yapılmadı.

Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.

Soru ve görüşleriniz bizim için değerledir. Sorun ve görüşlerinizi iletmenizden memnuniyet duyarız.

Benzer Yazılar

İdeal kilona ulaşmak ister misin?

Kategoriler