Reflü ve Anksiyete Bağlantısı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Reflü ve Anksiyete Bağlantısı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Asit reflü ve anksiyete kombinasyonu ile uğraşmak sinir bozucu olabilir.

 

 

Asit reflü ile anksiyete arasında potansiyel bir korelasyon bulunmaktadır. Mevcut literatür, anksiyetenin asit reflü semptomlarını şiddetlendirebileceğini göstermektedir.

Stres ve anksiyete, bazı bireylerde asit reflüye yol açan tetikleyiciler olabilirken, asit reflü de bazı vakalarda stresin ve anksiyetenin nedeni olabilir.

Semptomları evdeki tedavi yöntemlerine olumlu yanıt vermeyen bireylerin medikal bir uzmana danışmaları önerilmektedir.

 

Anksiyete ve Asit Reflü Arasındaki Bağlantı Nedir? Reflü Panik Atak Yapar Mı? Reflü Anksiyete Yapar Mı?

 

 

Asit reflü ve anksiyete arasında yakın bir bağlantı olabilir.

Asit reflü nedir? Asit reflü ne demek? Asit reflü, mideden gelen asit, yemek borusuna geri sızdığında meydana gelir. Gastroözofageal reflü hastalığının (GERD) yaygın bir semptomudur.

Stres reflü yapar mı? Stres, asit reflü semptomlarını kötüleştirebilir ve anksiyete, vücuttaki strese verilen doğal bir tepkidir. Paradoksal olarak, anksiyete yaşamak kendi başına stresli olabilir ve bu döngüyü devam ettirebilir.

Stres ve anksiyetenin asit reflüyü tetikleyebileceğini veya semptomları daha da kötüleştirebileceğini gösteren bazı kanıtlar vardır.

Örneğin, 19.000'den fazla kişiyi içeren bir 2018 çalışması, anksiyetesi olanların GÖRH semptomları yaşama olasılığının daha yüksek olduğunu buldu.

Araştırmacılar bunun için çeşitli olası fiziksel nedenler önerdiler:

 

 • Anksiyete, mideyi kapalı tutan ve asitin yemek borusuna sızmasını önleyen kas bandı olan alt özofageal sfinkterdeki basıncı azaltabilir.
 • Stres tepkileri ve anksiyete uzun süreli kas gerginliğine neden olabilir. Bu mide çevresindeki kasları etkiliyorsa, bu organdaki basıncı artırabilir ve asidi yukarı itebilir.
 • Yüksek kaygı düzeyleri mide asidi üretimini artırabilir.

 

Bazı durumlarda, anksiyetesi olmayan insanlarla aynı sayıda asit reflü atağı geçiren anksiyetesi olan kişiler, bu atakları daha şiddetli olarak değerlendirdi.

Klinik Gastroenteroloji ve Hepatoloji üzerine bir çalışmanın yazarları da GERD'li kişiler arasında, ağrı ve mide ekşimesi dahil olmak üzere semptomların daha yüksek kaygı düzeylerinde daha şiddetli olduğunu bulmuşlardır.

Bilim adamları ayrıca GERD'nin insanlar için önemli bir stres ve endişe kaynağı olabileceğini de kaydetti.

2019'da araştırmacılar, göğüs ağrısı yaşayan GERD'li kişilerin, vücudun bu bölümünde ağrısı olmayanlara göre önemli ölçüde daha yüksek düzeyde depresyon ve anksiyeteye sahip olduklarını belirtti.

Çalışma yazarları ayrıca, insanların göğüs ağrısı gibi semptomları diğer daha ciddi durumlarla ilişkilendirebileceğini ve bu semptomlarla ilgili endişelerini artırabileceğini öne sürüyor.

Bu faktörlerin birleşimi bir kısır döngünün gelişmesine izin verebilir. GERD stres ve kaygıya neden olabilir, ancak stres ve kaygı seviyeleri de GERD'e katkıda bulunur. Bu semptomları tedavi etmenin hem fiziksel hem de psikolojik yollarını bulmak, döngüyü kırmak ve rahatlamak için hayati önem taşır.

Reflü neden olur?  Asit reflü oluşmasına neden olabilecek diğer faktörler şunlardır:

 

 

 1. Yatmadan hemen önce yemek yemek
 2. Büyük porsiyonlu veya yağlı yemekler yemek
 3. Yemeklere baharatlı yiyecekler dahil etmek
 4. Obeziteye sahip olmak
 5. Alkol tüketmek
 6. Sigara içmek

GERD rahatsızlıklarını hafifletmek ve sağlıklı ve dengeli beslenmeye adım atarak zayıflamak istiyorum diyorsanız, günlük almanız gereken makro ve  mikro besin değerleri hesaplanarak oluşturulmuş, ekibimizdeki sizinle ilgilenecek olan diyetisyen ile Whatsapp üzerinden gün içerisinde haberleşebileceğiniz online diyet programını uygun online diyet ücreti ile satın alabilirsiniz (Diyetasistan ile Zayıfla!)

 

Semptomlar Arasındaki Fark

GERD ve anksiyete semptomlarını anlamak, bir kişinin aralarında ayrım yapmasına yardımcı olabilir.

 

GERD Belirtileri

Gastroözofageal reflü nedir? Mide asidi yemek borusuna geri sızdığı için GERD düzenli asit reflü nedenidir. En sık mide ekşimesi olmak üzere bir takım semptomlara neden olur.

Mide ekşimesi nedir? Mide ekşimesi, göğsün ortasında ve bazen de boğazda ağrılı, yanma hissidir. Mideden gelen asit yemek borusunu tahriş ettiğinde ortaya çıkar.

Gastroözofageal reflü belirtileri, GERD belirtileri şunları içerebilir:

 

 • Mide ekşimesi
 • Mide bulantısı veya mide rahatsızlığı
 • Göğüste veya karında ağrı
 • Ağrılı yutma
 • Kusma
 • Ağız kokusu

 

Asit Reflüye İyi Gelen ve Gelmeyen Yiyecekler

 

Anksiyete Belirtileri - Anksiyete Belirtileri Nelerdir? 

Anksiyete belirtileri kişiden kişiye değişir. Olası semptomlar şunları içerir:

 

 

 • Hızlı kalp atış hızı
 • Sinirlilik veya huzursuzluk
 • Kas seğirmesi
 • Hem fiziksel hem de zihinsel olarak çok gergin hissetmek
 • Hızlı nefes alma veya hiperventilasyon
 • Dehşet veya sürekli yaklaşan bir azap hissi
 • Odaklanma zorluğu
 • Gaz, ishal veya kabızlık gibi diğer sindirim sorunları
 • Uyku yetersizliği

 

Anksiyete, panik atak adı verilen ani, yoğun sıkıntı belirtileri olarak da görülebilir. Panik atak belirtileri, panik atak, şiddetli semptomlar çok çabuk ortaya çıktığında meydana gelir. Bunlar aşırı korku, kalp atışındaki sert değişiklikler ve nefes almadaki değişiklikleri içerebilir.

Anksiyete Nedir? Kaygı Bozukluklarının Belirtileri ve Azaltmanın Yolları konu başlıklı blog yazımızı inceleyerek anksiyete hakkında daha detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

 

Tedavi ve Önleme

Birçok insan zaman zaman asit reflü ile uğraşır, stresli bir durumla karşılaştıklarında zaman zaman endişeli hissederler.

Semptomlardan biri veya her ikisi de düzenli vakalar haline geldiğinde, bunları tedavi etmek veya önlemek için adımlar atmak önemlidir.

Ek olarak, asit reflü ve anksiyete belirtileri birbirini daha da kötüleştirebileceğinden, hızlı harekete geçmek bu döngünün gelişmesini önlemeye yardımcı olabilir.

Gastroözofageal reflü tedavisi, insanlar, aşağıdakiler dahil bir veya daha fazla yöntem kullanarak GERD semptomlarını hafifletebilir:

 

 • Semptomları tetikleyen yiyecekleri bulma ve ortadan kaldırma
 • Büyük porsiyonlu veya çok yağlı yemeklerden kaçınmak
 • Son öğünlerini yatmadan en az 2-3 saat önce yemek
 • Kalsiyum karbonat (Tums) veya bizmut subsalisilat (Pepto-Bismol) gibi reçetesiz antasitlerin alınması
 • Esomeprazol (Nexium) gibi proton pompası inhibitörleri almak
 • Famotidin (Pepcid) gibi H2 reseptör blokerleri kullanarak

 

Anksiyete tedavisi, doktorlar ayrıca aşağıdakiler dahil kaygıyı azaltmak veya önlemek için adımlar atmayı önerebilir:

 

 • Düzenli bilişsel davranışçı terapi (CBT) oturumlarına katılmak
 • Kafein alımını azaltmak
 • Uyuşturucu ve alkol kullanımından kaçınmak
 • Yoga, meditasyon veya tai chi gibi stres giderici tekniklerle uğraşmak
 • Serotonin-norepinefrin geri alım inhibitörleri (SNRI'ler) veya benzodiazepinler gibi reçeteli ilaçlar almak

Rehber eksikliği yaşamayacağınız sağlıklı kilo verdiren diyet listelerine ulaşmak artık çok kolay. Günün diğer öğünleriyle uyum içerisinde olan, kilo vermek için online diyetisyenler tarafından size özel hazırlanmış online diyet listesindeki lezzetli menülere ulaşmak bir tık uzağınızda (Erteleme! Şimdi Zayıflamaya Başla!).

 

Doktora Ne Zaman Gidilmelidir?

 

 

Bazı durumlarda, hem asit reflü hem de anksiyete semptomlarını ev ilaçları ile yönetmek mümkündür.

Bununla birlikte, kronik anksiyete veya asit reflü yaşayan herkes bir doktorla konuşmalıdır.

Uzun süreli asit reflü, yemek borusunda skar dokusu, Barrett özofagusu ve nadir durumlarda yemek borusu kanseri gibi başka komplikasyonlara neden olabilir.

Uzun süreli kaygı, çeşitli fiziksel ve zihinsel sağlık komplikasyonlarına katkıda bulunabilir.

Hem GERD hem de anksiyetenin semptomları diğer durumlara benzer görünebilir. Bu nedenle, teşhis için bir doktora gitmeniz önerilir.

 

Uzun Lafın Kısası

    Asit reflü ve anksiyete kombinasyonu ile uğraşmak sinir bozucu olabilir. Bazı durumlarda, bir kişi asit reflü veya fiziksel anksiyete semptomları yaşayıp yaşamadığını bilemeyebilir.

Kişinin doğru tedaviyi almasını sağlamak için bir doktorla çalışmak önemlidir.

Kaygıyı yönetmenin yollarını bulmak ve asit reflü tedavisine yönelik adımlar atmak, döngünün sona ermesine ve insanların semptomlarını kontrol etmelerine yardımcı olabilir.

Sağlıklı bir şekilde, günün diğer öğünleri ile uyum içerisinde olan, kilo vermek için online diyetisyenler tarafından size özel hazırlanmış online diyet listesindeki lezzetli menülere ulaşmak bir tık uzağınızda (Zayıflamak Bir Tık Uzağında!).

 

Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın