Pomelonun 9 Sağlıklı Faydası

Pomelonun 9 Sağlıklı Faydası
Pomelo, kalorisi düşük ve vitamin, mineral ve antioksidanlarla dolu son derece besleyici bir meyvedir. Ayrıca daha uzun süre tok kalmanıza yardımcı olabilecek lif ve protein içerir .
Bu sayfadaki linklere tıklayıp gezinirseniz biz de bir şeyler kazanabiliriz. Destekleriniz için Teşekkür ederiz. 

Pomelo nedir? Pomelo ne demek? Pomelo, greyfurt ile yakından ilişkili büyük bir Asya narenciye meyvesidir.

 

Pomelo nasıl bir meyve? Bir gözyaşı damlası şeklindedir, yeşil veya sarı ete ve kalın, soluk bir kabuğa sahiptir. Kavun veya daha büyük bir boyuta büyüyebilir.

 

Pomelo meyvesi tadı, pomelo greyfurt gibi tadı var, ama daha tatlı.

 

Diyetinize sağlıklı bir katkı sağlayan çeşitli vitaminler, mineraller ve antioksidanlar içerir.

 

Sağlıklı ve dengeli beslenerek zayıflamak için diyetisyenlerimiz tarafından size özel hazırlanmış online diyet listelerinden faydalanabilirsiniz. Şimdi zayıflamaya başlamak tıklayın (Diyetasistan ile Zayıflamaya Başla!)

 

Pomelo meyvesinin faydaları nelerdir? Pomelo meyvesi neye iyi gelir? İşte pomelonun diyetinize nasıl kolayca ekleneceği de dahil olmak üzere 9 sağlık faydası, pomelo faydaları, pomelo faydasi, pomelo meyvesinin faydaları.

 

1. Son Derece Besleyici - Pomelo Besin Değeri

 

Pomelo çeşitli vitaminler ve mineraller içerir ve mükemmel bir C vitamini kaynağıdır.

 

Bir soyulmuş pomelo yaklaşık 610 gram şunları içerir (1 ):

 

  • Pomelo Kalori: 231
  • Protein: 5 gram
  • Yağ: 0 gram
  • Karbonhidrat: 59 gram
  • Lif: 6 gram
  • Riboflavin: Günlük değerin % 12,6'sı 
  • Tiamin: Günlük değerin % 17.3'ü
  • C Vitamini: Günlük değerin % 412'si
  • Bakır: Günlük değerin% 32'si
  • Potasyum: Günlük değerin % 28'i

 

Bu meyve, serbest radikaller olarak adlandırılan zararlı bileşiklerden hücresel hasarın önlenmesine yardımcı olan güçlü bir bağışıklık artırıcı antioksidan olan birkaç günlük C vitamini deposu (2 ).

 

Pomelo ayrıca sıvı dengesini ve kan basıncını düzenlemeye yardımcı olan potasyum da dahil olmak üzere diğer vitamin ve mineraller açısından zengindir (3 ).

 

Ayrıca, pomelo daha az miktarda başka vitamin ve mineraller içerir.

 

ÖZET: Pomelo özellikle C vitamini ve potasyum açısından zengindir ve protein ve lifin yanı sıra diğer bazı vitamin ve mineralleri içerir.

 

2. Lif Dolu

 

Bir pomelo 6 gram lif sunar. Çoğu insan günde en az 25 gram lif almayı hedeflemelidir, bu nedenle meyve ihtiyaçlarınızı karşılamanıza yardımcı olmak için mükemmel bir yoldur (4 ).

 

Özellikle dışkınıza hacim katmaya ve kabızlığı önlemeye yardımcı olan çözünmeyen lif açısından zengindir (5 ).

 

Diyet lifi ayrıca bağırsağınızdaki sağlıklı bakteriler için bir besin kaynağı olarak hizmet eder (6 ).

