Salatalık Turşusu Nasıl Yapılır?

Salatalık Turşusu Nasıl Yapılır?
Dünya çapında her türlü meyve ve sebze turşusu yapılabilir. Salatalık, havuç, karnabahar, pancar, lahana ve daha fazlasını turşu yapabilirsiniz.
Bu sayfadaki linklere tıklayıp gezinirseniz biz de bir şeyler kazanabiliriz. Destekleriniz için Teşekkür ederiz. 

Turşu ve turşu suyunun sağlığa yararlarını duymuş olabilirsiniz. Ekşi, tuzlu salatalık turşusu kilo kaybı, diyabet ve hatta kanserin önlenmesine yardımcı olabilir. Ancak, yüksek sodyum içeriği ve mide kanseri riski konusunda da uyarılmış olabilirsiniz. Salata turşusu nasıl kurulur? Öğrenmek için okumaya devam edin.

 

Turşu Besin Değerleri

 

Marka ve türüne bağlı olarak, besin değerleri büyük ölçüde değişebilir, ancak neredeyse tüm turşuların sodyum değeri çok yüksektir.

 

Turşu, salatalık (35g)

                        Miktar

Kalori         4 kcal

Karbonhidrat .8 g

Lif                 .3 g

Sodyum        283 mg

Protein         0.2 g

Şeker        .4 g

 

—US Tarım Bakanlığı, Tarımsal Araştırma Servisi, Besin Verileri Laboratuvarı. USDA Standart Referans için Ulusal Besin Veritabanı, Eski. Sürüm: Nisan 2018


Turşu Mayalanmış Mı?

 

Fermantasyon bir dekapaj yöntemidir, ancak tüm turşular fermente edilmez.

 

Sebze ve meyveler fermente edildiğinde, sağlıklı bakteriler doğal şekerleri parçalar. Bu süreç fermente turşulara ekşi tat veren şeydir. Turşu tuzlu suda oturur ve günlerce fermantasyon yapar.

 

Fermantasyon, laktoz intoleransı olan bazı kişilerin yoğurt yiyebilmesinin nedenidir. Yoğurttaki iyi bakteriler laktoz adı verilen şekeri parçalar. Probiyotik olarak da bilinen bu bakteriler gıdaları korur ve vücudunuz için birçok sağlık yararına sahiptir.

 

Turşu mayalanmadığında, sirke onlara tanglarını verir. Sirkenin kendisi bir fermantasyon işlemiyle üretilir, ancak sadece ham elma sirkesi gibi ham ve pastörize edilmemiş sirke, iyi bakteriler sağlayan “ana kültür” ün parçalarını tutar.

 

Markette bulacağınız çoğu turşu mayasız, sirke turşusu. Bu durumlarda, salatalık sirkeyi ve baharatları emer. Evde yapmak da kolaydır.

 

Turşu Faydaları

 

Fermente gıdalar yemek, insülin direncinden iltihaplanmaya kadar her şeye yardımcı olabilir. 

 

Fermente edilmemiş turşu hala sirke, baharat ve salatalıktaki yararları sağlar. Turşu suyu içmek, kas krampları, kilo kaybı, diyabet ve daha fazlasıyla ilgili faydaları nedeniyle bir trend haline gelmiştir. Salatalık turşusu sizin de sevdiğiniz bir lezzet mi?

 

Turşu suyu, elektrolit dengesini yönetmek için daha fazla sodyum ihtiyacı olabilecek ketojenik bir diyetin ardından da favori gıdadır.

 

Turşu antioksidan alımınızı artırabilir. Tüm meyve ve sebzelerde bulunan doğal antioksidanlar serbest radikallerle mücadelede yardımcı olur. Serbest radikaller vücutta doğal olarak oluşan, kalp hastalığı ve kanser gibi problemlerle bağlantılı olan kararsız kimyasallardır.

 

Herhangi bir yiyeceği pişirmek, antioksidanlar da dahil olmak üzere ısıya duyarlı besinleri parçalayabilir. Çiğ sebze ve meyveleri asitleme, antioksidan güçlerini korur.

 

Turşularda Sodyum

 

Her türlü yiyeceği korumak için tuz ilavesi gerekir ve tuz çoğu tarifin yaklaşık yüzde 5'ini oluşturur. İki küçük mızrak, önerilen günlük sınırın dörtte birinden fazla, yaklaşık 600 mg sodyum içerir.

 

Yüksek tansiyonu olan çoğu insan için endişe duymanın yanı sıra, aşırı tuzlu turşu gıdalar mide kanseri için daha büyük bir risk oluşturabilir. 2015 yılında yapılan araştırmanın gözden geçirilmesi yüksek tuzlu yiyeceklerin bira ve sert likörle birlikte mide kanseri riski ile bağlantılı olduğunu bulmuştur.

 

Turşulardaki sodyum miktarını kontrol etmenin bir yolu onları kendiniz yapmaktır.

 

Salatalık Turşusu Nasıl Yapılır? Salatalık Turşusu Yapımı

 

Fermantasyon, binlerce yıldır gıdaları büyüme mevsiminin ötesinde korumak için kullanılmıştır. Salatalık turşusu tarifleri genellikle tuz, sirke ve sarımsak gerektirir. 

 

Dünya çapında her türlü meyve ve sebze turşusu yapılabilir. Salatalık, havuç, karnabahar, pancar, lahana ve daha fazlasını turşu yapabilirsiniz.

 

Salata turşusu nasıl yapılır? Tek yapmanız gereken üstüne sıcak, tuzlu sirke ve su dökmek, soğumaya bırakın, örtün ve buzdolabında birkaç gün bekletin. Ev yapımı turşulara genellikle hızlı turşu veya buzdolabı turşusu denir.

 

Eğer tuza duyarlı değilseniz, yüksek tansiyonunuz yoksa kendiniz turşu yapabilirsiniz, lezzetli bir salatalık turşusunun yararlarının ve tuzlu çatırtılarının tadını çıkarabilirsiniz.

 

Diyet yemek listesi arıyor, sağlıklı beslenmek ve zayıflamak için türlü diyetler ve zayıflama kürleri deniyor fakat sonuçlarından memnun olamıyorsanız eğer bu işi profesyonelce çözmenin zamanı gelmiş olabilir. Zayıflamak için online diyetisyenlerin size özel hazırlamış olduğu online diyet listelerini satın almak isteyebilirsiniz. Online diyet için tıklayın (Hadi Zayıfla!).


Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri

Bu yazı hakkında henüz bir yorum yapılmadı.

Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.

Soru ve görüşleriniz bizim için değerledir. Sorun ve görüşlerinizi iletmenizden memnuniyet duyarız.

Benzer Yazılar

Diyetisyen Misin?

Kategoriler