Muz Kabızlığa Neden Olur mu?

Muz Kabızlığa Neden Olur mu?

Muz kabız yapar mı? Muz kabızlığa iyi gelir mi? Kanıtlar, muzların kabızlığı neden olmaktan ziyade azaltma eğiliminde olduğunu göstermektedir.

 

Muz kabız yapar mı? Muz kabıza iyi gelir mi?

 

 Kabızlık yaygın bir sağlık sorunudur. Düzensiz bağırsak hareketleri ve geçmesi zor sert dışkılarla karakterizedir.

Zayıf bir diyetten egzersiz eksikliğine kadar birçok kabızlık nedeni vardır.

Bazıları muzun kabızlığa neden olduğunu iddia ederken, diğerleri bunu önlemeye yardımcı olduklarını söylüyor.

 

 Muz kabızlık yaparmı? Olgunlaşmayan muzu yemek kabızlığa yol açabilir. Muzların kabızlığa neden olup olmadığını detaylı bir şekilde öğrenmek için hadi okuyalım!

 

Muzun faydaları hakkında bilgi edinmek için yazımızı inceleyebilirsiniz (Muzun Faydaları).

 

Muz Faydaları Nelerdir? Muz Lif Oranı Yüksektir

 

Muz nedir? Muz dünyanın en popüler meyvelerinden biridir. Uygun bir atıştırmalık ve inanılmaz derecede sağlıklıdır.

Muzda lif var mı? Birkaç önemli vitamin ve mineral bakımından zengin olan muzlar da lif bakımından nispeten yüksektir. Bu besleyicinin yaklaşık 3.1 gramını içeren bir orta muz vardır.

Lif kabız yapar mı? Lifin kabızlığı önlemeye ve rahatlatmaya yardımcı olduğu uzun zamandır iddia edilmektedir (2 , 3 ).

Çözünür lif suyu emerek dışkıların büyük ve yumuşak kalmasına yardımcı olur. Bu, dışkının sindirim sisteminizdeki hareketini iyileştirmeye yardımcı olabilir (4 ).

Bununla birlikte, lifin kabızlığı hafifletmeye yardımcı olduğu fikrini destekleyen kanıtlar. Özellikle kaç sağlık uzmanının kabızlık hastalarına yüksek lif alımı önerdiği göz önüne alındığında, çelişkili ve şaşırtıcı derecede zayıftır (5 , 6 ).

Bazı çalışmalar, çözünür lifin kabızlığı hafifletmeye yardımcı olabileceğini göstermektedir. Aksine, diğer çalışmalar diyet lifi alımının azaltılmasının bazı durumlarda yardımcı olabileceğini düşündürmektedir (7 , 8 ).

Lif alımınızı artırmanın kabızlığı hafifletmeye yardımcı olup olmadığı kişiye göre değişir.

 

Özet: Muz, bazı insanlarda kabızlığı hafifletmeye yardımcı olabilecek oldukça iyi bir lif kaynağıdır. Ancak, bununla ilgili kanıtlar oldukça çelişkilidir.

 

Yeşil Muz Nişasta Bakımından Zengindir

 

Dirençli nişasta nedir? Dirençli nişasta, lif benzeri özelliklere sahip karmaşık bir karbonhidrattır.

İnce bağırsakta sindirimden kaçar ve orada bulunan dost bakterileri beslediği kalın bağırsağa ulaşır (9).

Bu bakterileri beslemek iyi bir şeydir. Sindirim sağlığına katkıda bulunan ve metabolizma üzerinde yararlı etkileri olan kısa zincirli yağlar üretirler (10 ).

Muzda nişasta var mı? Olgunlaşmadan önce, bir muz neredeyse tamamen nişastadır ve kuru ağırlığının % 70-80'ini oluşturur. Bu nişastanın büyük bir kısmı dirençli nişastadır.

Bir muz olgunlaştıkça, nişasta ve dirençli nişasta miktarı azalır ve şekere dönüştürülür ( 11 ).

Kabızlığa yardımcı olabilecek çözünebilir lif gibi dayanıklı nişasta fonksiyonları (7 ).

