Sarımsak Kanseri Önlüyor Mu?

Uzm. Dyt. Esra Sarıyer ekledi.
Sarımsak Kanseri Önlüyor Mu?
Sarımsak herkesçe bilinene ve birçok sağlık faydası olan mucizevi bir besin, son araştırmaları sizin için derledik.
NaturalNest Vitamin K2 Menaquinone 7 İçeren Takviye Edici Gıda 30 Kapsül

 

Sarımsak, bizim mutfağımızda da çokça kullanılan ve birçok sağlık yararı olan bir besin. Sülfür içeriğinin yanı sıra sarımsak, hepsinde sağlığa faydalı olabilecek arginin, oligosakaritler, flavonoidler ve selenyum da içermekte.

Sarımsakın karakteristik kokusu ve aroması, sarımsak ampulleri kıyıldığında, ezildiğinde veya hasar gördüğünde oluşan, sarımsakın biyolojik olarak aktif bileşiklerinin ana öncüsü olan allisin kaynaklı sülfür bileşiklerinden gelmekte.

Son dönemdeki çalışmalar; sarımsağın kanseri önleme üzerindeki yararlı çalışmalarını göstermekte.

 

Çalışmalar neyi gösteriyor?

 

Birkaç popülasyon çalışması, artan sarımsak alımı ile mide, kolon, yemek borusu, pankreas ve meme kanserleri de dahil olmak üzere, belirli kanser risklerinin azalması arasında bir ilişki olduğunu göstermektedir. Yedi nüfus çalışmasından elde edilen verilerin analizi, tüketilen çiğ ve pişmiş sarımsak miktarının arttıkça, mide ve kolorektal kanser riskinin azaldığını göstermiştir.

Avrupa Kanser ve Beslenmeye Yönelik Prospektif Araştırma (EPIC), 10 farklı ülkeden kadın ve erkekleri kapsayan devam eden çok uluslu bir çalışmadır. Çalışmada, yüksek soğan ve sarımsak alımı, bağırsak kanseri riskinin azalması ile ilişkilendirilmiştir.

Iowa Kadınları Çalışmasından elde edilen bulgular sarımsak tüketimi ile kolon kanseri riski arasında güçlü bir ilişki olduğunu göstermiştir. En fazla sarımsak tüketen kadınlar, en düşük sarımsak tüketimine sahip olan kadınlara kıyasla, distal kolon kanseri riskinde% 50 daha düşük bir risk taşımakta. 

Benzer şekilde, bir çalışmada allium sebzelerinin, özellikle sarımsak ve soğanların tüketimi, mide kanseri riskinin azalmasıyla ilişkilendirilmiştir.

Başka bir çalışmada, allium sebzelerin daha fazla alımı (günde 10 g'dan fazla, günde 2,2 g'den az), özellikle sarımsak ve yeşil soğan, prostat kanseri riskinde yaklaşık %50 azalma ile ilişkilendirilmiştir.

San Francisco Körfezi bölgesinde yapılan bir çalışmada, pankreas kanseri riskinin daha az miktarda yiyenlere göre daha fazla miktarda sarımsak tüketen kişilerde y%54 daha düşük olduğu tespit edilmiştir.

 

Peki nasıl etki ediyor?

 

Sarımsaktan koruyucu etkiler, antibakteriyel özelliklerinden  veya kansere neden olan maddelerin oluşumunu bloke etme, kansere neden olan maddelerin aktivasyonunu durdurma, DNA onarımını arttırma , azaltma yeteneğinden kaynaklanabilir.

 

Ne kadar tüketilmeli, otoriteler ne diyor?

 

Ulusal Sağlık Enstitüleri'nin bir parçası olan Ulusal Kanser Enstitüsü, kanserin önlenmesi için herhangi bir besin takviyesi önermemekte, ancak sarımsakları potansiyel antikanser özelliklerine sahip birkaç sebzeden biri olarak tanır. Tüm sarımsak preparatları aynı olmadığından, kanser riskini azaltmak için gerekli olabilecek sarımsak miktarını belirlemek zordur. Ayrıca, sarımsakta bulunan aktif bileşikler, zaman, kullanım ve işlem ile etkinliklerini kaybedebilir. 

