Obezite Nedir? Obezitenin Sebep Olduğu Hastalıklar

Obezite Nedir? Obezitenin Sebep Olduğu Hastalıklar
Obezite, bir kişinin zararlı miktarda vücut yağına veya sağlıksız bir vücut yağ dağılımına sahip olduğu bir durumdur.
Bu sayfadaki linklere tıklayıp gezinirseniz biz de bir şeyler kazanabiliriz. Destekleriniz için Teşekkür ederiz. 

Obezite, bir kişinin zararlı miktarda vücut yağına veya sağlıksız bir vücut yağ dağılımına sahip olduğu bir durumdur. Bazı ciddi sağlık komplikasyonları için riski artırır. Aşırı vücut yağı, kemiklere ve organların işini zorlaştırır. Ayrıca hormonlarda ve metabolizmada karmaşık değişikliklere neden olur ve vücuttaki iltihabı arttırır.

 

Obezitesi olan kişilerin vücut kitle indeksi (VKİ) 30 veya daha fazladır. VKİ'nizi internet üzerinden bir hesap makinesi kullanarak hesaplayabilirsiniz Sadece boy ve kilonuzu bilmeniz gerekir.

 

Obezite gibi bir risk faktörüne sahip olmak, aşağıdaki sağlık sorunlarını geliştireceğiniz anlamına gelmez. Ancak, bunlardan birini veya daha fazlasını geliştirme şansınızı artırır. İşte 10 obezite sağlık riski ve bunları önlemek, yönetmek için neler yapabilirsiniz.

 

1. Tip 2 Diyabet

 

Tip 2 diyabet, kan şekeriniz normalden yüksek olduğunda ortaya çıkar. Zamanla bu, kalp hastalığı, sinir hasarı, inme, böbrek hastalığı ve görme sorunları gibi diğer sağlık sorunlarına yol açabilir.

 

Obeziteniz varsa, vücut ağırlığınızın sadece yüzde 5 ila 7'sini kaybetmek ve düzenli, orta derecede egzersiz yapmak, tip 2 diyabetin başlamasını önleyebilir veya geciktirebilir.


2. Kalp Hastalığı

 

Obezite hastalarında kalp hastalığı daha yaygındır. Zamanla, kalbe kan sağlayan arterlerde yağ birikintileri birikebilir. Obezitesi olan kişiler, hepsi kalp hastalığına katkıda bulunan normal kan basıncından, düşük yoğunluklu lipoprotein (LDL) kolesterol, trigliseritler ve kan şekeri değerinde daha yüksektir.

 

Dar hale gelen arterler kalp krizine yol açabilir. Dar arterlerdeki kan pıhtıları inmeye neden olabilir.

 

3. İnme

 

İnme ve kalp hastalığı aynı risk faktörlerinin çoğunu paylaşır. Beyne kan akışı kesildiğinde felç olur. İnme beyin dokusuna zarar verebilir, konuşma, dil bozukluğu, zayıflamış kaslar, düşünme ve akıl yürütme becerilerinde değişiklikler gibi bir dizi engelle sonuçlanabilir.

 

Yaklaşık 2.3 milyon katılımcı ile yapılan 25 çalışmanın 2010 yılında incelenmesiyle, obezitenin inme riskini yüzde 64 oranında artırdığını buldu.

 

4. Uyku Apnesi

 

Uyku apnesi, birinin uyku sırasında bir anda nefes almayı durdurabileceği bir bozukluktur.

 

Aşırı kilolu ve obezite ile yaşayan insanlar uyku apnesi riski daha yüksektir. Bunun nedeni, boynun etrafında daha fazla yağ depolanma eğilimindedir, bu da hava yolunun büzülmesini sağlar. Daha küçük bir hava yolu horlamaya ve geceleri nefes almada zorluğa neden olabilir.

 

Kilo vermek, boyundaki yağ miktarını azaltmaya ve uyku apnesi riskini azaltmaya yardımcı olabilir.

 

5. Yüksek Tansiyon

 

Vücuttaki ekstra yağ dokusu daha fazla oksijen ve besin gerektirir. Kan damarlarınızın ekstra yağ dokusuna daha fazla kan dolaştırması gerekecektir. Bu, kalbin vücudun etrafına kan pompalamak için daha fazla çalışması gerektiği anlamına gelir.

 

Kan dolaşımı miktarındaki artış, arterlerinizin duvarlarına fazladan baskı uygular. Bu ilave basınca yüksek tansiyon veya hipertansiyon denir. Zamanla, yüksek tansiyon kalbe ve arterlere zarar verebilir.

 

6. Karaciğer Hastalığı

 

Obezitesi olan kişiler yağlı karaciğer hastalığı veya alkolsüz steatohepatit (NASH) olarak bilinen bir karaciğer hastalığı geliştirebilir. Bu, karaciğerde aşırı yağ biriktiğinde olur. Aşırı yağ karaciğere zarar verebilir veya siroz olarak bilinen skar dokusunun büyümesine neden olabilir.

 

Yağlı karaciğer hastalığının genellikle hiçbir semptomu yoktur, ancak sonunda karaciğer yetmezliğine yol açabilir. Hastalığı tersine çevirmenin veya yönetmenin tek yolu kilo vermek, egzersiz yapmak ve alkol almaktan kaçınmaktır.


7. Safra Kesesi Hastalığı

 

Safra kesesi safra olarak bilinen bir maddenin depolanmasından ve sindirim sırasında ince bağırsağa geçirilmesinden sorumludur. Safra yağları sindirmenize yardımcı olur.

 

Obezite safra taşı geliştirme riskinizi artırır. Safra kesesi taşları safra biriktiğinde ve safra kesesinde sertleştiğinde ortaya çıkar. Obezitesi olan kişiler safralarında daha yüksek kolesterol seviyelerine sahip olabilir veya iyi çalışmayan büyük safra keselerine sahip olabilir ve bu da safra taşlarına yol açabilir. Safra taşı ağrılı olabilir ve ameliyat gerektirir.

 

Lif ve sağlıklı yağlar açısından yüksek bir diyet yemek, safra taşlarını önlemeye yardımcı olabilir. Beyaz pirinç, ekmek ve makarna gibi rafine tahıllardan kaçınmak da yardımcı olabilir.

 

8. Bazı Kanserler

 

Kanser tek bir hastalık olmadığından, obezite ve kanser arasındaki ilişki, kalp hastalığı ve inme gibi diğer hastalıklar kadar net değildir. Yine de, obezite meme, kolon, safra kesesi, pankreas, böbrek ve prostat kanseri gibi rahim, serviks, endometriyum ve yumurtalık kanseri gibi bazı kanserler için riskinizi artırabilir.

 

Bir topluma dayalı çalışma 2012'de erkeklerde 28.000 ve kadınlarda 72.000 yeni kanser vakasının aşırı kilolu veya obezite ile ilişkili olduğu tahmin edilmektedir.

 

9. Gebelik Komplikasyonları

 

Aşırı kilolu veya obezitesi olan hamile kadınların insülin direnci, yüksek kan şekeri ve yüksek tansiyon geliştirme olasılığı daha yüksektir. Bu, hamilelik ve doğum sırasında komplikasyon riskini artırabilir, örneğin:

 

 • gestasyonel diyabet
 • preeklampsi
 • sezaryen doğum ihtiyacı (C-kesit)
 • kan pıhtıları
 • doğumdan sonra normalden daha ağır kanama
 • erken doğum
 • düşük
 • ölü doğum
 • beyin ve omurilik kusurları

 

Tek çalışmada, yüzde 60'ın üzerinde VKİ'si gebe kaldıklarında 40 yaş ve üzeri kadınların bu komplikasyonlardan birine sahip olduğu sonucuna varıldı. Aşırı kiloluysanız veya obeziteniz varsa ve bebek sahibi olmayı düşünüyorsanız, yukarıdaki sağlık risklerinden kaçınmak için bir kilo yönetimi planına başlamak isteyebilirsiniz. Hamilelik sırasında güvenle yapabileceğiniz fiziksel aktivite hakkında doktorunuzla konuşun.

 

10. Depresyon

 

Obeziteden etkilenen birçok insan depresyon geçirir. Bazı çalışmalar obezite ve majör depresif bozukluk arasında güçlü bir korelasyon bulmuştur.

