Reddedilme Korkunuzu Yenmek için 10 İpucu

Reddedilme Korkunuzu Yenmek için 10 İpucu
Reddedilmek kendinizden şüphelenmenize neden olabilir. Ancak korkmak sizi sınırlandırabilir ve yaşamın sunduğu şeylerin çoğunu deneyimlemenizi engelleyebilir.
Bu sayfadaki linklere tıklayıp gezinirseniz biz de bir şeyler kazanabiliriz. Destekleriniz için Teşekkür ederiz. 

Reddedilmek acıtıyor. Bunun gerçekten başka bir yolu yok.

 

Çoğu insan başkalarına, özellikle önem verdikleri kişilere ait olmak ve onlarla bağlantı kurmak ister. Bu insanlar tarafından reddedildiğini hissetmek ve istemediğine inanmak - ister iş ister flört ya da arkadaşlık için olsun - hoş bir deneyim değildir.

 

Acı da oldukça derin hissedilebilir. Aslında, reddedilme beyinde fiziksel ağrı ile aynı bölgeleri etkinleştiriyor gibi görünüyor.

 

O zaman neden birçok insanın neden korktuğunu ve hatta neden reddedilmekten korktuğunu anlamak kolaydır. Bir kez ya da birkaç kez yaşadıysanız, muhtemelen ne kadar acıdığını ve tekrar olması konusunda endişelendiğinizi hatırlayacaksınızdır.

 

Ancak reddedilme korkusu sizi risk almaktan ve büyük hedeflere ulaşmaktan alıkoyabilir. Neyse ki, bu konu üzerinde çalışmak kesinlikle mümkündür. Başlaman için sana birkaç ipucu.

 

Herkesin Başına Geldiğini Hatırla

 

Seattle'da bir terapist olan Brian Jones, reddedilmenin oldukça evrensel bir deneyim olduğunu ve reddedilme korkusunun çok yaygın olduğunu açıklıyor.

 

Çoğu insan, hayatlarında en az birkaç kez hem büyük hem de küçük şeyler üzerinde ret yaşar, örneğin:

 

  • takılmakla ilgili bir mesajı görmezden gelen bir arkadaş
  • randevu için reddedilmek
  • bir sınıf arkadaşının partisine davet almamak
  • bir başkası için ayrılan uzun vadeli bir ortak

Bir şey istediğiniz gibi gerçekleşmediğinde asla iyi hissettirmez. Ancak yaşamın tüm deneyimleri umduğunuz şekilde ortaya çıkmaz. Kendinizi reddedilmenin hayatın normal bir parçası olduğunu hatırlatmak - herkesin bir noktada karşılaşacağı bir şey - bundan daha az korkmanıza yardımcı olabilir.

 

Duygularınızı Doğrulayın

 

Reddedilmenin kaynağı ne olursa olsun, hala acıtıyor. Diğer insanlar ne olduğunu büyük bir şey olarak görmeyebilir ve sizi aşmaya teşvik edebilir. Ancak özellikle reddedilme hassasiyetiniz daha yüksekse, acı oyalanabilir.

 

Reddedilme ayrıca utanç ve gariplik gibi diğer rahatsız edici duyguları da içerebilir.

 

Senin dışında kimse nasıl hissettiğini söyleyemez. Reddetme hakkındaki duygularınızı ele almaya başlamadan önce, onları kabul etmek önemlidir. Kendinize gerçekten zarar verdiğinizde umursamadığınızı söylemek, bu korkuyu verimli bir şekilde yüzleşme ve yönetme fırsatını reddediyor.

 

Öğrenme Fırsatını Arayın

 

Hemen böyle görünmeyebilir, ancak reddetme kendini keşfetme ve büyüme için fırsatlar sağlayabilir.

 

Gerçekten istediğiniz bir işe başvurduğunuzu ve harika bir röportaj yaptığınızı, ancak işi alamadığınızı varsayalım. Bu ilk başta seni mahvedebilir. Ancak özgeçmişinize ikinci kez baktıktan sonra, bazı becerileri fırçalamanın ve yeni bir yazılım türünün nasıl kullanılacağını öğrenmenin zarar görmeyeceğine karar veriyorsunuz.