 

Ek olarak, pomelonunki gibi meyve lifi, artmış kemik yoğunluğu, uzun süreli kilo bakımı, iyileştirilmiş bağırsak ve beyin sağlığı ve bazı kronik hastalık riskinde azalma ile ilişkilendirilmiştir (7 ).

 

ÖZET: Bir pomelo 6 gram lif içerir. Lif dışkılarınıza hacim katmanıza, sağlıklı bağırsak bakterilerini beslemenize ve genel sağlığı geliştirmenize yardımcı olabilir.

 

3. Kilo kaybını Teşvik Edebilir

 

Pomelo kilo verdirir mi? Pomelo kilo yaparmi? Pomelo kilo vermenize yardımcı olabilir.

 

Bir soyulmuş pomelo yaklaşık 610 gram 230 kalori içerir, bu da bu kadar büyük miktarda gıda için nispeten düşük bir sayıdır.

 

Çok düşük kalorili yiyecekler yemek, daha az kalori ile dolu kalmanıza yardımcı olabilir (8 ).

 

Dahası, pomelo protein ve lif içerir, her ikisi de sizi daha uzun süre tok hissetmenize yardımcı olabilir.

 

Hem protein hem de lif içeren gıdalar tokluk hissine neden olur. Böylece, bu yiyecekleri seçerek kalori alımınızı azaltmayı ve kilo vermeyi daha kolay bulabilirsiniz (9 ).

 

ÖZET: Pomelo meyvesi büyük boyutu için nispeten düşük kalorilidir ve protein ve lif içerir - her ikisi de daha uzun süre tok hissetmenize yardımcı olabilir.

 

4. Antioksidan Bakımından Zengindir

 

Pomelo, serbest radikallerin neden olduğu hücresel hasarı önlemeye ve tersine çevirmeye yardımcı olabilecek antioksidanlarla doludur.

 

Serbest radikaller, çevrede ve gıdada bulunan bileşiklerdir. Vücudunuzda yüksek seviyelerde biriktiklerinde sağlık sorunlarına ve kronik hastalıklara neden olabilirler (10 ).

 

Pomelo, güçlü bir antioksidan olan C vitamini için sadece % 400'den fazla günlük değer içermez, aynı zamanda diğer birçok antioksidan bileşiği de paketler.

 

Pomelodaki ana antioksidanlar, her ikisi de turunçgil meyvelerinde yaygın olarak bulunan naringenin ve naringindir (11 ).

 

Ek olarak, pomeloslar, domateslerde de bulunan bir anti-enflamatuar antioksidan olan likopen (12 , 13 ).

 

Anti-aging ve kalp-sağlıklı özellikleri gibi pomelosların yararlarının çoğu, yüksek antioksidan içeriğine bağlıdır.

 

ÖZET: Pomelos, çeşitli sağlık yararları sunabilecek C vitamini, naringenin, naringin ve likopen gibi yüksek seviyelerde antioksidan içerir.

 

5. Kalp Sağlığını Artırabilir

 

Pomelo kalp hastalığına bağlı iki kan yağı olan kolesterol ve trigliserit seviyelerini azaltarak kalp sağlığını artırabilir.

 

Farelerde yapılan 21 günlük bir çalışma, konsantre pomelo özütü ile takviyenin trigliserit seviyelerini% 21'e, toplam kolesterolü% 6'ya ve LDL (kötü) kolesterolü% 41'e kadar azalttığını buldu (14 ).

 

Başka bir çalışma, pomelonun gıdalardaki kolesterolün vücuda tamamen emilmesini önleyerek bu kan yağlarını azaltabileceğini belirtti (14 ).

 

Bununla birlikte, pomelo meyvesi ve kalp sağlığı arasında bir bağlantı kurmak için insanlarda daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

 

Pomelo kolesterol, yüksek kolesterol için statin ilaçları kullanıyorsanız pomelodan kaçınmanız gerektiğini unutmayın.

 

Greyfurtlar gibi, pomeloslar da statin metabolizmasını etkileyebilen furanocoumarins adı verilen bileşikleri içerir (15 ).