 

Obeziteden etkilenen insanlar genellikle vücut boyutlarına göre ayrımcılık yaşayabilirler. Zamanla, bu üzüntü duygularına veya öz değer eksikliğine yol açabilir.

 

Bugün, Ulusal Yağ Kabulünü Geliştirme Derneği (NAAFA) gibi birçok savunuculuk grubu, beden büyüklüğüne dayalı ayrımcılığı ortadan kaldırmak için çalışıyor. Bu kuruluşlar, bu ayrımcılığa karşı mücadelede yer almak için fırsatlar sunmaktadır.

 

Obeziteniz varsa ve depresyon belirtileri yaşıyorsanız, doktorunuzdan bir zihinsel sağlık danışmanına yönlendirilmesini isteyin.


Riskinizi Nasıl Azaltabilirsiniz?

 

Vücut ağırlığınızın yüzde 5 kadar azını kaybetmek, kalp hastalığı ve tip 2 diyabet dahil olmak üzere bu sağlık durumlarının birçoğu için riskinizi azaltabilir.

 

Diyet ve egzersizin bir kombinasyonu, zaman içinde yavaş yavaş kilo vermenize yardımcı olabilir. Yaşam tarzınızda köklü değişiklikler yapmaya gerek yoktur. Anahtar tutarlı olmak ve sağlıklı seçimler yapmaya devam etmektir.

 

Egzersiz için haftada en az 150 dakika orta aerobik aktivite hedefleyin. Bu tempolu bir yürüyüş içerebilir - günde sadece 30 dakika yürüyüş bu hedefe ulaşmanıza yardımcı olacaktır. İlerledikçe, egzersizinizi haftada 300 dakikaya çıkarmayı deneyin. Ayrıca, haftada en az iki kez şınav gibi güçlendirme aktivitelerini rutininize dahil etmeye çalışın.

 

Daha sağlıklı yemenin birkaç yolu şunları içerir:

 

 • Tabağınızın yarısını sebzelerle doldurun.
 • Beyaz ekmek, makarna ve pirinç gibi rafine edilmemiş tahılları tam buğday ekmeği, kahverengi pirinç ve yulaf ezmesi gibi tam tahıllarla değiştirin.
 • Yağsız tavuk, deniz ürünleri, fasulye ve soya gibi yağsız protein kaynaklarını yiyin.
 • Kızarmış yiyecekleri, hızlı yiyecekleri ve şekerli atıştırmalıkları kesin.
 • Soda ve meyve suyu gibi şekerli içeceklerden kaçının.
 • Alkolden kaçının.

 

Kilo verme ameliyatı veya ilaçlar için iyi bir aday olup olmadığınızı doktorunuza sorun. Bu tedaviler daha hızlı kilo vermenize yardımcı olabilir, ancak yine de yukarıdaki yaşam tarzı değişikliklerine bağlı kalmanızı gerektirir.

 

Uzun Lafın Kısası

 

Obezite hem fiziksel sağlığınızı hem de zihinsel sağlığınızı etkileyebilir. Nereden başlayacağınızdan emin olmayabilirsiniz, ancak sağlığınızı yönetmek için şimdi adımlar atmanız, tip 2 diyabet ve yüksek tansiyon gibi komplikasyonları önleyebilir. Daha fazla egzersiz, daha sağlıklı bir diyet yemek, bir terapist görmek ve diğer tedavi yöntemleri hakkında doktorunuzla konuşun.


Sağlıklı beslenmek, zayıflamak için türlü diyetler ve zayıflama kürleri deniyor fakat sonuçlarından memnun olamıyorsanız eğer bu işi profesyonelce çözmenin zamanı gelmiş olabilir. Zayıflamak için online diyetisyenlerin size özel hazırlamış olduğu online diyet listelerini satın almak isteyebilirsiniz. Online diyet için tıklayabilirsiniz (Hadi Zayıfla!).

Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri

Bu yazı hakkında henüz bir yorum yapılmadı.

Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.

Soru ve görüşleriniz bizim için değerledir. Sorun ve görüşlerinizi iletmenizden memnuniyet duyarız.

Benzer Yazılar

İdeal kilona ulaşmak ister misin?

Kategoriler