 

Dünya Sağlık Örgütü'nün (WHO) yetişkinler için genel sağlığın teşviki ile ilgili yönergeleri günlük 2-5 g taze sarımsak (yaklaşık bir ampul), 0,4-1,2 g kuru sarımsak tozu, 2-5 mg sarımsak yağı, 300-1000 mg sarımsak özü veya 25 mg allisin'e eşit başka formülasyonları önermektedir.

 

 

Kaynak: National Cancer İnstitute.Garlic and Cancer Prevention. https://www.cancer.gov/about-cancer/causes-prevention/risk/diet/garlic-fact-sheet?redirect=true. 

Uzm. Dyt. Esra Sarıyer

Uzm. Dyt. Esra Sarıyer

Aralık-1993 tarihinde İstanbul'da doğdum. İlkokul eğitimimi İstanbul-Beşiktaş Şair Nedim İlkokulunda tamamladım. 2011 yılında ise Asfa Ahmet Mithat Anadolu Lise'sinden mezun oldum. 2015 yılında, 4 senelik eğitimim sonucunda,İstanbul Medipol Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü'nden mezun oldum. Sonrasında, Acıbadem Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümünde Yüksek Lisans eğitimi aldım ve 2017 yılında mezun oldum. Şuan Acıbadem Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümünde doktora yapmaktayım. 2016-2017 yılları arasında B-fit spor salonunda beslenme danışmanlığı verdim. Şuanda Uzman Diyetisyen olarak, kendimi geliştirmeye, beslenme ve diyet danışmanlığı vermeye, tarif geliştirme ve ürün incelemeleri yapmaya devam etmekteyim.

Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri

Bu yazı hakkında henüz bir yorum yapılmadı.

Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.

Soru ve görüşleriniz bizim için değerledir. Sorun ve görüşlerinizi iletmenizden memnuniyet duyarız.

Benzer Yazılar

Detoks Diyetleri Gerçekten İşe Yarıyor Mu?

Detoks diyetleri bu aralar oldukça popüler ve vücuttaki toksinleri temizlediği, sağlığı iyileştirdiği iddia ediliyor. Peki, bu doğru mudur?

Devamı →

Spor Yaparak Zayıflama ve Kilo Verme Mümkün Mü?

Spor yaparak zayıflama ve kilo verme mümkün mü? Bu sorunun cevabı benim için basitti ama bu araştırma şok edici yeni bilgiler içeriyor.

Devamı →

Sıvı Diyeti Nasıl Yapılır Kilo Vermek Mümkün Mü?

Sıvı diyeti son yıllarda özellikle smoothie yaygınlaşınca daha popüler olmaya başladı. Bugün sıvı diyeti nasıl yapılır, kilo vermeye etkileri nelerdir sizin için inceledik.

Devamı →

Bal İyi Mi Kötü Mü?

Bal genellikle normal şekere sağlıklı bir alternatif olarak pazarlanmaktadır.Bu büyük ölçüde kendisiyle ve antioksidan içeriği ile ilgili sayısız sağlık yararlarından kaynaklanmaktadır.Bununla birlikte, bazıları balın tatlı dü...

Devamı →

Obezite Nedir? Ve Senin Suçun Mu?

Obezitenin Neden Sadece Bir Seçimlere Dayalı Olmadığına Dair 9 SebepDünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) verilerine göre, 2015 yılında Türkiye’deki yetişkinlerin yaklaşık %30'u obez kategorisinde yer almıştır (1).Sağlık Bakanlı...

Devamı →

Gluten Sizin İçin Kötü Mü? Eleştirel Bir Bakış

Glutensiz bir diyet uygulamak bazıları için bir zorunluluk, sizde nasıl sonuçlar verdiğini görmek için belli bir süre glutensiz beslenmeyi deneyebilirsiniz.

Devamı →

Sıfır Şeker ve Diyet Gazlı İçecekler Sağlığınız İçin İyi Mi Kötü Mü?

Tüketilmesi tartışmalı olan besin veya içecekleri en aza indirmek her zaman en mantıklı seçenektir. Sıfır kalorili tatlandırıcılar çok yeni ve etkilerinin görülmesi zaman alabilir.

Devamı →

Dubrow Diyeti: Kilo Kaybına Yardımcı Oluyor mu?

Dubrow Diyeti, kilo kaybını teşvik etmek için aralıklı oruç kullanan bir düşük karbonhidratlı bir diyetidir. Dubrow diyeti genel olarak sağlık kalitenizi artırabilir.

Devamı →

Diyetisyen Misin?

Kategoriler

Instagram Akışı