 

ÖZET: Pomelo ekstresinin hayvan çalışmalarında kan yağ seviyelerini düşürdüğü gösterilmiştir, ancak insanlarda daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır. Bir statin ilacı alıyorsanız, pomelodan kaçınmalısınız.

 

6. Yaşlanma Karşıtı Özelliklere Sahip Olabilir

 

Yüksek antioksidan içeriği nedeniyle, pomelo yaşlanma karşıtı etkiler uygulayabilir.

 

C vitamini de dahil olmak üzere antioksidanlar, zararlı serbest radikallerin neden olduğu cilt hasarını önlemeye yardımcı olarak daha genç bir görünüm elde etmenize yardımcı olabilir (2 ).

 

Pomelo ayrıca yüksek kan şekeri seviyelerinden kaynaklanan gelişmiş glikasyon son ürünlerinin (AGE) oluşumunu azaltabilir (16 , 17 ).

 

AGE'ler, özellikle tip 2 diyabetli kişilerde cilt renk değişikliğine, zayıf dolaşım, görme ve böbrek sorunlarına neden olarak yaşlanma sürecine katkıda bulunabilir (16 , 17 ).

 

Bununla birlikte, bir test tüpü çalışması, pomelo ekstresinin şekere maruz kaldıktan sonra oluşan AGE miktarını önemli ölçüde azalttığını bulmuştur (16 ).

 

Pomelo kabuğu ne işe yarar? Ayrıca, pomelo kabuğundan elde edilen uçucu yağ antioksidanlar açısından zengindir ve ciltteki melanin üretimini azaltarak potansiyel renk değişikliğini ve güneş lekelerini önlemeye yardımcı olabilir (18 ).

 

ÖZET: Pomelo, antioksidan içeriği ve AGE oluşumunu azaltma yeteneği nedeniyle yaşlanma karşıtı özelliklere sahip olabilir.

 

7. Antibakteriyel ve Antifungal Olabilir

 

Pomelo ayrıca antibakteriyel ve antifungal özelliklere sahip olabilir, ancak bu etkilerle ilgili araştırmaların çoğunda pomelo kabuğundan yapılmış uçucu yağlar kullanılmıştır.

 

Bir test tüpü çalışmasında, pomelo esansiyel yağı yumuşak kontakt lenslerdeki bakteri büyümesini yavaşlatmıştır (19 ).

 

Bir başka çalışmada, pomelo esansiyel yağının zararlı bir nörotoksin üretebilen bir mantar olan Penicillium expansum'u , portakal, limon veya limon yağlarından daha etkili bir şekilde öldürdüğü gözlemlendi (20 ).

 

Meyvenin kendisi bu antibakteriyel ve antifungal özelliklerin bazılarına sahip olabilirken, daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

 

Uçucu yağlar yüksek konsantrasyonda olduğu için, onları almamalısınız ve cildinize uygulamadan önce uygun şekilde seyreltilmelidir.

 

ÖZET: Pomelo esansiyel yağları antibakteriyel ve antifungaldir. Bununla birlikte, meyvenin bu faydaları sağlayıp sağlamadığını anlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

 

8. Kanser Hücreleriyle Savaşabilir - Pomelo Meyvesi Kanser

 

Pomelo kansere iyi gelirmi? Pomelo da kanser hücrelerini öldürmeye ve kanserin yayılmasını önlemeye yardımcı olabilir.

 

Farelerde yapılan bir çalışma, pomelo kabuğu ekstraktının tümör büyümesini baskıladığını, bağışıklık sistemini güçlendirdiğini ve kanser hücrelerini öldürdüğünü buldu (21 ).

 

Benzer bir çalışma, pomelo yapraklarından yapılan bir ekstrenin farelerde cilt kanseri hücrelerini öldürdüğünü gözlemledi (22 ).