Bir çalışma, kabızlığı olan farelere dirençli nişastayı muzdan beslemenin dışkı hareketini bağırsaklarından hızlandırdığını buldu (12 ).

Yeşil muz ishale iyi gelirmi? Son olarak, yeşil muzların çocuklarda ve yetişkinlerde ishali tedavi etmek için kullanıldığını belirtmek gerekir. Bu özellikler, yüksek dirençli nişasta içeriğine atfedilir (13 , 14 , 15 ).

 

Özet: Yeşil muzlardaki dirençli nişasta, çözünür lif gibi davranır ve kabızlığı tedavi etmek için kullanılır. Ayrıca ishali azaltmaya yardımcı olabilir.

 

Yeşil muz faydaları hakkında bilgi edinmek için yazımızı inceleyebilirsiniz (Yeşil Muz Yenir mi? Yeşil Muz Faydaları Nelerdir?).

 

Muz Kabız Yapar Mı? Bazıları Muzların Kabızlığa Neden Olduğuna İnanıyor

 

"Muz kabız yapıyor." İnternetteki birçok makale muzların kabızlığa neden olduğunu iddia ediyor. Çalışmalar bunu doğrulamadı, ancak bazı insanlar bu durum için bir risk faktörü olduğuna inanıyor.

Bir çalışmada Alman araştırmacılar, çeşitli gıda maddelerinin dışkı kıvamı üzerindeki algılanan etkilerini araştırdı. Üç grubu incelediler:

  • IBS: 766 hastada kabızlığın önemli bir semptom olduğu irritabl bağırsak sendromu (IBS) vardı.
  • Kabızlık. 122 hasta kabız oldu.
  • Kontrol. 200 sağlıklı birey kontrol grubu olarak hizmet vermiştir.

 

Üç gruba hangi yiyecek ve içeceklerin kabızlığa neden olduğu sorulduğunda, katılımcıların % 29-48'inde muzdan bahsedilmiştir.

Aslında, sadece çikolata ve beyaz ekmek daha sık adlandırıldı (16 ).

 

Özet: Bir anket, bazı insanların yaptıklarına inandığını bulmasına rağmen, muzların kabızlığa neden olduğuna dair güçlü bir kanıt yoktur.

 

Sindirim Sağlığının Diğer Yönlerini İyileştirir

 

Çoğu insan en azından ılımlı olarak tüketildiğinde muzları iyi tolere eder.

Muz prebiyotik mi? Sindirim sağlığını iyileştirir ve prebiyotik etkilere sahiptir. Yani dost bağırsak bakterilerinizi besler ve büyümelerini uyarırlar.

Aşırı kilolu 34 kadını içeren bir çalışma, muz yemenin bağırsak bakterilerini nasıl etkilediğini inceledi (17 ).

Kadınlar iki ay boyunca günde iki muz yedikten sonra, araştırmacılar Bifidobacteria adı verilen yararlı bakterilerde artış gözlemlediler. Ancak, etki istatistiksel olarak anlamlı değildi.

Dahası, muz grubu şişkinlik ve mide ağrısı gibi sindirim semptomlarında düzelmeler olduğunu bildirdi.

 

Özet: Muzlar sindirimi artırabilir. Bazı araştırmalar, iyi bakterilerin büyümesini de teşvik edebileceklerini göstermektedir.

 

Muz gaz yapar mı? Öğrenmek için yazımızı inceleyebilirsiniz (Muz Gaz Yapar Mı?).

 

Uzun Lafın Kısası

 

Muzun kabızlık yapma ya da azaltma eğilimi olduğunu gösteren kanıtlar var.

Bazı insanlar muzların kabızlığa neden olduğunu düşünse de bu konuda kesin bir kanıt yok. Muz, lif içeriği ve dirençli nişastasıyla sindirim sağlığını iyileştirir.

Ancak, her bireyin tepkisi farklı olabilir, bu yüzden deneme yanılma yöntemiyle kendi vücudunuzun nasıl tepki verdiğini gözlemleyebilirsiniz.

 
Kabızlığa ne iyi gelir? Öğrenmek için yazımızı inceleyebilirsiniz (Kabızlığa Ne İyi Gelir? Kabızlığa İyi Gelen Besinler).
 
 
Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın