Romatoid Artrid Nedir? Romatoid Artrid Belirtileri

Romatoid Artrid Nedir? Romatoid Artrid Belirtileri
Romatoid artritin ana semptomları eklem ağrısı ve sertliğidir.
Bu sayfadaki linklere tıklayıp gezinirseniz biz de bir şeyler kazanabiliriz. Destekleriniz için Teşekkür ederiz. 

 

Romatoid artrit nedir? Romatoid artrit, bir kişinin bağışıklık sisteminin eklemlerine saldırdığı ve iltihaplanmalarına neden olduğu bir hastalıktır. Bu durumun erken belirtileri nelerdir?

 

Romatoid artrit (RA) semptomları tipik olarak elleri, bilekleri ve ayakları etkiler. RA erken belirtileri tespit edilmesi erken tanı ve uygun tedaviye yol açabilir.

 

Artritin erken ve tutarlı yönetimi eklem hasarını ve nihayetinde sakatlığı önleyebilir.

 

Bu makale RA'nın erken belirtilerini ve semptomlarını, risk faktörlerini ve ne zaman doktora görüneceğini inceler.

 

Romatoid Artrit Nedir?

 

Romatoid artrit, bir kişinin bağışıklık sistemi düzgün çalışmadığından eklemlerin iltihaplandığı zamandır.

 

Romatoid artrit, bağışıklık sistemindeki bir sorundan kaynaklanır. Bir kişinin bağışıklık sistemi sağlıklı olduğunda, enfeksiyonla savaşmaya yardımcı olur. romatoid artritli insanlarda, bağışıklık sistemi yanlışlıkla eklemlerinin astarındaki hücrelere saldırır, eklemlerin iltihaplanmasına neden olur, bu da şiş, sert ve ağrılı hale getirir.

 

RA olan kişilerde hiçbir belirti hissetmedikleri bazı dönemler ve belirtiler alevlendiğinde diğer dönemler olacaktır.

 

Şu anda, romatoid artrit için bir tedavi yoktur, ancak uygun tedavi ve ılımlı egzersiz alevlenmeleri azaltmaya yardımcı olabilir. Romatoid artrit tedavi edilmezse, etkilenen bölgelerdeki eklemler, kıkırdak ve kemikler hasar görebilir.


Romatoid Artrit Belirtileri - Erken Belirtiler

 

Romatoid artritin ana semptomları eklem ağrısı ve sertliğidir. Bu belirtiler ortaya çıkmadan önce, kişi bazı erken uyarı işaretleri yaşayabilir.

 

Bu erken uyarı işaretlerinden bazıları, bir kişinin genel olarak nasıl hissettiği ile ilgilidir, diğerleri ise eklemlere özgüdür. Bir kişinin eklemlerini etkileyen semptomların, özellikle birden fazla eklem veya vücudun her iki tarafı etkilenmişse, romatoid artriti gösterme olasılığı daha yüksektir.

 

Bu uyarı işaretlerini tespit etmek, insanların mümkün olan en kısa sürede tedavi aramasına yardımcı olabilir. Romatoid artrit egzersizleri, romatoid artrit fizik tedavi, romatoid artrit ilaçları durumu yönetmenize yardımcı olabilir. Romatoid artritin erken uyarı işaretleri, romatoid artrit tanı kriterleri şunları içerir:

 

1. Yorgunluk

 

Başka bir semptom yaşamadan önce, RA'lı bir kişi aşırı yorgun hissedebilir ve enerji eksikliği yaşayabilir. Ayrıca kendilerini depresyonda hissedebilirler.

 

Yorgunluk duyguları şunları etkileyebilir:

 

  • günlük aktiviteler
  • ilişkiler
  • cinsel dürtü
  • işte verimlilik

Yorgunluk hissi, vücudun eklemlerdeki iltihaplanma reaksiyonuna bağlı olabilir.

 

2. Hafif Ateş

 

RA ile ilişkili iltihaplanma, insanların kendilerini iyi hissetmemelerine ve ateşli hissetmelerine neden olabilir. Hafifçe yükseltilmiş bir sıcaklığa sahip olabilirler, bu da bazen yorgunluğa eşlik eden erken bir işarettir. Eklemler üzerinde belirgin etkilerden önce gelebilir.


3. Kilo Kaybı

 

RA'nın üçüncü bir erken uyarı işareti, muhtemelen inflamasyonun dolaylı bir etkisi olan açıklanamayan kilo kaybıdır.

 

Birisi ateşli ve yorgun hissettiğinde, iştahını kaybedebilir ve bu da kilo vermelerine neden olabilir. Bu yüzden romatoid artrit beslenmesine dikkat edilmelidir.

 

Sizler de sağlıklı ve dengeli beslenerek bağışıklık sisteminizi güçlendirmek veya kilo vermek için online diyetisyenlerden size özel online diyet listesi satın almak isteyebilirsiniz (Hadi Zayıfla!).

 

4. Sertlik

 

Eklemlerdeki kalıcı sertlik, hassasiyet ve ağrı, romatoid artritin erken bir işareti olabilir.

 

Romatoid artritin bir başka erken belirtisi eklem sertliğidir. Bir veya iki küçük eklemde, genellikle parmaklarda sertlik oluşabilir. Yavaşça gelebilir, ancak birkaç gün sürebilir.

 

Belirli eklemleri etkileyen sertliğe ek olarak, vücuttaki genel bir sertlik hissi romatoid artritin erken bir işareti olabilir.

 

Bu tür sertlik genellikle bir kişiyi uzun süre kaldıktan sonra etkiler. Bu semptom, romatoid artrit hastaların karakteristik bir şikayeti olan sabah sertliğinin nedenidir.

 

5. Ortak Hassasiyet

 

Elleri ve ayakları etkileyen eklem hassasiyeti, romatoid artritin tipik bir erken belirtisidir.

 

Ellerde, parmakların ortasındaki ve tabanındaki eklem, basıldığında veya hareket sırasında hassas olabilir.

 

Ayaklarda, ayak parmaklarının tabanındaki eklemler hassas olabilir. Bu ağrı insanların yürürken ayaklarının üzerinde yürümesine veya ayak parmaklarını yukarı kaldırmasına neden olabilir.


6. Eklem Ağrısı

 

Parmaklarda, bileklerde ve ayaklarda eklem ağrısı romatoid artritin bir işaretidir. Enflamasyon eklemin astarını daha kalın hale getirir ve ayrıca ekstra eklem sıvısı üretimine neden olur.

 

Bu faktörlerin her ikisi de eklemi çevreleyen kapsüle baskı yapar ve içerdiği sinir uçlarını tahriş ederek ağrıya neden olur.

 

7. Eklem Şişmesi

 

Ellerde ve ayaklarda şişmiş görünen eklemler tipik bir romatoid artrit belirtisidir. Eklem şişmesi romatoid artrit ilerledikçe daha belirgindir, ancak hafif şişlik erken bir işaret olabilir.

 

8. Eklem Kızarıklığı

 

Eklemlerdeki iltihaplanma onlara kırmızı bir görünüm verebilir. El ve ayaklardaki eklemlerin çevresindeki cildin renk değişikliği romatoid artritin bir işaretidir.

 

Kızarıklık, iltihaplanma çevresindeki derideki kan damarlarının genişlemesine neden olur. Daha geniş damarlar bu bölgeye daha fazla kan akmasına izin vererek cilde kırmızı bir görünüm verir.


9. Ortak Sıcaklık

 

Eklem sıcaklığına iltihap neden olur ve kızarıklık veya şişme meydana gelmeden önce mevcut olabilir. Bu RA'nın erken bir işareti olabilir.

 

10. Uyuşma ve Karıncalanma

 

Elleri ve ayakları etkileyen uyuşma ve karıncalanma romatoid artritin erken bir işareti olabilir. Bu belirtilere, sinir sıkışmasına neden olabilecek ve duyu kaybına yol açan eklemlerdeki iltihaplanma neden olur.

 

11. Hareket Açıklığında Azalma

 

RA'nın erken evrelerinde, bir kişi bileğini ileri geri bükmekte zorlandığını fark edebilir.

 

Hastalık ilerledikçe, eklemlere verilen hasar bağları ve tendonları etkileyebilir, bu da onları bükmeyi ve düzeltmeyi zorlaştırabilir.


12. Her İki Taraftan Etkilenen Eklemler

 

Romatoid artritten etkilenen insanların vücudun her iki tarafında aynı eklemlerde semptomlar yaşaması yaygındır. Bu simetri tipik olsa da, durumu olan herkes için geçerli değildir.

 

Komplikasyonlar

 

Romatoid artrit semptomlarının değiştiğinde veya kötüleştiğinde bir doktora veya tıp uzmanına, komplikasyonların geliştiğinin bir işareti olabileceğinden söz etmek önemlidir.

 

Tedavi edilmediği takdirde romatoid artrit eklemlere, çevresindeki kıkırdağa ve yakındaki kemiklere zarar verebilir ve eklem deformitelerine yol açabilir.

 

Tedavi edilmeyen romatoid artrit ayrıca romatoid nodüller adı verilen eklemlerde veya yakınında sert topaklar gelişmesine neden olabilir. Bu nodüller, insanların genellikle durumla ilişkilendirdikleri görsel bir özelliktir.

 

Eklem deformiteleri ve romatoid nodüllere ek olarak romatoid artrit ayrıca aşağıdakilere de yol açabilir:

 

  • Karpal Tünel Sendromu
  • Gözler, kalp ve akciğerler de dahil olmak üzere vücudun diğer bölgelerindeki iltihaplanma daha büyük kalp krizi ve inme riski


Risk Faktörleri

 

Doktorlar romatoid artritli insanların vücudundaki eklemlere saldırmak için bağışıklık sistemini neyin tetiklediğini bilmiyorlar.

 

Bununla birlikte, araştırmacıların durumdan etkilenme riskini arttırmak için bildikleri bazı faktörler vardır:

 

  • Cinsiyet : Kadınlar romatoid artrit geliştirme erkeklerden daha fazla risk altındadır. Bir 2011 çalışması 12 kadın 1 buldu ve 1 20 erkek hayatları boyunca romatoid artrit oluşması.
  • Sigara içmek : 2009 yılında yapılan bir araştırmaya göre, sigara içmenin hem romatoid artrit gelişme riskini artırdığına hem de daha hızlı ilerlediğine dair güçlü kanıtlar vardır.
  • Aşırı kilolu olmak : 2016 yılında yapılan bir çalışmada obezite ile romatoid artrit gelişme riski arasında bir artış olduğu görülmüştür.

Ayrıca araştırmacıların romatoid artrit riskini azalttığını tespit ettikleri bazı faktörler de vardır. Bunlar:

 

  • Emzirme : Bu 2014 araştırmasına göre, emziren kadınların romatoid artrit gelişme riski daha düşüktür.

 

Ne Zaman Doktora Görünmelisiniz?

 

Romatoid artritin erken belirtilerini ve semptomlarını yaşayan bir kişi bir doktora görünmelidir. Bir doktor durumu teşhis etmeye ve uygun tedaviyi önermeye yardımcı olabilir.

 

Romatoid artritin erken teşhisi ve romatoid artrit tedavisi, komplikasyon yaşama olasılığını azaltır.


Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri

Bu yazı hakkında henüz bir yorum yapılmadı.

Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.

Soru ve görüşleriniz bizim için değerledir. Sorun ve görüşlerinizi iletmenizden memnuniyet duyarız.

Benzer Yazılar

İdeal kilona ulaşmak ister misin?

Kategoriler