 

Birkaç ay sonra, bu yeni bilginin daha önce kalifiye olmadığınız daha yüksek maaşlı pozisyonlara kapı açtığını fark ediyorsunuz.

 

Korkunuzu büyüme şansı olarak yeniden yapılandırmak, istediğiniz şeyi denemeyi kolaylaştırabilir ve başarısız olursa ağrıyı azaltabilir. Kendinize “Bu işe yaramayabilir, ancak işe yaramazsa, anlamlı bir deneyim yaşayacağım ve benden daha fazlasını bileceğim” demeyi deneyin.

 

Romantik reddetme söz konusu olduğunda, bir partnerde gerçekten aradığınızı gözden geçirmek, reddetme korkuları ile çalışmanıza yardımcı olabilir. Ayrıca sizi en baştan itibaren uygun olan birini bulma yoluna sokabilir.

 

Kendinize Değerinizi Hatırlatın 

 

Çok fazla okuduğunuzda reddetme özellikle korkutucu olabilir. Örneğin, aniden mesajlaşmayı durduran biriyle birkaç randevunuz varsa, onları sıktığınızdan endişe duyabilirsiniz veya sizi yeterince çekici bulamadılar.

 

Ancak reddedilme çoğu zaman basitçe uyuşmayan ihtiyaçların bir örneğidir.

 

Gölgelenme asla iyi bir yaklaşım değildir. Ancak bazı insanlar iyi iletişim becerilerinden yoksundur.

 

Özgüven ve öz-değer oluşturmak, tamamen sevgiye layık olduğunuzu hatırlamanıza yardımcı olabilir ve sizi aramaya devam etmekten daha az korkmanıza neden olur.

 

Deneyin:

 

  • kendinizden en çok gurur duyduğunuz üç kez paragraf yazmak*
  • kişisel değerlerinizi pratik etmenin beş yolunu listeleme*
  • bir iş ortağına ne sunmanız gerektiğini kendinize hatırlatmak*

 

İşleri Perspektifte Tutun 

 

Reddetmeye daha duyarlıysanız ve bu konuda endişelenmek için çok fazla zaman harcıyorsanız, en kötü senaryoları hayal edebilirsiniz.

 

Diyelim ki lisansüstü programınıza girmediniz. Başvurduğunuz tüm programların sizi reddedeceğinden endişelenmeye başlayabilirsiniz ve gelecek yıl tekrar denemeniz gerekecektir.

 

Ama sonra gelecek yıl da reddedileceğinizden endişelenmeye başlıyorsunuz. Bu da istediğiniz işi almayı ve kariyerinizi ilerletmeyi imkansız hale getirecek. Bu da hayalinizi gerçekleştirecek kadar finansal olarak istikrarlı hale gelmenizi imkansız hale getirecektir. ev sahibi olmak ve bir aile vb.

 

Bu tür olumsuz düşünce sarmalına felaket denir ve genellikle çok gerçekçi değildir. Kendinize birkaç eyleme geçirilebilir yedekleme planı vermeyi veya bazı temel korkularınız için karşı düzenler bulmayı düşünün.

 

Reddedilme Konusunda Sizi Neyin Gerçekten Korkuttuğunu Bulun

 

Reddedilme korkunuzun ardında yatan şeyleri keşfetmek, bu endişeyi gidermenize yardımcı olabilir.

 

Belki reddedilmekten korkuyorsunuz. Çünkü yalnız hissetmek istemiyorsunuz. Bunun farkına varmak, sizi yalnızlığa karşı izole etmenize yardımcı olabilecek güçlü arkadaşlıklar geliştirmeye de öncelik vermenize yardımcı olabilir.

 

Ya da belki de potansiyel işverenler tarafından reddedilme konusunda endişeleniyorsunuz çünkü finansal olarak kendinizi güvende hissetmiyorsanız ve bir B planınız yok.

 

Korkunuzla Yüzleşin

 

Elbette, kendinizi oraya koymazsanız, reddedilemezsiniz. Ama muhtemelen hedeflerinize ulaşamayacaksınız. İstediğinize gitmek, başarıyı deneyimleme şansı verir. Reddetme yaşayabilirsiniz - ama sonra tekrar edemeyebilirsiniz.

