Rezene Çayı Nedir? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Rezene Çayı Nedir? Faydaları ve Zararları Nelerdir?
Eski tedaviyi inceleniyor, rezenenin vücudumuzu tedavi etme ve iyileştirme yolları hakkında daha fazla şey öğreniyoruz.
Bu sayfadaki linklere tıklayıp gezinirseniz biz de bir şeyler kazanabiliriz. Destekleriniz için Teşekkür ederiz. 

Rezene içi boş sapları ve sarı çiçekleri olan uzun bir bitkidir. Başlangıçta Akdeniz'e özgü olan bu bitki, tüm dünyada yetişir ve yüzyıllardır tıbbi bir bitki olarak kullanılmaktadır. Rezene tohumları kurutulabilir ve güçlü kokulu bir çay yapmak için kullanılabilir. Çayın rahatlatıcı bir koku ve biraz acı tat ile meyan kökü gibi tadı vardır. Rezene çayı hemen hemen her marketten veya sağlık gıda mağazasından satın alınabilir.

 

Rezenenin uzun zamandır görme yeteneğinizi güçlendirdiği, hormonları düzenlediği, sindiriminizi geliştirdiği ve hafızaya yardımcı olduğu düşünülmektedir.

 

Rezene Çayının Sağlık Yararları

 

Enfeksiyonlarla Savaşmaya Yardımcı Olabilir

 


Rezene çayı, çoklu çalışmaları kataloglayan bir incelemeye göre antimikrobiyal ve antiviral bir ajandır. Soğuk algınlığı hissediyorsanız, biraz rezene çayı içmek vücudunuzun bağışıklık sisteminize saldıran patojenlere karşı savaşmasına yardımcı olabilir.

 

Rezene Çayı ve Uyku, Uyumanıza Yardımcı Olabilir

 

Sıcak bir çay servisi uzun bir günün ardından dinlenmek için harika bir yoldur ve rezene demlemeye koymak size ekstra sağlık artışı sağlar. Rezene, sindirim kaslarınız da dahil olmak üzere kaslarınızı gevşetebildiğinden içtikten sonra uyumaya daha hazır olabilirsiniz. Eski ilaçlar, uykusuzluğu tedavi etmek için rezene kullanımını gerektirdi.

 

Anne Sütü Üretimine Yardımcı Olabilir

 

Rezene yüzyıllardır galaktagog olarak kullanılmaktadır - emziren annelerde anne sütü kalitesini ve miktarını arttırmak için bir madde. Bazıları, bu durumda rezene faydasının kesin olarak kanıtlanmadığını iddia ediyor. Ancak anekdot kanıtları ve hatta bazı tıbbi literatür, rezenenin bu yararı sağlayabileceğini kabul etmektedir.

 

Sindirimi Destekleyebilir

 

Mide, şişkinlik veya ishaliniz varsa, kendinizi rezene çayı ile tedavi etmek isteyebilirsiniz. Çayın ılık suyu sindiriminizi sakinleştirebilir ve rezenenin kendisinin sindirim sorunlarına yardımcı olduğu bilinmektedir.

 

Vücudunuzdaki Antioksidan Miktarını Artırır

 

Rezene çayı, vücudunuzun düzenli olarak maruz kaldığınız ortamınızdaki zararlı şeylerle savaşması gereken antioksidanlar içerir. Rezene çayı içtiğinizde, antioksidanlar kanınızdaki oksidatif hasarla mücadele eden moleküllere yapışacaktır. Bu, böbrek ve karaciğerinizdeki yükü azaltır, yeni hücre üretimine yardımcı olur ve hatta yaşlanma belirtilerini azaltır.

 

Nefesinizi Tazeleyebilir

 


Rezene çayı ağız kokusunu hafifletmenin orijinal yollarından biridir. Bu, nefesinizin kötü kokmasına neden olan patojenleri temizleyen antibakteriyel özelliklerinden kaynaklanıyor olabilir. Durum ne olursa olsun, yatmadan önce veya uyandığınızda bir fincan rezene çayı içmek sabah kötü nefesini ortadan kaldırmalıdır.