 

Ek olarak, pomelodaki ana antioksidanlardan biri olan naringenin in, prostat ve pankreas kanseri hücrelerini öldürdüğü ve deney çalışmalarında akciğer kanserinin yayılmasını yavaşlattığı gösterilmiştir (23 , 24 , 25 ).

 

Yine de, pomelonun kanser üzerindeki etkisini tam olarak anlamak için insanlarda daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

 

Son olarak, pomelo meyvesinin, bu potansiyel olarak kanser öldürücü bileşiklerden, çalışmalarda kullanılan konsantre formlardan çok daha az miktarda içerdiğini hatırlamak önemlidir.

 

ÖZET: Pomelo kabuklarından ve yapraklarından elde edilen ekstraktın kanser hücrelerini öldürdüğü ve test tüpü çalışmalarında kanserin yayılmasını önlediği gösterilmiştir. Bununla birlikte, pomelo meyvesinin kanseri nasıl etkilediğini anlamak için insanlarda daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.


9. Diyete Eklemek Kolay

 

Pomelo nasıl yenir? Pomelo nasıl tüketilir? Pomelo diyetinize eklemek kolaydır.

 

Pomelo nerede satılır? Pomelo nerede yetişiyor? Yerel bir Asya pazarından taze pomelo satın alabilirsiniz ve kurutulmuş pomelo online alışveriş sitelerinden bulabilirsiniz.

 

Kurutulmuş pomelo, bazı Asya ülkelerinde tatlılar yapmak veya şeker olarak yenmek için yaygın olarak kullanılmasına rağmen, kalorilerde ve şeker eklenmiş taze pomelodan çok daha yüksektir.

 

Pomelo nasıl soyulur? Pomelo meyvesi nasıl soyulur? Pomeloyu soymak için meyvenin sivri ucundan 2,5 cm kesin. Daha sonra çapının etrafındaki kalın kabuğa 2.5 cm uzunluğunda çentikler kesin.

 

Bu çentikleri kullanarak kabuk bölümünü parça parça soyun.

 

Cildi soyduktan sonra, kalan meyveleri kolayca bölümlere ayırabilirsiniz. Diğer turunçgiller gibi, pomelo meyveleri de parçalanmayı kolaylaştıran ince, beyaz, lifli bir zarla (ilik adı verilir) bölümlere ayrılır.

 

Pomelo nerede kullanılır? Pomelo nasıl tüketilir? Pomelo nasıl yenir? Pomelo kendi başına bir atıştırmalık olarak yenebilir veya tariflerde diğer narenciye yerine kullanılabilir. Ayrıca salatalara mükemmel bir katkı sağlar.

 

ÖZET: Pomelonun soyulması kolaydır ve kendi başına yenebilir veya tariflerde kullanılabilir. Kurutulmuş pomelo, ham pomelodan daha fazla şeker ve kalori içerir.

 

Uzun Lafın Kısası

 

Pomelo, kalorisi düşük ve vitamin, mineral ve antioksidanlarla dolu son derece besleyici bir meyvedir.

 

Ayrıca daha uzun süre tok kalmanıza yardımcı olabilecek lif ve protein içerir .

 

Birçok potansiyel faydaya sahip olsa da, sağlık üzerindeki etkilerini tam olarak anlamak için insanlarda daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

 

Sonuçta, pomelo meyvesi diyetinize sağlıklı ve eşsiz bir ektir.


Sağlıklı ve dengeli beslenerek zayıflamak için diyetisyenlerimiz tarafından size özel hazırlanmış online diyet listelerinden faydalanabilirsiniz. Şimdi zayıflamaya başlamak tıklayın (Diyetasistan ile Zayıflamaya Başla!)

Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri

Bu yazı hakkında henüz bir yorum yapılmadı.

Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.

Soru ve görüşleriniz bizim için değerledir. Sorun ve görüşlerinizi iletmenizden memnuniyet duyarız.

Benzer Yazılar

İdeal kilona ulaşmak ister misin?

Kategoriler