 

Jones, bir “korku hiyerarşisi” veya reddedilme korkunuzla ilgili adımların bir listesini oluşturmanızı ve her seferinde bunlardan bir tane üzerinde çalışmanızı önerir. Bu maruz kalma terapisinin bir parçasıdır. Bunu kendiniz deneyebilirsiniz. Ancak bir terapist de bir liste oluşturmanıza ve üzerinde çalışmanıza yardımcı olabilir.

 

“Romantik retten korkan biri, hemen kullanmaya niyetlenmeden bir tanışma profili oluşturarak başlayabilir. O zaman bizzat görüşme niyeti olmadan sohbet etmeye devam edebilirler ”diyor.

 

Bunu yaparsanız, insanlara henüz buluşmak istemediğinizi bildirdiğinizden emin olun.

 

Kendi Kendinize Olumsuz Konuşmayı Reddedin

 

Reddettikten sonra bir özeleştirme modeline girmek kolaydır. “Bunu berbat edeceğimi biliyordum”, “Yeterince hazırlık yapmadım”, “Çok konuştum” veya “Çok sıkıcıyım” gibi şeyler söyleyebilirsiniz.

 

Ancak bu, sizinle hiçbir ilgisi olmadığı zaman retin sizin hatanız olduğuna olan inancınızı güçlendirir. Birisinin sizi yeterince iyi olmadığınız için reddedeceğine inanıyorsanız, bu korku sizinle birlikte ilerleyebilir ve kendini gerçekleştiren bir kehanet haline gelebilir.

 

Pozitif düşünme, durumların her zaman belirli bir şekilde ortaya çıkmasını sağlamaz. Ancak bakış açınızı iyileştirmeye yardımcı olabilir. Ne zaman teşvik ve kendini destekleyen, kendi hedeflerine ulaşmak için kendi potansiyeline inanmak daha olasıdır.

 

Ve işler yolunda gitmezse, sevdiğiniz birine aynı durumda ne söyleyeceğinizi kendinize söyleyerek şefkat gösterin.

 

Size Destek Olan İnsanlar

 

Sizi önemseyen insanlarla zaman geçirmek, aslında istediğiniz bir bilginizi pekiştirebilir.

 

İyi bir destek ağı, çabalarınız başarılı olmazsa hedeflerinize ve konforunuza ulaşmaya çalıştığınızda cesaret verir. Sevdiklerinizin arkanızda olduğunu bilmek, ne olursa olsun, reddetme olasılığını daha az korkutucu hale getirebilir.

 

Güvenilir arkadaşlar ayrıca, korktuğunuz reddetme senaryolarına maruz kalmanıza yardımcı olabilir, diyor Jones.

 

Bir Profesyonelle Konuşun

 

Jones, “Reddedilme korkularının uzun süreli etkileri olabilir,” diyor Jones, okulda veya işyerinde büyük fırsatların peşinden gitmenizi engellemek dahil.

 

Reddedilme korkularının üstesinden gelmek mümkündür. Ancak profesyonel destek bazen yararlıdır. Reddetme korkunuz varsa bir terapiste ulaşmayı düşünmenin zamanı gelmiş olabilir:

 

  • kaygı veya panik ataklara yol açar
  • seni yapmak istediğin şeylerden uzak tutar
  • günlük yaşamınızda sıkıntıya neden olur

 

Uzun Lafın Kısası

 

Reddedilmek kendinizden şüphelenmenize neden olabilir. Ancak korkmak sizi sınırlandırabilir ve yaşamın sunduğu şeylerin çoğunu deneyimlemenizi engelleyebilir. Reddedilmeye, değiştiremeyeceğiniz bir şey yerine büyüme için bir fırsat olarak bakmayı seçmek, olasılıktan daha az korkmanıza yardımcı olabilir.

 

Ağrı genellikle zamanla kaybolur ve bu acı bir istisna değildir. Bir yıl hatta birkaç ay içinde artık çok fazla önemli olmayabilir. Bu korkuyu aşmakta güçlük çekiyorsanız, bir terapist rehberlik edebilir.

 

Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri

Bu yazı hakkında henüz bir yorum yapılmadı.

Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.

Soru ve görüşleriniz bizim için değerledir. Sorun ve görüşlerinizi iletmenizden memnuniyet duyarız.

Benzer Yazılar

Diyetisyen Misin?

Kategoriler