 

Kabızlığı Hafifletebilir

 

Rezene çayı, düzenli bağırsak hareketleriyle mücadele ediyorsanız ihtiyacınız olan şey olan sindirim kaslarınızı gevşetir. Bazı rezene çayı içmek vücudunuzu temizlemeye ve toksinleri sisteminizden atmanıza yardımcı olacaktır.

 

Formlar ve Dozlar

 

Kendi bitkinizden veya bir sağlık gıda mağazasından taze rezene tohumu alabiliyorsanız, kendi rezene çayınızı yapabilirsiniz. Tohumları iki veya üç gün boyunca normal bırakıp güneş ışığında pişirerek kurutabilir veya tohumları 30 saniyelik artışlarla mikrodalgaya alarak ve sık sık kontrol ederek işlemi hızlandırabilirsiniz. Daha sonra tohumları ezin ve 5 ila 10 dakika boyunca sıcak suda demlenen bir çayda veya boş çay poşeti içinde kullanın.

 

Ayrıca demlenmeye hazır rezene tohumu çayı da satın alabilirsiniz. Çayı ne kadar uzun süre demlerseniz, tadının o kadar güçlü olacağını unutmayın. Rezene çayı içmenin güvenli olması için önerilen günlük bir sınır yoktur. Rezene çayı sindirimi etkilediğinden, her seferinde bir bardakla başlayın ve vücudunuzun içmeye nasıl tepki verdiğini görün.

 

Rezene Çayı Yan Etkileri ve Riskleri

 

Rezene bebek koliğini yatıştırmak için kullanılıp kullanılmayacağı konusunda bazı tartışmalar vardır. Rezene içinde bulunan estragole, büyük miktarlarda maruz kaldıklarında bebekler veya herhangi bir kişi için güvenli olmayabilir. Hamileyseniz, rezene çayı içmekten kaçınmalısınız. Rezene tohumunun yağında aktive edilen östrojen, zaten her türlü hormonda bir artış yaşayan hamile vücudunuzu karıştırabilir.

 

Rezene havuç ailesinde olduğu için, bu ailedeki havuçlara, kereviz veya pelin de dahil olmak üzere diğer bitkilere alerjiniz varsa rezene içmekten kaçının. Kan inceltici kullanıyorsanız veya kanama bozukluğunuz varsa, rezene çayı içerken de dikkatli olmalısınız.

 

Uzun Lafın Kısası

 

Bu eski tedavi inceleniyor, rezenenin vücudumuzu tedavi etme ve iyileştirme yolları hakkında daha fazla şey öğreniyoruz. Çoğu insan için, rezene çayı, sindirim sorunlarından uykusuzluğa kadar her şey için güvenli ve etkili bir çare olma potansiyeline sahiptir. Rezene çayı rutininize yavaşça yerleştirin, vücudunuzda yarattığı yan etkileri not ettiğinizden emin olun.

 

Bütün bunların yanı sıra kilo vermek ve sağlıklı bir bedene kavuşmak için kendinize sağlıklı beslenme programı oluşturmakla başlayabilirsiniz. Sağlıklı ve dengeli beslenmeye adım atmak için online diyetisyenler tarafından sizin için hazırlanmış online diyet imkanlarından faydalanabilirsiniz. Şimdi zayıflamaya başlamak için sizin için hazırlanmış uygun online diyet ücreti ile online diyet satın alabilirsiniz. (Tıkla ve Zayıflamaya Başla!)

 

 

Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri

Bu yazı hakkında henüz bir yorum yapılmadı.

Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.

Soru ve görüşleriniz bizim için değerledir. Sorun ve görüşlerinizi iletmenizden memnuniyet duyarız.

Benzer Yazılar

Diyetisyen Misin?

Kategoriler